Jump to content

Costuri service-uri revizie Polo 6R


ECL
 Share

Postare recomandată

Mai am si eu aproximativ 45 zile si trebuie sa merg la prima revizie,am doar 7900 km ..... ma gandeam sa merg la Midocar,am facut revizii la celalalt Polo,anual incepand cu data achizitiei,respectiv 2007, numai la ei,au fost ok.Diferenta de costuri nu cred ca este semnificativa,insa nu am mai trecut pe acolo de aproximativ 1 an,iar lucruri prea bune nu am mai auzit in ultimul timp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa ne lais impresii, te rog, si dupa revizie...sa stim unde vom merge si noi. eu am drumuri dese la Pitesti, deci Nurvil va fi la o aruncatura de bat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prima revizie la vechea maina am facut-o la Midocar Vitan.

Si mi-a fost de ajuns. Poate s-au mai schimbat lucrurile de atunci. In bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La PBA ai vb cu pers pe care ti-am recomandat-o? El ti-a spus ca poti sta langa masina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da. Lui i'am scris, el mi'a raspuns.

Iti multumesc pentru recomandare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din motive obiective ( se pare ca s-a infundat conducta de eliminare condens si curge prin filtrul de polen in fata pe covorasul din dreapta) se pare ca maine voi merge la Midocar Vitan pentru a efectua revizia de 1 an.Va dau de stire ce si cum,sper de bine.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai pentru ce Bogdan. La el o sa merg pentru revizie si ma interesa aspectul asta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prima revizie,la 8072 km,ulei Castrol la bidon de 1 litru ( 3,5 litri sunt necesari la motorasul meu ),nu vrac si filtru ulei,cost total 426,96 ron."Filtru de aer si cel de polen se schimba la revizia urmatoare",am dat comanda si le voi schimba eu cand imi sosesc,nu e mare lucru.Revizia a fost facuta la Midocar Vitan si totul a fost in regula !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la cati km ati facut prima revizie? cand am luat Ibiza noua, mi s-a recomandat la 7500 km. acum vad ca nu se spune nimic...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

15000km sau 1an conform cartii si bc-ului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu la fel. Ma rog ... nu am fost niciodata fix la datele respective. De obicei am mers mai devreme.

Doar anul asta voi merge cu cateva zile dupa ce se va implini anul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, sunt f stricti in chestia asta.

la Discovery varului meu, dealerul era sa-i anuleze garantia fix pt o zi! UNA BUCATA ZI!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai, mah, teminati cu prostiile. Nu cred chestia asta.

Dar o sa intreb. :icon_cheesygrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca te duci la 15.001km sau 12luni si o zi, pierzi garantia. Eu am auzit cazuri si e normal pana la urma.

Asta e certificatul de garantie stampilat si semnat de ambele parti. Pana la urma nu e greu sa programezi o revizie cu cateva zile inainte de data limita. Ai un an la dispozitie :D

Modificat de Circoloco
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am facut astazi revizia de un an la 14.233 km.

Costurile au fost dupa cum urmeaza

Filtru de aer – 50 RON

Filtru pollen cu carbon activ – 55 RON

Filtru combustibil – 70 RON

Ulei Castrol Edge 5W30 4L – 175 RON

Filtru ulei original – 57.61 RON

Cu exceptia filtrului de ulei, pe care l-am luat din prostie mai pe la inceputul anului de la PBV1, celelalte filtre au fost MANN si impreuna cu uleiul au fost luate de la un magazin de profil din Bucuresti.

Manopera la Nurvil RmValcea a fost 167.18 RON dupa cum urmeaza

Service ulei - 65.1 RON

Inlocuit filtru aer – 39.06 RON

Inlocuit filtru polen – 26.04 RON

Inlocuit filtru combustibil – 26.04 RON

Materiale mici – 10.94 RON

Benzina a facut 146 RON

In total 719 RON si 350 Km parcursi cu ranjetul pe buze de placere, 4 ore si ceva pe drum si fix o ora in service – am intrat la 08:10 si la 09:08 am revenit in showroom. Dupa care inca vreo 40 de minute pana au fost prelucrate hartiile si am platit.

Dupa parerea mea o experienta care merita traita. Cei de la Nurvil s-au oferit sa imi spele masina la plecare, dar am refuzat. Eram pe fuga si oricum nu avea nici un rost, ca era curata.

