Jump to content

Timp pentru inmatriculare


Northman
 Share

Postare recomandată

Tocmai ce am terminat cu toata alergatura pentru a inmatricula o masina in Bucuresti. Am urmat urmatorii pasi:  

1. Am fost de dimineata la Taxe si impozite, am luat de acolo tot ce trebuia sa iau 

2. Am venit la DRPCIV am luat bon de ordine si m-am pus pe asteptat (aproximativ 4h)

3. Cand mi-a venit randul m-am dus la ghiseu cu toate actele, am achitat pe loc 37 ron (talonul) + 85 ron (numere preferentiale) 

 

 In concluzie dureaza aproximativ 6 zile pana sunt gata numerele. Astazi 29.11.2017 am facut toate procedurile, numerele le voi ridica deabia in data de 5.12.2017 :).  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ca sfat ptr cei care inmatriculeaza in Bucuresti/Ilfov, mergeti fratilor DUPA ora 14-15, chiar si mai tarziu (programul se termina la 21 parca).
Dimineata este de 10 ori mai aglomerat decat dupa masa :).

Am mers acum 2 saptamani pe la 9-10 am luat bon, aveam vreo 50-60 de oameni in fata, mi-am bagat picioarele am mers la treaba mea si m-am intors iar pe la 16.30. 7-8 oameni in fata mea :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost eu dupa ora 13, aveam in fata 150 de numere.... :)

Dar lucrau toate ghiseele si a mers nesperat de repede, sub 2 ore si mi-a venit randul. Dupa ce am depus actele numerele le-am luat peste 2 zile.

A, si programul este pana la 19:00

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

A făcut cineva o înmatriculare recentă în București? Cat durează până poți circula după ce depui actele? Cu numere preferentiale. Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

Trezesc un pic topicul..

 

In 2018 am inmatriculat un Megane, am avut de asteptat 4 zile (si am mai si lasat masina in parcarea de la DRPCIV Pipera) -> am avut mare curaj, la cate zeci de masini tranziteaza parcarea aia saptamanal :)) 

 

In 2022 am inmatriculat Passat-ul, am avut de asteptat 3 ore. :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
  • Administrator

Aşteptarea şi birocraţia excesivă a dispărut de la gişeul DRPCIV şi s-a mutat la gişeul Direcţiei de Taxe şi Impozite al Primăriei. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Unde pot platii pentru un duplicat de numere negre?

 

La cec mi-a zis ca se poate platii doar pt duplicat de certificat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@robi_zet Eu cand am pierdut numarul fata (ca fapt divers, la Scirocco, in AFI), am platit pentru numar direct la DRPCIV. (76 sau 78 de lei, nu mai stiu exact)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Salutare, 

 

Imi cer scuze daca nu e topicul potrivit. Eu am buletinul de Bucuresti si prin urmare si masina e inmatriculata in Bucuresti. Daca, sa zicem, imi schimb buletinul la o adresa din alt judet, trebuie sa refac toate actele? Masina va veni inmatriculata in judetul nou de resedinta?

 

Multumesc anticipat!

 

Vlad

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, trebuie sa refaci toate actele. Eu stau de 20 de ani in Bucuresti si am buletin de Suceava, deci si masina e inmatriculata pe Suceava, dar ca sa locuiesc legal in Bucuresti am viza de flotant.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Cand faci RAR-ul la o masina adusa din Germania, in cat timp se elibereaza de obicei cartea de identitate a masinii ? Se da in aceeasi zi sau trebuie asteptat cateva zile ?

 

Merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

În aceeași zi,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!