Jump to content

Probleme planetara / burduf planetara


Paul_VW
 Share

Postare recomandată

Johnny Bravo

Asta nu-i de bine! Nu?

p1090843e.th.jpg

p1090844.th.jpg

p1090845hy.th.jpg

p1090846s.th.jpg

p1090848.th.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te duci si il schimbi cat mai repede posibil!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Johnny Bravo

Deja se aude un cloncanit discret. Sa schimb capul planetari cu totul sau doar burduful?

Am descoperit de ceva vreme buba insa nu am avut pic de timp sa ma ocup. Cred ca merg de cel putin 2 luni cu ea asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca deja cloncane, schimba si capu', cel mai sigur!!! Te costa undeva la 250ron/planetara- piesa AM(marci: metteli, cifam..)+50ron/kit burduf (include vaselina+colier+surub+burduf) marca SPIDAN(recomand) ;) .

Piesa OEM, nu stiu exact, dar pe undeva la 5-600ron capul de planetara+burduf ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Salut , am si eu o nelamurire in legatura cu burdufele , le-am schimbat de vreo 2 luni si am observat la vreo cateva zile dupa ca pe la burduful din stanga iese vaselina prin parte inspre motor , si am mers inapoi la mecanic care a zis ca poate e prea multa si o da afara , a ridicat-o pe elevator a mai strans colierul iar acuma cand m-am uitat iara este plin de vaselina acolo , ce ar trabui sa fac pentru ca ma gandesc ca daca tot iese asa vaselina pana la urma nu o sa mai fie acolo cata ii trebuie si sa nu mi se duca planetarele , eu m-am gandit sa pun un pic de silicon tot in capatul burdufului sa nu mai iasa , astept pareri , mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate nu ai pus burduf original si ai pus de o calitate mai slaba, dintr-un material mai tare pe care nu se mai muleaza asa de bine colierele si iti arunca toata vaselina. Asa am patit si eu. Du-te si schimba-l. Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

doru.tanasoiu

Sau ai putea sa schimbi numai colierul.Daca a fost de proasta calitate si nu a fost strans bine prima data degeaba il mai strangi dupa..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum zice @doru.tanasoiu, incearca sa schimbi doar colierele, cred ca o poti face pe ''garantia'' care ti-o acorda mecanicosu' .. Chestia ca burdufele sa fie de o calitate mai slaba/tari, n-are relevanta atata timp cat acolo exista niste caneluri, striatii, etc, care impiedica miscarea colierului si totodata a burdufului. Daca n-a fost strans din prima K'lumea colierul, e foarte posibil, trebuie curatat DIN NOU pe acolo de mizerie/praf/nisip si pusa o alta vaselina, de preferat vaselina grafitata, sa reziste la mai mult de ..100 >120 grade C. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut , am fost la mecanic si mi-au cautat alte burdufe dar spre ghinionul meu nu a gasit de cauciuc doar de Thermoplast , asa ca nu avea rost sa imi aduc altele , astea care le am eu sunt SPIDAN din cate am inteles unele dintre cele mai bune , iar mecanicul mi-a zis ca da afara doar ce este in plus , acuma am sa vad pe parcurs , oricum am garantie 1 an . Mizerie nu intra pentru ca nu prea are cum , iar ca sa schimb colierele presupun ca trebuie date planetare din nou jos . Eu m-am gandit la o alta varianta provizorie pentru a nu mai iesi vaselina afara sa pun un pic de silicon tot roata pe langa burduf . Colierele sunt stranse destul de bine , am vazut toata operatia care a facut-o si pot sa spun e ca a facut o lucrare de nota 10 , a dat jos planetare le-a spala si curatat de orice urma de vaselina veche . Ce imi recomandati sa fac , astept raspuns , mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa schimbi colierele nu trebuie sa dai nimic jos, tai colierul actual si cel nou se poate monta usor peste, repet, fara ca sa dai nimic jos! N-ai nevoie de burdufe de cauciuc :rolleyes: , SPIDAN astea is chiar OK, tinand cont ca si cele OEM sunt tot de SPIDAN facute... Problema iti zic eu de unde e, PROBABIL, mai toti mecanicii n-au clesti speciali de strans colierele de la burduf, au o denumire specifica pe care eu nu o stiu, si le strang cu clestele de sarma! In caz ca e mai gingas (mecanicu') din fire sau nu si-a pus niste prelungitoare in manere clestelui, ca sa aiba forta sa le stranga binnee, sa stii ca sunt slabe sanse sa fi facut o treaba de nota 10!!!

