Jump to content

TRANSALPINA


vali_devill
 Share

Postare recomandată

Se pare ca este adevarat, cei care se "aventureaza" pe transalpina cu masina o fac pe propriul risc de a lua amenda. Imi cer scuze pentru inducerea in eroare de mai sus.

Sursa informatiei este foarte sigura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe motiv ca nu este deschis circulatiei?

 

Sucks. Mai ales ca din ce scrie in link-ul pus de Cristi acea companie e in insolventa de la finalul anului 2012. Preocuparea pt transalpina desi a fost destul de energica la inceput, acum a ajuns intr-un impas. Mare pacat fiind o sursa buna de venit, strainii chiar vin si fac reclama frumoasa. Uitati-va pe youtube cate clipuri uploadate de turisti straini sunt.

"Looks a bit like the Nurburgring only with better tarmac." In partea a doua a videoclipului e vorba de transalpina.

 

Noi nu vrem sa promovam transalpina. Aici nu e vorba de putinta, ci de vrut pt ca 80% e realizat. Elementele de siguranta fiind totusi o formalitate pe langa ce eforturi s-au facut pt turnarea asfaltului.

Mare pacat.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sper sa fie de ajutor, pana la urma fiecare merge pe barba lui. Drum intins si distractie placuta cui se decide sa faca traseul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si pana acum tot fiecare mergea pe barba lui, in caz de accident ambulanta nu vine iar asiguratorii nu acopera eventualele pagube suferite pe Transalpina. Acum doar a devenit mai 'oficial' putin dar influenta politica e mare in acea zona si investitiile facute le sunt amenintate, eu as merge putin mai departe si as spune ca nimeni nu o sa ia nicio amenda pe Transalpina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana acum, nu stiu sa fi fost chestia cu amenda valabila..

Cat despre asiguratori - e adevarat, nu despagubesc, insa ambulanta/smurdul intervin, ar fi culmea sa nu o faca..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce auzisem (poate gresesc) doar partea dinspre Novaci pana la Ranca e finalizata 100% si e considerat deschis, restul (spre Papusa - Obarsie - Sebes) e drum in lucru, drum NEdeschis circulatiei, asta inseamna fara SMURD/salvare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salvarea/smurdul/orice institutie menita sa salveze vieti omenesti va interveni oriunde, e o chestiune de principiu, sunt foarte sceptic ca nu ar face-o.

transalpina este finalizat in materie de asfalt, lipsesc marcajele si parapetii + alte elemente de siguranta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doamne fereste, cum puteti sa spuneti ca nu intervine salvarea sau smurdul?

 

Bucata Ranca - Obarsia Lotrului este cea care nu este deschisa si nu a fost deschisa niciodata de la asfaltare(2010-2011). De la Obarsie in sus din ce stui este deschis dar sincer drumul pe acolo nu este foarte spectaculos.

Cei care ati fost se vedeau foarte clar indicatoarele  ca drumul este inchis circulatiei :) Riscul de amenzi este 0 dar habar nu am ce se intampla in caz de o mica tamponare. Alt risc mai este dat de lipsa parapetilor sau a marcajelor. Acum fiecare  isi asuma sau nu aceste riscuri (care pt mine sunt minime dar fiecare le apreciaza cum considera).

Modificat de bossake
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta am auzit de la cineva cate locuieste in zona, poate o fi omu nebun, nu neg, dar asta mi.a zis, nu se intervine decat pe partea finalizata dinspre Novaci, restul nu e drum dat in folosinta sau deschis pt circulatie publica. Si eu sunt sceptic la randul meu in privinta asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Echipajele de prim-ajutor intervin oriunde pot, nu conteaza ca e drum public (asfaltat) sau padure, mina de carbune sau la 500m de țarm.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta e o treaba tipic romaneasca, sa faci asfaltul, sa se circule, sa nu finalizezi cu parapeti etc, sa interzici formal accesul dar practic sa lasi circulatia la liberul arbitru al turistilor. Ori e inchis pe bune - si atunci ar fi bun un protest masiv al cetatenilor (care ?) pentru finalizarea cu toate detaliile - ori e deschis oficial. Acum e semi-deschis sau semi-inchis, cum vrei sa o iei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Noi nu vreo "sa o luam"...:) din pacate noua generatie de guvernanti vor sa demonstreze ca prostia e infinita...

Partea proasta, dupa cum vedem, au sanse mari sa reuseasca :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Partea si mai proasta este ca nu ne unim in proteste relevante, pe orice tema. Proteste puternice, cu substanta, pe diverse canale. Nu trebuie automat sa ne luam de gat cu jandarmii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La varsta ta mai crezi in Duhul Apelor, Mos Craciun ....

Singura varianta de convingere ar fi ruleta ruseasca...atat in guvern cat si in parlament...asa poate o sa faca ceva...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

megamotoreta

      S-au mobilizat oamenii din zona, isi deschisesera pensiuni si au iesit in strada in fata companiei de drumuri cu coliva si prescuri,sa protesteze. Daca nu se deschide drumul intra in faliment. La noi asta e strategia clasica de cheltuit bani: Faci un lucru aiurea, apoi anunti ca s-a stricat si de la anul trebuie alti bani,alte lucrari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Treaba e simpla din pacate. Nu e vreun baron local pe acolo care sa aiba nevoie de drum. Daca era apareau si idei de autostrada.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca multi dintre cei care posteaza in topicul asta nu inteleg ca drumul acesta nu e terminat, nu e receptionat, e normal sa fie inchis circulatiei, nici nu a fost vreodata deschis oficial circulatiei. Care e cauza pentru care nu s-a terminat lucrarea, nu are rost sa o discutam aici. Eu aveam de gand sa merg anul asta, pentru a doua oara, pe Transalpina, insa voi respecta faptul ca e inchis si voi renunta la idee. Recunosc, am fost acum 3 ani, cand era in acelasi stadiu ca acum, insa nu am stiut ca e interzis accesul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa cate stiu nu se dadea amenda cand era la nivel de drum forestier...sa u gasit acum s o faca...

