Jump to content

Costuri service-uri revizie Polo 6R


ECL
 Share

Postare recomandată

As recomanda tuturor sa mearga pe ulei Mobil 1 ESP Formula 0w40.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

REMINDER ! !

Care ati luat Polo inainte ca VAG sa acorde garantie 4 ani (adica mai mult de 3 luni in urma, nu stiu exact), aveti posibilitatea de a extinde garantia la 4 (adica inca 2 ani) pana la finele anului acesta (31/12/2011) !

Eu am achitat 1,086 RON (nu stiu la ce curs a fost facuta factura, parca imi zicea dealerul ca este 198Eur+TVA, Golful pe care l-am ridicat in acum in noiembrie 2011 are din start deja 4 ani garantie). Dupa ce achitati extinderea garantiei, dealerul o sa va dea o carticica cu extinderea si se opereaza, pe baza seriei de sasiu, in baza de date VAG. Pastrati la loc sigur factura, chitanta si carticica, pe care dealerul v-o da semnata si stampilata.

Eu consider ca merita 1,000 lei ca sa stau linistit inca 2 ani in plus, in ceea ce privesc eventuale defecte la motor sau cutia DSG. :icon_bounce:

Modificat de ECL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

revizia la 30000 km,daca nu sunt probleme ,este in jur de 800 ron,asa mi-au spus cei de la Quark motor ,Arad.Asta inseamna,filtru aer,filtru polen,uleiul,filtru ulei,filtru carburant.....,oricum preturile sunt mari,am fost la o firma care se ocupa de piese si consumabile,si ar fi fost toate pana in 500 ron, Si sa stiti ca nu am cerut ce este mai ieftin pe piata,ci o varianta ok.... mann,castrol. edge 5W40 etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la diesel, la quark arad am platit 1000 RON revizia de 30.000. Iar cat de curant o sa merg la revizia de 45 000 km..si revin cu feedback

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce ulei ati bagat posesorii de TDI ? 15.000 de km sunt limita uzurii la ulei, sau deja dupa 10.000 e dus ?

Eu ma apropii de 40.000 km si mi-e putin teama sa nu fie uzat uleiul Mobil1 ESP 5W30, dupa 10.000 km si 10 luni vechime. De schimbat, pe 19 februarie 2012.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Auto Mitric suceava, revizia la 30000 la masina din semnatura a costat 413 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi cer scuze. De fapt 512,98 lei ca am uitat de TVA (saiba buson cupru, buson baie ulei, filtru aer, filtru polen, filtru ulei, ulei motor + manopera)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu te supara,dar mie mi-au shimbat si filtru de carburant,la 30000 km,si credema a fost foarte murdar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu mi-am propus sa i-l schimb m-ai des daca nu la 15000,cel tarziu la 20000 km,parerea mea este ca conteaza foarte mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la fiecare revizie ar trebui schimbat. e adevarat ca , costurile mari de la reprezentanta ne fac sa ne gandim de 2 ori, mai ales daca avem 2 masini in intretinere.

cei din bucuresti, treceti pe la PBN cand aveti drum, si intrebati daca va pot oferi la revizie uleiul acela magic 0w40 ESP Formula de la Mobil1.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

E mai rezistent la temperaturi joase si la temperaturi inalte. 0 e superior lui 5 la rece iar 40 e superior lui 30 la cald.

are un interval de folosire mai larg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu,am inceput sa folosesc castrol edge 5W40/new .,si sunt la al doilea schimb ,el merge pana la 15000 km,dar l-am schimbat pe la 11765 km,si dupa parerea mea m-ai mergea,insa pt. binele masini,am sa-l schimb pana in 12000km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Prima revizie la Polo 1,2 TSI din 05.2010 / 14.671 km la bord, facuta zilele astea la o reprezentanta VW din Italia, cu piesele lor:

-inspectie service longlife: 47 eur

-ulei longlife Castrol Edge Professional 5W-30 / VAG 504-507, 4 bidoane x 1 litru (au intrat 3,7 litri): 80 eur

-filtru ulei: 17 eur

-filtru aer: 26 eur

-filtru benzina: 36 eur

-buson ulei: 2 eur

-filtru polen: 22 eur

Total: 230 eur. Urmatoarea revizie peste doi ani sau 30.000 km.

Timp de lucru o ora si 15 minute. Au pus folie pe scaunele din fata, m-au lasat sa stau tot timpul langa masina (cu rugamintea sa nu stau sub ea cand e ridicata), m-au lasat sa fac si poze, a fost facuta si proba de drum. La urma, seful de service si mecanicul care s-a ocupat de masina au dat mana cu mine, in concluzie am plecat cu o impresie foarte placuta de acolo.

Saptamana asta merg din nou la ei pentru actiunea service 24V9; nu aveau saiba pe stoc.

Pana acum n-am auzit niciodata zgomot de lant. Masina se misca la fel de bine, cum se poate vedea in filmuletele postate la topicul despre 1,2 TSI :) Softul a ramas deocamdata cel de la cumpararea masinii, voi vedea insa cum o sa se miste cu cel nou.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Facut service la masina din semnatura, 13.328 km. la Autoworld Cluj.

Piese: 344 lei (4 litri ulei Castrol Edge 0W30, filtru aer, filtru polen cu carbon activ, filtru ulei)

Manopera: 220 lei.

In plus, mi-au activat blocarea automata a usilor la 15km/h+ si deblocarea la scoaterea cheii si inchiderea/deschiderea geamurilor din telecomanda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Inspectia service la 2 ani (si 17100 km), la masina din semnatura, Nurvil, 886 lei.

Au fost efectuate urmatoarele:

- inspectie service (111,33 lei)

- inlocuire filtru motorina (176 lei + 24,74 manopera)

- inlocuire filtru aer (100 lei + 12,38 manopera)

- inlocuire filtru praf si polen, csrbon activ (114,95 lei + 12,38 man.)

