Jump to content

Discutii tehnice generale


sonik
 Share

Postare recomandată

@Dun: Am gasit si poze cu interfata si adaptorul Media-In (pe care eu din pacate nu le posed):

dsc70311.jpg

prise_10.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 419
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • qwk

    41

  • Stef13

    28

  • polotsi

    28

  • CRISS/67

    26

Top Posters In This Topic

Posted Images

Multumesc mult.

Sper ca se inchide usa torpedoului cu cablul ala conectat.

Oare acest subansamblu se monteaza prin decuparea in cutia torpedoului a spatiului necesar amplasarii acelui conector? Sau de ce o arata atat de neregulat marginea inconjuratoare? Si ... oare, cel care a proiectat cablul de interfata statea intors invers cand l-a gandit sa plece catre dreapta ? Dupa cum arata in pozele alea mi s-ar fi parut mai normal sa iasa catre stanga, sau in jos ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut,am o intrebare,cand masina este inchisa din telecomanda si doresc sa deschi doar portbagajul,apas pe butonul specific,si potbagajul se deschide,pentru ca apoi sa il deschid din emblema ? S-au ar trebui sa se deschida de tot, in asa fel incat sa nu m-ai folosesc emblema ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ba da, folosesti emblema. Pentru a se deschide de tot ca la unele modele de golf/octavia ai nevoie de niste telescoape mai speciale pentru haion sau niste resorturi montate pe tija telescopului. Cu o mica investitie, se poate obtine

. Modificat de Stormlord
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau sa-mi instalez si eu ... Si de unde le cumparam si cat costa???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista deja un topic similar pentru Golf6, aici. Eu nu am incercat, insa din cate m-am documentat pe forumurile externe, sunt 2 variante posibile:

-varianta ieftina, constand in inlocuirea telescoapelor haionului (325 Nm, 526mm lungime, 204mm cursa) cu telescoape de la Seat Toledo, cod 1L0827550A (530Nm ,515mm lungime ,220mm cursa), deci cu forta de deschidere mai mare, plus adaugarea unor resorturi de 40mm pe pistonul amortizorului.

Se obtine ceva de genul: photo010s.jpg

Avantaje: cost redus, cca 10 lei arcurile, 200 lei amortizoarele noi (sau mai ieftin, de la dezmembrari)

Dezavantaj: arcurile se slabesc in timp, datorita pozitiei comprimate, cu haionul inchis. De asemenea, amortizoarele pot avea de suferit.

-varianta mai scumpa:

2 x 6Y0 827 550 C (telescoape haion Skoda Fabia)

2 x 1K8 827 761 C (Scirocco stop bumpers)

2 x 1J6 827 439 A (Golf5 / Seat Leon strut ball pins) - optionale, se poate si fara

Cost total estimativ: 300 lei

Fata de adaptarea de la Golf6, apar doua diferente: 1. stop bumpers - trebuie modificate (scurtat filetul interior)si reglate, pentru a permite inchiderea corecta a haionului

2. Se pare ca functia de deschidere automata a haionului la apasarea lunga a butonului din mijloc al telecomenzii este activata implicit din fabrica, deci nu mai necesita programarea cu VAG COM

Golf5 / Seat Leon strut ball pins sunt un pic mai lungi decat cele originale, dar se poate si fara a fi inlocuite

In final se obtine asta:

610.jpg

P.S. Atasez si un pdf in franceza, cu modificarea facuta la un Golf6

ouverture-hayon-automatique.pdf

Modificat de Stormlord
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

da nu merge doar sa schimbi busoanele alea 2 sa pui din alea pe arc :D...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oficial ... 45. Peste care se mai pot pune, in rezerva, vreo 7 litri.

Neoficial ... cred ca poti sa bagi undeva pe la 53-54 de litri.

Eu la Polo 9N3, dupa ce s-a aprins martorul am mai mers vreo 10 Km in oras, in trafic neaglomerat si am bagat 53 de litri. Nu stiu in schimb cata benzina mai ramane in rezervor dupa ce se aprinde martorul ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

motanul lenes

Eu, cand am ridicat masina de la dealer, indicatorul digital de combustibil nu arata nici macar o linie,si am mers cam 4-5 km pana la benzinarie.

