Jump to content

macara geam


cricr
 Share

Postare recomandată

Salut,

A schimbat cinava macaraua de la geam - mie mi s-a stricat cea de pe stanga fata si am aflat ca se aduce doar pe original si costa circa 1400 lei.

stie careva un parc de dezmembrari in zona Bucuresti unde as putea sa incerc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nasol... din pacate sansele de a gasi NB la defrisari sunt foarte mici. "cimitire' de masini sunt prin Bucuresti, insa asa cum ziceam nu au ce cautam noi (si eu caut diverse pentru broscu' meu, dar pana acum nu am gasit).

O varianta ar fi sa comandam de afara cumva... Dar daca tu esti mai norocos, ar fi super! Da-ne si noua de veste daca gasesti un NB la dezmembrari...sau ceva ce se potriveste pe NB!

Drumuri bune,

Rox

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

www.macaraleelectrice.ro

preturi super

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde ce parte s-a stricat, cel mai frecvent se rup clemele de prindere a geamului in macara (care sunt din plastic). Se gaseste la Porsche kit de reparatie care costa in jur de 200 lei. 14 milioane costa macaraua cu tot cu sine si motor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Publicat (modificat)

S-au rupt cablurile care coboara si ridica geamul. Are idee cineva daca se vand si separat?

Modificat de cricr
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exista la reprezentante kiit-uri de reparatie, din cate stiu au si cabluri .cel mai bine dai un mail si o sa-ti raspunda.

pretul e in jur de 220 lei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am gasit cablul ca si kit la reprezentanta - pret 200 lei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

te rog mult, cand montezi cablurile sa faci si o poza cu pozitionarea lor!de vreo cateva luni ma chinui sa rezolv macaraua mea si nu am reusit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca o sa reusesc sa montez eu cablul respectiv fac poza si o afisez

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

aveti idee daca imi trebuie o unealta speciala sa pun sufele la locul lor?nu reusesc de nici o culoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

mie personal imi "tacane" macaraua de la sofer de 2 ani, si nu s-a dus; in schimb...dintr-odata a crapat cea din dreapta. Ridicam geamul...si dintr-odata se auzea un zgomot ca si cum ai presa sticla de ceva si s-ar sparge. Speriat fiind de zgomot am apasat pe buton pt a da geamul jos: a picat ca meteoritul, am crezut ca l-am spart;firele erau rupte. La dezmembrari, ziceau ei ca au macara pt masina mea(sau golf4) la 2 milioane, nu stiu daca cu tot cu cabluri sau fara.

Modificat de bora4motion
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pff..

am rezolvat-o !sa o ia naiba ca nu mai pot de degete.ce sa spun .. a fost nevoie de 3 persoane:)), si a fost greu.acum sper sa mearga.

nu mai vreau

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Aseara am intrat si eu in clubul "fericitilor" cu geamul cazut in usa, dupa lupte seculare am reusit sa il scot si sa il proptesc cu 3 fasii de power tape. Luni ma duc la PoRo sa cumpar kitul de reparatie, dar nu risc inca o data sa il montez singur asa ca il voi monta intr-un service. Din cate stiu de la alte masini, kitul consta in mosorasul cu cablurile si cleme din aluminiu in locul celor din plastic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mare bucurie ne-a facut VW, cand a gandit macaralele.....clemele de plastic sunt de toata batjocura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toti care ati patit asta aveti geamuri electrice? Ca sa stiu macar sa ma pregatesc, ca vad ca ar fi o problema cam des intalnita. Eu nu am geamuri electrice.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LauCalin, in cele mai multe cazuri, problema asta apare la geamurile electrice. Cred ca e vorba de faptul ca, motorul electric aplica o forta mare sistemului. La macaraua manuala, factorul uman gestioneaza forta aplicata....cu delicatete. Acum depinde si de cine actioneaza macaraua.

Acum, mai e vorba si de forta pe care o aplica geamul, asupra clemelor, la socurile pe care le incaseaza masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

kitul contine mosorul impreuna cu 2 sufe.ala il prinzi direct.de la kitul vechi o sa iei inca o sufa care e cea mai lunga si vine pe diagonala.

eu am facut singur operatiunea, cel mai greu a fost sa tensionez sufele.

de aici m-am inspirat:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salutare tuturor. La mine s-a rupt cablul de la macara. Un importator de piese mi-a spus ca nu se gaseste decat macara completa la 500 ron. Stie cineva daca se gaseste doar cablul si eventual sa posteze si un cod al piesei. Tin sa precizez ca e CABRIO Daca cumva conteaza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Conteaza ca e cabrio. Daca ai gasit la banii aia e super. Am cautat pt cineva o macara de G4 cabrio si nu am gasit decat pe original. Cauta un atelier care se ocupa cu confectionarea de cabluri pt macarele. In Bucuresti exista unul. Am rezolvat pt macaraua de G4 cabrio, cu 200 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

te duci la reprezentanta cu vin-ul masinii, si ceri kit de reparatie macara.cost estimativ 200 ron.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Stie cineva un service unde se poate repara macaraua stricata (montarea kitului de reparatie)?

Presupun ca service-urile de mecanica nu se prea ocupa de asa ceva...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

despre ce masina e vorba? beetle, passat b6...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ah... scuze, nu am mentionat, credeam ca se intelege. E vorba de New Beetle, de aceea am si intrebat in aria de Beetle.

Ms.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!