Jump to content

Martor centura defect


BlueGolfV
 Share

Postare recomandată

de desfacut se poate desface - atentie doar ca e lipit, deci nu ai ce suruburi, etc sa desfaci - trebuie rupte lipiturile dintre cele doua carcase.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-e frica sa forțez capacul ala. Am găsit pe eBay cu 50 de euro din dezmembrări. Mgândeam la o soluție de moment, de asta întrebamde spray...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la banii astia, cu transport, etc... recomand sa iti cumperi noua - in jurul la 270-280 lei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Îmi poți da un link ceva? Mulțumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incearca la orice magazin de piese, dupa seria sasiu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am băgat spray de contact în "priza" în care intra brida centurii și nu s-a mai aprins martorul din bord... E o soluție de moment.. Cred ca o sa schimb acel corp în care intra centura pentru a nu mai avea probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate acesta o sa fie finalul.... dar, acum vezi cat merge, dupa spray-ul de contacte aplicat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am avut problema asta, am fost la un service si mi-au dezactivat avertizarea de centura si gata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se poate dezactiva cu VCDS-ul sau alt tester compatibil... sau...

 

tot asa de simplu, din podea se putea scoate mufa de la capul centurii - tot asa, nu te mai avertiza.

 

dar cine vrea sa functioneze, atunci schimba piesa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar in caz de accident, daca masina sesizeaza ca centura nu este pusa, airbag-ul din volan se mai declanseaza?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, nu are treaba airbagul cu centura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar in caz de accident, daca masina sesizeaza ca centura nu este pusa, airbag-ul din volan se mai declanseaza?

 

....si pretensionarea la centura functioneaza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am sa cumpăr piesa, să o înlocuiesc. As vrea sa știu cam cat ar ajunge una noua, din moment ce una folosita este intre 50 și 80 de euro. 280 de lei mi se pare cam puțin. Am găsit una la mica publicitate, în alta țară, cu 35 de euro cu tot cu transport.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

atat este una noua originala.... intre 260 si 300 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut . Ma poate ajuta cineva ? Nu functioneaza atentionarea din bord si cea sonora de la centura scaunului de la sofer. La un touran din 2004. Cel din drepta functioneaza fara probleme. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mufa de sub scaun este bagata ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

8 minutes ago, Al Bundy said:

Mufa de sub scaun este bagata 

9 minutes ago, Al Bundy said:

Mufa de sub scaun este bagata ?

 

Toate mufele par la locul lor. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 hours ago, foliimar said:

Acum am vazut ca firele sunt rupte. Exact la ras, unde intra in dispozitivul de prindere al centurii. Revin cu detalii daca pot sa refac firele , sau daca o  sa schimb

Modificat de foliimar
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut am si eu acceasi problema cu centura.am vazut mai sus intr un comm ceva in legatura cu vgc...ce este acela si de unde il pot dezactiva sa nu se mai aprinda

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hello..am scos conectorul acela de sub scaun sa dezactivez senzorul de centura dar se pare ca n am facut altceva decat sa stric mai mult...pe langa ca nu am dezactivat senzorul se pare ca activat senzorul de la airbag...adica ini apare in bord acum...sugestii?!!

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vagcom sau vcds este un program pt. calculator.

Este nevoie de un cablu special pt. a lega laptopul la masina si costa destul de mult acel cablu.

Daca ai acel cablu si legi laptopul la masina atunci poti activa/dezactiva mai multe functii inclusiv avertizarea la centura de siguranta.

Citeste mai multe aici:

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n
On 5/28/2016 at 2:40 PM, Pampam said:

Salut am si eu acceasi problema cu centura.am vazut mai sus intr un comm ceva in legatura cu vgc...ce este acela si de unde il pot dezactiva sa nu se mai aprinda

 

cu VCDS (vag com) sau alt tester compatibil, se poate dezactiva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scoate mufa de la centura,este sub scaun si n-o sa se mai aprinda martorul din bord.Asta e varianta de "urgenta",ideal ar fi s-o dezactivezi cu testerul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Reactivez acest topic..Am dat cu spray contact si a inceput sa tipe si mai desmartorul din bord. Se pare ca nu este aceasta solutia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n
On 1/5/2016 at 9:32 AM, F l o r i n said:

dar cine vrea sa functioneze, atunci schimba piesa.

din pacate solutia este inlocuirea reperului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!