Jump to content

Titan Fuchs


Tom
 Share

Postare recomandată

Am o mare nedumerire si as dori parerile voastre via-a-vis de uleiurile Titan Fuchs. Unii zic ca este un ulei slab, altii dimpotriva, il ridica in slavi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am un prieten cu magazin de piese. foloseste fuchs pentru masina lui, un audi a6 2,5tdi din 2004.

si inca 2 prieteni, unul cu bmw 320 si alfa romeo 2,4jtd care folosesc fuchs fara nici o problema momentan. tipul cu magazinul baga de anul trecut fuchs in motor si a facut sigur peste 40000 in timpul asta, plus ca daca era prost, avea la dispozitie castrol, mobil , aral.... eu stiu doar ca scrie pe sticla made in germany.

p.s. am vazut un ulei fuchs 0w20....nu am mai vazut asa ceva la vreun alt producator

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:)) 0w20 e doar pentru clima polară :)

ONTopic: Cine aduce

Modificat de Predator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

0W20 este un ulei sintetic de motor de generatie noua si se baga in motoarele de la Toyota si Honda. Il fabrica si Mobil (Exxon Mobil).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristianionut

Pentru clima din Alaska un 0w 20 da, dar nu la noi unde clima a depasit valorile de clima temperat continentala si am ajuns sa avem o clima similara cu a Grecilor in anotimpul cald.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Okay... marca si produsul. Iar o luam de la capat.

De ex, din cate am auzit, uleiul de mai jos a fost first-fill destul de mult timp pt VAG - acum daca nu ma insel folosesc Castrol. Insa asta nu inseamna ca in gama Titan (care e mare) nu sunt si produse slabe. Practic cel de jos e varful de gama, iar in gama sunt si entry-level care probabil, sunt proaste.

Am spus-o si o mai spun - mergeti dupa norma, nu dupa marca. De aia exista standard, ca sa faceti comparatie.

TITAN GT1 PRO C3

Modificat de Stefan_B
adaugat partea cu pretul...
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gama de uleiuri in discutie :

P.S. Este prea mare documentul , imi pare rau .

Titan Fuchs , din cate stiu eu a dezvoltat pentru VAG , gama de uleiuri de transmisie , fiind , tot dupa cunostintele mele producatorul care are uleiuri de transmisie care respecta normele VAG . Personal folosesc ulei Titan fuchs . Sunt multumit de el , consumul dupa 10000 km practic neglijabil . 80 % facuti in regim de autostrada in EU .

Titan SuperSyn Plus 5 W 40

Spezifikationen/Freigaben*:

ACEA A3/B4

API SL/CF

FORD M2C917-A

MB-Freigabe 229.1

VW 502 00/505 00/505 01

Ultra High Performance

Motoren

Modificat de liv_sibiu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Liviu, daca observi, SuperSyn este un ulei semi-sintetic pe cand GT1 este mai sintetic. Cand spun sintetic/semi ma refer la continutul de parafine, ca ambele sunt Gr II/GRIII. Cred ca SuperSyn e depasit - si daca nu e f.f. ieftin - adica sub 100Ron/5L, nu vad de ce-as lua asa ceva in loc de Edge 5/40 la 140Ron/5L? Edge TD este 229.51 certified...

"Keep in mind 229.1 is typically not even a fully synthetic oil."

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stefan , eu am masina fara filtru de particule , asa ca ma satisface uleiul cu aceste norme : ACEA A3/B4 ; API SL/CF ; FORD M2C917-A ; MB-Freigabe 229.1 ; VW 502 00/505 00/505 01 . Sunt impotriva cresterilor artificiale si nejustificate a cheltuielilor de exploatare . Uleiul Titan Supersyn Plus 5 W 40 stiu ca este sintetic . Chiar nu am chef sa cobor in pivnita sa ma uit pe flacon . Uleiul este recomandat pentru sistemele de injectie de inalta presiune CR si PD .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:offtopic: 0w20 e doar pentru clima polară :(

ONTopic: Cine aduce

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristianionut

La 15 ooo de km cu 5w 30 vag 50700 consum 1.7 litri, la 0w 30 vag 50601 consum 1 litru, iar la 5w 40 vag 50501 consum >1 litru.

Toate uleiurile au fost full sintetic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Oare s-a gasit cineva care sa aduca aceste uleiuri?

