Jump to content

Proiect Jante BBS CH 18" -


colin
 Share

Postare recomandată

ZIUA NR 1

Pentru ca se aproprie primavara (cand naiba o veni ca afara ninge) am "imprumutat" jantele unui prieten dupa macheta overhauling si am zis sa le readuc la viata

Jantele sunt BBS CH, au fost folosite pe un GOLF R32 exclusiv ca jante de vara, s-a mers cu ele inclusiv pe circuit. Va dati seama cam ce contaminanti au.

Jantele la prima vedere:

img8275medium.jpg

img8276medium.jpg

img8277medium.jpg

Si sculele folosite:

img8279medium.jpg

Din fericire solutiile folosite: Einszett Wheel Cleaner si Einszett Acrysol(pentru inlaturarea bitumului, prafului de placute, adezivi etc) si-au facut treaba pe deplin astfel ca nu am fost nevoit sa mai folosesc si peria cu maner galben.

Sa incepem:

Einszettt Wheel Cleaner pulverizat pe interiorul jantelor:

img8280medium.jpg

Dupa o trecere cu manusa din burete pentru roti:

img8281medium.jpg

OK, acum sa atacam si sectiunea centrala Einszett Wheel Cleaner este agitat cu o pensula moale:

img8283medium.jpg

La final interiorul jantei BBS dupa ce a fost agitat cu pensula:

img8284medium.jpg

img8285medium.jpg

Rezultatul:

img8286medium.jpg

Urmeaza praful de placute impreuna cu bitumul adunat de masina pe circuit:

img8288medium.jpg

Am atacat punctele de bitum si praful de placute cu solutia Einzett Acrysol:

Solutia in actiune,am agitatcu o pensula moale si am asteptat sa penetreze bitumul.

img8289medium.jpg

A mai ramas ceva praf de placute, urmeaza a fi atacat si el cu Einzett Acrysol

img8292medium.jpg

In poza de mai jos 99% din urme au disparut. Am insistat mai departe pentru a obtine un rezultat satisfacator.

img8293medium.jpg

Decontaminarea continua cu claybar de la sonus si Meguiars Last Touch pe post de lube pentru claybar.

Dupa jumatate de janta:

Binisor, insa urmele din claybar imi spun ca mai am ceva praf de placute: OK, Acrysol din nou.

img8294medium.jpg

Trecem la fata jantei:

img8295medium.jpg

In poza de mai sus Einszett Wheel Cleaner actioneaza foarte frumos eliminant mizeria.

In poza de mai jos am actionat cu Einszett Acrysol asupra prafului de placute si a supra bitumului. Agitand bineinteles solutia cu o pensula moale.

img8296medium.jpg

Rezultatul(janta inca umeda dupa clatire). Fata jantei inca nu a fost decontaminata cu argila.

img8297medium.jpg

img8298medium.jpg

Punctele ramase sunt din pacate urmele drumurilor Romanesti...:(. Asa ca vor ramane acolo. Praful de placute impreuna cu bitumul au disparut 100% dupa ce am examinat suprafata jantei. Am folosit testul cu punga.

img8299medium.jpg

JIL (JIL DOBRICA ;) ) este simbolul calitatii, garantand veridicitatea jantelor.

img8300medium.jpg

Clay barul dupa ce am eliminat contaminantii de pe suprafata interiorului jantei.

img8306medium.jpg

La final dupa uscare:

img8307medium.jpg

img8308medium.jpg

Imaginea care conteaza:

img8311medium.jpg

Cateva mentiuni:

Cauciucurile sunt Michelin Pilot Sport 3.

Jantele arata destul de bine si la inceput. Insa am fost nevoit ca pe interior sa intervin cu polish Menzerna Po203 si pad portocaliu de la Menzerna pentru eliminarea zgarieturilor.

Jantele la prima vedere par a fi aluminiu polishat, insa sunt de fapt lacuite de fabrica.

Voi continua cu aplicarea Swissvax Autobahn pentru protectia jantelor.

Dupa care voi trata cauciucurile.

ZIUA NR 2

Am terminat toate jantele de curatat.

Urmeaza tratamentul cu Swissvax Autobahn

Ultima janta a fost tratata cu Einszett Wheel Cleaner. Partea buna a fost ca acest produs nu necesita timp de asteptare in maxim un minut de la aplicare, jantele au fost agitate cu o pensula si cu manusa din spuma pentru roti. Dupa care acestea au ramas perfect curate, exceptand depunerile de bitum si praful de placute.

Iata cum s-au desfasurat ostilitatile cu ultima janta:

Mai jos Einszett Wheel Cleaner este lasat sa actioneze.

img8323medium.jpg

img8324medium.jpg

img8325medium.jpg

img8326medium.jpg

Dupa ce solutia a fost agitata cu manusa si cu pensula:

img8327medium.jpg

img8328medium.jpg

img8329medium.jpg

img8330medium.jpg

Problemele ramase:

Adeziv de la plumbii pentru echilibrare, impreuna cu multe depuneri de bitum. Adezivul a fost atacat cu feonul industrial, dupa care cu Einszett Acrysol.

Asa aratau la inceput:

img8312medium.jpg

img8313medium.jpg

img8314medium.jpg

img8315medium.jpg

img8316medium.jpg

Acrysol aplicat pe jante:

img8317medium.jpg

Rezultatul final:

img8318medium.jpg

img8319medium.jpg

img8320medium.jpg

img8321medium.jpg

img8322medium.jpg

ZIUA NR 3

Astazi jantele BBS au avut parte de un tratament special.

Impreuna cu Swissvax Autobahn si un aplicator din bumbac, jantele au fost tratate cu doua straturi de ceara, si doua de jet seal.

swissvaxautobahn1.jpg

Sunt curios cum vor rezista.

