Jump to content

Roata rezerva Sharan


locdeparcare
 Share

Postare recomandată

Problema e ca,colegu antonio sia sters contu cred eu....!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Orice atelier cu strug si freza te poate ajuta daca ai piesa originala in mana, chiar daca este crapata. Eu am rezolvat la Barlad, langa spitalul de copii de pe centura orasului. Drumuri bune sa aveti colegii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare, si la mine sa bulit rotita aia, ce porcarie au putut sa faca astia,  am facut vreo trei buc  de rezerva, daca aveti careva nevoie dati un semn

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si a mea s-a defectat, dar cu un strung bun si o freza s-a rezolvat :) Un mosulica a facut treaba ca la carte :D Functioneste perfect :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Colegii, mare atentie la metalul folosit la confectionarea rotitei dintate. BRONZ (culoare galbena) neaparat. Nu mai spun de ce ca va obosesc poate. Drumuri bune sa aveti colegii si la roata de rezerva sa nu apelati niciodata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

la solicitarea mai multor prieteni am confectionat mai multe bucati, am iesit mai ieftin de data asta, cine doreste roata dintata, dati un tel 0730634011, TONY, pot asigura si motaj


sa nu te superi, dar combinatia bronz - aluminiu nu e buna,,, asta o spun multi meseriasi care lucreaza in domeniu, intotdeauna se combina bronz cu bronz, aluminiu cu aluminiu, aluminiu cu plastic, poliamida..... eu am facut din poliamida industriala made in germany, jur parca e metal, nu asi pune aluminiu sau bronz nici sa ma plateasca cineva...parerea mea, o zi buna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Silvian91imAuto

Sa inteleg ca am avut bafta ca nu am avut nevoie de alta roata/rotita/pinion dintat(a)?
Am vazut roata de rezerva intr-o parte, iar cand am incercat sa o ridic cu macaraua am simtit ca merge in gol. La mine s-au rupt doua dintre niturile ce tin capacul pe cutie deci macaraua era nefunctionala, roata de rezerva se legana si-o vedeam pe sub.
Cum am dat-o jos? Am leganat roata tare de tot pana au cedat si celelalte nituri si totul a cazut pur si simplu pe jos.
Am dus toate bucatile la mecanic, a reasamblat tot fara sa inlocuiasca ceva. Macaraua are data de productie pe ea 2002 si sunt poze cu ea in mesajul anterior (#23) ce l-am pus.
Din moment ce aveti nevoie de alta rotita ma gandesc ca ati macinat in gol si-ati stricat-o pe cea din acel plastic (poli...?) rezistent.
O inspectie nu strica... din cand in cand.

Modificat de Silvian91imAuto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu se macina dantura la rotita, ci chiar se rup 2-3 dinti, depinde de cum ai ghinion,  melcul patineaza, rotita nu antreneaza melcul si roata ramane pe loc, distractie garantata... :10[1]:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Am Sharan din 2003. Se poate monta mecanismul de ridicat-coborat roata de rezerva de pe un Sharan din 1999? Ms.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Sal.pot monta pe sharan cauciucuri 215/75/16c? Are cineva 4 buc si mi le da mok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

off topic ! 225 55 16 ating carenajele la viraje,215 75 16 o sa le rupa sigur !

Modificat de razvi_gyl
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Eu nu am rezerva la sharan, care echipayt cu 195/60R16 C. Am gasit o rezerva Ingusta de VW cu dimensiuni 125/70R16. As putea sa o folosesc pe distante scure, la nevoie, avand in vedere diferenta de diametru de aprox 6cm dupa calculele mele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Eu nu am avut pe masina suportul de care vorbiti.. Am cumparat unul dar din pacate nu pot sa il montez.. Fizic ar merge dar roata nu are loc de chestia din poza.. Care nu stiu ce e.. Am vazut ca are si ceva mufe desupra.. Poate vreun coleg sa imi spuna ce e? (2.0 tdi/2007)

post-74770-0-02702000-1450126189_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,este rezervorul de la Adblue.Cel care ar trebui sa-ti dea euro 4,nu stiu exact.In cazul tau nu poti sa pui roata de rezerva.

Modificat de nelu_24
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
Silvian91imAuto

Groaznica treaba cu rezervorul ala de AdBlue care iti anuleaza posibilitatea de a avea o roata de rezerva la locul normal. Daca e din fabrica asa... e un mare minus pentru VW, carpeala, avand in vedere ca motoarele euro 4 din cate stiu eu pe Sharan 7M sunt intre 2005 si 2010 adica vreo 5 ani plini de vanzari bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut,Silvian91imAuto,zimi si mie ce tip de adblue folosesti( zimi un cod) ptr sharanul tau pe unde faci umplera si la cati km te tine rezervorul,am un seat alhambra din 2006 cu motor de 2000tdi,multumesc.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@off topic Alhambra din 2006 foloseste AdBlue ?Eu stiam ca generatiile noi de Sharan(Alhambra) are rezervor pentru asa ceva....

Modificat de andrusel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 minutes ago, andrusel said:

@off topic Alhambra din 2006 foloseste AdBlue ?Eu stiam ca generatiile noi de Sharan(Alhambra) are rezervor pentru asa ceva....

2000 tdi fab din 2006 are rezervor adblue,si  filtru de particule,eu am asa ceva pe masina mea.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...
On 14.12.2015 at 22:54, cristiannnn a scris:

Eu nu am avut pe masina suportul de care vorbiti.. Am cumparat unul dar din pacate nu pot sa il montez.. Fizic ar merge dar roata nu are loc de chestia din poza.. Care nu stiu ce e.. Am vazut ca are si ceva mufe desupra.. Poate vreun coleg sa imi spuna ce e? (2.0 tdi/2007)

image.jpg

Salut Cristannnn,ce tip de adbue ai complectat,de unde ai luat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Am si eu i intrebare daca imi comand de pe ebay o macara pentru roata de rezerva si in anunt apare 2006-2010 iar masina mea este din 2002 se potriveste , este vreo diferenta? asa arata

Modificat de otonel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din poza pare un pic diferit fata de al meu(2001).Ce problema are al tau ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina nu a avut macaraua pentru roata de cand am luat-o avea roata de rezerva in portbagaj, si cum la noi sunt scumpe am cautat pe ebay si a comandat-o cineva pentru mine, eu neavand un reper exact pentru ceea ce am nevoie, iar acuma ma gandesc ca daca nu mi-e buna fixarea pe masina sa incerc sa-i fac au alta fixare ori sa o vand si sa cumpar ce-mi trebuie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam asa arata suportul care il am eu pe masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!