Jump to content

Sfaturi achizitie A3


bubu1313
 Share

Postare recomandată

Vreau in viitorul apropiat sa-mi cumpar un A3 din Germania. Am gasit cate ceva pe net si m-am oiprit asupra unui A3 1.6 din 2001 si 135.000 de km cu urmatoarele dotari:

five-speed, Air-conditioning automatic, antilocking system, alloy rim, anti-theft device, radio / cassette, Front airbag, divided rear seat, neck-rests, power-steering, centralised door locking, color glazing, 4 electrical window openers, electrically adjustable outside mirror, etc.

Pretul masinii este de 6.500 de euro (pret in Germania).

Ce parere aveti de aceasta masina (oferta)? Ce parere aveti de acest model de Audi cu aceasta motorizare?

Cunosc motorul de 1.6 de 75Kw de pe Golf 4 - oare sa fie acelasi si pe Audi? ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 260
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • fragrances09

    14

  • SHARANEL

    11

  • Bogdan_wrc

    11

  • wts

    10

Top Posters In This Topic

Posted Images

Motorizarea cred ca e decenta - e mai usor decat A4-ul meu, iar acesta din urma se misca decent (nu fulminant, dar OK)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Decent se misca si pe Golf dar de fiecare data am senzatia ca ar fi cuplat la o cutie cu 6 trepte ;) nu la una cu 5. Urca repede in ture si cand ajung in treapta a 5 a parca ar mai vrea o treapta, asta poate si din cauza ca masina pe care o mai conduc din cand in cand (este a prietenei) are doar 25 de mii de km in 3 ani - condusa doar in oras si doar un singur drum mai lung vara asta pana la Jupiter. Ce sa zic nici nu se compara cu, Corrado-ul meu de 160 de cai - e mult mai slab Golf-ul. Dar asa cum ai spus si tu este o motorizare decenta doar ca ma gandesc ca pe A3 este setata poate altfel cutia de viteze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intr-adevar, se simte clar nevoia unei a 6-a viteze.

Ma indoiesc ca sunt vitezele etajate altfel pe A3.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau in viitorul apropiat sa-mi cumpar un A3 din Germania. Am gasit cate ceva pe net si m-am oiprit asupra unui A3 1.6 din 2001 si 135.000 de km cu urmatoarele dotari:

five-speed, Air-conditioning automatic, antilocking system, alloy rim, anti-theft device, radio / cassette, Front airbag, divided rear seat, neck-rests, power-steering, centralised door locking, color glazing, 4 electrical window openers, electrically adjustable outside mirror, etc.

Pretul masinii este de 6.500 de euro (pret in Germania).

<{POST_SNAPBACK}>

unde ai gasit asa ceva? pe autohus.de? daca da cere si o foaie tehnic pt. ca sigur e zgariata si daca nu are carte service probabil a fost si reparata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motorizarea e ok, alezajul este ca la 1.8 insa cu cursa mai scurta si ca atare iti da cuplu maxim destul de jos. Si injectia este destul de misto, Motronic 7.0 daca imi amintesc eu bine.

Insa sa nu te astepti la cine stie ce performante, ca nu stie. Te duce de colo colo si atat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gizmo: corect pe autohus.de

<{POST_SNAPBACK}>

Atunci iti recomand cu caldura topicul deschis de mine referitor la audi-urile ieftine de pe autohus. S-au sters ceva posturi pacolo dar sper sa prinzi ideea: cam toate au zgarieturi, unele mai multe altele mai putine, unele au tapiterii gaurite si cele fara Scheckheft (carte service) au fost si reparate. Daca le dai un mail iti trimit (in germana) totul despre starea masinii. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@GIZMO: hai sa clarificam cateva lucruri ca sa nu dezinformam oamenii mai ales ca noi NU am fost acolo:

1) NU toate masinile de la autohus sau alte parcuri auto au defectiuni optice (zgarieturi), tapiterii distruse sau nu au carte de service

2)1-2 zgarieturi de 1-2-5cm sunt infime comparativ cu ce poate pati o masina parcata regulamentar in fata blocului, cu vecini "amabili" si copilasi draguti care se joaca cu masinutele pe capota ta

3) in general masinile fie au carte de service, fie au o expertiza tehnica efectuata in vederea vanzarii

4) o masina implicata intr-un accident usor si reparata anterior nu cred ca este o problema; una care prezinta o usa/aripa infundata poate fi chiar o afacere buna pentru ca ti se cade binisor din pret si in RO o repari destul de ieftin

5) sunt destul de multe masini "factory maintained" si chiar cu "warranty"

6) e adevarat, in Germania nu umbla cainii cu masini impecabile in coada dar, cu rabdare si eventual ceva cunostinte, gasesti o masina CLAR mai buna, mai intretinuta si circulata pe sosele adevarate decat in RO.

7) sa avem bafta si sa ne gasim toti masinile visate :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

blueyed: colegu` ai perfecta dreptate.

