Jump to content

Sfaturi achizitie A3


bubu1313
 Share

Postare recomandată

  • Replies 260
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • fragrances09

    14

  • SHARANEL

    11

  • Bogdan_wrc

    11

  • wts

    10

Top Posters In This Topic

Posted Images

Mersi de raspunsuri. Nu ma asteptam la atat de multe...:P

CT-87-ADY: Imi place hach-ul si G5 in special... si nu cred ca mi-as lua altceva momentan.

Are 5 trepe. Motorul de 131 a fost scos si cu 5 trepte. Nu stiu cod motor.

Clao: Ai dreptate. Feelingul pe care il ai cand te sui in masina e 70% din decizie. :somnmare:

Vlad MHL: sper sa mai negociez la ea. Nu vreau sa fac o afacere, ci sa dau un pret corect. De vreo 2 sapt fac calcule cu masina noua, iar timp nu am sa plec in Germania. Ma duc sa o vad si revin cu detalii. Cred ca are si alte dotari, dar atat mi-a spus persoana la telefon.

Mersi si revin cu noutati

PS sper sa nu apar cu un polo nou tdi de 70 cp.... caci cam asta e echivaletul de masina noua din pc de vedere al pretului. :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Am fost sa vad masina, si am si cumparat-o. Fata de discutia de dinainte sunt niste modificari esentiale.:Driver:

In prumul rand nu e A3 ci A4 model 2002.:) Are 99 mii km.

Mi s-a parut putin, dar nu-mi fac probleme ca n-ar fi reali. In plus mai are: 6 airbag, spalator faruri(nu stiu daca are si Xenon... cum verific?), chei briceag...etc

Familia respectiva mai are 2 Audi (A4 2006 si un quatrro de teren tot nou). Masina merge si arata excelent. Pretul a ramas 12800. Imi plac mai mult hach-urile dar sper ca de data asta sa fie un compromis bun. Pe mine m-a impresionat.

Deci am ramas in familie.

Caso e mai mult de 700 eur?

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PS sper sa nu apar cu un polo nou tdi de 70 cp.... caci cam asta e echivaletul de masina noua din pc de vedere al pretului. :Driver:

fain polo ti-ai luat :) ,........ frumoasa masina si la cati km are are numai buna, sa o stapanesti sanatos si multi km fara probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Am fost sa vad masina, si am si cumparat-o. Fata de discutia de dinainte sunt niste modificari esentiale.:Driver:

In prumul rand nu e A3 ci A4 model 2002.:Driver: Are 99 mii km.

Mi s-a parut putin, dar nu-mi fac probleme ca n-ar fi reali. In plus mai are: 6 airbag, spalator faruri(nu stiu daca are si Xenon... cum verific?), chei briceag...etc

Familia respectiva mai are 2 Audi (A4 2006 si un quatrro de teren tot nou). Masina merge si arata excelent. Pretul a ramas 12800. Imi plac mai mult hach-urile dar sper ca de data asta sa fie un compromis bun. Pe mine m-a impresionat.

Deci am ramas in familie.

Caso e mai mult de 700 eur?

Mersi

pretul este acceptabil cu conditia sa aibe kitul de distributie schimbat.sa o stapanesti sanatos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pretul este acceptabil cu conditia sa aibe kitul de distributie schimbat.sa o stapanesti sanatos.

da, are distributia schimbata acum 7-8 mii km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Vreau si eu sa achizitionez un AUDI A3 nou, de la porsche romania - timisoara -.

Am buget pt modelul cu motor 1.6, 102Cp, benzina...

Cu dotariile AMBIENTE.

Am uitat sa zic, sportback vreau :beer:

Care are asemenea model, motorizare, vreau si eu niste sfaturi, sugestii, informatii...

Cum e masina, spatiu/nespatiu...eu trec de la a6 din 2001...:soare:

Dar asta e, nu am bani de altceva:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prea sunt multi cu modelul asta.Oricum obiectiv privind problema pot sa iti spun ca avand in vedere masina precedenta probabil vei fi usor dezamagit cam la toate capitolele.Spatiul interior e mult mai mic, iar motorul...de la 180 de cai la 102 e o diferenta.De ce nu mai astepti sa strangi bani sa iti iei macar un motor mai puternic.Nu ca 1.6 ar avea vreo buba...dar nu vei putea conduce cum probabil te-ai obisnuit.Si inca ceva...de ce vrei sa schimbi A6-le? Sfatul meu ar fi sa il mai pastrezi si sa astepti sa se adune o suma mai mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eh..m`am saturat tot sa stau sa strang...:-) stiu ca o sa fiu "socat" la inceput cu spatiul...dar o sa ma obisnuiesc ce naiba :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmm, esti sigur ca vrei sa faci "downgrade" ?

Treci de la A6-le ala pe care l-am vazut,

si sincer e o bijuterie, la A3 ?

