Jump to content

Probleme planetara / burduf planetara


Paul_VW
 Share

Postare recomandată

Zici tu @WooZie .. din experienta vb. sau doar asa ca ai tu impresia? La ce te referi ca nu mai pleaca de pe loc? ...Roata cum sta cand se smulge axu din capu' planetarei? E plin si in Alba de ''doctori'' ca tine. Incurajeaza-l sa circule asa si sper sa aiba tarie de caracter, chiar daca va parea un caracter ''ieftin'', ulterior unui incident produs din cauza unei planetare (Doamne feri) sa te umple de respect!

Un var de-al meu, cu un Tico, ii batea o planetara incet in viraje, intr-o intersctie, constrans de imprejurari, a calcat-o, n-a mai tinut cont de planetara, si a ramas in mijlocul intersectiei cu roata dreapta virata in dreapta iar cea din stanga a ramas dreapta... plecare de pe loc, NOROC ca nu era pe-un drum...viteza!

Nu are cum sa iasa roato din cauza planetarei lu varu tau ia iesit pivotul sau capu de bara are dreptate colegul care tu il faceai doctor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

au schimbat materialul la burdufuri acum nu mai sunt din cauciuc sunt din termoplastic fiind mult mai rigide.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se gasesc inca burdufe de cauciuc,sunt inca producatori buni care faci si din termoplast si din cauciuc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

au schimbat materialul la burdufuri acum nu mai sunt din cauciuc sunt din termoplastic fiind mult mai rigide.

Daca o sa cumperi pe original o sa vezi ca sunt din cauciuc! Sa le mai verifici sa nu pierzi vaselina pe la coliere. Bafta!

Modificat de olteanu82
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Va salut! Sunt membru nou si am si eu o problema destul de mare...spre ghinionul meu am lovit destul de tare o bordura kiar in coltul ei si am spart mai multe la roata din dreapta fata a masinii, in primul rand fuzeta este rupta de unde se prinde pivotul si nu prea gasesec alta fuzeta nici la dezmembrari, planetara s-a strambat bara din ce am vazut eu si nu am gasit sa cumpar decat capetele de bara si mi s-a spart si discul de frana care intr-un mod destul de ciudat a intrat in janta si a spart-o si pe aceea, intrebarea mea este unde as putea gasi fuzeta care sa se potriveasca la modelul 1.6 BGU 102 cp si la fel si planetara pt ca celelalte sper sa gasesc sa le repar. multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Sal all, ma poate ajuta cineva, va rog, cu un DIY sau sfaturi ptr schimbarea burdufului de planetara ??? Operatiile in mare le stiu dar poate trebuie sa mai tin cont de ceva ??? Trebuie sa curat toata vaselina veche si dupa, sa pun vaselina noua ??? Astept, va rog, ordinea operatiunilor de inlocuire , sfaturi, orice.....ms anticipat !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sanatos e sa speli rolele, tot interiorul.... sa nu mai fie urma de praf sau alte mizerii care au intrat pe acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat burduful, nu este mare scofala, am scos planetara din flansa de langa cutie, am dat-o jos si am spalat-o dupa sfatul colegului @Florin. Totul a decurs usor si rapid. Am facut si cateva poze , daca cineva vrea sfaturi , il rog sa ma contacteze fara probleme, ofer ceva poze si repere ptr a-i usura munca !!! Bft all !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

asa este cu schimbarea burdufului de planetara,daca nu intra bine siguranta incepe sa bata.demontat inapoi, spalat bine,inlocuit vaselina si colierele,iar acum totul e ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare!Am si eu o problema legata de planetare,cred...de o vreme masina are o bataie cand merg drept,sau usor virat stanga insa numai cand incep sa prind viteza,de la vreo 40km/h incolo si mai ales cand e in sarcina,urc o panta usoara.Daca accelerez se aude mai tare,daca las acceleratia nu mai suna,si parca se accentueaza frecventa bataii cum prin viteza mai mare.Poate sa fie capul de planetara,ori rulmentul?deocamdata nu suna tare.La inceput doar eu o percepeam,pe orice am intrebat cand era cu mine in masina zicea ca nu aude nimic,insa,acum parca se aude tot mai tare...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Cred ca ma lasa si pe mine planetara de pe dreapta, cea lunga. Nu tacane la viraj insa are joc stanga-dreapta fata de cealalta,care nu are deloc.

Cap de planetara Glentzer nu am gasit (cautat pe net).Ce recomandati? Exista si OEM?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florine, vezi pe GKN.

Sent from my GT-I8190 using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

buna seara!

 

tocmai in timp ce mergeam spre casa, in frumosul Bucuresti, pe o strada unde brusc devenea iluminata, am luat niste gropi potrivite, sa zic asa. ulterior am observat ca in momentul in care plecam mai tare de pe loc, cu demaraj (in linie dreapta) se auzea ca un pocnit, la fel si cand dupa ce ajungeam la turatie de peste 3000 in a doua si luam brusc piciorul de pe acceleratie.

