Jump to content

Consumul pentru 1.8T 180CP


boyzstuff
 Share

Postare recomandată

Bun ... io-s mai nou pe aici ... am aflat de forumul asta de pe briskoda.net

Pana anul trecut am fost fericitul posesor al unei Octavia 1.9tdi 90cp (ceva mai mult dupa chiptuning ASPAD)... care m-a surprins cu un consum foarte mic chiar si la drumuri lungi unde ma luam la intrecere si cu "prietenii" mei imaginari si bineinteles in oras.

In noiembrie anul trecut , dupa 2 luni de asteptare am devenit SI MAI FERICITUL proprietar al unei Octavia vRS ... 1.8t 180CP , care are cam tot ce se poate pune pe ea si merge extraordinar (urmeaza si un chiptuning).

Acum am remarcat niste consumurii medii cam mari ;) de benzina (OMV super 100) si as vrea si alta "experiente" cu 1.8t

a mea :

8-10l/100km afara (mers destul de tare)

10-12l/100km oras asta-iarna (mers normal/incet)

17l/100km :o IERI mers normal cu AC si traficul din timpul zilei

NU-I CAM MULT ???????? :beerchug:

Acum stau si ma gandesc la urmatoarea treaba : dupa chiptuning ? ce-o sa fie ?

Mersi mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 179
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • DORU_14

    28

  • d@n

    14

  • volnick1986

    14

  • boyzstuff

    10

Top Posters In This Topic

Posted Images

A4 2002 1.8T 150CP - 14..15l/100km in oras, aseara

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum stau si ma gandesc la urmatoarea treaba : dupa chiptuning ? ce-o sa fie ?

Eu din ce stiu chiptuning-ul nu creste consumul decat cand "te dai la ea"... la mers normal ar trebui sa ramana la fel...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

17l/100km e destul de normal daca a fost aglomeratia iar AC-ul a mers la maxim. Consumul de 10-12 iarna mi se pare chiar mic, la mine nu scadea sub 14 nici batut.

La mine, in afara ia intre 7 si 10 depinde de conditii iar in oras in jur de 13, iarna putin mai mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot pe un vRS - consumuri:

- pe 150 km -in afara (drum liber) mers destul de tare - 8.8%

- pe 1525km - Germania - Romania din care aprox 500 in Romania - 9% mers peste 160 in autostrazi, si relativ bland in tara.

- 110 km (autostrada) cu medie de 179km/h (si top de 250 - pe indicator) - 11.8%

- in oras povestea difera mult... 17 nu e mult mai ales daca o mai si turezi de cateva ori, sau stai mult in trafic + AC... Eu pe o medie de peste 150 de km in oras am avut in jur de 14 din cate imi aduc aminte.

Si acum consumul minim... de acum 2 saptamani pe un drum de 200 de km in afara... 6.7%. Trebuie sa ma intelegeti, era drumul prost si peste 110 decat pe o portiune (de genul "aici sunt banii dvs") am luat.

In rest have fun! Btw din ce oras esti ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In rest have fun! Btw din ce oras esti ?

<{POST_SNAPBACK}>

Offfffftopic: Cred ca e din acelasi oras ca si tine. Adica nici unul nu aveti asta completat in profil

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In rest have fun! Btw din ce oras esti ?

<{POST_SNAPBACK}>

in bucuresti locuiesc ...brasovean sunt :beerchug: ;)

ne vedem sa stam de vb la o bere ?

mai baieti (si fete ...nu am fost atent) ... acum sunt ceva mai linistit in ideea ca stiu sigur ca nu are ceva masina dereglat (MAF...etc)...chiar daca are putini km (15.000).

benizna mi-a trebuit ...benzina am ....diferenta mare fata de 1.9tdi .

cat despre chiptuning ... dupa ce am facut la tdi , consumul a crescut (semnificativ)...de asta sunt sigur , orice ar zice distribuitorii .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Offfffftopic: Cred ca e din acelasi oras ca si tine. Adica nici unul nu aveti asta completat in profil

<{POST_SNAPBACK}>

mea culpa... s-a reparat!

Si as avea si eu o intrebare: te-ai orientat deja spre un chip / firma de tuning ? Daca te-ai interesat poate imi zici si mie ceva preturi / referinte.

Cat despre consumuri am auzit cazuri de RSuri cu gaz pe ele :beerchug: si asta chiar in Germania, insa am inteles ca si in Romania se gasesc...

Cat despre bere daca imi fac vant spre bucuresti dau de stire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mea culpa... s-a reparat!

Si as avea si eu o intrebare: te-ai orientat deja spre un chip / firma de tuning ? Daca te-ai interesat poate imi zici si mie ceva preturi / referinte.

<{POST_SNAPBACK}>

si la mine :beerchug:

mah....la tdi am facut la ASPAD in bucuresti ...a fost a 3-a masina careia ii facuse tipul chituning .

La vRS puterea creste undeva pe la 212 CP si cuplul pe la 295 NM ceea ce mi se pare decent...pretul undeva pe la 335 euro+tva (eventual o reducere de ochi frumosi ) ... am un amic care si-a facut la o alta firma (la o mazda mx5) cu 200 euro ...dar a lui nu e turbo si la aspad e mai ieftin daca nu e turbo ... el zica ca unde si-a facut el e la acelasi pret si cu si fara ... te anunt cand stiu exact.

a ta cati km are ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cat despre chiptuning ... dupa ce am facut la tdi , consumul a crescut (semnificativ)...de asta sunt sigur , orice ar zice distribuitorii.

hmm, si pe mine ma bate gandul de un chip si voinea m-a asigurat ca nu creste consumul (decat daca mergi mereu in talpa, caz in care e logic ca trebuie sa ia de undeva puterea in plus). Mergeai cu ea calm sau o "ardeai"?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hmm, si pe mine ma bate gandul de un chip si voinea m-a asigurat ca nu creste consumul (decat daca mergi mereu in talpa, caz in care e logic ca trebuie sa ia de undeva puterea in plus). Mergeai cu ea calm sau o "ardeai"?