Asta cu legea in Ro e dupa cum bate vantul , interesele etc....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai auzit vreun caz de amenda? Eu nu cred ca se va da amenda. Evident daca esti CNADR sau alta institutie publica nu iti permiti sa spui mergeti domne nu e problema. Vorbesti conform legii.

Iar conform legii asa cum ai spus-o si tu amenda se putea da oricand de 3-4 ani de cand se circula intens pe acolo. Nu mai stiu exact la Ranca, dar la Obarsie intotdeauna a fost un indicator care atentiona ca drumul este inchis circulatiei publice :)

 

Mi se pare o exagerare tipic romaneasca ce se intampla zilele astea. Inteleg cei cu pensiuni de pe acolo sunt oarecum ingrijorati ca nu s-a respectat termenul de deschidere oficiala a drumului dar pentru restul sunt exact aceleasi situatii ca anii trecuti. Si astia din presa dramatizeaza atat.....

Modificat de bossake
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai stilul jurnalistic de genul "da click - nu ai sa crezi" - a fost aplicat si acum de diversi "profesionisti" din domeniu si de aia s-au facut valuri mai mari - cu exprimari de genul "va fi inchisa Transalpina", "Mii de şoferi români şi străini circulau anual pe cea mai înaltă şosea din România." - in conditiile in care nu a fost oricum niciodata deschisa oficial - ci doar ca fizic se putea circula - nefiind bariera/dale de beton/ceva sa blocheze (desi nici solutiile astea nu tin - ca se gaseste careva sa le dea la o parte - cum e pe A3 la accesele de urgenta)
Din miile alea - unii ignorau semnele, altii nu le vedeau, altii le vedeau, dar presupuneau ca "au uitat sa le dea jos" - din punctul asta de vedere nu s-a schimbat nimic.
Si-au asumat niste riscuri si cine va vrea si le va asuma in continuare. (si prin riscuri nu ma refer la amenzi - ci la portita pe care ar avea-o asiguratorii in caz de accident sa refuze plata, la faptul ca daca te prinde vreo ceta/ploaie e destul de palpitant sa mergi cu vizibilitate la cativa metri pe un drum nemarcat cand nu te desparte de rapa niciun parapet)

 

A, ca-i problema ca nu s-au finalizat lucrarile - da - dar e aceeasi situatie care a fost si cu alte lucrari care aveau constructor pe Romstrade si care au "inghetat" o lunga perioada dupa acestia au intrat in insolventa. De exemplu lotul de autostrada Arad-Nadlac, podul de pe Mihai-Bravu din Bucuresti etc. si ca si in cazul acestora reinceperea lucrarilor cu un alt constructor care presupune rezilierea contractului, relicitarea lucrarii si ce alte etape mai sunt necesare dureaza destul de mult.

A nu se intelege ca iau apararea CNADNR - dar articolele de genul "cnadnr e baubau-ul care a decis din senin sa inchida transalpina" mi se par cel putin stupide.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Dar au reusit sa sperie mai toti turistii, asta spre bucuria mea :)

Daca in 2010 cand traseul era pe macadam destul de greu, era plin de autoturisme si deabia mai aveai loc la masa la cabana Oasa.

Anul asta, pustiu, pfffff, traseu liber, fain, nicio masina in parcare la Oasa (nici nu am oprit sa mancam acolo), s-a mai dus din farmecul de acum 4 ani....

Problema este ca nici macar portiunea cea mai grea Dobra-Jina, nu e intretinuta de catre cei din AB si SB !

Dealul e prabusit in vreo 3 locuri, e blocata banda 1, tipic romanesc, halal turizm.

Tara faina oameni de rahat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost si eu pe Transalpina saptamana trecuta si vreau sa va spun urmatoarele : 

 

- Drumul se prezinta "Acceptabil" cu atentie treci de orice obstacol ( daca ai suspensie de drumuri grele , nu o sa ai absolut nici o problema) 

- Mare atentie pentru cei cu suspensie sport , sunt portiuni de drum unde sunt sapate canale de scurgere si sunt astupate doar cu pamant  

- Portiunea de "OFF ROAD"  este destul de nasoala (atach) 

- Drumul de la intrare in judetul Alba este marcat corespunzator si asfaltat foarte bine

- In rest atentie la animale , copaci si pietre cazute 

 

Enjoy . 

post-59697-0-40480800-1405276966_thumb.j

post-59697-0-68607800-1405276982_thumb.j

post-59697-0-87074800-1405276992_thumb.j

post-59697-0-86274800-1405277005_thumb.j

post-59697-0-05215900-1405277018_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

E adevarat ca s-a surpat o portiune din drum din cauza ploilor?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu. S-a produs o alunecare de teren care a acoperit o portiune din sosea. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!