Jump to content

Retrofit GOLF V


johnbenz78
 Share

Postare recomandată

Am cautat asa ceva si nu am prea gasit mai nimik ....

Daca credeti ca e util ma gandesc sa fac o lista cu diverse repere pe care incercam se le schimbam la golfurile noastre si se potrivesc de la alte modele

eu am montat comenzile cromate de la geamuri de golf 6 si comutatorul de lumini si as vrea sa aflu daca stie cineva in ce masura e posibil sa se potriveasca ceasurile de bord de la un CC la golf v ...

am gasit unele la un pret bun si ma gandeam sa fac o schimbare ....

de asemenea cred ca ar fi bine de stiut daca putem schimba volanele cu cele de pe golf 6 care arata binisor ....

Am cautat asa ceva si nu am prea gasit mai nimik ....

multumesc anticipat celor care au aceste raspunsuri

Modificat de Ioana
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ceasurile de bord de la passat cc nu se potrivesc la golf V mai mult ca si sigur pentru ca e alt design de consola , iar volanele cred ca poti sa le "transplantezi "

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

din cate stiu eu, toate volanele vw au acelasi sistem de prindere, deci n-ar trebui sa fie probleme

eventual la mufe (claxon, airbag, comenzi)

corectati-ma daca gresesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Ai dreptate in ceea ce priveste golf 5 si 6 care impart aceasi platforma,pe golf 4 nu merg(trebuie modificat cablajul airbag-ului).

Eu mi-am schimbat volanul cu unul de R32 de golf 6. Nici-o diferenta. Scoti bateria si pui noul volan bineinteles cu tot cu airbag.

Super usor:)

post-4158-1274722021_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merg si si comenzile activate dar trebuie alt calculator de coloana. O sa caut codul si il voi posta.

Merge comanda de la climatronic de Golf 6 (cu mici modificari la instalatia electrica) - avantajul este ca afisaza pe ecranul rns510 pictogramele de la climatronic.

Nu stiu sigur, dar cred ca si oglinzile exterioare se potrivesc de la Golf 6.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mecanismul? nu prea as crede..adica nu se potrivesc nici cele de la jetta... sa se potriveasca de la g6 ca par cam mult modificate...

( parbriz jetta nu se potriveste pe g5)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se referea la partea de comanda electronica pentru climatronic. Se modifica doar pinul de alimentare. Se gaseste si filmulet pe youtube.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gusturile nu se discuta, insa eu am vazut la PBV o Jetta cu noul climatronic si nu mi-a placut deloc.

Pe consola centrala de G5 mult mai bine da climatronicul original.

Parerea mea .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cosmin22, pune si tu cateva poze cu noul volan instalat.

In rest la potriviri merg destul de multe...volanele (desi la cele cu comenzi nu vor merge toate butoanele), RCD-urile (atentie la calculatorul de coloana sa nu descarce bateria), modulul climatronic (necesita RCD generatie noua pentru afisarea comenzilor), camera d emers inaapoi in eblema de la portbagaj (foarte scump, dar ingenios), butoane interioare cromate...

Pentru ceasuri merg cele de golf 6, nu stiu daca cele de passat se potrivesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai ca astept si eu pozele cu volanul de Golf VI pe Golf V! Am cautat pe ebay si chiar am gasit preturi interesante pentru respectivul volan!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

kirkus modulul can getaway este de vina ptru descarcarea bateriei si numai in cazul rns510 cu updateuri mai noi.

Stii tu sigur ca se potrivesc ceasurile de golf 6? M-ar incanta ideea! :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am pus si o poza cu volanul:)

post-4158-1274777085_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte misto volanul, cat ai dat pe el? Dar sac, ca nu ai CB Plus :vaidecapulmeu:.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De asta e, nu poti sa le ai pe toate. Asta e masina de cumparaturi si de facut naveta :vaidecapulmeu:

Aveam volanul vechi in patru spite de plastic si ma enerva la culme. Si daca tot voiam cu 3 l-am gasit pe acesta.

Am dat cam 320 sau 325 eur cu transport cu tot.(volan+airbag+cablu).

Este un baiat din portugalia care le trimite. Am incercat sa iau aici din germanica unul dar sunt baietii cam nesimtiti cu preturile.

Are si cu comenzi pe volan si cu clape pentru dsg.

Modificat de cosmin22
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca merg ceasurile de Golf 6.In cel mai bun caz, poate cele de Jetta model 2010, insa nu cred ca merita efortul(financiar).