Apropo a-ti vazut ca acum au pus si cateva imagini cu actele masinii? - pe autohus.de :)

Modificat de bubu1313
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, am vazut...o fi interesul mare, multi cer detalii pe mail/fax inainte sa ajunga acolo. Revenind la topicul tau, de ce nu iei totusi un A4? e mai spatioasa, banii sunt cam aceeasi, intretinerea mai scumpa :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu multumesc - nu sunt un fan al berlinelor:D poate o sa vina si o berlina (S40 ar fi super) dar mai tarziu dupa 28 de ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@GIZMO: hai sa clarificam cateva lucruri ca sa nu dezinformam oamenii mai ales ca noi NU am fost acolo:

1) NU toate masinile de la autohus sau alte parcuri auto au defectiuni optice (zgarieturi), tapiterii distruse sau nu au carte de service

4) o masina implicata intr-un accident usor si reparata anterior nu cred ca este o problema; una care prezinta o usa/aripa infundata poate fi chiar o afacere buna pentru ca ti se cade binisor din pret si in RO o repari destul de ieftin

7) sa avem bafta si sa ne gasim toti masinile visate :)

<{POST_SNAPBACK}>

1) eu nu incerc sa dezinformez, doamne feri, eu incerc sa ajut ca sa nu mearga omu acolo si sa afle ca masina nu e ce credea el... din cate am vazut eu audi-urile pana in 7500 sunt fara carte service si cele de care m-am interesat eu erau si reparate (fara carte service si reparata in fata eu nu m-as infige). Si in general masinile la preturi dinastea super sunt mai zgariate si afectate inauntru - insa fiecare in felul ei. Cum am mai zis: cum explici ca acelasi model cu aceleasi dotari si km, an etc... e o diferenta de 1000 euro. Concluzia mea e mare atentie... atat... eu personal nu as lua masina fara carte service si daca e parc serios de 2000 masini.

4) accident usor da, dar daca nu are carte service trebuie sa te stii bine ca sa observi cat de tare a fost afectata masina.

7) Doamne ajuta :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Revin cu noutati privitoare la acele masini sub 7000EUR de la autohus.de

Chiar in acest moment, un prieten de-al meu se afla acolo de 2 zile si le-a studiat pe toate

Masinile sunt import CUBA! Nu au carte service sau vreun istoric. Se pot aduce NUMAI pe platforma pentru ca nu au si nu pot obtine ITP-ul german deoarece (citez din mesajul prietenului) "arata rau,sunt varza si nu trec ITP-ul nemtesc". Din experienta mea de cautator disperat pe net de masini nemtesti bune, coroborata cu experienta amicului meu care aduce masini, un A3 sau A4 2000-2001, decent, diesel sau benzina, <150.000 km, se gaseste in Germania la preturi intre 8000-10.000 EUR, export price (+aprox 2000 taxe,nr,vama, etc). Evident, exista si "super oferte" sau ocazii dar acestea sunt rare si de obicei apar la handleri de alta origine decat germana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

buna

sunt in cautari pt a imi cumpara o masina noua(nu SH). si din ce am vazut, dat fiind ca sunt si incepator si in buc, m-am orientat catre clasa compactelor; si de aici cea mai mult mi-a placut audi a3. acum intrebarea mea era daca masina este o alegere buna? si in primul rand as vrea sa aflu pareri de proprietari sau care cunosc proprietari de a3; cum e masina? e buna, e fiabila? are probleme? mertita banii masina?(mie mi s-a parut destul de dotata in banii pe care ii cere dat fiind ca e audi, i-as mai pune ceva optionale de sigurata si un comp de bord si ar fi chiar super ok) eu m-am orientat catre motorul 1.6 pe benzina din gama de a3-uri? e bun motorul, sau mai bine ma orientez catre un eventual 1.9 TDI?

de asemenea stiti cam cat costa o revizie la a3, piesele la ea cat sunt?etc.

orice sfat/informatii/pareri obiective si avize sunt binevenite si le astept cu nerabdare :huh:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca esti incepator ti-as recomanda un 1,9 TDi deoarece se conduce mai usor(cuplu mare la turatii mici= diesel). Plus ca faci o economie la carburant.

Eu nu am avut Audi din generatie noua. Am mers numai cu masini fabricate pana in 1995. Ce pot sa-ti spun. Cand te urci intr-un Audi pot sa observi calitatea finisajelor , atentia pentru detalii.

Eu spun ca merita. Parerea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina pot sa spun ca arata foarte bine si in interior calitatea materialelor este super. Eu am motor 2.0 FSI benzina 150 cp si sunt multumit de performante si de consum (10-11,5 in oras).

Eu am luat o SH cand avea 37.000 km si sincer cand vad la reprezentanta cat vor pe una noua imi vine sa-i strang de gat. Nu stiu daca merita sa ti iei masina de noua, dupa 1-2 ani o gasesti mult mai ieftina si masina este aproape noua. Probleme am avut cu sonda lambda care a fost schimbata pe garantie si cu calculatorul de airbag care tot pe garantie a fost schimbat.

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc de sfaturi ManiacuV6 si B77KOX!