Mai e de actualitate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este de actualitate,si il poti gasi pe titantrade.ro sau cel mai bine pe fuchslubricants.ro.(suni si comanzi, curier etc, etc)

Eu il incerc de scurt timp datorita recomandarilor celor in care chiar am incredere la BXE-ul meu,n-am inca o concluzie semnificativa (am doar 5000 km cu el ), ma bucura ca nu s-a aprins inca becul ptr completare nivel,mai fac inca un schimb cu el si pe urma incerc sa concluzionez..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Pana la urma am aflat din intamplare citind aici :http://www.honestjohn.co.uk/forum/post/index.htm?t=60646 ca aces ulei Titan Fuchs este uleiul folosit in masinile noi Vw si este uleiul original din bidoanele argintii.

In alte tari este folosit in reprezentante si sub denumirea de QUANTUM : http://www.ebay.co.uk/bhp/quantum-oil (daca va uitati bidoanele sunt identice cu  cele originale). Daca va uitati la specificatiile de pe bidon sunt aceleasi cu cele alea uleiului Titan Fuchs.

Ex. pentru norma 505.01  : Titan Fuchs GT1(http://www.opieoils.co.uk/p-60166-fuchs-titan-gt1-xtl-5w-40-synthetic-engine-oil-bmw-mercedes-porsche-vw-more.aspx) vs. Quantum 5w40(http://www.ebay.co.uk/itm/NEW-Latest-Audi-VW-Quantum-Low-Ash-PLATINUM-PD-Oil-10-Litres-5w-40-/251158894101) .

Deci ne-am lamurit si cu asta , Vw vinde acest ulei la reprezentanta cu 80-90 Lei/L, cand am putea sa-l luam mult mai ieftin cumparand Fuchs Titan sau Quantum.

 

Puteti intra in acest selector pentru a vedea ce ulei vi de potriveste cel mai bine :

 

http://ew5.earlweb.com/search.php?site=44

 

Multa bafta !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut !

 

Fuchs Titan GT 1 xtl techology , 5 w 40 , vw 502 00 / 505 00 / 505 01 .

Folosesc acest ulei de vreo 4 ani , 80.000 km . La ultimul schimb , acum vreo saptamana , am verificat joja inainte de a scoate uleiul si nivelul era maxim . De la ultimul schimb am facut 12.000 km . Nici inainte nu am observat un consum vizibil pe joja .

post-86853-0-45801900-1370276869_thumb.j

post-86853-0-31931300-1370276883_thumb.j

post-86853-0-29890600-1370276895_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca ai pus poze cu Titan Fuchs ProFlex 5w30 care de altfel e un ulei tot pentru Pompe Duse 505.01.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Este de actualitate,si il poti gasi pe titantrade.ro sau cel mai bine pe fuchslubricants.ro.(suni si comanzi, curier etc, etc)

Eu il incerc de scurt timp datorita recomandarilor celor in care chiar am incredere la BXE-ul meu,n-am inca o concluzie semnificativa (am doar 5000 km cu el ), ma bucura ca nu s-a aprins inca becul ptr completare nivel,mai fac inca un schimb cu el si pe urma incerc sa concluzionez..

 

fuchslubricants.ro a murit intre timp si titantrade.ro nu are o lista actualizata.

 

cea mai oficiala pagina pare asta: http://www.lubrifuchs.ro/index.php?route=common/home

 

ce parere aveti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu folosesc fara probleme acest ulei , in amble masini skoda fabia tdi 1422  si tico

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut !

Se poate comanda si in Bucuresti . Auto Plus Bulgaria si-a deschis reprezentanta in incinta fostului Grand Metal in Crangasi . Mecanicul meu inainte imi facea comanda in Bulgaria si a doua zi venea de la Ruse .

post-86853-0-69217600-1381769000_thumb.j

post-86853-0-11767300-1381769017_thumb.j

post-86853-0-77286300-1381769027_thumb.j

post-86853-0-57183200-1381769046_thumb.j

post-86853-0-55931300-1381769065_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Unde e scris pe bidoane data fabricatiei (imbutelierii) ?

 

Am vazut in poze bidoane pe care scrie Made in EU, codul de bare incepand cu 4, dar pe unde s-ar mai face?

Modificat de SergiuD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am cumparat si la 4 litri, iar codul incepe cu 5 si scrie ceva de Polonia, dar data fabricatiei nu am gasit-o :scratch:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e cam ciudat...

 

si ceva fise tehnice in care sa vedem vascozitatile la diferite temperaturi, TBN si alte... pe unde gasim? sau fise MSDN ? (in ele mai putem vedea ce baza contine)

 

cam secretosi domnii acestia...

Modificat de SergiuD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

sunt uleiuri foarte bune

multi le folosesc la motoarele de curse (fuchs- silkolene) si sunt exceptionale, comparabile cu motul ca si calitate, chiar peste

 nu mi-as face griji pentru un tdi :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!