Jump to content

Audi fabricat in China


msclemike
 Share

Postare recomandată

Nu cred ca or sa sie exportate in Europa.Sunt pentru piata Asiei si aia sunt obisnuiti cu modul de lucru al chinezilor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu cred ca o buna parte va ajunge si in piata europeana....

Pramac de ex(fabrica generatoare,nr 3 mondial),are fabrica in Italia si in China...gen fabricate in China sunt si pe piata europeana,dar se specifica clar acest fapt si au un pret mai scazut cu cca 3-4%

chinezii stiu sa faca si lucruri de calitate,nu am nici cea mai mica indoiala...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu trebuie sa avem prejudecati... Toti marii producatori au linii de montaj ori furnizori in diverse tari - India, Turcia, Rusia, China, Slovacia, Coreea, Brazilia etc. etc.

Este o politica de marketing... Forta de lucru este mai ieftina deci profitul va fi mai mare. Acum poate vor disparea carcotasii care judeca o masina dupa tara in care a fost asamblata...

Nu cred ca se va face rabat la calitate...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am mari dubii ca va fi calitatea la fel, eu am vazut diferenta la BMW-ul care l-am luat in 2008 din reprezentanta si un BMW tot din 2008 adus din Germania, masini fabricate in Germania (am subliniat intr-un alt topic diferentele calitative dintre cele doua masini), daramite o masina fabricata in China, nu stiu, am mari dubii, nu in ceea ce priveste calitatea materialelor dar am mari dubii in ceea ce priveste calitatea muncii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se duc naibii deloc. Gandeste-te numai ca este o mare diferenta intre o marca chineza care produce in China cu tehnica chinezeasca si alta e o marca nemteasca (sau mai bine zis care are anumite standarde de calitate) care produce in China si se vinde la nivel international (adica sunt obligati sa respecte niste norme de calitate). Asta e diferenta dintre masinile lor facute acolo si masinile noastre (europene) fabricate tot acolo.

Nu trebuie sa-ti faci griji pentru calitate, nu uita ca Sony de exemplu, scrie si pe un produs Made in China si pe unul Made in Japan si amandoua merg f bine. In unele cazul, ca cel de fata, cred ca e mai mult o chestiune psihologica despre imaginea unui produs fabricat in China :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai tocmai asta era ideea filmuletului, sa ne arate noua fabrica din China sa vedem noi vreo 2-3 chinezuti cu ochelari care iti lasa un aer de cunoscatori in tot ceea ce fac: in timp ce inspecteaza produsul final (masina), ca tu, cumparatorul de rand sa prinzi curaj si incredere in ceea ce priveste fabrica lor din China si sa nu te sperii cand vezi pe un Audi : Made in China. Mie personal imi poti arata 50 filmulete de genu asta, in care sa areti profesionalismul chinezilor,m-am ars cu destule chinezarii sa mai am incredere in as aceva....

Fiecare are dreptul la opinie si fiecare isi poate spune pararea aici, eu personal NU voi cumpara masina facuta in China.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate la capitolul prejudecati stam bine. Asta poate si cauza atator produse de proasta calitate importate pe la noi.

Pot sa spun ca mi-am schimbat acesta parere in 2005 , cand am avut ocazia sa ajung in State, si sa observ ca foarte multe produse, Made in China, sunt de cea mai buna calitate.

Asa ca depinde foarte mult despre ce produse vorbim sau piata catre care indreapta aceste produse.

Si la noi se fac produse , pe care poti gasi Made in Germany - Made in EU, mai bune sau mai putin bune.

Pana la urma depinde de calitatea produsului final.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma depinde de calitatea produsului final.

