Jump to content

Costuri service-uri revizie Polo 6R


ECL
 Share

Postare recomandată

On 7/24/2017 at 7:35 AM, Bogdan_wrc said:

Pai spune te rog ce motor. ..ce înseamnă acțiunea aia...

motorul din semnatura ... nu stiu sa iti spun detalii concrete ... pot doar sa iti spun ce-am auzit ... si anume ca ar fi o problema SW cu unul dintre ECU-uri (probabil cel de diagnoza) care nu se inchide corect la inchiderea masinii (nu se duce in "sleep"). Lucrul acesta duce la un consum suplimentar de curent iar daca nu folosesti masina pe perioade lungi, e posibil sa-ti descarce bateria.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

se apropie revizia de 60.000 si inca mai am garantie 2 ani jumate si vrea sa stiu daca are ceva daca nu fac revizia la reprezentanta vw?adica pot merge la ce service vreau?sau trebuia sa le dau bani multi la vw?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

   Desigur ca poti sa mergi la orice service vrei, sau chiar sa nu faci revizia. Atata doar ca vei pierde garantia. Dupa cat mergi de mult, nu mai ai 2 ani jumate din garantie.  Mai ai cam 1,5 ani de garantie, ca daca ajungi la 120 000 Km, s-a terminat cu ea. La 60 000 trebuie sa schimbi bujiile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai oricum nu prea mai sunt multe de facut pe garantie ca m-am uitat pe hartii...si cand s-au dus bieletele antiruliu le-am facut pe banii mei ca nu mai sunt in garantie...900 a costat toata distractia cu piese originale...asa ca nu stiu care mai e rostul garantiei

Modificat de Dudu
Nu mai da Quote mesajului anterior! Rog citeste Regulamentul. Multumesc!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

inspectie + schimb ulei long life + filtru ulei: 620 ron (Midocar). Mi se pare cam scump, acum ca am trecut de garantie cred ca o sa trec mai rar pe la ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi puteti spune daca modelul din 2010, 1.4 MPI are placute de franta pe fata cu senzor de uzura sau fara ? Eu cred ca fara acest senzor dar nu sunt sigur. Multumesc.

Modificat de minisoferul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca e luata de la noi nu cred ca are. Cel mai usor verifici fizic sau codarea in vcds.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intre timp am primit mail de la un magazin de piese auto, si asa este, sunt modelul fara senzor. As fi verificat fizic rapid dar cu vremea asta este mai greu. Masina este luata de noua din Grecia. Multumesc mult. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Schimb intermediar la 40000 km datorat achizitiei si neincrederii in ce a facut vechiul proprietar, facut la Automag Rm. Valcea.

Ulei (Aral). toate filtrele (Mann), lichid frana (ATE) si bujii (NGK) 410 lei plus manopera 130 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
florin.munteanu91

Salutare! Sunt nou pe forum si aceasta e prima mea postare.

Am un Polo din 2016 cumparat de la Cybernet auto Bacau si tocmai am facut 62.000 km. Am vorbit cu cei de la Cybernet Bacau pentru a face inspectia si schimbul de ulei, dupa cum imi apare in bord si au zis ca pe langa schimbul de ulei si filtre trebuie schimbate si bujiile. Pret total 1.700/1.800 RON. Mentionez ca pe langa toate acestea, trebuie sa mai schimb si placutele de frana fata pentru ca sunt duse, 400-450 Ron tot dupa spusele celor de la Cybernet! 

ACUM EU SUNT CEVA DE GENU ? ? ? Preturile astea mi se par exorbitant de mari... Am un Polo nu un A8... 

Ce variante as avea? Pierd garantia la masina daca nu fac la reprezentanta toate aceste lucruri? Garantia pe care o am acum ce acopera mai exact? merita sa fac la reprezentanta toate aceste lucruri? 

