Jump to content

macara geam


cricr
 Share

Postare recomandată

Salut.

@razvanik chiar e mecanica, dar mai trebuie si un strop de finete, ca sa nu se rupa ceva, nu de altceva :).

Este la stiky "DIY demontare panouri usi" pana la dublura de tabla de la usa, pe care e montat motorul de la geamul electric, care are suruburi in imbus torx si apoi se ajunge la macara. Asta asa ca sa ai o idee despre ce e de facut pana la macara.

O seara placuta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hmm....suruburile de la motor sunt ultimele care se desfac, dupa ce s-a dat jos fata de metal si se doreste inlocuirea sufelor-montarea macaralei.

Intai se demonteaza panoul interior de usa, se aduce macaraua la pozitie si se desfac suruburile de fixare a geamului in cleme, se desface butucul de la yala si se extrage, dupa care se detaseaza cablul mic.

Se desface panoul de metal, se scoate conectorul care intra in yala (asta daca nu preferi sa scoti si yala impreuna cu fata de metal - e mai usor asa) si sa ajungi la macara.

Restul informatiilor se mai gasesc si pe celelalte arii.

Si un DIY care sa te ajute http://newbeetle.org/forums/questions-issues-concerns-problems-new-beetle/35527-how-door-panel-window-regulator-door-latch-removal.html

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...pana la dublura de tabla de la usa, pe care e montat motorul de la geamul electric, care are suruburi in imbus torx si apoi se ajunge la macara...

Salut.

Nu-mi pune "vorbe in gura" ca se pot observa ",", care au loc de pauza, in incercarea de a explica ca motorul e montat pe dublura.

Explicatia ta este completa si de urmat.

O zi frumoasa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

hmm....suruburile de la motor sunt ultimele care se desfac, dupa ce s-a dat jos fata de metal si se doreste inlocuirea sufelor-montarea macaralei.

Intai se demonteaza panoul interior de usa, se aduce macaraua la pozitie si se desfac suruburile de fixare a geamului in cleme.

Cam atat trebuie sa desfaci ,ca sa scoti fata de metal , plus scoase suruburile fetzei ,deconectate toate cablurile si sigurantele ce tin cablurile electrice . Restul ,cu desfacutul broastei nu te ajuta sa ajungi la macaraua geamului.

Modificat de George I.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut,

Puteti sa-mi spuneti daca e ok pretul de 400 lei pentru kitul de macara si manopera?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cat e macaraua si cat e manopera?mi se pare cam mult.macaraua nu ar trebui sa depaseasca 250 ron maxim

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...si atunci te arde rau la manopera.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta este un ex., va rog sa nu considerati reclama!

http://www.autodiagn...eparare-geam/#4

Se potriveste cel de golf sau bora -> sau cel putin la mine asa a fost :icon_cheesygrin: .

Modificat de h0m3s1ck
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu tot cu tabla sau numai cabluri,cleme si sine?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai iti da bucata aia de plastic in care e si mosorul inclusiv cu cele 2 sufe si clemele de metal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aha....am intalnit kituri din acestea de care spui care au venit fara sine si au fost mai scurte cablurile decat sinele.de aceea intrebam.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in total in tot sistemul sunt 3 sufe. kitul vine insa cu 2 , pe a 3 a folosind-o da le cel vechi.cei drept cand punem sufele noi , intra foarte greu . eu m-am chinuit vreo 2 ore si am mai fost ajutat de vreo 2 persoane.e destul de dificil dar nu imposibil

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricum, e bine la bani, daca e OEM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

sal am si eu nevoie de un cod de piesa sau de o schema pe usa dreapta fata sau stanga .

prietena mea are un vw beetle din 2001 si nu are multe optiuni ,

nu are geamuri electrice si s-a stricat o piesa la macaraua clasica unde intra manivela e ca un butuc si inauntru o roata de plastic care sa spart si nu mai merge sa actionezi geamul .

pt ca e nevoie de geam pe stanga am luat piesa dupa usa dreapta doar roata de plastic care era ok si am inlocuit si am blocat geamul pe dreapta . piesa este din plastic dur cred ca se gaseste numai pe original dar nu am codul si o pot recunoaste dupa schema .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
  • 6 years later...
trandafir_denisa
On 6/6/2012 at 1:37 PM, hotboydinu said:

sal am si eu nevoie de un cod de piesa sau de o schema pe usa dreapta fata sau stanga .

prietena mea are un vw beetle din 2001 si nu are multe optiuni ,

nu are geamuri electrice si s-a stricat o piesa la macaraua clasica unde intra manivela e ca un butuc si inauntru o roata de plastic care sa spart si nu mai merge sa actionezi geamul .

pt ca e nevoie de geam pe stanga am luat piesa dupa usa dreapta doar roata de plastic care era ok si am inlocuit si am blocat geamul pe dreapta . piesa este din plastic dur cred ca se gaseste numai pe original dar nu am codul si o pot recunoaste dupa schema .

Buna.

 

Am si eu acceasi problema. Imi poti spune, te rog, cum ai rezolvat?

 

De 2 luni tot caut pe la dezmembrari si nu gasesc.

Atasat poza piesei.

Multumesc!

Screenshot_20190114-103757_Gallery.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!