Jump to content

Instalare carlig OEM din piese SH piese NU pentru 4 Motion, R32, GT, GTI


janos
 Share

Postare recomandată

Salut,

Am un modul 1K0 907 383F se potriveste pe Jetta 2008?

Daca ma puteti ajuta si cu o schema.

Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
  • Replies 98
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • janos

    30

  • Al Bundy

    16

  • vladucianu

    7

  • bv20goevw

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

Va salut! Mi-am luat un carlig care a venit si cu modulul 8p0 907 383. Ce credeti merita sa ma chinui sa il conectez sau mai bine ma leg direct la triple. Voi folosi un suport de bicicleta la care vreau sa pun stopuri pe led(poate il pacalesc la faza cu bec ars). Am vazut ca treaba nu e chiar simpla pentru ca nu am partea de circuit de la modul la blocul de sigurante. Ce credeti? Am vreun avantaj daca pun modulul? Mufa e pe 13 pini. Toate cele bune!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai senzori de parcare OEM vor face "urat" daca nu e instalat ok. Daca va fi vreo eroare pe partea electrica nu iti vor aparea erorile. Parerea mea fa instalarea cat mai OEM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci. Tocmai pentru ca citisem deja topicul tau am zis ca e cam naspa de conectat modulul si ma gandeam sa ma leg pe direct. Nu am senzori de parcare. M-am uitat in panoul de sigurante si am vazut ca nemtii au facut economie si la papuceii de la sigurantele pentru trailer.☺ De unde sa gasesc asa ceva? Vroiam sa stiu daca ar fi o problema la conectarea directa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti va da erori de bec ars, cu o eventuala remorca se va comporta altfel la franare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am masurat cu contactul pus si mufa conectata la tripla spate tensiunile sa pot identifica firele la care sa ma leg. Ciudatenia este ca pe frana si semnalizare am 12 volti iar pe pozitie 2,5. Asta se intampla pe ambele parti. Stie cineva de ce? Totul in schimb functioneaza in regula.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am masurat niciodata tensiunile de la becuri, nu stiu cat  ar trebui sa fie, insa daca nu uit am sa  verific cu ocazia schimbarii viitorului bec ars :)

Pe modulul de carlig vine semnal codat, la tripla vine unul normal. Intensitatea becurilor de pozitie sunt corespunzatoare? Se vad? (Partea asta nu prea tine de topic dar, na...)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deoarece atat pe frana cat si pe pozitie ai acelasi bec, un singur filament. Se aprinde slab la pozitie si maxim la frana. LA masina ta nu poti pune remorca decat cu acel modul dedicat pentru asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Buna ziua
Vreau sa montez un carlig de tractare pe Golf V  din 2004.
Am inteles ca trebuie si un modul pentru instalatia electrica.
Cei care au montat , acest cod de piese este ok ?  5F001V2


Multumesc

5307709_1.jpg

Modificat de cipica_i
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutare la toti , mi-am montat pe masina din semnatura un carlig pe original , cu cod modul CAN 8P0907383 , am mufa rosie ce vine din modul cu firele taiate , din cate am studiat , firele trebuie prelungite pana in fata in panoul de sub volan si in cel de sigurante,  va rog daca se poate sa ma ajutati cu o schema unde exact trebuie sa conectez fiecare fir si cu sfaturi de montare daca se poate.  Va multumesc !  P.S. masina este din 2006 

Modificat de emilmusat
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
On 17.04.2011 at 4:43 PM, Al Bundy said:

Alea subnt pe masina . deoarece calc de remorca a fost legat la centrala electrica pe pinii din mufa G si acolo erau fire.

Buna. Am o nelamurire , ce fac cu firele existente 7 si 8 din modului G de la panoul electric ?  Lepot lega in paralel cu cele CAN low siCAN high de la modul ? Multumesc ! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@emilmusat

Daca nu ai rezolvat intre timp verifica aici, poate te ajuta:

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mulțumesc de raspuns,  am si eu acest manual , dilema mea sunt cablurile  notate cu 15 si 16 , eu nu le am instalatia mea , din cate am inteles din schema din nanual ar fi ceva retururi pentru cablurile de can , dar nu imi dau seama, am mai vazut pe un manual de la Jager , ei legau in paralel firele de can la pini 7 si 8 din mufa G.  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salut,

am cumparat un carlig Westfalia 3C0 803 881 B, cu modul can-bus 1k0907 383 (cod westfalia 506153) si l-am montat pe masina, mai putin partea electrica.

Nu am avut pachetul trail pe masina, adica nu am mufa necesara pentru a conecta carligul la masina.

Sunt din Brasov, ma poate ajuta cineva cu montajul electric?

Sau are cineva schema de la modul can-bus 1k0907 383 pe partea de mufa 6Q0972883B (pe care nu o am deocamdata)

Spoiler

5K0803881A-57.thumb.jpg.9bf6a5e06462ff2d7026baebbf6192dc.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am refacut link-ul in postul meu anterior.

Vezi daca te ajuta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, este de folos, am gasit si eu informatiile acestea, dar, eu nu am cablu de la modulul can-bus pana la panoul masinii. Mi-ar prinde bine daca m-ar sfatui cineva de unde se achizitioneaza sau daca m-ar ajuta cineva cu montajul.

Modificat de loghy
Quote post anterior
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te rog nu mai da quote la postul anterior, ca se sanctioneaza.

In ceea ce priveste cablajul, nu stiu daca merita sa il cumperi, poate doar daca il gasesti la dezmembrari.

Cauta in aria comerciala pentru ca sunt colegi care se ocupa de retrofit-uri si cu siguranta te pot ajuta cu construirea lui.

In aceeasi situatie am fost si eu si nu a fost nevoie sa cumpar altceva decat mufele care intra in modul, restul s-a confectionat pe loc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva de unde pot sa cumpar cablu cu mufa 6Q0972883B?

Vinde cineva acest produs?

Poate cineva sa confectioneze contra cost acest cablu?

Capture.JPG.e97f7196590d35342e5ec6ceae5ca099.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de informatie, problema este ca nu am cu cine sa o fac...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Trebuie sa fac acelasi transplant si la masina din semnatura, ....de curiozitate, cat a costat fusta neagra cu capac pt bara spate 1K6 807 433 9B9 ?

Multumesc

Modificat de schumitza
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am cumparat fusta cu capac, am decupat-o pe cea de pe masina. Nu stiu daca merita sa dai in jur de 300 ron doar pentru posibilitatea de a masca cand dai jos carligul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Salutare! Am achizitionat un carlig second de pe un golf 5 si vreau sa il montez tot pe golf 5 2.0 bkd, 2005. Problema e ca am doar carligul cu priza si fire pana in porbagaj. Modulul e lipsa. Ce model de modul ar trebui sa iau? Pe carlig e o placuta pe care scrie codul 1k0 803 881 si pe cui e scris 1k0 803 882, iar din ce am cautat pe olx, modelul asta ar veni cu modul carlig 8p0 907 383 westfalia. Trebuie sa pun modul cu codul asta sau pot pune alt cod de modul(ex:1k0907383 e)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!