Mai gandeste-te :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E foarte frumos A3-ul sportback. Dar nu sunt nici eu de acord cu motorul ala, cam mic.... mai ales ca o sa tii masina o cativa ani (banuiesc), o sa t-i se para prea slab, fata de 180CP.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai o sa tin da de el, de aia vreau sa iau nou... tine si benzina, nu m-am nascut nici in diesel, nici in 180 CP :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am trecut de la A6 la A4, si am resimtit din plin lipsa de spatiu - cere unul pt drive test, si dupa ce te plimi putin, o sa vezi diferenta. Ca sa recuperez am trecut la SUV ;). Motorul de 1.6 e anemic, va trebui sa mergi tare linistit cu el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am trecut de la sharan la a3 si ma simt f bine in el. E adevarat, noi suntem doar 2 persoane.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OFF sharanel - eu doi cat tine :angry:. Si sa nu-mi zici ca nu duci doru de spatiu, aia nu o sa o cred. Pe alta parte intr-adevar masinuta ta te bucara, dar la spatiu.... sa-mi zici cucu.

Si era trecere de la A6 la A3 sportback, care e alta mancare de peste fata de sharan-a3, corect ?

Modificat de maxu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate nu iti vine sa crezi, dar eu chiar m-am saturat de garsoniera pe roti, si mi-am dorit o compacta. Cu banii care i-am dat pe A3 puteam sa cumpar si un sharan diesel din 2002 sau multe alte masini, chiar si passat sau un A6 putin mai obosit.

Am hotarat ca in acest moment cel mai bine ma reprezinta si ma satisface o compacta, si mi s-a pus pata pe A3, sau EVENTUAL un golf hatchback care arata bine.

Insa maxu are dreptate, am 65 kg si 1,73m, scaunul de la sofer il port RIDICAT LA MAXIM, daca as avea si eu ca si colegul nostru 2 metri si 120 kg probabil nu-mi mai cumparam A3 (sau Lupo).

Convingerea mea e ca a6TDI nu va avea probleme de spatiu in A3, chiar daca este mai solid, cu scaunul dat in spate la maxim ai loc destul, e drept insa ca in spate nu mai ramane loc pt genunchii pasagerilor. Noul A3 sportback este mai lung cu ~10cm decat varianta care o am eu, deci inca un plus. Portbagajul de 350 litri e suficient de mare chiar si pt concedii, la care mai adaugam avantajul de a fi hatchback, la nevoie se poate incarca mai mult.

INSA nu vei mai avea aceeasi senzatie de siguranta si stabilitate care o ai in A6.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si un 206 si un tico..deci sunt obisnuit si cu masini mici...oricum nu e chiar asa mic a3. maine ma duc la drivetest cu unul :) revin cu impresii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

mai mai, dar ce drivetest lung ti-a dat dealerul... :icon_thumright:

macar sa bagi benzina sa mai opresti, au trecut deja 3 saptamani...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai asteapta si i-ati macar motorul de 2.0 de 150, daca vrei neaparat pe benzina.

Daca nu vei simti o diferenta imensa. Dar daca te adatptezi repede nu cred ca vei duce lipsa de nimic in el. E o masina super.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am fost atunci la drivetest...momentan nu am vandut a6-le. astept... probabil voi opta pt motorul pe motorina, ma mai gandesc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut.

Intentionez sa-mi cumpar un A3 din 2001, cu aproximativ 100.000 km, cam in jur de 10.000 euro, pe benzina, motor de 1.6. Mi-l aduce cineva din Germania.

merita sa iau o masina din 2001 avand invedere ca mi-as face un credit pe 10 ani?

Rog posesorii de A3 sa ma informeze si pe mine cu privire la costurile de intretinere, consum, sa-mi fac si eu un calcul sa vad daca ma incadrez in bugetul meu. :icon_thumright:

Chiar am nevoie de aceste informatii.

Multumesc mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Loredana, nu vreau sa te superi pe mine dar daca e nevoie sa faci un credit pe 10 ani pentru un A3 din 2001 eu consider ca nu merita, adica nu prea iti permiti masina asta d.p.d.v. financiar. Mai adaugi si costurile de intretinere care nu sunt neglijabile, mai punem la socoteala varsta si kilometrii masinii si nu prea imi da ca rezultat ca e o afacere buna pentru tine.

Daca ai Fabia, asa cum scrie la semnatura ta, mi se pare mult mai ok pentru bugetul de care vorbesti.

E doar parerea mea si eu unul nu m-as hazarda in treaba asta.

Modificat de d-rive
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa parerea mea este scumpa masina asta,de credit nici nu se pune problema.intretinerea nu este mare,am avut G4 1.6i iar acum am un LEON 1.8i.se intretin lejer masinile pe benzina(100 lei 4 l de ulei,20 lei filtru de ulei,25 lei filtru de benzina,35 lei filtru de aer,preturi aproximative).consumul masini asta este de 8%,mediu.

Modificat de R Z F
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

credit pe 10 ani??? eu recomand sa ramai cu fabia pe care o ai si sa nu te bagi in datorii pt un A3 obosit...

sunt destule A3 si S3 pe forum, daca sapi un pic pe-aici gasesti toate defectele si calitatile ei. Pe ansamblu, este un golf4 mai smecher, cu finisaje ceva mai superioare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca daca faci un credit pe 10 ani ar fi indicat sa iti iei o masina cat mai noua sau chiar noua daca se poate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • cogdao changed the title to Sfaturi achizitie A3

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!