Jump to content

TRANSALPINA


vali_devill
 Share

Postare recomandată

Florin@Caractere

Da, si am fost si eu acolo deci confirm ca asa a fost :)

In rest este deschis inca ;)

 

Modificat de Florin@Caractere
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze , am vazut data gresita. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Va salut. Aveti idee daca s-a deschis? In toamna cei de la CNADNR anuntau ca se va deschide pe 31 martie 2017. Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Nu e deschis 

Si aproape sigur nu se deschide in aprilie

Modificat de eyesbloom
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 hours ago, Muraru Dan said:

Va salut. Aveti idee daca s-a deschis? In toamna cei de la CNADNR anuntau ca se va deschide pe 31 martie 2017. Multumesc

A fost stire pe ProTv. Se lucreaza din greu sa il deschida. Vor sa il deschida de Pasti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai ce a patit de se lucreaza din greu sa-l deschida?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Credeam ca s-a stricat iar vreo portiune... Bine ca e doar zapada. :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Le va lua ceva timp sa curete

EI vor/estimeaza ca o deschid de Pasti...

Slabute sanse

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

A venit si Pastele. A fost cineva de curând? Au deschis-o?

Am gasit pe forumul dedicat: Transalpina ramane inchisa de Paste datorita ninsorile cazute la inceputul lunii Aprilie.

Se preconizează ca abia de 1 Mai o vor deschide.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

A fost cineva  ?  Am auzit ca sunt copaci cazuti pe drum dar inca nu am confirmare vizuala :)  Joi cred ca ajung sa il traversez de la Sebes spre Ranca . 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sa dat drumul

Nu ai ce sa traversezi

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-am incercat norocul :)  dar din pacate nu a fost sa fie  . Am parcurs de la Sebes -> Obarsia Lotrului -> Spre ranca aproape de varf. 

Drumul este plin de copaci cazuti , pietre si alte obstacole , nu este dezapezit complet , de fapt nu cred ca s-au obosit sa bage vre-un utilaj.  Nu exista urma de oameni , muncitori sau orice utilaj care sa dovedeasca atentie asupra drumului.

Am reusit sa ajung pana sus pana la penultima curba dar drumul era acoperit de 30 cm de zapada :)  Am urcat la picior mai sus si se pare ca si la coborare tot cam atata zapada era , nici urma de utilaje de dezapezire. 

G0015326-horz1.thumb.jpg.5c74c4c480f31e48f28d8e91908099cf.jpgG0015673-horz2.thumb.jpg.a2de78a8940979556deb2c36bf3d7a96.jpgG0015469-horz3.thumb.jpg.5fe0255f6266a5b14b8c02a04892a1c7.jpgG0015592-horz4.thumb.jpg.51dc7ce56807153c215f867b2b92a2f9.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E anuntat pe Infotrafic - site-ul politiei ca drumul e inchis portiunea semnalata de tine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiam , doar am incercat si eu ... , am pierdut  timp dar m-am bucurat de peisaje si de pustietate. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, merita. E zona mea preferata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

43 minutes ago, Doomy said:

Stiam , doar am incercat si eu ... , am pierdut  timp dar m-am bucurat de peisaje si de pustietate. 

Big like pentru asta. Caci drumul e mai important decat destinatia. Bravo :salut:

Probabil ca se vor "capacita" sa-l deschida pentru vacanta prelungita de 1-5 Iunie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Se circula pe Transalpina !

Zapada a fost total indepartata de pe sosea, se lucreaza la re-montarea ultimelor indicatoare rutiere.

Deschiderea oficiala e pe 1 Iunie, desi se circula de vreo 2 zile in voie.

Colegilor care aveti drum pe acolo - enjoy ! :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am fost acum 2 zile pe transalpina. Se circula foarte bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Concret, mai exista portiuni neasfaltate pe transalpina? Ma refer la toata portiunea ei, Sebes- Novaci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu

E asfaltat tot

De ceva timp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In zona obarsiei era o portiune de 50-100m fara asfalt, in rest drumul este foarte bun, sa fi atent pe curbele fara vizibilitate sa nu te lovesti de alti "raceri".

personal, transalpina este cu mult peste Transfagarasan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost in weekend pe Transalpina, si cum zice si colegul deenman, mai sunt mici portiuni neasfaltate. Toate adunate nu cred ca aduna 50 de metri. 

Plusuri: 

- peisaj, starea corosabilului.

Minusuri:

- vaci si cai pe sosea, plin de oi in afara soselei. Atentie la capuse unde mergeti in iarba, pentru poze.. Multe masini si multi motociclisti..

Am petrecut noaptea in Ranca, o "statiune" moarta. Am mancat la Pensiunea Tara, mancare si servire ok. 

Traseul meu a fost Arad - Deva - Sebes - Ranca - Novaci - Tg. Jiu - Motru - Drobeta-Turnu Severin - Caransebes - Lugoj - Arad, care aproape in totalitate este bun si foarte bun. 

Pe portiunea Novaci - Tg. Jiu - Motru - Drobeta-Turnu Severin au fost multe carute...

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru turele pe Transalpina recomand cu caldura cazarea la:

1. Hanul Haiducilor. Este chiar langa Obarsia Lotrului, 500m catre Voineasa. Se manaca excelent si se doarme...tun :) Hanul Haiducilor

2. Cabana Transalpina. Este ultima la iesirea din Ranca catre munte, sau prima cum treci TA :) Cabana Transalpina

@Bebeee: deci Motru - Drobeta e cu asfalt ok ? Ai mers direct Motru - Severin, sau Motru - Strehaia - Severin ? Intreb intrucat pe harta mea, Motru - Severin are si bucati indicate ca fiind foarte proaste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!