Jump to content

Inlocuire Instrument Cluster Octavia 1


daniel80
 Share

Postare recomandată

  • Replies 111
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    25

  • Al Bundy

    13

  • moxucristian

    13

  • bn64and

    9

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ok. Stii cumva care ar fi inlocuitorul pentru KOMBI+WEGFAHRSP VDO V07 , 1U0 920 801 E ? Multumesc!

 

Daca mai citezi inutil postul anterior, vei fi sanctionat.

Modificat de vdragos
Quote inutil
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ia-ti un cluster cu maxidot dupa 2003 si se poate adapta fara probleme.

Sa fie de Octavia ca si a ta (modelul)

Succes

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de informatie! Probabil o sa va mai sacai cu niste intrebari, dupa ce ma vad cu IC-ul in mana. :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Salut,

 

ma poate ajuta cineva cu pasii pe care trebuie sa ii fac pentru a schimba ceasurile de bord la o Skoda Octavia din 1998.

Banuiesc ca are immo2, pe Instruments la campul Extra apare doar un cod de 14 cifre, asa am gasit pe net ca ar fi immo2. Rog confirmare.

De la ceasurile vechi stiu codul PIN, dar atat, sunt arse nu mai pot citi nimic de pe ele.

 

Dupa procedura de aici https://www.ross-tech.com/vag-com/cars/Immo2-cluster-swapping.html as avea nevoie sa rulez pasii 2 si 3, dar ceasurile vechi nu mai functioneaza. Pot sari peste? Este alta varianta?

Am mai facut adaptare la un Audi A3 8L din 2002 acum vreo 3 ani, nu mai am procedura, dar stiu ca erau mai putin pasi decat aici.

Multumesc!

Modificat de emisb
edit
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai nevoie de pin doar la ceasurile noi. Verifica bine, dacă este immo 2, poți scrie cipul, dacă este immo 1,trebuie cip nou. Primele, cele din 1996 erau immo 1.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

@Florin

am gasit un post de-al tau: 

"Montezi ceasurile noi pe masina, citesti PIN-ul.

Dupa aia, mergi pe 17-Instruments, 10-Adaptatation, canalul - 00 - dai Read - Save - Done - Go Back - opresti contactul pentru cateba zeci de secunde, dar mai putin de un minut - si adaptarea e facuta.

Dupa aia, faci Login pe 17-Instrument - 10 Adaptation - canalul 21 - dai Read - stegi cheile - treci 0 in locul valorii originale. Save.

Read iar pe 21 - treci nr de chei pe care le ai de scris, Save - se stinge martorul, bagi repede urmatoarea cheie.... si gata treaba"
 

Este ok si pentru skoda?

 

Ceasurile din poza sunt immo1 sau 2? 

mersi!

IMG_7665.JPG

Modificat de emisb
edit
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos a închis acest topic

Da, e buna procedura. Verific mâine ce immo are acest cluster. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

Am incercat aseara procedura de mai sus, dar nu am reusit.

Am citit cu VAG TACHO codul pin de pe ceasurile noi, apoi cu VCDS am facut adaptarea, respectiv 17 - Instruments, 10 - Adaption, Canalul 00, Read - Save - Done - Go Back, oprit contactul ~35 de secunde; 

Apoi am pus contactul, am mers pe din nou pe 17 Instruments, apoi pe 11-Login am introdus 07489 (codul pin este 7489) si mi-a dat wrong code.

Am incercat si doar cu 7489 si la fel.

Am incercat si cu pinul de la ceasurile vechi, la fel....

Intrebare.....in procedura descrisa de tine nu imi trebuie PIN-ul de la ceasurile vechi. Tin minte cand am mai facut o adaptare acum vreo 3 ani la Audi A3 8L ca aveam nevoie si de codul PIN de la ceasurile vechi...La SKODA nu e nevoie de vechiul PIN?

 

La ceasurile de pe skoda difera ultima cifra din cod....e posibil sa nu fie compatibile, oare? Ceasurile vechi sunt cu codul 1U1 919 033 G, iar cele "noi" sunt 1U1 919 034 G.

 

E posibil ca VAG TACHO sa fi citit gresit codul pin, sau ceasurile sa fie blocate de dinainte?

Mersi!

Modificat de emisb
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La immo 3 ai nevoie și de pin Mașina..... Și de pin ceasuri noi. La immo 1 și 2 ai nevoie doar de pin ceasuri noi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut dupa ce am scris pe forum ca doar la immo 3 e nevoie de ambele PIN-uri.

Ceasurile pe care le am eu sunt immo 2, corect?

Ai idee de ce nu a mers login-ul?

pe https://www.ross-tech.com/vag-com/cars/Immo2-cluster-swapping.html la pasul 9 apare

[Select] 
[17 - Instruments]
[Recode - 07]
Enter the 5 digit number that you wrote down as the Instrument Cluster coding.
[Do It!]

 

Eu nu am facut deloc pasul acesta. Am trecut direct la

 [Adaptation - 10]
Enter 00 in Channel Number
[Read]
[Save]
[Done, Go Back]
[Close Controller, Go Back - 06]

 

Sa fie acesta motivul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate nu e codul bun? Dă-mi dumpul pe mail și ma voi uita la el

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!