<{POST_SNAPBACK}>

sincer sa fiu dupa ce am terminat cu rodajul .... nu o terminam cu zile dar mergem tare (depasiri etc)....chipul l-am schimbat pe la 30.000km si diferenta intre mers tare inainte si dupa (in afara orasului) cam 2l/100km

sa zic 5-6 inainte si 7-8 dupa ... pe la 130.000 km (chiar inainte sa o vand) mi s-a bulit si MAF-ul si dupa 3000 rpm nu mai "tragea" aproape deloc ... i-am spus tipului si ma gandesc ca l-a schimbat el....nu stiu daca are vreo legaura cu chiptuningul...oricum e ieftin :P

sunt sigur ca merita sa dai 500euro (+tva) pt varianta cu 2 chipuri...tunat si cel de fabrica ... si schimbi cu telecomanda

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

boyzstuff> ieri am tunat primul 1.8T de cand fac eu remapari.. ce sa zic. Tot o Octavia RS era. galbena si frumoasa.. inainte de remapare am discutat cu omul.. trafic nasol de bucuresti cu mers bara la bara are 22-24l /100km.. trafic mai lejer dar totusi aglomeratie pe ici colo scoate 14-17. Doar la trafic de weekend se apropie de 10.

In afara nu mi-a zis (discutia era de mersul in oras).

Imresia dupa tuning a fost " frate eu de obicei pe aici in oras atingeam 130kmh NU 165kmh (eram in treapta a treia)" . Seara m-a sunat si mi-a zis ca nu mai trebuie sa o duca in 5000rpm in oras. Masina e rea la turatii joase (probabil de la cuplul bun dat de turbina) . Oricum, bucuria lui dupa 50km era mareee.

Cand ai asa masinia/motor nu mai te deranjeaza mult consumul (bine e sa nu treaca totusi de 20l/100km)

Pentru remapare te ajut cu placere la pretul de forumist: 250EURO.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
sunt sigur ca merita sa dai 500euro (+tva) pt varianta cu 2 chipuri...tunat si cel de fabrica ... si schimbi cu telecomanda

nu poti monta acel tip de intrerupator decat pe unele ECU BOSCH (deci in general la dieseluri).

vezi http://www.tcmturbo.com pentru ceva preturi de lista (NU se aplica la forumisti. Sunt cu scopul de a vedea cresterile de putere)

RSul de ieri l-am dus de la 180CP la 225CP.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se poate ce zice boyzstuff?! 2 chipuri, schimbi cu telecomanda? mi se pare un pic... fantezist... daca se poate e tare de tot.

Edit: @voinea nu vazusem c-ai raspuns deja.

Modificat de Ice_2k
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru remapare te ajut cu placere la pretul de forumist: 250EURO.

<{POST_SNAPBACK}>

hello :P :P :P :P Mr Voinea

pare bine de cunostinta ...este foarte interesant pretul pe care mi-l dai ...cu tot cu tva ? daca da...fa-mi si mie o programare pt fa-mi si mie o prog pt sapt 15-21 .

eventual imi dai un nr de tel pe mail....sapt viitoare sunt in concediu ... te sun dupa

mersi mult

Alex btw

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

0722.764.706 este nr meu. discutam telefonic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

RSul de ieri l-am dus de la 180CP la 225CP.

<{POST_SNAPBACK}>

Sefu' cand mai faci 1.8T sa-mi zici si mie, ca la primavara ma ai de client. A inceput sa nu-mi mai ajunga herghelia :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. voinea, la o remapare de 1.8 T ma inscriu si eu (stiam ca nu faci), dupa nunta vad cu ce bani mai raman :D si-ti fac o vizita, daca mi-o urci pe la 190 e ok

2. boyzstuff, consumul e normal, eu nu am nici macar vRS, schimba benzina cu 98 de la MOL si vezi si cu aia dar sa nu te astepti la o mare diferenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

ok pirannia ne auzim dupa nunta :-) nu pot sa zic decat casa de piatra si petrecere frumoasa la nunta :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ice_2k: de la 150 la 190 e un salt bun zic eu, mai mult nu stiu daca ma tine, cred ca trebuie alta turbina si/sau sistem de evacuare

voinea: multzam, sa fie

Modificat de pirannia
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

credeam ca ai 180CP la 1.8T, d-aia mi s-a parut mic saltul pana la 190 ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

voinea, daca vin doar cu ECU-ul in mana se poate remapa?......probabil pus pe alta masina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

nu pot sa promit dar eu zic ca-l facem cumva sa pleci cu el modificat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

1.8T cu 150CP are 3 variante : AGU, AUM, AUQ ( sper ca mi le aduc bine aminte ). AGU tine 195CP datorita turbinei k03 mici si a injectoarelor foarteb mici. Celelalte sunt identice cu motorul de Octavia RS(turbina k03s) si suporta aceeasi crestere de putere : aproximativ 220CP !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!