Jump to content

Costuri service-uri revizie Polo 6R


ECL
 Share

Postare recomandată

Oricum.optez si eu pt. ceva asemanator/ate.....ceva mai moi,pentru a nu distruge discurile.Da sunt de acord conteaza stilul de condus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai mult ca sigur din fabrica ai placute Ate. Cand le dai jos uitate la clema aia de care tin eu placutele si ai sa vezi stantata sigla de la ate, pe spatele placutei nu scrie nimic.

Send from my Nokia 3310

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Cati litri de ulei intra in motorul de 1.2 aspirat 55 kw?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

undeva intre 3-4 stiu eu. oricum trebuie luati 4L.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa merg pe motul specific sau Mobil 1 de la reprezentanta?

Send from my Nokia 3310
 

Modificat de robi_zet
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La motorul meu/1.2/intra 3,7-3,8 litri,si vreau sa spun ca am bagat la prima revizie mobil 1/reprezentanta Arad/si dupa 400 km am schimbat din nou uleiul,cu castrol edge fst.5 W 40,ulei pe care il folosesc de atunci,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scuze,fara sa adaug ulei de la un schimb la altul.de schimbat il schimb la cel mult 9000km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revizia de 75000 km facuta la Brandy.

 

Cost 600 lei.

 

Filtru ulei, aer, polen

 

Ulei Mobil 5w30

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut , am si eu un Polo achizitionat nou de la Nurvil , am facut prima revizie la ei care a costat in jur de 550 lei , iar acuma la a 2-a revizie mi-au cerut pentru schimb ulei + filtre 1000 de lei , nu mi se pare normal , as vrea sa fac schimbul in Timisoara la un alt service mai ieftin , ma poate ajuta cineva ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Macar ai intrebat de unde diferenta ? La prima revizie s-a schimbat doar ulei si filtru ulei,insa la a doua revizie in plus fata de prima se mai schimba filtrul de aer,filtrul de polen si se mai face o inspectie amanuntita ( cica ) tren rulare,placute frana,etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa te ajute cineva cu ce anume?

Stii ce ti-au facut la prima revizei? Ai idee ce implica a doua revizie ?

La prima a fost vorba doar de filtrul de ulei si de ulei. Acum la a doua ai si filtrul de aer, cel de polem si cel de combustibil.

 

Daca ai masina in garantie ai face bine sa iti faci reviziile la service-urile autorizate din retea Porsche Romania. Vezi ca, mai nou, si service-urile Skoda au atestarile necesare pentru a face revizii la masinile VW. Si unele dintre ele iti permit sa te duci cu consumabilele tale si sa platesti doar manopera. Daca mergi pe varianta asta ai putea sa scoti revizia pe la vreo 650-700 de lei. Poate chiar mai jos functie si de consumabilele pe care le cumperi.

 

Daca nu mai ai masina in garantie atunci lucrurile sunt ceva mai simple pentru ca poti alege sa mergi sa faci revizia unde vrei tu. Dar chiar si in cazul asta trebuie sa mai iei in calcul un lucru: culanta. Daca pana la iesirea din garantie ai facut reviziile la reprezentanta si dupa iesirea din garantie renunti sa mai faci asta, pierzi dreptul ca, undeva in viitor, la o eventuala problema serioasa a masinii, sa beneficiezi de o sustinere financiara din partea producatorului pentru remedierea respectivei probleme. Daca inca esti in garantie si renunti sa mai faci reviziile la service-urile lor pierzi garantia si dreptul la o eventuala culanta.

 

Daca mai ai ceva nelamuriri baga mare. Mai bine sa pui intrebari inainte, decat dupa ce ai facut o prostie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact asta este motivul pentru care intreb , se nu fac o greseala pe care sa o regret mai apoi , mi-au fost schimbate si la prima revizie si filtrele de aer si polen si a fost un total in jur de 550 ron , acum aceleasi schimburi ma duc la 1000 ron , cand am intrebat de ce am primit cam un ridicat din umeri din partea acelui domn . 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cere un deviz exact si vei vedea defalcat cat este fiecare.

Ce ulei, cati litri, alte operatiuni care se fac la masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina mai are garantie 9 luni si as vrea totusi sa fac tot la VW dar sa merg pe varianta asta cu piesele mele , se accepta la service ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cere oferta de revizie prin email de la cateva service-uri din zona ta. Cere-le si alora de la Skoda.

Dupa ce primesti oferta compar-o cu factura pe care ai primit-o anul trecut. Macar asa vei stii de unde provine diferenta.

 

Daca te incalzeste cu ceva tot 1.000 de lei am platit si eu pe a doua revizie facuta la PBN. Dar am fost fortat de anumite imprejurari sa o fac la ei. Calculele preliminare ma duceau pe undeva pe la suma pe care ti-am spus-o, cu consumabilele cumparate de mine si cu revizia facuta intr-un service de reprezentanta care imi permitea sa merg cu consumabilele mele. Daca esit mai intreprinzator mergi pe varianta asta. Dar ai grija ca service-ul unde faci revizia sa fie din reteaua Porsche Romania.

 

PS: cel mai probabil reprezentanta VW din Timisoara nu iti va permite sa faci revizia in felul asta la ei. Dar exista si alte service-uri de reprezentanta. E clar ? Cere oferte. Chiar si de la service-uri aflate la 150-200 de km de tine.

Modificat de Dun
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles , o sa merg maine sa cer mai multe detalii . Multumesc pentru raspunsuri , o seara faina . 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,eu am facut a doua revizie la un service local cu acte in regula/factura si am iesit undeva la jumatate de pret.!

Dar garantia bat/o vina nu ne da pace :grrrrrr: ...asa ca ramane la aprecierea ta daca vrei sa platesti mai mult si sa fi acoperit teoretic de garantie ca practic :banghead: este o alta /mancare de peste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Practic, am primit motor nou si asistenta gratuita pentru ca imi fac service-ul la timp si la ei! Teoretic faceam in alta parte si primeam ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai si stai unpic. Io daca mi-am gacut doua revizii in Jermanika, aia se pune ca fiind "in alta parte" sau "in za haus"? :huh:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa ramana scris in clar ce inseamna ceea ce a spus Circo, lucrurile au fost cam asa:

- masina luata de noua de la Cardinal Motors Constanta

- prima revizie la PBA (desfiintata si intergrata in PBN in cursul anului trecut)

- a doua revizie la PBN

- a 2-a zi dupa a doua revizie, a survenit decesul motorului pe A2

- masina a fost adusa pe platforma la PBN unde, in urma diagnosticului fabricii, a fost inlocuit motorul.

Lucrarea a fost facuta in garantie.

Bwwlan, la tine treaba este in regula avand reviziile facute la service-uri de reprezentanta din "Oiropa". Oricum tie garantie ti-o tin fritzii, asa ca nici nu mai are rost sa iti pui problema.

Modificat de Circoloco
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 Parerea mea personala este ca in Ro,in ceea ce priveste reviziile la service  fiecare fura cat poate!

 In conditiile de garantie scrie clar ca, piesele de motor se schimba doar daca se dovedeste ca este o defectiune de fabricatie,si daca nu.... :icon_cry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat cu 480 de lei , toate filtrele (aer , ulei , combustibil , polen) le-am cumparat MANN si uleiul Castrol EDGE Professional Long Life . 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!