Pentru scrupulosii ca mine … filtrul de polen a fost schimbat primul – adica omul era curat pe maini atunci cand s-a sprijinit de bord ca sa desfaca capacul filtrului si apoi ca sa il monteze la loc. Filtrul de ulei nu a fost strans cu cheia dinamometrica, ci la mana. La fel si piulita din baia de ulei. Uleiul a fost pus la ochi: dupa parerea mea a pus cam mult, avand in vedere ca a ramas mai putin de o jumatate de litru in bidon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut si la multi ani!

As dori sa stiu, daca se poate, cam cat m-ar costa revizia de 60000 de km, in Bucuresti, pentru 1.6 tdi, 105 cai. Mi-ati fi de mare ajutor si cu o valoare aproximativa, as aprecia mult. Celelalte revizii le-am facut la Piatra Neamt, iar cel mai mult cred ca am platit 880 RON.

Va multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde de service/reprezentanta..te poate costa de la 500 la 1000 ron. Mai ai garantie la masina ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Da, am achizionat kit-ul de garantie extinsa la 4 ani.

De la 500 la 1000 Ron. Ai vreun sfat unde sa pot rezolva convenabil la pret, dar si sa fie lucru de calitate?

La PBV am intrebat atunci cand am facut revizia de 30000, mi s-a spus un pret extimativ de 950 RON. Pana la urma, am facut-o la Piatra Neamt, pt un cost total de 880, toate filtrele schimbate. As fi facut tot acasa revizia, dar din motive obiective sunt obligat acum sa o fac la Bucuresti.

Deci, un sfat, service? Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate nu te pot ajuta. Eu toate le-am facut in Arad, si dupa ce am scapat de garantie am mers la alte service-uri. In Arad cam pe la 1000 ron m-a ajuns cea de 30000 km, care este la fel cu cea de 60000.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,normal ar fi sa mergi si sa discuti cu cei de la service pt. o eventuala vizualizare/control.....placute,lichid frana,antigel.....si daca sunt ok. atunci discutat un pret cu ei/daca sunt de acord sa cumperi tu consumabilele,ulei,filtre etc/practic sa platesti doar manopera.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Asa s-a desfasurat revizia la un Polo GTI.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina mi-am cumparat-o din Suedia pentru ca locuiesc acolo. Cind am intrebat la citi km se face primul service mi s-a spus ca imi va da masina un mesaj pe display cind va fi timpul sa ma intorc cu ea la service, ca difera de la sofer la sofer... fiecare cu alt stil de condus... Am revenit la service cind aveam 19K km si atunci mi-au schimbat numai uleiul si filtrul. Nu m-au lasat sa stau linga masina pe motiv ca asigurarile ii acopera numai pe muncitorii din service, eu nefiind autorizat sa fiu in spatiul acela nu sint acoperit de asigurare in caz ca imi cade o scula pe picior si-mi rupe un deget...

Acum, la 2 ani jumate de cind am cumparat masina, am primit pe display mesaj ca este timpul pentru service din nou... acum am exact 50K km facuti. Am sunat la citeva service-uri sa cer niste oferte de pret si acum sint un pic cam nedumerit.

Primul tip mi-a spus ca pe linga schimbul de ulei va trebui sa inlocuiesc si bujiile si lichidul de franare... o gramada de bani cu alte cuvinte... Al doilea tip mi-a spus ca e ok sa schimb doar uleiul acum, ca lui ii apare in calculator ca abia in august 2013 trebuie sa sa schimb toate chestiile alea la masina mea...

Poate cineva care a ajuns la 50.000km sa-mi spuna ce a facut la masina? in ce a constat revizia? Daca fac doar un simplu schimb de ulei si filtre este de ajuns sau e bai sa fac tot ce mi-a spus primul tip?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu va recomand sa faceti revizia completa, ulei+ toate filtrele si daca se poate si inlocuirea lichidului de frana ar fi ideal, la anul ar fi bine sa schimbati si bujiile(60.000km sau 4ani).

Numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lichidul de frana TREBUIE schimbat o data la 2 ani. indiferent de nr de km. bujiile se schimba cam la 60 000km. dar depinde de mai multi factori. nu strica sa le schimbi, avand in vedere climatul Suediei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!