BC+ arata mult mai bine decat precedentul, dar ceasurile imi par inghesuite.

Cele de G6 sunt individuale si arata foarte bine.

noile ceasuri de Jetta

post-21205-1274779803_thumb.jpg

Modificat de florin r.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar airbagul se potriveste cu calculatorul de aibaguri?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa pererea mea, ceasurile de bord de la Jetta 2010 sunt identice cu cele de la Golf 6.

La jetta lipseste acele plastice rotunde, fata de golf 6.

Am atasat si niste poze(singura diferenta pare sa fie butoanele de reglat ceasul si reset trip).

Am gasit si urmatoarele coduri:

pt jetta: 5M0 920 870 C

pt golf 6: 5K0 920 870 C

post-32626-1274800570_thumb.jpg

post-32626-1274801020_thumb.jpg

Modificat de Bobby_19
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca te referi strict la turometru sau vitezometru, ai dreptate , sunt identice, insa ansamblul instrument cluster, nu e deloc identic cel de golf 6 cu cel de jetta.

Este foarte diferit, nici macar curbura din partea de sus nu este la fel , ca sa nu mai zic de sistemul de prindere din partea de jos.

M-am uitat 5 minute la poze si pot sa spun ca sunt foarte diferite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar airbagul se potriveste cu calculatorul de aibaguri?

Da, nu da nicio eroare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cosmin22:

Respectivul volan de Golf VI GTI, pe care il vinde tipul din Portugalia, ii chiar nou, nu ii nici o smecherie? Intreb asta datorita pretului cu care le vinde 280 de euro (volan+airbag+cablurile aferente), mai ales ca se vand volane de Golf V GTI fara airbag cu 250 de euro!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am fost sceptic dar m-am uitat la cei care l-au cumparat si au fost multumiti. Pot sa iti zic ca este 100% nou si calitatea este f buna Am verificat, sunt toate stantele de Vw la lucul lor chiar si pe airbag. Calitatea finisajelor, cusaturilor este f buna. Eu il am de aproape o luna si sunt f multumit. Acestia in germania sunt chiar nesimtiti cu preturile. Tipul vinde si cu comenzi pe volan la acelai pret 280+45 trimisul. Pentru comenzi si padele DSG mi se pare ca cere 330+45. Sincer nu stiu de unde le face rost si nici nu ma intereseaza.Tipul iti trimite codul de urmarire de la curier si poti sa stii mereu unde este. La mine a ajuns in 5 zile. Trimis cu curier local iar de la Frankfurt a fost preluat de UPS.

Uite aici direct link-ul pentru urmarire: Eu m-am incurcat putin prima data pana l-am gasit:)

http://www2.ctt.pt/feapl_2/app/open/object...ch.jspx?lang=01

Daca vrei iti dau pm cu codul meu ca sa vezi cum a fost trimis.

Am vazut ca are si airbag-ul separat la 180 eur pentru cine este interesat.

Modificat de cosmin22
Nu mai da Quote mesajului anterior! Foloseste AddReply sau FastReply! Multumesc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate lucreaza omu la fabrica de volane vw :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Eu am CB normal pe masina, si ma gandeam cum ar fi sa prind niste ceasuri cu CB plus la un pret bun si sa le pun. Stiu ca s-a mai facut.

Dar cum ar fi sa prind un IC de GTI? Ar putea fi montat pe TDI?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, merge cluster de GTI pe TDI. Nu am verificat personal (am montat doar cluster de 2.0 FSI pe 1.6 MPI si cluster de 2.0 TDI pe 1.9 TDI - astea merg sigur).

E important sa stii PIN-ul imobilizatorului (atat la clusterul de pe masina ta, cat si al celui pe care vrei sa il montezi) sau, daca clusterul maxi dot e cu data de fabricatie pana in iunie 2006, merge scris direct fisierul .bin din imobilizatorul tau. Astfel nu mai trebuie sa adaptezi cheile si nr. de km originali.

Uite si un link (vezi postul 155).

Un tip din Italia a pus cluster GTI pe TDI si se pare ca totul functioneaza ok. http://forums.vwvortex.com/showthread.php?3604801-DIY-hi-line-cluster/page5

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

nu stiti oare scaunele fata de la scirocco modelul cel mai nou se potrivesc la golf v, ca si prindere/dimeniuni sina, etc., ca as vrea in timp sa fac un transplant, deocamdata nu este cazul dar spre 300k-400k cred ca va fi necesar un upgrade.

multumiri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!