Jump to content

Consumul pentru 1.8T 180CP


boyzstuff
 Share

Postare recomandată

Confirm, in oras nu am putut sa scot ziua un consum mai mic de 12.5%.

Seara dupa 9-10 PM, am reusit un consum in jurul a 10%, mers normal si fara tente sportive.

Cea mai buna performanta in afara orasului a fost Bucuresti - Sibiu, plimbat aprox 100 km prin Sibiu si retur Sibiu - Bucuresti, la 7.6 %, mers cu maxim 150 km/ora si fara accelerari bruste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 179
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • DORU_14

    28

  • d@n

    14

  • volnick1986

    14

  • boyzstuff

    10

Top Posters In This Topic

Posted Images

vald te simti bine???? 7,6% nu pot sa cred :(

bv, stiam eu ca ai picior usor....te pup :(

pe vremea cand aveam si eu 1.8T(ce vremuri :( )mai jos de 12 in oras f greu ....afara intre 7,6-11% depinde de greutatea sireturilor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Conduceam descult .... :(

Ce sa faci, daca nu am avut si eu bani de un diesel :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...Roadrunner...
Am un prieten care e interesat de un polo gti, insa avand doar diesel pana acum il cam sperie consumul. Cat teste consumul tau acum pe BC2 ? Ala pe mai multi km? Cati km ai pe el si cat e media?

In rest ce parere ai de masina/motor?

Avem asa :

BC1 : consum de venit la servici, dimineata la ora 8.40-9.15, din Berceni pina la Bucur-Obor, functie de trafic intre 11.5 si 14. 11.5 cind fac 20 de minute, 14 cind fac 45 de minute. Daca ruta de dimineata cuprinde o strabatere a orasului de la sud (berceni), la nord (baneasa), fara 16 n-ai cum.

BC1 : consum de mers noaptea la plimbare, 8.8 minimul scos vreodata, mers super-mega-extra cuminte.

BC1 : consum de mers noaptea "la consum de adrenalina", 11.5-12, ca sa simt pe ce-am dat banii.

BC2 : ultimii ~1400 km, din care 1100 oras si 300 afara, 11.6.

Cam atit ia asta micu'. Sper ca am detaliat destul.

Modificat de ...Roadrunner...
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ Zorin

:lol:

nu se poate dom`le

inca unu cu un consum asa de mic

deja e conspiratie la scara nationala cu motoarele astea

:lol: :lol:

Modificat de d@n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca se duce cam pe la un 17% in oras(bucuresti - cand e aglomerat) ????

Hmmm ... nu-i cam mult???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate e normal, la inghesuiala din Bucuresti ...

Ceea ce imi omoara consumul si piciorul stang + ambreiaj, sunt continuele viteza I + viteza II + frana + din nou viteza I + viteza II .... etc.

Fara mare inghesuiala si AC oprit, mers normal combinat cu sportiv, nu depaseste 12.5%, o valoare ok pentru un motor de aproape 200 de cai.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Astazi am fost 250 de km pe un drum absolut gol... cu o viteza, in general, de 110 la ora in afara si 80 in sate (goale) si 2 reprize scurte de 150 la ora, deci extrem de cuminte. Acestea fiind date, consumul a fost de 7.2.... Uitasem cat ar fi trebuit sa consume in afara asa ca am pus mana pe topicul asta si am recitit si pt ca nu sunt lamurit complet... intrebarea este: cum vi se pare ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebarea este: cum vi se pare ?

Perfect normal (avand in vedere traseul tau de unul singur pe "Route 66" din RO).

Dar... eu zic sa nu mai scrii despre consumuri mici la 1.8T, trezesti resentimente... esti sigur ca nu ai BC-ul defect? :D :P

Revino cu impresii despre consum numai dupa ce stai 60 min la coada la semafoare, ala e consumul real. :D

P.S. Am glumit, OFF-TOPIC ! :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doru consumul si mie mi se pare normal...omul a mers cu 110 afara si 80 in localitate si 2 sprinturi la 150. Este un consum rezonabil, chiar bun. Altele totusi....nu prea..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...Dar... eu zic sa nu mai scrii despre consumuri mici la 1.8T, trezesti resentimente... esti sigur ca nu ai BC-ul defect? :( :D

tot offtopic.

neeeh, Doru, tu ai primit exclusivitatea pe partea de . Resentimente/1.8T/Consum/Putere.

:D

Modificat de BogMW
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Macar sa se fi terminat toate la mine... avantaj Paullie si D@N. :coolpics:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BogMW..ce cine..consum?? unde? :P :coolpics: glumeam! :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Chiar daca 1.8t meu are 150cp dau si eu un consum. Deci bucuresti-bacau si retur viteza medie 80km/h consum 6.8%.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Super! Nu te-ai gandit la un chiptuning (catre 180CP)? Am auzit ca o sa fie chiar mai mic consumul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

propun sa trecem consumul la 1.8T la subiecte tabu :)

ca sa nu se supere lumea pe aici :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

d@n, juri pe rosu ca tu faci la drum cca 800km cu un plin?

cam atat reiese din calculele mele avand in vedere un rezervor de 55l.

sincer?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... din calculele mele avand in vedere un rezervor de 55l.

Exista si un rezervor suplimentar de 7 litri, deci in final la un plin incap ~65litri (umpli pana da pe-afara, adica).

Ultimul drum la Galati:

Ruta A1 (24km) - Bucuresti (Militari) - Bucuresti (Colentina) - Afumati - Buzau - Braila - Galati = 280km

Viteza medie BC: 75km/h

Consum mediu final BC: 8%

Asta ca sa trecem peste postul tehnic si partial OFF-TOPIC #92 (deh, nu s-a putut abtine de la aruncarea unei sageti)... care asa a trecut pe langa tinta :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista si un rezervor suplimentar de 7 litri, deci in final la un plin incap ~65litri (umpli pana da pe-afara, adica). ...

Pai nu prea inteleg ce are asta de a face cu intrebarea mea...

Ce am intrebat e foarte simplu: dupa ce a facut 800km cati litri a alimentat? Asta daca nu a fost nevoie de alimentari intermediare :).

Poate acum am fost mai clar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, acum ai fost mai clar.

Raspunsul meu a vizat o rectificare: un plin ochi e 65 litri, chiar daca rezervorul principal are 55 litri.

Iar nr km parcursi cu un plin depinde de stilul de mers, viteza medie si un pic si de calitatea carburantului. Dar raspunsul la intrebare il astepti de la altcineva, asa ca eu ma retrag...

Modificat de DORU_14
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie sa ma bag si eu: 65l un plin ochi doru? 55+ 7= ? mie nu-mi intra peste 61-62 l nici daca mai pun benzina si pe scaunele din spate :D si eram cu 0 (zero) litri in rezervor - adica in pana prostului :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ultimul plin: bec benzina aprins pe bord (BC zicea ca mai fac 50km), alimentez cu 63litri (asa zicea pompa). Calculati voi cat ar fi putut fi...suma finala. Si zau daca am turnat pe bancheta spate! :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!