Jump to content

TRANSALPINA


vali_devill
 Share

Postare recomandată

Va propun atentiei un nou drum de vis.Transalpina,DN 67C,cel mai inalt drum din tara,mai sus ca Transfagarasanul,la o altitudine de 2145m,ce leaga localitatile Sebes de Novaci.

Pe alte forumuri am vazut discutii despre aceasta sosea,poze formidabile,de o frumusete ireala,de vis,si m-am gandit ca putem avea propriile noastre aventuri,aici.Partea buna este ca acest drum va fi asfaltat integral si deja se lucreaza in ritm alert.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta chiar este o veste buna, si daca se termina asfaltarea in secolul asta, e si mai bine!

din pozele vazute pare a fi un loc frumos, pacat ca e accesibil doar pt masinile de teren. deocamdata.

Modificat de bluewmaster
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce se stie pana acum este ca drumul dintre Sebes-Obarsia Lotrului,87 km, e asfaltat impecabil,de asemeni si pana la Ranca este asfaltat pana la 1600 m altitudine.

Traseul se intinde de la Sebes-Capalna-Sugag-Obarsia Lotrului-Ranca-Novaci-Polovragi-Rm.Valcea,sau de la Polovragi o mai puteti lua pe la Cheile Galbenului-Lacul Petrimanu-Ciunget-Valea Lotrului-Brezoi-Valcea.

Astept de la voi orice informatie legata de acest drum.brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma astept de la voi sa mentinem un topic curat,fara presupuneri si cuvinte gen giboni,manele,orgolii ranite,la altii e mai bine,pricepeti voi unde bat.va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am fost acum 2 ani, dar cu motocicleta.

Am inteles ca acum e asfaltat pe acolo.

Varianta usoara e sa mergi dinspre Ranca spre Obasia Lotrului, invers e mai naspa.

16715567.th.png

Uploaded with ImageShack.us

dsc01732sd.th.jpg

Uploaded with ImageShack.us

imag0026l.th.jpg

Uploaded with ImageShack.us

dsc02553vy.th.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut acest drum de vis de mai multe ori, cu Tico, Clio, rucsacul in spate sau cu bicicleta. Nu as zice neaparat ca e o veste buna ca se asfalteaza, ca orice lucru care devine accesibil maselor de "turisti" conationali. Dovada se gaseste la doi pasi, "statiunea" Ranca. Sau Balea...

Chiar si asa, o sa revin cu placere, zona este superba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De acord cu Murillo, sa mai lasam si ceva generatiilor viitoare, poate pina atunci ne mai civilizam...

Exemplu f bun sint cheile Bicazului...acum 25ani nu gaseai nici un gunoi pe acolo...acum daca cobori la pas pe firul apei prin chei te ingrozesti la citi saci cu gunoaie, cauciucuri, galeti de var lavabil etc gasesti pe acolo...

Cine se incumeta se poate merge pe Transalpina, stiu destui care l-au facut cu Tico si Matiz... dar e destul de greu, si risti putin la "integritatea" masinii...

Modificat de Moog
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o rugaminte pt cei ce au fost pe acolo:nu va rezumati doar la am fost,e misto...orice info,drum,masina,cum era pe jos,orice ne poate ajuta e mai mult decat ok.

brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am prieteni in Obarsia Lotrului si stiu ca acuma se asfalteaza spre sebes sugag dar nu spre ranca, drumul transalpina va ramane momentan asa pana la terminarea celuilalt.

Pe portiunile pe unde s-a asfaltat este un asfalt incredibil de bun, 4 benzi si o calitate incredibil de buna.(asfaltul nu incepe din obarsie direct ci undeva din obarsie sugag 5 km mai sus dar terasamentul este facut si se lucreza intens de vreo 2 ani)

Prin zona se exploateaza lemn si piatra si in unele locuri cum este drumul ranca obarsie , plecand din obarsie spre ranca nu se poate trece de gropile facute de masinile de tonaj ridicat decat cand este foarte uscat.Acolo ploua des si mai ales in aceste saptamani a plouat mult si nu se merge decat cu atv sau moto.

Eu am incercat cu papuc 4x4 anul trecut sa merg dar se merge vreo 5 km pan ala un pod care nu mai este pod pt ca era rupt...Acum nu stiu dar sper sa aflu in august cand ajung iar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se pare ca cei 29 de km dintre Obarsia si Ranca sunt cei mai problematici,podul a fost refacut,inainte se trecea direct prin vad.lumea spune ca vara nu ar fi o problema pt masinile'normale'sa treaca daca este pamantul uscat.sper sa se rezolve incet-incet si aceste mici si ultime neajunsuri si sa ne putem bucura de un peisaj de vis.

intrebare:exista atv-uri de inchiriat la Ranca?din ce parte e mai usor de parcurs?

brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Ranca sunt atv de inchiriat in multe locuri, in Obarsie nu sunt inca...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cateva filmari gasite pe youtube:

transalpina

transalpina

transalpina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Relevante filmuletele!Trebuie sa fii dispus sa-ti farami masina pe-acolo!Eu stiu de la niste amici,biker-i, ca nu prea se putea merge cu masina pe-acolo,ci numai cu cele de teren.Cine e biker stie ca acum cativa ani buni era un traseu foarte cautat de cei cu motoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt poze si discutii si harti pe 130 de pagini pe net,despre drum.insa relevant este daca ati fost voi acolo.

