Jump to content

Becuri galbene


ALEKS
 Share

Postare recomandată

Am si eu o curiozitate:

Becurile galbene de tip selective yellow sunt permise prin legislatie, in faruri? Dar in proiectoare?

Multumesc,

ALEKS

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai legislatia este destul de clara in privinta asta:

Nu ai voie sa aduci modificari la sistemul de iluminat al autoturismului, modificari care nu sunt facute de producator!

Daca autoturismul se fabrica cu becuri galbene atunci ar fi fost ok, altfel nu!

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Conform legislatiei armonizate cu UE:

Culorile luminii emise de lămpi sunt următoarele:

- faza de drum: alb sau galben selectiv

- faza de

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai trebuie adaugat ca ambele faruri/becuri trebuie sa aiba aceeasi culoarea, adica nu se admite farul din stanga alb si farul din dreapta galben.

In legatura cu semnalizatoarele, eu stiam ca in fata poate fi portocaliu sau ALB, iar pe spate portocaliu sau ROSU.

75% din masinile americane nici nu au semnalizator spate distinct si semnalizeaza cu stopul de frana, deci cu ROSU, iar unele masini au in fata semnalizatoare albe (singurul exemplu idiot care imi vine acum in minte este Dacia 1100 :)) )

Modificat de xxnelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exceptional!

Deci culoarea galben selectiv este inca viabila sub incidenta legii. Este exclus din start sa am un far de o culoare si unul de alta culoare. Ma intereseaza galben selectiv in proiectoare si eventual si in faza de intalnire dar nu ma deranjeaza daca pe faza de intalnire raman luminile standard, de culoare alba, ale masinii.

Va multumesc,

ALEKS

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Oare cum mai sta treaba? Eu am gasit un document al UE care zice ca pe faza scurta e valabil doar alb, iar culorile si limitele spectrale ale acestora sunt strict delimitate:

http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2011:323:0046:0152:RO:PDF

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!