Jump to content

Schimbare limba pe afisajul computerului masinii


kky
 Share

Postare recomandată

E la fel de simplu ca schimbarea limbii pe afisaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 260
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    26

  • Al Bundy

    20

  • Ex member

    19

  • BISE

    6

Top Posters In This Topic

Posted Images

Totusi asigurati-va ca nu aveti BC+ pentru ca in astfel de cazuri optiunile de limba, autoblocare usi/autodeschidere, unitati de masura, miscarea oglinzilor in tandem etc se pot seta direct din meniul MFA-ului fara a fi necesara interventia cu Vag-com-ul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Golf IV , Octavia 1, adica la platforma 4 , nu cred ca se poate fara vag-com.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am citit toate posturile, dar nu s-a discutat despre limba de afisare pe Navi Plus. La mine Navi Plus afiseaza in italiana. Meniul este extrem de complicat si nu am gasit nimic legat de limba. Mai mult, am incercat cu un amic posesor de Vag-Com sa schimbam limba in engleza dupa metoda descrisa de colegi, dar fara rezultat. Ce am gresit? :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru Navi limba se modifica din meniul acestuia. In nici un caz cu Vag Com-ul. Si eu am cautat destul prin meniul Navi (era in germana) pana sa ii dau de cap. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Thanks...

Deci, ma inarmez cu rabdare si mai incerc o data...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te pot ajuta cu ceea ce am eu, din manuale. La MFD se face asa: mfd1.th.jpg iar la MFD2 se face asa: mfd2.th.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti multumesc mult pentru ajutor. Navigation Plus este la Audi varianta cu CD - cred ca este ca si MFD la VW. Dar... am o mica :) problema... Dupa instructiunile pe care mi le-ai dat, submeniul Settings - Language este in meniul Navigation. Ca sa intru in meniul Navigation trebuie sa am un CD de navigatie in aparat... Si eu nu am... Nu simt lipsa navigatiei - oricum Romania e inexistenta, dar cand vreau sa intru in meniul navigatiei, aparatul ma atentioneaza ca nu am CD de navigatie si cere sa introduc unul. Asa ca... :)

Oricum, multumesc si raman dator!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imprumuta de la cineva un CD de navigatie pentru 10 minute, pana iti schimbi limba pe Navi. Dupa aceea limba va ramane cea setata de tine, chiar si fara CD.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E la fel de simplu ca schimbarea limbii pe afisaj.

daca te referi la intrebarea mea mai de sus fii te rog amabil si explica pas cu pas cum se face schimbarea..... ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Folosind VagCom, se face cam asa:

Inainte de a face orice modificare notati-va valoarea existenta.

Folosirea gresita a adaptarilor poate conduce la nefunctionalitatea motorului, asa ca orice modificare o faceti pe propriul risc !

[select]

[17 - Instruments]

Notati-va valoarea Soft coding. Ea reprezinta valoarea presetata si in cazul in care nu obtineti rezultatele asteptate puteti reveni la aceasta valoare.

[Recode - 07]

modificati valoarea din campul software coding dupa cum urmeaza:

[Do It!]

Urmariti digitii din cod (xxyzw).

Al treilea digit din codarea software (..y..) reprezinta piata de destinatie si aduce urmatoarele modificari:

1 - "EU" ceasul in format 24 ore (modifica afisarea distantei parcurse in Kilometri la modelele dupa 2002)

2 - "USA" ceasul in format 12 ore (modifica afisarea distantei parcurse in mile)

3 - "Canada" ceasul in format 12 ore (modifica afisarea distantei parcurse in Kilometri la modelele dupa 2002)

4 - "UK" ceasul in format 24 ore (modifica afisarea distantei parcurse in mile)

5 - Japan

6 - Saudi Arabia

7 - Australia

[save]

Modificat de forceturbo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Daca puteti sa-mi spuneti mai exact cum se poate schimba limba CB, daca ai CB mare, utilizand MFA-ul?

Mersi mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

rocket, la modelul nostru de Passat se poate face doar cu VagCom.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Va rog ramaneti on-topic. Aici se discuta DOAR despre schimbarea limbii. Pentru alte adaptari/codari exista alte topic-uri (posturile off-topic au fost sterse). Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am aceeasi problema la sharanul din semnatura

. e cineva din sibiu cu vag-com sa imi dea si mie de stire?

off topic si cineva care se pricepe si pe la electrice ca am ceva erori ce imi apar pe displayul de la BC si banuiesc ca nu sunt de bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@adi iliu,

Baietii care vin la intalniri in Sibiu te pot ajuta cu diagnoze, schimbarea limbii a BC, si interpretarea erorilor.

Vezi aici

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

as dori si eu sa imi schimb limba din italiana in engleza.daca e cnv din bistrita care stie si poate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai drum prin Tg Mures te ajut eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...
Totusi asigurati-va ca nu aveti BC+ pentru ca in astfel de cazuri optiunile de limba, autoblocare usi/autodeschidere, unitati de masura, miscarea oglinzilor in tandem etc se pot seta direct din meniul MFA-ului fara a fi necesara interventia cu Vag-com-ul.

Am BC+ (computer de bord MARE) pe Bora mea. Care-s pasii sa-mi pot schimba limba computerului de bord ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ikks, daca nu ai avut rabdare sa citesti topicul, am eu in locul tau.

Folosind VagCom, procedura este urmatoarea:

[select]

[17 - Instruments]

[Adaptation - 10]

introduceti valoarea numarului canalului ales:

canalul 4 : limba aleasa pentru afisaj cu urmatorile valori

00001 Germana

00002 Engleza

00003 Franceza

00004 Italiana

00005 Spaniola

00006 Portugheza

[Test]

Observati cum se modifica limba afisata pe display.

[save]

Daca te-ai fi uitat cu atentie la profilul lui Cielo, ai fi observat ca are Golf V, ceea ce inseamna generatia urmatoare fata de Bora pe care o ai. La masinile din generatia noastra (si eu am BC+) schimbarea limbii pe BC se face numai cu VagCom.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc forceturbo . Citisem despre schimbarea limbii cu VagCom-ul, dar am zis ca merge si fara, dupa cum zicea si Cielo .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut

pot sa schimb si eu limba de la computeru meu din germanan in engleza pt ca sincer nu inteleg absolut nimic din ce imi scrie acolo

poate sa imi zica cineva cat costa?

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

katut, consulta lista de aici si vezi cine e mai aproape de tine. Nu te costa mult :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Salutare.

Sunt de putin posesorul uni vw si am achizitionat un cablu USB de pe internet in speranta de a schimba limba BC-ului in engleza si stergerea avertizarii "Service Jetz".

Versiunea de VCDS este 409.1 si scrie ca este activata. In principiu imi merge scanarea dar cand intru pe instruments(17)>Adaptation>aleg canalulu 4 citesc valoarea scrie 1 trec 2 (apare un balon in care zice ca "The registered version hase coding for this")ii dau test iar apoi save, ma intreaba daca vreau sa scriu valoarea ii dau yes si nu se intampla nimic.

Poate sa imi zica cineva de ce. Este softul de vina sau cablul.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cauta si foloseste versiunea 3.1x. Este mai stabila si functionala decat 409 si face aceleasi operatiuni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!