Jump to content

VIN Decoder - PR Numbers - OEM Parts


Kostas
 Share

Postare recomandată

Dupa cum bine stiti ETKA nu mai functioneaza la liber pentru a filtra VIN-ul. Acum pentru a decoda seria de sasiu (VIN) a masinii trebuie mers doar la dealer.

Am luat legatura cu cei care au facut ETKA si mi-au dat alternativa online pentru ETKA. Mi-au dat licenta la softul lor (ETKA online) pentru a decoda VIN-ul si a cauta piesele specifice masinii dupa seria de sasiu.

Postati aici sau pe PM seria de sasiu (VIN) si piesa de care aveti nevoie si voi incerca in limita timpului disponibil sa va ajut cu cea mai mare placere.

Acest serviciu va este oferit gratuit!

Modificat de Kostas
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut! se poate niste coduri pentru electroventilatoare pentru un a3 vin: WAUZZZ8P04A037341.

Multumiri Anticipate!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pozitia 1 si 2 in imaginea atasata

post-14767-1278258668_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma gandeam ca poate ar fi util sa pui si fila pe care o genereaza Etka (aceea din "etka\USERDATA\FGST", cu extensia .txt)...in felul asta omul si-ar cauta singur (daca are Etka si daca stie sa-l foloseasca, normal) si nu te-ar mai stresa pe tine a doua oara...

Oricum, faci treaba buna !

Bafta !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ti-am dat si eu un PM pentru ansamblul volant-ambreiaj :rolleyes:

Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

chili71, dureaza ceva timp sa fac eu acel fisier pt etka si nu am toate datele masinii ca sa il fac

Modificat de Kostas
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa am vazut si eu in etka codurile...si nu mi se pare normal sa- arate aceleasi coduri cand ele sunt diferite..

Modificat de jetta li
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

kirkus, n-am primit mesajul de la tine. posteaza aici sau pm din nou.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As dori sa aflu si eu un cod la pompa de servodirectie, pentru un VW Bora, 1.4 16V, AXP, 2001, VIN: WVWZZZ1JZ1W047622. Multumesc mult. :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai.Nechifor

Salut Kostas. Un cod (si un pret daca se poate) pentru senzorul de AC F129 la un passat 2003 VIN: WVWZZZ3BZ3E404431

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

038 906 051 C

Verifica ce scrie pe al tau. Asta l-am gasit eu asa ca nu bag mana in foc. Da-mi codul de pe al tau sa vedem daca s-a schimbat intre timp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut.

am nevoie si eu un cod la o piesa, nu stiu denumirea exacta dar este apropiat de: modul control ventilator racire si compresor a/c la un volkswagen golf 4: wvwzzz1jzyw676905

ar trebui sa arate ca in poza. se pare ca e stricat si fara el nu imi merge a/c.

multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai.Nechifor
038 906 051 C

Verifica ce scrie pe al tau. Asta l-am gasit eu asa ca nu bag mana in foc. Da-mi codul de pe al tau sa vedem daca s-a schimbat intre timp.

Merci Kostas. Sa vad cand ajung la masina ca nu o am acasa si iti trimit pe PM codul la al meu. Numai bine
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SALUT,

un pret ptr, pompa motorina de la b6, doar motorasul cod 7.50021.00

multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

motorasul din pompa nu se vinde separat.

se cumpara pompa intreaga , cod 038 145 209 N pret estimativ 350 euro

Modificat de Kostas
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut, poti sa aduci selectorul de viteze (cel de pe cutie) de la un b6, cutie man. 6 tr. tip HDV cod original 02Q 301 230 B

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu aduc piese, doar decodez seria de sasiu si va dau coduri OEM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. m-ar interesa pt un golf 4 1.9 tdi cu seria WVWZZZ1JZ2B144375 valva N75 ce cod are si un pret estimativ. Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutari,

VSSZZZ1MZ2R006055

1.4 16v 55 kw

cod motor AXP

seat leon 1m

Senzor sonda lambda, se poate va rog un cod?

Numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ionutblv,

036 906 262 H sonda lambda, in spatele catalizatorului

1K0 998 262 D set de reparare sonda lambda, inaintea catalizatorului

@adi_cioby

N75 este Diverter valve, iar codul este 1J0 906 283 C si este aproximativ 35 euro

Modificat de Kostas
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

TMBHC46Y523322651

As avea nevoie de codul pentru buson umplere ulei, mai precis de piesa in care vine "insurubat" busonul. Aceasta piesa vine la randul sau prins in capacul metalic de la motor.

Sper ca am putut explica ce vreau. Din pacate pe piesa respectiva nu am gasit codul. Doar pe buson este un cod.

Modificat de jagoman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai exact... busonul de pe capacul motorului ? ala de sus ? ca mai e un buson sub motor, pe baia de ulei pe unde curge uleiul.

vezi in poza atasata urmatoarele repere:

pozitia 36 - 021 133 287 A - inel etansare

pozitia 37 - 06B 103 485 C - capac

pozitia 38 - 06A 103 483 D - garnitura

pozitia 24 - 036 115 302 R - teava umplere ulei (cred ca asta te intereseaza din moment ce ai nevoie de piesa in care se insurubeaza capacul de la umplere cu ulei)

pozitia 25 - 06A 103 483 D - garnitura

da-mi un semn daca nu e asta si iti caut altceva

post-14767-1280362282_thumb.jpg

Modificat de Kostas
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, ma intereseaza pozitia 24, dar vreau sa intreb daca acea teava exista doar de un singur fel, caci la mine capacul din pozitia 37 are codul 026 103 485 A si nu cumva sa ii fie atasat o teava de umplere cu alt cod, si sa mi se livreze o piesa pe care de fapt nu as putea folosi pana la urma.

Nu stiu cat de relevant este desenul in privinta tevii, dar pe desen pare a fi cu filet pe interior. La mine nu este cu filet ci capacul are doua cleme care o prind la loc printr-o rasucire de aprox. 90 grade.

Daca scriu prostii din nestiinta imi cer scuze.

Multumesc mult.

L.E. Pana la urma am desfacut pe bucati teava, am scos toate garniturile, am curatat temeinic si am gasit codul de pe teava.

Deci piesa 24 are codul 036 115 302 B

Piesa 36 are codul identic adica 021 133 287 A

garniturile mici nu au cod pe ele.

Intrebarea mea se modifica astfel: Este vreo diferenta intre piesa 24 cu codul ce am eu cu index B si piesa care apare in ETKA si are indexul R?

Modificat de jagoman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • voinea unpinned this topic
  • Aerofan pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!