Modificat de AC DC
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si ce inseamna asta?

Ai mers 4-5 Km si ce s-a intamplat ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu la diesel bag aproape 57 de litri..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

diesel-ul are si rezerva si probabil de asta bagi asa de mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am observat si eu pe timp de ger ca geamul stanga fata, cam ingheata pe dinauntru. Azi am mai observat la nivelul piciorului stang al soferului cam trage curentul. Pe deasupra stiam demult ca (la masina cu doua usi)garnitura exterioara a usii nu se lipeste de geamul din spate cum se lipeste la usa din dreapta. Concluzia pe care am tras-o este ca usa soferului nu se apropie suficient de garnitura si deci cam trage curentul pe acolo la viteze mai mari. De aceea si geamul nu se abureste pe timp cald , pt ca e ventilat bine, iar pe ger(sub -10 grade) ingheata, pt ca vine aer rece de afara. Peste doua saptamani merg la garantie, sa vad ce rezolv.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceste constatari pe care le faci sunt relative la masina ta, sau sunt general valabile pentru masinile in doua usi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Constatarile sunt facute la masina mea, si sunt curios daca se mai regasesc si la altele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Frumoasa masina, mai ales cu rotile alea(si a mea e tot rosie dar in trei usi). Pacat ca nu ai discuri si pe spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am observat ca imi intra doua fire in broasca care incuie capota, dar nu am niciunfel de semnalizare in bord, cum ar fi cele de usa sau portbagaj deschise. La voi cum sta treaba, nu e activata chestia, sau nu functioneaza doar la mine? Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

motanul lenes

Nu inteleg foarte clar din exprimarea ta ce vrei sa spui, deci nu-ti functioneaza avertizarile de portbagaj si usi deschise?

Daca e asa, cred ca ai o problema. La mine merg amandoua, nu a fost nevoie de nicio activare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am alimentat de curand si am bagat in rezervor 52,6.

Pe cartea tehnica iti zice cat are rezervorul >>> 45l + 7 rezerva(care nu este mentionata in carte).

Deci per total daca te chinui poti baga 52-53 l de conbustibil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, va rog daca poate sa-mi spuna cineva, la polo 6R prinderea de la stergatorul de luneta (bratul de lama stergator) este ca cea de 9N si Golf 5 iar dimensiune lamei stergator este de 280mm? Eventual un cod daca poate sa-mi dea cineva.

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

explicatia ta in legatura cu "spatiul" necesar pentru "expansiune" este cat se poate de viabila. In schimb iti pot confirma la pompa ca (cel putin) un polo 1.4 TDI pe langa cei 45 de litri de motorina cat poate sa ia rezervorul, mai permite sa bagi inca 7 in momentul in care actionezi "tzamburucul". Cu tot cu rezerva de 7 litri am parcurs aprox 1182Km Braila-Budapesta. drumuri bune!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare.

O intrebare: stie cineva cum se numesc jantele astea si/sau unde se gasesc pe net?

Daca nu ma insel, seamana cu AEZ Intenso.

Vezi linkul de aici!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@sorintulcea:

firele de care spui tu ca intra in broasca de la capota motorului exista intr-adevar, insa se pare ca nu au nici o functionalitate vizibila. Este vorba de precablajul pentru senzorul de capota deschisa, insa pentru a beneficia de acesta ai nevoie de computerul de bord de la GTI, singurul care afiseaza avertizarea aceasta, fapt confirmat de un amic cu Polo GTI. Oare de ce au trecut cu vederea cei de la VW acest detaliu, cand au proiectat calculatorul clasic? Cu atat mai mult cu cat au dotat masina cu cablajul respectiv, si mai mult, indicatorul de haion deschis e functional?

Cablajul senzorului capotei:

1115232333.JPG

Mufa senzorului:

1115232473.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!