Total deacord, dar cand vezi 2 prouse similare de ex: Nokia, unul Made in Finland iar altul Made in China, pe care il alegi? Imi raspund singur la intrebare pt ca cunosc deja raspunsul, cel putin 90% dintre noi ar alege produse facute intr-o tara occidentala pt ca pur si simplu standardele si calitatea sunt mai inalte, unc hinez nu face o lipitura mai buna pt ca e facuta pt Germania si o lipitura mai rea pt ca e facuta pt Romania, pur si simplu o face pt ca stie ca trebuie sa indeplineasca un nr de comenzi pe banda rulanta, pe cand un neamt stie ca trebuie sa faca un lucru de calitate pt ca e in joc renumele lui si reputatia unei "tari de calitate", stilul de viata, stresul etc etc...se reflecta pana la urma in produsul final.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

In China sunt taxe foarte mari pentru masinile importate.

Un Audi (german) ajunge sa coste frecvent peste echivalentul a 80-100k euro.

De aia toti marii producatori europeni si japonezi de automobile isi deschid fabrici la ei.

O sa fie si la ei cum sunt producatorii japonezi/americani la noi in Europa.

Deschid fabrici doar ca sa faca masinile 'comunitare'.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

chinezii nici lucrurile chinezesti nu le mai fac bune daramite pe alea germane, dar in ziua de azi cred ca si moneda de 1 euro e facuta in china,... ptr. Audi :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deschid fabrici doar ca sa faca masinile 'comunitare'.

Eu pot sa bag mana in foc ca vom vedea "chinezariile" pe drumurile Europei destul de des.

chinezii nici lucrurile chinezesti nu le mai fac bune daramite pe alea germane, dar in ziua de azi cred ca si moneda de 1 euro e facuta in china,... ptr. Audi :))

Perfect deacord....din pacate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Nimic nu-i sigur. Parca am auzit de un importator care cumpara masini din China, ii schimba softul si apoi le vindea la noi drept ogiginale .de.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca piesele sunt fabricate in DE si CTC-ul este nemtesc iar pretul mai mic, nu m-ar deranja sa cumpar una.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

nu conteaza unde este fabricat un audi sau un vw...chiar si fabricat in china este fabricat tot sub verificare nemteasaca.oricum se stie ca modelele noi nu mai sunt atat de bune ca cele vechi dar totusi vorbim de Audi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toti producatorii auto au fabrici auto in China, Vw are chiar doua. Bmw are uzina aici, marii producatori americani pana si Rolls Royce are. Problema cu produsele chinezesti este ca in Romania ajung doar cele proaste ce le imita pe cele bune si cu pretul celor de pe urma. Au si lucruri de foarte buna calitate , dar costa si acolo la fel ca oriunde in lume. Cat despre masini cred ca deocamdata abia fac fata cererii locale si probabil ceva Asia

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Am auzit( nu mai stiu de unde) ca din China pleaca produse de 4 calitati. USA este mare consumator de "chinezarii", dar de calitatea nr1, la noi ajunge nr4, pt ca atat ne permite bugetul. Avem si exceptii, ex Iphone. Deci, CTC-ul german are ultimul cuvant referitor la AUDI.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe cand un neamt stie ca trebuie sa faca un lucru de calitate pt ca e in joc renumele lui si reputatia unei "tari de calitate"

Tocmai din acest motiv nu cred ca neamtul (VAG) va fi de acord ca pe portile acelei fabrici din china sa iasa ceva petarde de masini. Pana la urma tot numele lor este in joc deoarece pe masina nu scrie China ci Audi, VW...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca e facut in China sau in Germania, pentru piata din Europa de est,gen Romania se vor repartiza tot cele de ""mina a doua"", care nu ies de nota 10 la QA.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai si de unde stie neamtul ca masina cu seria xxxxxxx comandata cu 3-4 luni inainte cu optionalele dorite de un est european o sa iasa naspa ?

 

pentru masini pe stoc , inteleg , e posibil 100% . A iesit de pe linie o masina naspa np o trimitem in ro cu discount . O ia al nostru din reprez si o vinde fara discount .

