Jump to content

Martor centura defect


BlueGolfV
 Share

Postare recomandată

Multumesc pentru raspuns! Are cineva codul acestui reper?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

cu seria sasiu, la magazin de piese, o sa iti zica codul reperului, pt masina ta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Am si eu probleme cu senzorul de centura pasager dreapta. Cel putin asa cred eu...desi s-a intamplat ca bazaia si cand nu era pasager(dar foarte scurt).

Ce am observat eu: - de obicei bazaie cand fac mai mult de 150 de km, da!! foarte ciudat! :)) 

- nu stiu cum se explica dar de foarte multe ori incepea sa bazaie cand imi miscam eu piciorul de pe acceleratie pe covoras, sau cand shimbam viteza(ambreiaj + schimb treapta)

- cand opream motorul pentru cateva minute ii lua si jumate de ora pana sa se reapuce de tiuit. 

- bazaie random

Ce as putea sa ii fac? Inca nu am verificat nici o mufa acolo. Daca scot careva din ele risc sa dezactivez altceva? Zicea cineva mai sus de airbags. 

Ms!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Adrian Alexa

Vin cu un update. 

Intre timp problema s-a acutizat. A inceput sa bazaie tot mai des, indiferent daca aveam sau nu pasager in dreapta.

Am fost sa mi-o schimb la electrician. Am cumparat al suport pentru centura si ghice ce? Iarasi a inceput sa bazaie. 

Daca fac asa cum zice acest baiat: 

 

ce riscuri implica? 

 

In caz de tamponare - mai functioneaza airbagurile asa cum trebuie? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Banuisc ca vb de dezactivarea avertizarii - nu are treaba, o poti dezactiva linisitit.

Nu ai pus noua ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adrian Alexa

Da, am uitat sa mentionez. Am luat una tot veche, din dezmembrari.

Aici sunt mufele de sub scaun pasager.

Pana la urma care e rostul acestui cablu? Doar ca sa bazaie in cazul in care senzorul de greutate vede ca ii cineva pe scaun si nu si-a pus centura?

Ce legatura are cu airbagurile?

Ieri dupa ce am dezactivat la pasager totusi a continuat sa bazaie...mai rar ce-i drept. Asa ca am dezactivat si de la scaun sofer. Acuma nu mai bazaie deloc centurile.

Stiu ca se pot dezactiva si din calculator - care e diferenta?

20180508_191733.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

pai, care sunt sansele ca cea din dezmembrari, sa fie impecabila ? foarte mici.... 

nicio diferenta.

rol de avertizare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adrian Alexa

Deci airbagul nu e influentat de centura pusa sau nu?

In teorie - in caz de impact daca nu ai pasager in dreapta tot pusca airbagul?

Ieri, dupa ce am vazut ca nu mai bazaie, am pus napoi mufa la scaun pasager - nu mai bazaie! :))

Deci sau erau amandoua cu problema sau doar la scaunul soferului. Poate ca totusi aia inlocuita ii buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Adrian, ti-am zis ca nu are treaba, ca e ok, ca merge, nu afecteaza functiile airbagurilor...stai linistit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Am golf 5 din 2004, dar nu se aprinde martor si nici sunet nu e. Pe ceas se poate vedea semnul pentu centura. Am activat cu vag pe pozitia 3 dar tot nu merge. Sa nu aibe?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ba are. Vezi daca este bagata mufa de la centura  jos in podea, la scaun sofer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am mufe scoase. Ma gandesc ca imi aparea eroare daca ar fi fost pe vag...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu, nu iti apare..... de aceea ti-am zis sa verifici. Ai verificat? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci nu ai activat unde trebuie. Pune codingul care il ai acum pe ceasuri.....activat ... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit pe forumul asta, discutii mai vechi, cum ca pana in 2005 nu ar avea senzorii astia si ca ar trebui sa mai am o mufa mai mica pe langa aia de la centura...Asa ziceau unii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

codingul care il ai acum pe ceasuri? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fa o scanare cu vcds ul si posteaza-l

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Momentan nu am. Astept sa-mi vina...Dar sub scaun pe langa mufa de airbag, nu trebuue sa mai am o mufa? Eu nu am...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fa o poza, sa vad ce ai acolo. In teorie....o mufa galbena pt airbag scaun si una mare...sau mica, neagra. In funcție de dotarea masinii. Nu ai mufa neagra....conectata....nu iti apare martor centura in bord, chiar daca este activat in ceasuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...
On 4/25/2012 at 9:45 PM, Al Bundy said:

Se schimba tot capul de centura cu suportuld e prindere de pe scaun.

Pentru golf 6 1,6 tdi highline imi poate spune cineva codul la aceasta piesa pentru scaunul soferului? Ma gandesc ca e o piesa generala pt mai toate modelele.

Am gasit Capsa centura stanga cu fir, cod 1K4857755 AB 326 de lei si Capsa centura dreapta fata cu fir, cod 1K4857756L 125 de lei.

Sa inteleg ca pt scaunul soferului e cea de stanga ca e de 3 ori mai scumpa si se defecteaza mai repede? 😀

Modificat de dvn2007
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Wow, deci 326 de lei de la dezmembrări

Profita ca nu se găsesc aftermarket. 

E un scaun cu totul mai ieftin pt golf 5 si cred ca se potrivește mufa. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!