 

ma puteti ajuta cu o parere, ce ar putea fi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut oameni buni.Am si eu o problema la care nu ii gasesc rezolvare banuiesc ca ar fi de la planetare dar nu stiu daca capetele dinspre roata sau dinspre cutie: se manifesta in felul urmator: la viteze mari am o vibratie eu o simt pe partea dreapta si asta cand accelerez in forta in linie dreapta chiar si in curba si cand lanseaza masina se aude ceva de genu fvrrrr (ceva gen ca la daciile vechi cum se auzeau planetarele cand lansa masina) (zgomotul se aude si se simte foarte usor deocamdata se simte in podea) (daca o scot pe liber nu se mai simte nimik),in a 5 cand o las in frana de motor am o usoara trepidatie in schimbatorul de viteza,am mai observat sunt in a 4 accelerata iau piciorul de pe acceleratie si accelerez iar se simte un soc(dreapta) si se aude un clant foarte usor in stanga asta cand iau piciorul de pe acceleratie si accelerez iara, la parcare cand fac manevre sa parchez masina am un trosnet o singura data in partea stanga (trosc se simte in podea) se mai aude si pe dreapta dar mai rar si mai incet si cand dau cu spatele si virez dreapta iar trosc(doar odata) cand urc sau cobor o bordura cu rotile un pic virate iar trosc (stanga) cand ies dimineata din parcare masina parcata cu botul la vale si ies din parcare cu rotile virate spre stanga (trosc) ma dispera nu stiu ce sai mai fac aaaa uitasem si cateodata cand virez stanga in oras la viteza de 30 la ora se aude un sunet in dreapta ceva de genu hrrrrrr  e  un zgomot asemanator ca de rulment (roata)  sau ca si cum freci cu un deget pe un geam ud (nu am gasit alta comparatie imi cer scuze).Am intrat in rampa sub masina si am inceput sa trag de planetare in partea dinspre cutie nu am deloc joc la capetele de planetara iar in partea dinspre roata cand trag de axul planetarei in sus si in jos cum esti in rampa are un joc am vazut ca mai pronuntat pe stanga  si mai putin pe dreapta acum nu stiu cat de mare trebuie sa fie jocul acela ca din cate am inteles trebuie sal aiba.. tind sa precizez ca am schimbat tot  si altceva nu poate fi decat din planetare,am cauciucuri noi echilibrate(cade) am rulmenti noi pe fata (cade) am schimbat bucse ghidaj etrier fata am crezut ca e din etriere deciii (cade) am flanse noi lemforder+rulmenti noi,amortizoare noi,bucse bascula toate noi lemforder,capete de bara,bielete anti ruliu ,pivoti,bielete de directie noi,pana si bara de torsiune noua originala,tampoane motor toate plus bieleta anti basculare motor noua plus bucsele alea doua de la semi punte noi,iam pus pana si suruburile de la semipunte noi+plus seibile alea aferente tuningului de la semi punte.Ma dispera credetima.Daca cineva sa lovit de o problema asemanatoare va rog dati-mi sfaturi sau spuneti-mi si mie la voi cum se manifesta.Va multumesc.aaaa uitasem niciun burduf de planetara nu e ciupit sau sa se vada ca a curs vaselina din ele


Ma scuza-ti masina jetta 2.0 tdi bmn 170 cp model 2008

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal am si eu o problema cu planetarele . Cred ca le schimb din 6 - 6 luni ma disperat am pus cele mai scumpe planetare si tot imi troncane si zici k se rupe in 2 masina. Un sfat va rog . Multumesc

Sal am si eu o problema cu planetarele . Cred ca le schimb din 6 - 6 luni ma disperat am pus cele mai scumpe planetare si tot imi troncane si zici k se rupe in 2 masina. Un sfat va rog . Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur,e problema din planetare? Eu zic ca nu. Verifica tot ansamblu roata si vezi mai exact care este cauza. Pe mine ma sfatuiau diferiti mecanici sa schimb planetare, rulmenti si nu era decat o banala piatra la etrier. Unde mai pui ca unii dintre ei lucrau la reprezentanta VW si trebuiau sa stie ca Golful V are o problema cu pietrele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

firestorm1312 am verificat tot ansamblu si nu imi zice nimeni nimic decat ca sunt planetarele proaste... mirare iau pe cele mai scumpe si tot nu sunt bune...reprezentanta nici nu se ocupa de ea ca am mai fost si a facut lucru de mantuiala...cum se termina iarna cum imi trocane zici are programat sa se strice. nu stiu ce sa zic nici nu ma  pricep ce sa le zic la cei de la service , ca ei imi zice ca sunt proaste planetarele....:(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna. S-ar putea sa fie si la mine de la planetara faptul ca atunci cand virez spre dreapta, roata din stanga sa scartaie? Si in momentul cand indrept volanul sunetul dispare :)

Modificat de iciceu92
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine,cand am avut probleme cu capetele de planetara,atunci cand viram,faceau:tzac-tzac-tzac...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact asa face si la mine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am rezolvat-o sunt capetele de planetara partea dinspre roata stanga dreapta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

firestorm1312

Inainte de a face ceva referitor la planetare, verificati etrierii. Golful5 are o problema cu intratul pietre la etrieri si dau manifestari ca de planetara defecta sau rulment gripat. Eu am purtat o piatra timp de o luna convins sa trebuie sa schimb capul de planetara. Nu era prima data cand intrau pietre la etrieri si nu a fost nici ultima, dar tura respectiva facea la fel ca o planetara stricata, numai in viraj. Nu pierdeti nimic daca verificati, doar 5 min de roata si manopera la demontat-montat rotile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

firestorm1312

iahimmihai-cam devreme au cedat. Ma asteptam sa fie mai rezistente (asta daca vb despre masina din semnatura).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am aproape 400000 de km cu ea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!