Mentionez ca masina o folosesc destul de des si nu intentionez sa o vand niciodata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

1350 am platit pentru revizia de la 60 k, fara placute, doar ce ai filtre, ulei, bujii si altele, deci cu placute ajungi la 1700/1800

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

1507 lei

Distributie Contitech, pompa apa Hepu, curea accesorii , intinzator curea de accesorii, Filtre Mann(ulei, motorina, aer, polen), ulei castrol 5W40.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
Alex Andrei V.

Buna ziua,

La ultima revizie pe care am facut-o, mi s-a recomandat schimbarea ambreiajului. Masina are un motor 1.6, tdi, 105 tdi, an fabricatie 2011, 122k km.

Din ce mi s-a spus initial, ar fi un singur producator pentru kitul de ambreiaj, Sachs. Am citit si din cate inteleg, si Luk produce kituri de ambreiaj pentru vw.

A mai schimbat cineva ambreiajul recent pe aceasta motorizare? Care a fost costul acestei operatiuni? Kitul este de la Sachs sau alt producator?

Multumesc mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
sebastian stefan

La doar 122k km ai de schimbat ambreiajul? sigur sunt km reali sau mecanicul e priceput?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Prima inspectie si schimb ulei (7471km) la Brady -920 ron (Polo 6C, 2018, 1.2 benzina). Uleiul a fost pe original nu vrac sau Castrol. Diferenta era mica ca pret intre variantele la bidon de 1l.

Modificat de pronet
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am cerut si eu oferte de pret pt revizie polo 1.2 tsi , model 6c. Prima revizie ( 2 ani- aprox 18.000 km)

Preturile variaza de la aprox. 600 (Targoviste) lei fara filtre pana la 1000 cu filtre.

Vreau sa discut cu cei din Bucuresti sa aduc eu filtrele(pretul la ei ajunge la aprox 300 lei, in conditiile in care am cumparat filtre mann inclusiv cel de polen cu carbune la 120 lei)

Oricum filtru de aer nu e obligatoriu de schimbat la prima revizie(asa apare in normative). Dar la 2 ani si 18.000 km trebuie clar schimbat, dar nu de la ei.

Vedem cum ne intelegem.

Stie cineva cureaua de accesorii se schimba odata cu distributia( am inteles ca motorul cjzc are curea long life - schimbare la 200-250 .000 km)?

Care este cantitatea de antigel+ apa necesara?

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar daca iti vor accepta piesele tale, desi nu cred avand in vedere ca masina este in garantie, vor creste pretul la manopera, astfel ca per total vei iesi mai scump decat cu piesele lor.

Asta e noua politica de service.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut

Polo 1.2 tsi , model 6c, cod motor CJZC

Stie cineva placutele de frana originale, ce marca sunt si daca au indicator de uzura.

Uleiul pentru servodirectie ce culoare are - verde, galben rosu ?

Modificat de Cristi4us
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca iti poate spune cineva coine produce in acest moment reperele originale si ele nu sunt neaparat aceeasi firma fata spate.

La mine, de exemplu, cele fata sunt ATE iar cele spate sunt Brembo.

Daca vrei piese OE, mergi cu talonul la un magazin de piese auto si le comanzi pe seria de caroserie, daca vrei OEM, cred ca poati lua linistit ATE sau ori ce alt producator consacrat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Revizie la 2 ani( interval flexibil) Polo 6 C 1.2 TSI 90 cp

19000 km

ulei+filtru

filtre aer si polen

buson, saiba etc

inspectie

870 lei

Se pare ca daca pentru piesele aduse se prezinta declaratie de conformitate(de la producator) se accepta.

In final am luat totul de la ei. Daca optam pt ulei la bidoane de 1 l pretul final crestea cu 130 lei.

Cel mai ieftin ieseam la Targoviste(aprox 150 lei mai putin). Timpul pierdut, combustibilul -nu prea mai justifica deplasarea.

In continuare tremuratul la ralanti este normal. Mai revin peste 2 saptamani pentru ca nu reusesc sa ii dea de capat unei ,,troncaneli,, care apare la rularea peste denivelari.

