Jump to content

TRANSALPINA


vali_devill
 Share

Postare recomandată

Incepem sa ne obisnuim cu iadul nostru national. Bine ca a mai lasat Dumnezeu natura asta de o tot stricam.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

baieti,aveti dreptate!eu zic sa facem brigazi de gherila pt a dinamita drumul!

cum va rugam in primul post,hai sa pastram linia de informare,pt cei ce vor sa viziteze muntii patriei,frumos si civilizat.imi face placere sa cred ca macar voi nu va comportati ca gibonii pe munte.

dar asta nu inseamna ca din cauza unora trebuie sa ne privam noi!

cam genul asta de atitudine incearca sa combata si overseas in protestul lui!

brgds!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As vrea sa fac eu in week-end-ul viitor (10-11 Iulie) un drum pana acolo. Trebuie insa sa vad cum va fi vremea, si mai ales daca mai gasesc pe cineva care sa mearga, ca singur nu e distractiv...

Modificat de Andy_B
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Domnilor mai sunteti interesati de o incursiune pe Transalpina?M-am documentat foarte bine in privinta subiectului si am inteles ca cel mai usor de realizat acest traseu, adica cu masini ca ale noastre relativ destul de joase, este din directia Novaci catre Sebes, adica Novaci - Ranca - Urdele - Obarsia Lotrului - Oasa - Jina, sau ma rog, sunt mai multe variante de acolo,poti sa continui spre Sebes sau spre Sibiu.Fiind asfaltat pana la Ranca si apoi de la Ranca la pasul Urdele, unde este cel mai inalt punct din traseu, urmeaza coborarea spre Obarsia Lotrului, care zice ca e cea mai dificila parte din Transalpina si ca este mai usor s-o faci in coborare dispre Urdele spre Obarsie si nu invers, avand si in vedere ca pe aici nu este complet asfaltat.De la Obarsia Lotrului spre Sebes am inteles ca este aproape complet asfalt.

Eu ma voi incumeta dupa data de 18 iulie pe Transalpina, cand de fapt am rezervare la Albota o saptamana, saptamana in care sper sa se stabilizeze vremea si sa fac Transalpina cap-coada dinspre Novaci, cu oprire de o noapte pe la Obarsia Lotrului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intrucat din ce am cautat pe net nu am gasit cazare decenta la pret decent la obarsia lotrului (pensiunea bradul mi se pare nesimtita la pret) eu unul o sa ma cazez la voineasa si am sa ma duc pana la obarsia lotrului si ajuns acolo o sa stau 1 zi in zona si ma orientez, ori fac un traseu pe munte, ori ma plimb cu masina pe transalpina, in functie de cum e drumul. dar nu renunt :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce inseamna pret nesimtit?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mandelu,

Ce inseamna pret nesimtit la pensiunea Bradul de la Obarsia Lotrului? Ma intereseaza si pe mine daca am de gand sa ajung in zona.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adrianharlea

poti sa te cazezi in voineasa la hotel lotru, sau poti sa urci la vidra si sa ramai la vile. sunt 5 vile cochete. iar aerul este super. si in voineasa vezi ca este hotelul lotru sau te poti caza la vile. sunt fostele vile de protocol ale lui ceausescu. sunt parter cu etaj, cu bucatarie jos baie si living, iar la etaj 2 dormitoare cu baie si centrala proprie, iar in fata vilei au cate un gratar. este super de stat acolo

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca vis-a-vis de pensiunea Bradul este o pensiune perfecta din toate punctele de vedere(locatie, gazda etc). Imi pare rau ca nu stiu preturi sau cum se numeste dar am fost acum un an in zona. Mai cauta ca sigur o gasesti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar tin mortis sa fac acest traseu in aceasta vara.Nu stiu cand exact ptr ca depinde foarte mult de vremea asta nenorocita.Parca nu mai exista vara!!!Suna tentant la vilele de la Vidra, desi prin zona Vidra cand am fost eu ultima oara (acum multi ani!! cred ca vreo 10) era un peisaj selenar, pustiu , superb dealtfel, rupt de civilizatie, cu cladiri parasite cu geamuri sparte, insa cu o atmosfera de filme de groaza de genul (imi scapa numele), el cu ea o iau pe alt drum prin padure unde aveau teren de vanatoare niste creaturi derivate din oameni la origine, si de unde, evident nu mai scapa nimeni!!Lipsea din peisaj vreun individ cu o secure in mana, cu privirea fixa si mersul sacadat!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poti sa te cazezi in voineasa la hotel lotru, sau poti sa urci la vidra si sa ramai la vile. sunt 5 vile cochete. iar aerul este super.

