Jump to content

Ochelari polarizati galbeni ? Folositori ?


roparo
 Share

Postare recomandată

Am folosit si eu cativa ani astfel de ochelari.

Pe ceata sau atunci cand cerul era intunecat mi s-au parut foarte utili, as zice mai utili decat majoritatea farurilor de ceata.

Cam asta spuneau atunci si diverse reviste auto.

Noaptea intr-adevar scadeau vizibilitatea obiectelor neiluminate / nesemnalizate.

Concluzie: as mai lua daca as gasi produse de calitate la preturi corecte.

B)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 51
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • catalinx

    6

  • razdan

    6

  • s_c

    5

  • SSorin

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

Noaptea intr-adevar scadeau vizibilitatea obiectelor neiluminate / nesemnalizate.

<{POST_SNAPBACK}>

Scadeau?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, adica vedeam mai tarziu astfel de obstacole, sobliniez, cele care nu relectau lumina sau nu aveau surse proprii de lumina, de ex. un pieton imbracat in negru.

Poate altii vad mai bine cu astfel de ochelari in asemenea situatii; calitatea acestor ochelari poate fi diferita in functie de producator si in perioada in care i-am cumparat eu oferta era saraca.

Nu am incercat ochelari buni facuti in ultimii ani.

Modificat de razdan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deschid acest topic pentru ca vreau sa stiu de sunt folositori astfel de ochelari. Nu ma refer la ofertele ciudate de la TVShoping sau alte minuni de genul asta, ci la cei de "marca", profesionali (deseori folositi cica de soferii de tir).

      Am inteles ca ochelarii polarizati anuleaza lumina reflectata si ar fi foarte odihnitori la drum cu soarele pe sosea sau pe celelalte masini.

      De asemenea, am inteles ca ochelarii galbeni (in special lumina galbena) mareste contrastul umbrelor si astfel noaptea e mult mai relaxant de condus.

        E cineva pe forum care a folosit astfel de ochelari ? Recomandari ?

        Multumesc.

<{POST_SNAPBACK}>

Salut pot spune din proprie experienta ca sunt foarte buni, eu se intampla sa fiu si pescar de rapitor unde sunt indispensabili si am devenit dependent de ei si la condus, in ceea ce priveste culoarea tine de "gustul ochiului" iar acesti ochelari pot fi gasiti in magazinele de pescuit mai dotate B)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A si acei ochelari galbeni zis si "night view" se folosesc dimineata si seara la un grad de luminozitate mai scazut decat in miezul unei zile inorate dar nu si la o luminozitate aproape de zero

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cei galbeni sint foarte buni si pe ceata.Am avut ocazia sa incerc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acesti ochelari pot fi gasiti in magazinele de pescuit mai dotate B)

<{POST_SNAPBACK}>

... cum spuneam si eu: foarte buni, dar ...

a vazut cineva si atasuri (pentru cei care nu stiu=ochelari de soare sau galbeni care se aplica peste ochelarii de vedere) ?

Multumesc in avans pt. info.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nadir@boosted.ro

propun sa deschidem un nou topic group buy, pt ca eu unul nu prea am vazut asa ceva sau nu am acordat prea mare atentie, insa am avut placerea sa pot cu ceva ani in urma pe timp de noapte, niste ochelarii de genul asta, si era o senzatie foarte placuta/dihnitoare.

sa ne strangem mai multi si sa ne cumparam din cel mai convenabil loc !

ce ziceti ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mi se pare o idee rea, doar ca eu vreau atasuri ...

Vezi ca a mai aparut pe undeva un group buy ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... cum spuneam si eu: foarte buni, dar ...

a vazut cineva si atasuri (pentru cei care nu stiu=ochelari de soare sau galbeni care se aplica peste ochelarii de vedere) ?

Multumesc in avans pt. info.