Cureaua de distributie se schimba la 210.000 km

Cureaua de accesorii nu are termen. Se inspecteaza viziual si daca are crapaturi se schimba

Lichid frana la 3 ani apoi la 2

Antigel 2.5-3 l+ apa distilata

Filtru de aer merge 20.000 km fara probleme. Si nici nu arata de speriat. Cel vw este identic cu cel de la mann( calitate, culoare etc)

Bujiile vw sunt ngk.

O mica avere revizia la vw. Curios e ca si  in tara preturile sunt daca nu mai mari , cel putin identice cu cele din Bucuresti. Probabil preturi impuse.La Targoviste era o exceptie. In conditiile in care la Pitesti (aceeasi firma) avea pret de 900 lei.

Mai urmeaza o inspectie la anu si gata cu reprezentanta.

 

Schimbat dupa ce scade punctul de inghet sau 5 ani

bujii la 60.000 km

Masina are filtru benzina (roata dreapta spate)

 

Masina avea actiune service- verificare sudura carlig de remorcare

 

Modificat de nichia
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Polo 1.2 TSI 90 CP  fabricat la inceputul lui 2017 si achizitionat  nou in Aprilie 2017 . Recomandarea producatorului: revizie la 30 000 km. 

Prima revizie facuta la 20 000 km a costat 600 RON la Autobest Targoviste cu schimb ulei, filtru ulei, filtru habitaclu. Cica nu mai are filtru de carburant, deoarece are filtru pe pompa.

A doua revizie facuta la aprox. 40 000 km a costat 900 RON la Brady Militari, Bucuresti. S-au schimbat aceleasi elemente.

A treia revizie va fi maine (16-07-2020) la Autobest Targoviste unde se vor inlocui conform specificatiilor producatorului pentru revizia de 60 000 de km: ulei, filtru ulei, filtru habitaclu, bujii si lichid de frana.

Pret: 1500 RON.

La Euro Tehno Group Targoviste era 1800 RON, iar in Bucuresti nu am avut curaj sa sun pentru pret.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

33000 km 

4 ani fara 1 luna

inspectie+revizie la un service independent

 (achizitie ulei(4 L) Castrol Long Life + filtre ulei, aer si polen cu carbon- MANN-270 lei )

Manopera 100 lei

Depistat o scurgere pe langa semeringul de la cutie 

Cost 40 lei piesa plus 150 manopera.

Cum mai am 1 luna de garantie o sa incerc sa o fac la VW.

Abia astept sa justifice ca nu am facut revizia la ei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 15.07.2020 at 10:28, AlxOlvr a scris:

Cica nu mai are filtru de carburant, deoarece are filtru pe pompa.

 

 

Are sigur.

Am model identic si are. Pozitionat langa roata spate dreapta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
On 31.05.2021 at 14:42, nichia a scris:

33000 km 

4 ani fara 1 luna

inspectie+revizie la un service independent

 (achizitie ulei(4 L) Castrol Long Life + filtre ulei, aer si polen cu carbon- MANN-270 lei )

Manopera 100 lei

Depistat o scurgere pe langa semeringul de la cutie 

Cost 40 lei piesa plus 150 manopera.

Cum mai am 1 luna de garantie o sa incerc sa o fac la VW.

Abia astept sa justifice ca nu am facut revizia la ei

Dupa vizita in service Brady. Nu era de la semering ci de la o garnitura montata invers la planetara( nu era ulei ci vaselina). Au schimbat garnitura. Oricum e curios ca la planetara sau cutie nu a umblat nimeni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut tuturor.

 

Am o nelamurire legata de revizia uleiului din cutie.

 

La VW polo 1.2 TSI 90CP DSG 7 trepte cod motor CJZ, se schimba uleiul din cutie la vre-un interval?

 

Am gasit la un moment dat o documentatie pe forum si am citit cum ca acest motor ar avea cutia DSG cu ambreiaj uscat si partea de mecatronica fiind izolata de cutie nu se mai umbla la uleiul respectiv.

 

Ma puteti ajuta va rog cu aceasta informatie.

 

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!