- inlocuire filtru ulei (48,15 lei)

- schimb ulei (Mobil1 ESP 5W30, 5x1 litru, 225,95 lei)

- inlocuire buson baie ulei (desi se putea inlocui doar garnitura de alama) (8,05 lei)

- alte maruntisuri: receptie directa (wtf ???) - 37,11 lei, materiale mici (???) - 13,85 lei

- verificare baterie, sistem de directie, placute frana, etc., gresare balamale, verificare lumini (inclusiv verificarea reglajului farurilor), resetare interval service si activarea pompei de combustibil petru ventilarea sist. de alimentare, prin VAS-PC, citire coduri erori (nu au fost gasite).

Au fost super ok, m-au invitat sa il asist pe mecanic daca vreau, am putut face si poze si pune toate intrebarile care mi-au trecut prin cap. Timp de lucru: cam 1,5 ore. La final, masina a primit si o spalare gratuita, din partea "casei". Piesele folosite au fost originale VW, uleiul de la butoi (mi s-a dat posibilitatea sa aleg intre Mobil1 ESP 5W30, Castrol Edge sau unul "de service". Garantie manopera 90 zile, piese de origine - 24 luni.

La final am aflat ca mi-au aplicat o reducere de 5% la manopera si 10% la consumabile, reducere mentionata pe factura (preturile de mai sus sunt cu tot cu acea reducere).

Am intrebat de update-uri de soft sau actiuni service si mi s-a spus ca nu exista.

Urmatoarea revizie: peste un an.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astept si eu un raspuns similar de la un TSI-ist :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Cum pot afla Norma de ulei de servodirectie pentru modelul asta de Polo ? Fac o paranteza si intreb si pentru Q7 ce tip de ulei de servodirectie trebuie folosit

Exista un site unde scrie normele pentru toate tipurile de fluide la toata gama VAG ?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Peste o luna voi fi nevoit sa fac revizia si sa ma supun actiunii saiba.

Revizia o voi face fie la PBV1, fie la Nurvil RmVlacea. Prima optiune este ... saiba la PBV1 si revizia la Nurvil. Sa vedem pentru revizie fiecare ce spune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@polotsi: Conform Autodata, norma de ulei pentru servodirectia de la Polo e G 004 000 (0.8l). La Q7 e G 002 000 (inlocuit in prezent cu G 004 000, cu care e perfect compatibil).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Sper sa fie utile codurile “consumabilelor” pentru prima si a doua revizie.

6R0129620A - Filtru aer

6R0819653 - Filtru polen

1K0201051K - Filtru benzina

03C115561D - Filtru ulei

Am cerut oferte de la PBA, PBV1 si Nurvil si lucrurile stau in felul urmator:

PBA – 961.87

PBV1 – 853.89

Oferta de la Nurvil nu este concludenta pentru ca ei mi-au facut o calculatie fara inlocuirea filtrelor de polen, aer si benzina.

Consumabilele costa la fel atat la PBA cat si la PBV1, dupa cum urmeaza:

6R0129620A Filtru aer 116.7

6R0819653 Filtru polen 134.11

1K0201051K Filtru benzina 163.89

Edge Prof OE

5W30 Vrac Ulei 267.84

Pe ambele oferte apar reperele materiale mici si buson baie ulei, preturile fiind identice 11.3 si 9.39.

Diferentele apar la manopera

Schimb filtru combustibil 50.22la PBA, 33.48 la PBV1

Schimb filtru aer 50.22la PBA, 16.74 la PBV1

Schimb filtru polen 33.48 LA PBA, 16.74 la PBV1

In plus, la PBA, mai apare un reper “Functie apelabila” tarifat cu 33.48. Habar nu am ce reprezinta si nici nu ma voi interesa.

Din oferta celor de la Nurvil am vazut ca ora de manopera este ceva mai ieftina si ca operatiile sunt normate cu acelasi timp ca la Bucuresti.

De la firmele de profil am primit oferta atat pentru consumabile MANN cat si pentru consumabile “originale”. Pe o astfel de varianta consumabilele MANN ma costa 345 RON, iar cele originale 476, in conditiile in care la reprezentantele din Bucuresti acestea costa 682.54 RON.

La PBA mi-au spus ca ma lasa sa stau in service in timpul reviziei, la PBV1 mi-au spus ca mai nou politica service-ului prevede “ca clientul” nu mai poate veni in service cu materialele lui – ce-am intrebat eu si ce mi-au raspuns ei.

In aceste conditii, eu am sa optez in continuare sa fac reviziile la Nurvil, unde am posibilitatea de a sta la masina in timpul reviziei. Un drum pana la Valcea imi creeaza o deosebita placere – eu sunt mort dupa Dealul Negru – iar benzina ma costa acum in jur de 140 RON. Nu zic ca la Nurvil este raiul pe pamant, dar pentru o revizie eu consider ca este o alegere buna.

Daca imi scapa ceva sau sunt alte variante mai bune ... bagati mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca PBA ti-s spus ca te lasa in service, de ce te mai duci la Valcea? Doar ca sa arzi placere de 140lei ?

Modificat de Circoloco
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Valcea manopera va costa in jur de 250 de lei. Poate 300. Daca i-au consumabilele cele mai scumpe revizia va costa

consumabile 476

manopera 300

benzina 140

Total 916

Chiar si daca as fi iesit la aceeasi bani cu oferta de la PBA tot m-as fi dus la Valcea pentru ca nu vreau sa incurajez mai mult decat este cazul starea asta de fapte de la service-urile din Bucuresti. Si dupa cum am spus ... imi si place Dealul Negru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!