Eu unul nu recomand nimanui sa se cazeze la Hotel Lotru in Voineasa. Este varza... Am fost asta toamna si am avut si eu intentia, insa dupa ce am vazut o camera, m-am lasat pagubas. Cred ca nu a mai fost schimbat nimic de 20 de ani acolo. Draperiile si tapiteria fotoliilor erau rupte, carpite, baia mizerabila etc. Si mai au si nesimtirea sa ceara 80 ron pe noapte. Sa nu mai zic ca turistii erau numai pensionari veniti cu bilete la tratament. Restul minihotelurilor din complexul Voineasa sunt terminate si ele, vandalizate, cu geamurile sparte. E deprimant ce-i acolo... Mai ales ca am mai fost acolo cu vreo 15 ani in urma cand era cu totul altfel. Pacat...

Daca vreti sa va cazati in Voineasa, apelati la una din numeroasele pensiuni din localitate, care au preturi si conditii bune. Eu am dat 60 ron pe noapte si a fost OK.

In ceea ce priveste "statiunea" Vidra, Mishulake nu a exagerat cu nimic cand a zis ca ca peisajul este selenar... Eu unul nu am vazut cele "5 vile cochete" amintite de Adrianharlea,decat o paragina sinistra. Intr-adevar zona este superba, insa doar atat...

Modificat de x-tremist
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Peste drum de pensiunea Bradul din Obarsie am eu cunostiinte de fapt este a unui prieten, va pot da detalii si numere d etel daca aveti nevoie , recomand pt orice vreti voi, e acolo de 30 de ani...

Eu am fost de peste 30 de ori la el si e superb...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adrianharlea

cand urci panta catre lacul vidra, vezi hotelurile alea lasate in paragina, si in stanga sunt insirate in linie cele 5 vile. sa nu iti inchipui ca e nu stiu ce chochetarie acolo...e mai bine ca la lotru. iar daca vrei sa stai ca lumea, ti-am zis; cand urci la lotru vorbesti cu conducerea de acolo sa-ti dea cazare la vilele lui ceausescu. este cam 100 lei pe noapte, parca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gabriel: as vrea si eu detalii.

mishulake: nu m-am exprimat eu chiar bine, pretul nu e mare in sine pt camera dubla, vreo 110-130 lei, nesimtirea era ca eu singur platesc acelasi pret ca pt 2 insi, ceea ce nu mi se pare deloc corect. nu e vina lor ca nu au camere single dar nici eu nu consum cat 2 insi ca sa platesc ca atare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intr-adevar e destul de "sarat" pretul, insa nu prea ai ce sa faci daca vrei sau mai bine-zis daca esti nevoit sa innoptezi!Este destul de multicel, si te pomenesti ca la banii astia nu-ti pune nimic a doua zi dimineata in farfurie!!

gabriel, si eu as vrea detalii despre pensiunea de vis-a-vis de Bradul!!

Modificat de mishulake
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai si eu ce fac dau detalii pe privat? cred ca da ca nu prea e corect sa pun aici un nr personal si va pot da cateva poze de acolo .

La munte cam asa este la orice pensiune sau hotel mic nu exiosta camera cu un pat mic, exista camere cu 2 paturi sau cu pat mare cui balcon cu baie cu bucatarie mare sau living cu mai multe chestii incluse in acel pret.Ma gandes ca daca te duci la munte acolo nu o sa fii singur nu?

Deci cei care vreti detalii pe privat va rog s ama apelati...

S-a inaugurat in 2008 si a fosta inaugurata d enoi pe 27 decembrie , noi am facut revelionul acolo , super ca a fost toata a noastra , cabana...

Cateva poze de atunci dar s-a schimbat tot, adik multe nu erau terminate atunci , exista lac cu pesti al cabanei, exista raul care trece pe la 20 de m de ea, afara are destul loc pt gratar parcare etc.

p1030680g.th.jpg p1030678q.th.jpg p1030669i.th.jpg p1030667v.th.jpg dscf0491s.th.jpg

dscf0489h.th.jpg dscf0487m.th.jpg dscf0485v.th.jpg dsc03826z.th.jpg dsc03759s.th.jpg dsc03831l.th.jpg

Modificat de gabriel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutam

Deci ...am fost ieri pe Transalpina facuta dinspre Ranca spre Sebes......