B77KOX, de unde ti-ai luat a3-ul SH? Pt ca si eu ma gandeam la ceva SH, dar sa fie pana in 40 000km.

si piesele pe care ti le-ai sch. pe garantie - e vb. de garantia pe care ai primit-o de unde ai cumparat-o SH?

daca da, cat e acea garantie?

Modificat de Ruffus161
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am luat o de la un prieten care o are pe leasing. Garnatia era garantia masinii la dealerul care i-a livrat-o de noua.

Nu quote la ultimul post!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

salut,

Mi-am vandut golful 3 si a venit vremea sa-mi iau altceva. Vreau sa raman in VAG si ca urmare sunt interesat de un A3 a-l unei cunostiinte. Masina are km reali si nu a fost lovita. O are de noua. Cred ca mi-o da si in rate.

Intrebarea mea este daca merita 13 mii eur. Motorul stiu ca e bun, iar optiunile sunt suficiente pt mine.

Cateva detalii mai jos.

A3/4usi

80 mii km (carte service) / distributie schimbata

fab 12/2001

TDI 131cp / 5trepe

climatronic cu 2 zone

ESP

jante aliaj

Deocamdata atat stiu. Merita banii? Care ar fi un pret corect?

Care e pretul de ravanzare peste 3 ani?

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Esti sigur k are 131cp?

intreb deoarece motoarele de 131cp de pe a3/golf vin cu 6+1 trepte daca nu ma inshel...

ce cod motor are?

sincer sa fiu mi se pare cam scumpa

la banii astia gasesti un Audi A4 tot TDI si tot de prin 2001-2002.

NUMAI BINE!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca are intr-adevar 131CP si cutia e manuala, atunci pe acolo bate pretul, hai sa zicem 12.000. Depinde si de restul de dotari. Pe langa ce ai enumerat, poate mai are si proiectoare, N airbaguri, bancheta rabatabila, volan sport, piele, schimbator la fel, magazie CD...

Daca are si dotari din astea si ai certitudinea ca e o masina intretinuta, atunci pe acolo e pretul: 12-13000. Mai ales ca are distrib schimbata, poate si consumabilele, atunci da, e un pret destul de corect as spune. Poate o scoti totusi la 12000, avand in vedere ca e din 2001 si e posibil sa nu aiba ultimul face-lift pt modelul 8L (desi nu cred ca e cazul). Pe de alta parte, dc ti-o da si in rate, fara dobanda... :lol:

Peste 3 ani, nu cred ca pretul va fi semnificativ mai mic, intru-cat masinile astea scumpe se devalorizeaza cel mai mult in primii ani de la vanzare. Acum cine stie cum o sa fie piata peste 3 ani...

A4 cu aceeasi data de fabricatie si cu dotari similare, ma cam indoiesc ca vei gasi la aceiasi bani. Si nu e hatchback, dc iti place tipul asta de caroserie. Plus ca am inteles ca la A3 cunosti vanzatorul, deci e mai putina loterie.

Ca sa o verifici cat de cat, poti sa o duci la Autotest, in Vitan. Iti spun ei ce e pe sub ea. In rest, vezi si tu zgarieturi, tapiterie tocita, dc e cazul. Iti dai seama imediat cum te sui in masina. Feelingul ala din primele secunde iti spune imediat dc vei lua masina sau nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina pare scumpa daca o compari cu pretul uneia aduse de afara... Asta are pretul asa "mare" pentru ca a fost luata de aici si are Km putini si reali (comparativ cu una din Germania, din acelasi an, ce poate avea si peste 200 de mii). Daca masina este in stare foarte buna, zic ca este OK. E adevarat, probabil ca iti poti gasi un A3 in Germania sub 10 mii, astfel incat sa ajungi cu totul (taxe, drum, etc) la 13 mii aici... Dar sigur o sa aiba mai multi km chiar daca, probabil o vei gasi cu mai multe optiuni. A4 la banii astia (sub 10 mii), nu vei gasi in Germania decat cu Km f. multi si probabil "cheala"...si asta cu noroc.

Audi isi cam pastreaza pretul...nu cred sa pierzi mai mult de 1000 pe an din pret...depinde totusi de cum va evolua piata dupa intrarea in UE si toate schimbarile astea cu taxe, etc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pretul este cam mare. Acea masina ar trebui sa coste intre 11.500-12.000 euro. Iti spun acest lucru pentru ca eu lucrez in domeniu auto si in plus am un astfel de A3. Ca idee masina mea va intra la vanzare in ianuarie si voi cere un pret de maxim 13.000 pentru: a3 fabricatie iulie 2002, 77.000 km, 130 cp 6 trepte, xenon, clima, esp, radio cu 6 cd-uri, toate oglinzile antiorbire, cotiera, senzor parcare, 4 geamuri electrice, piele alcantara, volan si schimbator in piele, etc...Daca vrei sa iei masina cunostintei tale, fa-i totusi un test la Autotest. Merita. Bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • cogdao changed the title to Sfaturi achizitie A3

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!