Jump to content

Probleme planetara / burduf planetara


Paul_VW
 Share

Postare recomandată

Daca suspectez capatul dinspre cutie al planetarei stanga, ce credeti ca ar trebui cumparat:

- cap de planetara after market;  ~300 lei

- planetara originala completa after market; ~600 lei

- planetara originala completa sh; ~500 lei

- pe original de noua nu prea m-ar interesa (e vreo 300 de euro capul si vreo 800 planetara completa).

Vad ca pe Spidan si Lobro scrie "original GKN parts", iar pe burdufele originale scrie de asemenea GKN langa codul original.

Pe sh ma cam ingrijoreaza seriozitatea vanzatorilor care nu cred ca vor primi piesa inapoi daca se dovedeste a fi defecta.

Pe after market nu prea imi place diferenta enorma de pret; nu stiu daca mai are aceeasi calitate otelul si ma pot trezi dupa doua plecari de pe loc mai tineresti ca imi bate iar.

Pe original nou pretul e prohibitiv.

E clar, ii dau foc si iau alta... :D

Modificat de adyp2003
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Votez pentru cap de planetară, doar Spidan ~ Lobro, sunt furnizori de prim-montaj. :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut baieti. Am si eu o problema. Cand sunt unele viraje mai stranse parca se aude ceva ca si cum ar freca ceva la roata. Ce ar putea fi? Planetara? Mentionez ca aceste simtome au aparut dupa ce am schimbat cauciucurile de vara cu cele de iarna. Cand le-am pus pe cele de iarna le-am strans putin cam tare. Ar putea avea asta influenta? Daca nu ce ar putea fi... multumesc anticipat  :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut! Nu reusesc sa-mi dau seama de ce face asa la al meu Golf 5.

Se aud niste pocnituri in fata cand accelerez mai tare sau cand calc frana in forta..

Nu este ABS! stiu cum se aude!!!

Problema a aparut dupa ce am schimbat cutia..

Mecanicul suspecteaza planetarele si zice sa le iau intregi.. capetele dinspre roata intradevar bat pe viraj.

Las un video.. in descriere am detaliat ce mai e schimbat..

Am ridicat roata si am incercat sa trag de ea si pe orizontal si pe vertical .. nu are nicio bataie..

 

Modificat de OvYd3L
Nu mergea link
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut ceva similar dupa ce mi s-a umblat la cadrul motor. Pocnea la acceleratii, franari si la manevrele de parcare cand roteam mai mult de volan, nu facea mereu, dar destul de des cat sa ma sperie. Am schimbat suruburile de la cadrul motor si de la bucsele mari si am adaugat niste distantiere. Toate suruburile au fost stranse la cuplu.

Acum 2 ani am facut asta si de atunci nu au mai fost probleme. 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine s-a umblat inainte sa schimb cutia la cadru motor.. pt ca am schimbat suportul antibalans.. si au fost folosite aceleasi suruburi? suruburile de la bucsele mari sper ca sunt noi ca le-am schimbat si pe alea.

O sa am in vedere suruburile alea de la cadru motor.?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astazi am schimbat:
1.planetare intregi stanga-dreapta,
2.rulmenti de sarcina stanga-dreapta,
3.pivoti stanga-dreapta
4.capete de bara stanga-dreapta
Am mai strans putin suruburile de la cadru motor desi erau destul de stranse..

Pocniturile la franari sau accelerari bruste ca in video de mai sus inca persista?
Repet, aceste pocnituri au aparut imediat dupa ce am schimbat cutia... mecanicul a zis ca e din capetele de planetara dinspre cutie.. le-am schimbat si nimic..
Aceste pocnituri se aud din compartimentul motor de undeva din mijloc
Suportul antibalans este schimbat, bielete antiruliu schimbate, bucsele mari de la brat schimbate..
E posibil sa fie din cutie? eu ma mai gandesc si la protectia termica de la toba, care e desprinsa de podea, desi am incearcat sa o prind cumva..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 18 ore, OvYd3L a scris:

Am mai strans putin suruburile de la cadru motor desi erau destul de stranse.

[...]

Eu ma mai gandesc si la protectia termica de la toba, care e desprinsa de podea, desi am incearcat sa o prind cumva..

Desprea cele suruburi s-a mai discutat pe forum, si daca ele sunt generatoarele de zgomot, trebuie inlocuite, ca de strans, le strangi degeaba.

Daca ai protectia termica a tobei desprinsa, inceraca mai intai sa o fixezi, pentru ca si ea poate vibra si genera diferite zgomote.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut...

Acum câteva luni am schimbat burduful la planetara, și când am pus la loc am rămas cu un clantanit enervant. 

Bun, am zis, sa dus și capul planetare, am luat una noua dar am rămas exact cu aceiași problema. 

Sa fie dus altceva, deși nu cred, dat fiind ca și cu cea noua face la fel, nu chiar asa de tare, dar face. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Salutare, va cer parerea cu privire la urmatoarea situatie: dupa schimbarea cutiei de viteze pe masina din semnatura, la cateva saptamani masina a inceput sa vibreze la viteze mai mari(peste 70km/h) si in viraj dreapta. Tremurul respectiv nu se manifesta in volan ci in corpul masinii. Anvelopele sunt noi si jantele sunt echilibrate, am eliminat aceasta cauza. La viteze mici, cu rotile bracate maxim stanga-dreapta nu are niciun sunet ciudat, pocnituri, etc. Cei de la service au analizat masina, tras de roti, bucse, bielete etc, au zis ca totul este ok. Am facut chiar un test cu mecanicul, vreo 80km, mers accelerat, mers decelerat, subturat, etc...dar cu el nu s-a mai manifestat deloc problema. Am mai mers cu masina vreo 5-600km, dar doar pe plat. La un drum la munte, in urcare viraj dreapta problema cu vibratia a reaparut, ca niste batai pe care eu le-am resimtit pe partea dreapta fata(s-au mentinut fie ca eram in sarcina sau scos din viteza). Vibratia a disparut dupa cateva sute de metri si totul a fost ok. Un alt moment in care a aparut a fost pe autostrada, la 120km/h, cand am trecut un pod cu denivelare, care era si in viraj dreapta, moment in care masina in reintrat in starea aceea de vibratie care a devenit din ce in ce mai pregnanta si a trebuit sa trag pe dreapta. Dupa ce am plecat de pe loc, totul a revenit la normal.  Eu suspectez o problema la planetara dreapta, undeva la prinderea in cutie. Ma gandesc sa schimb planetara cu totul, mecanicul mi-a spus ca e cumva la noroc, ca nu isi da seama de unde ar fi problema. Cineva avizat ma poate ajuta cu un sfat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dacă vibraţia este însoţită şi de un zgomot care se amplifică cu creşterea vitezei este posibil să fie rulmentul de la roată.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este insotita de zgomot vibratia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!