Concluziile... fantastic, inegalabil, maiestos, sublim, de vis......... as putea continua dar risc sa devin plictisitor. Am citit cu mare interes acest forum in ultimul timp , mai ales in sectiunea dedicata acestei "sosele" si m-am hotarat sa fac acest traseu fie ce-o fi. Nu regret cu nimic, traseul se poate face cu aproape orice masina, portiunea cea mai dificila incepand de undeva de la cca 5-6 km dupa Ranca, unde se termina asfaltul, insa drumul nu e chiar catastrofal, alternand pe ici pe colea cu asfalt proaspat turnat, doar pe ultima sectiune de coborare, inainte de intersectia cu DN nu stiu care, cel care face legatura cu Petroasni-ul, pe o prtiune de cca 7-10 km intradevar, mai dai cu "burta", in cazul meu PDG-ul si-a justificat pt prima data bani dati pe el

Am sa incerc sa vad ce mai recuperez din pozele facute, din pacate am avut un incident nefericit pe drumul de intoarcere cand baietelul meu de 6 ani, a considerat ca daca el vede pozele pe camera, nu mai e nevoie sa le vada nimeni :(

In rest, promit sa revin incaodata anul asta(vara asta), cand o sa vad cum este si cazarea in zona, si pt eventalii care nu cred in varianta ca se poate face cu orice masina le spun eu ca am vazut pe traseu si un tico, vreo 2 matiz-uri, un golf 1, solenta vreo doua, si.......... cireasa de pe tort o "broscuta" cu nr de prahova(bv curajosilor, tot respectul)

Va salut pe toti !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

blue eyed,gt,gti,ai vazut?pt ca din asta am,referitor la suspensie...brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am vazut golf V, si newpolo, da nus daca erau GTI..... :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu ma refeream la felul masinii,cat la setup-ul suspensiei.poate mai salvezi vreo poza...

brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru salvat pozele de pe card foloseste Active Undelete. E probat de mine si merge super.

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am reusit sa salvez suficiente poze, doar sa vad diseara cand ajung acasa , cum reusesc sa le ridic aici, ca nu am mai pus poze niciodata

o sa studiez problema azi

:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

blue eyed,

Cu un Passat Variant fara PDG crezi ca sa putea trece de portiunile mai grele fara s-o "barbieresc" pe dedesubt!Ai vazut vreun Passat pe traseu??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ blueyed:micsoreaza pozele cu acdse si la ad reply,ai upload pics...depinde cati kb te lasa sa pui,550 sau 880 parca...nu stiu exact,postez de pe mobil.

brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Baieti, ieri am fost pe Transalpina.

Intre Ranca si Obarsia Lotrului, cu revenire pe la Vidra, Voineasa, Brezoi.

Drumul intre Valcea si Novaci e super bun, de la Novaci la Ranca la fel. De la Ranca in sus spre Urdele super iar. Mai sunt unele tiaieturi astupate cu pietris pt ca se fac canale de scurgere.

De la Urdele se cam coboara. Asfalt nu mai este, insa drumul de piatra este batatorit si bun, nu iti rupi masina daca ai grija sa ocolesti pietrele mari.

Spre Obarsia Lotrului se coboara deci pe macadam, apoi se mai urca pe macadam, si apoi iar se coboara...spre padure, unde sunt petece de asfalt... In padure nu e asfaltat, se lucreaza la terasare. Aproape de Obarsie e din nou asfaltat, avem pod peste rau... E destul de ok drumu, chiar si pe portiunile de macadam.

De la Obarsie spre Vidra pe malul barajului drumul e jalnic. Un sector proaspat asfaltat, apoi gropi si petece. Daca se merge incet le poti evita, dar cum drumul e destul de lung pe malul barajului iti cam pierzi rabdarea. Apoi de la Vidra la Voineasa aceeasi poveste.

In schimb de la Voineasa, pirn Malaia pana la Brezoi drumul e bun.

Particularitati: la urcare si chiar si la coborare serpentinele din scurt, pantele abupte si multe ace de par. Deci trebuie sa aveti gija sa traga bine masina ;) caci deferenta de novel se schimba rapid, urcarea fiind destul de abrupta. Peisajele sunt super. Ca si durata...dureza :) si depinde de fiecare cat de des opreste, cat admira, cat mananca si cat a mancat ;)

Sper sa fie utila descrierea mea...o sa revin si cu poze.

LE: Passat am vazut, si Golf3, Octavia2, Astra H, Accent, nici nu mai stiu, dar de toate, inclusiv niste Mitsubishi L200 care alergau... Nu dai cu burta de jos daca mergi usor pe sectiunile usor mai dificile si daca eviti bolovanii. Depinde de fiecare cum tine la masina, dar poti face drumul fara sa ii faci rau daca esti atent cand e cazul.

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!