Poze:

Dupa vrei cateva zile de stat in atelier jantele au fost sterse cu Menzerna Top Inpection, pentru a permite lui jet seal sa aiba priza buna.

img8349medium.jpg

Swissvax Autobahn se usuca:

img8350medium.jpg

img8351medium.jpg

img8352medium.jpg

La sfarsit jantele au fost sterse cu laveta de Microfibra de Menzerna: Microfibre Polishing Towel

Cauciucuriule au fost si ele ingrijite cu Einszett Vinyl-Rubber Care and Protectant

img8353medium.jpg

Multumesc, si sper ca nu v-am plictisit.

P.S: Jantele apartin unui coleg de-al vostru :).

Timp total de lucru undeva la 12 ore. Cumulat in trei zile.

Modificat de colin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte interesant...Rezultatul final este super.Jantele arata ca noi.Ne poti da nuste preturi pentru toate produsele folosite?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...sau un pret pentru toata operatiunea...daca cumva o faci tu contra cost?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte interesant...Rezultatul final este super.Jantele arata ca noi.Ne poti da nuste preturi pentru toate produsele folosite?

Preturi da -

Einszett Wheel Cleaner - 33 RON 500 ml - se foloseste in forma actuala, iti ajunge sa iti cureti bine de tot jantele cam de 4 ori.

Einszett Acrysol - tar remover - 37 ROn - 1 litru, folositi doar cu un spray rezistent la chimicale.

Ceara Swissvax Autobahn - 150 RON - ajunge pentru circa 4 seturi de jante.

Pensulele si restul accesoriilor le Gasiti in Hornbach.

Einszett Vinyl-Rubber Care and Protectant - 36.25 RON - il dai pe un aplicator de spuma si iti ajunge mai bine de un an de zile pentru roti, chiar si daca dai saptamanal.

Claybar Sonus - 70 Ron kitul cu tot cu lube.

Bafta

...sau un pret pentru toata operatiunea...daca cumva o faci tu contra cost?

Preturile sunt incepand de la 60 ron/ora

Timpul de lucru se reduce semnificativ daca nu se doreste sa avem si o ceara scumpa cat si sa pregatim jantele pentru ceara.

De asemeni timpul de lucru este si in functie de dimensiunea jantei

Inca odata precizez eu fac detailing - frumusetea sta in detalii dupa cum puteti vedea si aici.

Modificat de colin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Colin ... per total insumat te felicit maxim pentru ceea ce ai facut tu acolo ! Toata treaba e foarte tare .. si daca nu stiam, puteam sa fiu convins ca jantele sunt noi (in final). La un calcul rapid, toata povestea asta ar costa in jur de 700 RON pentru reconditionat jantele, corect ?

Mult succes cu activitatea .. treaba vad ca ti-o faci bine :lol: !

LE : Pai cam asta era si scopul intrebarii :icon_thumright: .. in cazul ala mai bine iti iei altele.

Modificat de R4z
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi pretul este corect, insa acest tratament este unul de top, la care probabil o sa apeleze doar cei cu jante de top, tip bling bling si in general jante foarte scumpe. Vorba aia nu dai 700 ron sa iti restaurezi jante de 500 ron/setu :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi place foarte mult cum scrii topicurile!

Tine-o tot asa, e "citit de calitate". :lol:

PS: cred ca e bucuros Dragos de noile lui jante. :icon_thumright: (am nimerit nu?)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte tare ai nimerit, cu ocazia asta o sa afle si unde ii sunt jantele :icon_thumright:.

Glumesc, le-am predat astazi lui Mugur :)).

Vorba aia suntem vecini de ceva timp

P.S: Daca le mai da iar pe Nurburgring o sa am de lucru cu Bitumul si praful de placute :lol:.

P.S2: Aceste jante nu ar trebui folosite pe drumurile publice din RO, vedeti zgarieturile si loviturile de pe ele, pacat..........si trist

Modificat de colin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Ai o solutie si ptr bitumul aruncat de cauciucuri pe aripi?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Of course se numeste Einszett Acrysol - tar remover - 37 ron/litru. Sau daca bitumul nu este prea persistent poti sa folosesti Einszett Anti-Insekt Bug + Tar Remover - 21.7 RON/500 ml - solutie buna si pentru indepartat mustele vara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi

Da-mi te rog PM cu metoda de achizitie(eventual ceva instructiuni de folosire).Cand schimb cauciucurile de iarna cu cele de vara(solutia de 37 Ron-bitumul este persistent)

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

au iesit foarte bine, felicitari....

dar nu stiu daca merita investitia ca timp/bani....pentru drumurile/gunoaiele de la noi..daca mai prinzi si ploaie cred ca rezista max 2-3 zile din pacate!

oricum felicitari:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde din ce punct privesti lucruruile.

Practic pe acelasi principiu nu ar mai trebui sa ma spal nici eu ca dupa o zi prin RATB sau metrou ma fac la loc, acelasi lucru valabil si pentru hainele noastre.

Ceea ce incerc eu sa iti zic este ca daca ne intretinem corect, si in mod regulat masina, in timp ai sa vezi beneficiile

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Of course se numeste Einszett Acrysol - tar remover - 37 ron/litru. Sau daca bitumul nu este prea persistent poti sa folosesti Einszett Anti-Insekt Bug + Tar Remover - 21.7 RON/500 ml - solutie buna si pentru indepartat mustele vara.

m-ar tenta si pe mine sa iau un astfel de produs( Einszett Acrysol) de la tine dar nu vreau sa dau pe transport cat dau pe solutie .... ai ceva idei ? PM`me ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!