Macgyver,nu mai trage cu ochiul,leaga remorca cu atv-ul de masina si hai sa dam o tura.

brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se pare ca asfaltul pune stapanire pe transalpina,asta insemnand ca doar bucata intre ranca-obarsiile mai este de finalizat.

am de gand anul asta sa postez poze din varful romaniei,urmand traseul valcea-brezoi(strategica-alta sosea vestita pt views)-voineasa-obarsiile-ranca-novaci si apoi eventual legat cu transfagarasanul,ca tot sunt prin zona.peisaje frumoase va doresc!

brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu mai e asa dezastru incat sa iti rupi masina...

Modificat de vali_devill
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa cautari pe tubultau,am gasit un film cu starea drumului...la data de 16 iunie 2010.pe tronsonul ranca-pasul urdele.mai caut si pentru restul drumului,macar pe segmente.

brgds

si invers,pe data de 19 iunie.

brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmmm...pare o destinatie interesanta. Mai ca ma bate si pe mine gandul :huh:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oau, e chiar bine ce e pana acum. cred ca ma duc si eu o zi macar pana unde e asfaltat, ma duc pe munte pe acolo, fac niste poze si dorm la ranca. ceva de genul. nu bate la spectaculozitate transfagarasanul, dar e altfel muntele in sine, si se poate circula mai tare, nefiind asa de tare virajat. sa mai revina o data vremea buna ca zici ca suntem in anglia.

Macar de l-ar asfalta pana la intersectia cu drumul de pietrosani si tot ar fi ceva, chit ca ei vor pana la sebes. Pana la sebes va mai dura ceva, dar e chiar pacat sa nu il faca frumos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai am putea sa ne vorbim pentru o escapada,dar eu pot abia in septembrie...avantajul ar fi ca pana atunci se mai lucreaza.sti ca eu am un singur weekend liber pe luna,iar iulie si august sunt bifate.macar pana atunci mai investighez asupra starii drumurilor,daca aveam ceva mai inalt nu ma cramponam,si nici nu am pretentii sa se faca sosele la peste 2000m pt GT-ul meu.oricum ar fi de dus tot ma duc,cine ar mai vrea ar fi mai mult decat bine venit.

brgds

@mandelu:pai sebes-obarsiile este 99 la suta asfaltat,s-a lucrat in dracii ai mari pt ca este interes privat...si poate mergem cu tsi-urile sa respire aer rar...brgds

Modificat de vali_devill
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa cautari pe tubultau,am gasit un film cu starea drumului...la data de 16 iunie 2010.pe tronsonul ranca-pasul urdele.mai caut si pentru restul drumului,macar pe segmente.

brgds

si invers,pe data de 19 iunie.

brgds

Astea le pusesem si eu un pic mai sus :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vali: aha, ok, dar unde vine obarsiile asta, presupun ca e mai jos de Sebes, dar cat de mai jos? eu am o harta in birou, pe perete, administrativ-rutiera a Romaniei, insa nu am Obarsiile si de asta intreb; e inainte de intersectia cu 7A, drumul de la brezoi la pietrosani, venind dinspre Sebes?

oricum ar fi, nu ma risc sa merg dintr-o parte in alta daca nu e tot asfaltat, ca nu vreau sa ma trezesc ca merg cu 1-a si ca mai rup si masina. mai ales ca golfurile astea simt orice denivelare.

Modificat de mandelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@rosonic:iti dai seama ca am vazut dupa postare...dar lasa ca nu strica,vedem de doua ori ceva superb.

@mandelu:daca nu e trecuta pe harta,ca idee,este mai jos de sebes,dupa lacul oasa,per total,sebes-obarsiile,cam 87km.

brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai pana-n septembrie mai e o gramada!Chiar as merge si eu ptr ca nu am fost decat pana la Voineasa si lacul Vidra.Cand am fost eu acum nu stiu cati ani am vrut sa merg pana la Obarsia Lotrului, dar nu aveam ... Aro!!Si m-am intors, evident, ptr ca mi-era prea mila de Toyota mea!!Ma bag si eu!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca avem membrii prin valcea,calimanesti,voineasa,ranca,oricine stie si cel mai mic amanunt sau progres asupra drumurilor,pot posta aici,ne-ar fi de ajutor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!