Modificat de skodita100
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu inca nu am auzit sau vazut Audi cu VIN de China, nici aduse de afara nici cumparate din RO.. 

Pana una alta tu cand comanzi masina, primesti la scurt timp si seria de sasiu, de unde iti dai seama clar unde e fabricata.

Modificat de Bebeee
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

      Cine mai stie unde sunt facute masinile? Era cineva care si-a comandat VW Jetta si toata lumea ii spunea ca sunt facute in Mexic.  S-a discutat aici pe forum. I-a venit masina, si are vin de Germania.

   Cat despre calitatile diferite pentru Germania sau Est, eu cred ca este adevarat. Ii pune cauciucuri mai proaste, compresor de clima si alternator mai proaste, lanturi de distributie model vechi cu probleme, comanda lansata in schimbul 3 probabil... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ebi, poți dovedi cu ceva afirmația ta, sau e doar o părere personală, nefondată si nedocumentată? Te rog sa precizezi. Ar fi trebuit să știi că o parte dintre piesele mașinii tale au văzut lumina zilei chiar la... Timișoara. Asta nu o face insă o mașină proastă.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

   Este doar parerea mea personala, subiectiva si nedovedita stiintific ca masinile pentru est sunt mai proaste. Cumnatul meu are 2 masini identice teoretic din 2002. Una luata din Romania care are acum 75.000 Km si una care are acum 260.000 Km luata din Germania. Toata familia lui o prefera pe cea cu multi Km "ca merge mai bine, trage mai bine, incalzeste si raceste mai bine". A mea este de provenienta Germania la origine. Are 220.000 km. Nu ma pot mira destul la ce folosesc topicurile despre schimbare amortizoare, bucse, segmentare, geometrie, reparare compresor clima, etc. In februarie la verificarea tehnica i-am spus omului: Verificati bine masina ca totul la suspensie este din fabrica. Nu a avut nimic de obiectat, ba mai mult masina a fost blocata si a venit supracontrol de la RAR si nu a fost nici o problema. Si folosesc si deviza " viteza mare face groapa mica"; In schimb vad si aud despre masini noi in garantie duse cu platforma la service. Pai eu am avut Dacie din 1985 si nu a vazut platforma pana in 2005 cand am vandut-o. ( si acuma o mai vad in circulatie inca).

   Cat despre Jetta cu VIN de Germania, iata topicul: http://vwforum.ro/topic/87660-astept-jetta/page-4

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poi și mașina mea a fost produsă pentru România, mașina a circulat în România. Am 145.000 (da, reali) și abia anul acesta i-am schimbat bucșele. De altfel nici pe mine nu mă crede nimeni ca de 7 ani (e adevărat, am parcurs doar 65.000 km în acești ani) nu am băgat bani în mașină și ea merge ca în prima zi. Îți spun sincer, și eu mă mir ce mașină bună am prins. Aș vinde-o, că s-a învechit, dar nu aș lua mai nimic pe ea, mai ales cu celebra taxă de poluare... Zi de zi duc o luptă cu mine însumi, s-a învechit și ar trebui schimbată, dar totuși e o mașină extraordinară și cu costuri de întreținere minuscule :) Și această minunată mașină a fost fabricată pentru România.

 

Deci nu e o regulă generală, de fapt nici nu contează ce nație lucrează în fabrica neamțului. De altfel și Iphone se asamblează în China, componentele sunt fabricate în China, totuși nu e un telefon prost. 

 

Explicația la ceea ce spui tu acolo este că cei care nu au probleme nu scriu pe topic "O mașină de asta am și eu, dar nu am nicio problemă", având în vedere că s-au vândut milioane de mașini pe platforma de Golf4, nici nu sunt multe plângeri. Cei de care spui tu sunt cei care și-au luat mașinile din piață la super-preț, mașini care real au peste 500.000 km, când încep să cadă piese mai costisitoare și în general când mașina se consumă, singură, repari una, cade cu totul altceva și tot așa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!