p.s.: un exemplu' pot spune des intalnit.. scoti pompa de motorina/benzina din rezervor, nu esti atent si iti mai picura putin, din greseala, pe masina.. uita-te in 5 km parcursi cata mizerie se aduna acolo... ''MORALA'': asa se aduna si la burdufu' planetarei care in timp, prin frecare(de la viraje), se roade cauciucu. Incearca sa stergi cu o carpa sau sa speli burdufurile la o spalatorie auto si dupa 2 zile uita-te din nou la ele. Poate acum vezi vaselina care i-a curs in momentul montarii capului de planetara... O alta chestie buna poti s-o faci si tu cu clestele de sarma, dar ti-am zis, pune-ti niste prelungitoare in manerele clestelui ca sa ai forta!!! :icon_thumright:

Modificat de DanuAL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intradevar ai dreptate nu a folosit un cleste special , le-a strans cu un cleste normal si atunci e posibil sa nu fie stranse destul de bine , am sa incerc sa le schimb ,desi tu ai zis ca nu trebuie desfacut nimica eu am vazut cand le-a pus ca sunt ca niste inele care dupa ce le pui sus se starng sa prinda in acei dinti nu sunt ca colierele normale sa le poti desface . dar trebuie sa vad daca gasesc alte coliere , presupun ca astea nu le gasesc in comert ca si colierele normale . vaselina nu a curs deoarece am vazut toata oferatiunea si erau curate "luna" cand le-a pus sus, mersi de raspuns

Modificat de FVM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt colierele speciale(cum am zis si mai sus, nu stiu denumirea lor), partea (''bucla'') de care a strans cu clestele, ala poti sa-l tai tot cu un cleste si se desface, iar ulterior cand pui noul colier, il deschizi/desfaci de tot si il ''imbraci'' peste burduf! :blah_: Poti sa folosesti si colierele normale, cele cu surub, dar nu stiu cat de bune sunt! Cauta ceva de firma .. Spor la treaba!!! :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am si eu o problema cu un burduf de planetara si nu gasesc decat de thermoplast. Un individ de la magazin mi`a spus ca numai asa sunt...

Rog pe cineva sa imi dea si mie un cod la cele cauciug. Este vorba de G5 , cod motor BKC , an 2006 cutie manuala , cea de la roata.

Multumesc frumos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prea inteleg de ce cauti din cauciuc... si cele pe care le ai pe masina sunt dintr-un plastic mai tare, mai ''casant''! Sunt mai rezistente in timp decat cele din cauciuc simplu. Cauta marca Spidan! :icon_thumright:

post-50535-1281547114_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc frumos DanuAL,

cele care le am pe masina sunt tot din cauciuc. Am inteles daca nu este strans bine colierul iese de sub el burduful

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se mai fac burdufe decat din termoplast pt. ca se spune ca au un comportament mai bun la temperaturi scazute.

Cu colierul am avut si eu probleme.

Prima oara l-am strans cu cleste de sarma, a cazut.

M-am dus la service, acolo l-au strans tot cu cleste de sarma cu prelungiri din teava. S-au cracanat aia pe acolo sa-l stranga bine si rezultatul.....dupa o luna am gasit burduful taiat ca de brici pe langa colier. Asa ca am apelat la un prieten mecanic si am studiat problema. Concluzia: cu clestele normal nu se pot strange cum trebuie (poate doar din intamplare) deoarece are falcile groase si bucla pe care o face colierul iese prea rotunda ceea ce va favoriza slabirea colierului.

Ne-au uitat in Elsa si acolo clestele are falcile subtiri si se strange cu ajutorul unui surub cu cheia dinamometrica (la 25 Nm), deci nu la simtul mainii.

Asa ca am procedat astfel: am scos planetara atat de la roata cat si din flansa de la cutie sa putem lucra cum trebuie, am polizat un cleste ca in figura, iar pentru strangere am fixat manerele clestelui intr-o menghina si am strans cu grija avand grija la forma buclei (daca avea tendinta de umflare o aduceam la normal cu lovituri usoare cu un dorn si un ciocan) pana cand am considerat ca a ajuns la forma si tensiunea necesare (aici a contat foarte mult simtul si experienta mecanicului).

A trecut aproape un an si din cand in cand ma mai uit la el si arata exact ca cel original.