<{POST_SNAPBACK}>

DA se numeau "cilp on", stiu asta ptr.ca am lucrat la o firma cu art. pescuit si importam n tipuri de ochelari polarizati dar erau un galben maroniu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA se numeau "cilp on", stiu asta ptr.ca am lucrat la o firma cu art. pescuit si importam n tipuri de ochelari polarizati dar erau un galben maroniu.

<{POST_SNAPBACK}>

Pardon mi s-au impleticit degetele, rectific "CLIP ON"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da sau in limbajul opticienilor romani atasuri, dar unde?

Sa caut deci si la magazine de vanatoare si pescuit inteleg.

Multumesc pt. info. :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da sau in limbajul opticienilor romani atasuri, dar unde?

Sa caut deci si la magazine de vanatoare si pescuit inteleg.

Multumesc pt. info. :(

<{POST_SNAPBACK}>

Pai pot sau un nume daca moderatorii sunt de acord.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai pot sau un nume daca moderatorii sunt de acord.

<{POST_SNAPBACK}>

Moderatorii sunt de acord si asteapta numele. Moderatorii iti multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OK

SC Finesse ,Str Grigore Mora Nr 38(Balzer)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 years later...

Cine vrea niste ochelari polarizati ceva mai ieftini decit Polaroid, si mult mai buni decit acestia pot incerca :

http://www.eagleeyes.com/index.lasso

http://www.sti.nasa.gov/tto/Spinoff2006/ch_6.html

(Al 2lea link e pt faza cu NASA :)...)

Trimit si in Ro, mai greu dar vin...

Sint verificati, protectie UV 100%, polarizarea chiar se cunoaste, iar culoarea este bine aleasa...

Eu am luat vreo 4 modele: noapte, low light, soare/vara/mare, de zi cu zi.

Cel putin ultima varianta e super buna...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lentilele galbene cu antireflex sunt foarte utile pe ceata, pe timp de noapte si cand e zapada, plus ca nu mai deranjeaza lumina farurilor. Practic se pot monta acele lentile pe orice rama intr-o optica, eu am dat undeva la 50 lei pe lentila si au iesit super, nu m-am riscat sa cumpar din comert pt ca la banii astia gaseam doar porcarii si mi-au dat si garantie pt lentile. Pt soare am alta pereche cu lentila polarizata foarte buni, pe care am dat putin peste 100 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ochelarii cu lentila galbena sunt buni noaptea. Pe mine nu ma mai deranjeaza luminile farurilor oricat de puternice sunt si chiar daca sunt dereglate si indreptate spre copaci.

Totusi trebuie o perioada de acomodare. Pentru ca imi confera o stare relaxata si schimba noantele naturale, am impresia ca masinile din contrasens sunt cu mult mai departe decat sunt in realitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am si ii folosesc pe ceata, ploaie abundenta, seara sau dimineata. Accentueaza formele si maresc putin contrastul. In rest ... multa atentie ca nu pot sa conduca ei in locul tau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

M-as indoi ca trasnaile alea la 30RON /buc sa fie polarizati...

Mai era o oferta din asta pe net de ochelari pt condus...aia de pe plaja la mare erau super buni comparativ cu aia...

Bafta si daca cumperi spune-ne si noua...

Eu iti recomand aia din postul meu de mai sus...sint vreo 60$

http://www.eagleeyes.com/products/trilenium/antares.lasso

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

CEAU,

Si eu folosesc acesti ochelari pentru condus cu dioptri si sunt foarte multumit, eu i-am luat la comanda de pe www.optica-vista.ro, mi-am luat si pentru condus ziua si noaptea, va ajuta foarte mult, mai ales daca va deranjeaza lumina puternica,(soarele ziua si farurile noaptea). Ochelari pentru condus noaptea va ajuta:

1)In amurg/zori imbunatatirea vizibilitatii este foarte evidenta. Senzatia este de crestere a luminozitatii

2.Se poate spune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Eu am o pereche ca cei din poza, cred ca pot face rost daca mai sunt doritori, poate si alte modele

post-10975-0-72176400-1312026324_thumb.j

Modificat de FiReBuRn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!