Problema este ca daca ratezi montarea lui trebuie sa cumperi alt kit de burduf pt. ca alt colier la fel separat nu se gaseste (eu cel putin nu am gasit). Se gasesc niste porcarii rahitice, dar eu nu am avut incredere in ele asa ca am cumparat de fiecare data kit nou, am curatat bine angrenajul planetarei si dupa aia am montat burduful (am folosit exact cantitatea de vaselina din kit).

Modificat de lupo_bv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am si eu o problema...Am fost azi la VW si mi-au spus ca trebuie schimbat capul de planetara ca imi huruie cand iau viraj dar foarte incet se aude...Problema e ca nu prea am bani si ei au zis ca costa cam 250 euro...Ce se intampla daca mai merg 2-3 luni cu ea asa?Pot sa apara alte lucruri mai naspa sau in cel mai rau caz sa se duca dracu de tot planetara?Vreau si eu un sfat...Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi se pare exagerat pretul!!! Cauta si pe la magazinele de piese AM chiar si aici pe forum!!! Nu o forta in viraje, mergi incet... Viata lunga nu mai are si poate o sa ai surpriza sa-ti ''pice roata'' !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Vezi ca exista si posibilitatea de a-l achizitiona cu piesa la schimb si se injumatateste pretul din cate stiu eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Viata lunga nu mai are si poate o sa ai surpriza sa-ti ''pice roata'' !!!

roata nu sta in planetara...daca nu pleci ca la curse si nu tragi de ea in viraje mergi fara probleme cu ea asa...in cel mai rau caz se rupe si nu mai pleci din loc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zici tu @WooZie .. din experienta vb. sau doar asa ca ai tu impresia? La ce te referi ca nu mai pleaca de pe loc? ...Roata cum sta cand se smulge axu din capu' planetarei? E plin si in Alba de ''doctori'' ca tine. Incurajeaza-l sa circule asa si sper sa aiba tarie de caracter, chiar daca va parea un caracter ''ieftin'', ulterior unui incident produs din cauza unei planetare (Doamne feri) sa te umple de respect!

Un var de-al meu, cu un Tico, ii batea o planetara incet in viraje, intr-o intersctie, constrans de imprejurari, a calcat-o, n-a mai tinut cont de planetara, si a ramas in mijlocul intersectiei cu roata dreapta virata in dreapta iar cea din stanga a ramas dreapta... plecare de pe loc, NOROC ca nu era pe-un drum...viteza!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu sunt doctor, dar ca sa te lamuresc un pic, am plecat de la motor pe bicicleta...mobra(daca stii ce e aia), jawa, dacie din 77, logan..si jetta. Inainte sa te repezi cu apelative mai studiaza masina pe o ramp ceva, daca cu termenii nu le ai. Lui var-tu i s-a rupt pivotul, planetara nu face altceva decat tractiune...adica invarte roata ca sa intelegi. Mai asteapta si alte pareri inainte sa musti asa. Nu l-am incurajat pe on, ci am zis ca poate sa mearga pana face ros de bani, decat sa umble pe jos. Hai bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

''Lui var-tu i s-a rupt pivotul, planetara nu face altceva decat tractiune...adica invarte roata ca sa intelegi.'' - se pare ca tu te repezi, inca o data, cu argumentele ... Aproape ca ai dreptate, dar daca capu planetarei iesind afara, FORTA de tractiune se exercita pe cealalta roata(de obicei pe roata care nu este in sarcina, DA?) => (rezulta) ceea ce ti-am descris eu mai sus!!! Eu nu-ti povestesc CUM AR FI, eu ti-am zis ce se intampla! Normal, nu e generalizabil, dar e 50% sigur daca nu schimbi la timp planetara!!!

Mobra, Jawa, Minsk, Dacia, Logan, Jetta ... vreau sa termin polemica cu tine, si deci, ma abtin! Bafta si drumuri bune!

Modificat de DanuAL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ultima interventie si la mine...capul de planetara nu iese...sa fie clar...decat cand roata iese din pivot superior, inferior...sau capul de bara al casetei de directie....daca astea 3 piese sunt la locul lor si in stare buna planetara NU iese...sfatul meu e ca tu ai vazut efectul...nu cauza. Si inca o data ma repet...mai asteapta si alte pareri. Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tin sa precizez si eu o chestie si anume: La orice masina planetara nu face nimic altceva in afara de transmiterea miscarii de roatatie la roata fie ca e virata la dreapta sau la stanga. In cazul in care se rupe capul de bara se poate intampla sa iti fie o roata virata la stanga si una la dreapta, in nici un caz de la planetara.

Regards,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!