Jump to content

ZENEC ZE-NC


MacGyver
 Share

Postare recomandată

Folosesc Zenec NC-2010 din August 2009 si ma declar multumit. Este legat la instalatia Dynaudio de pe masina, in combinatie cu un subwoofer + statie Kicker. Am legat si camera de mars-arriere. Este cea mai buna alternativa pentru moment.

Nu este chinezarie dar nici top-level cum sustin cei de la Zenec. Totusi este un aparat decent care ar mai avea nevoie doar de cateva modificari ale skinului. Interfata arata prea "luata la pila" si accesibilitatea (numele track-ului nu incape si nici nu apare in tooltip/scroll, in Media Player) lasa de dorit.

In intervalul 2009 - 2010 s-au scremut producatorii cu niste update-uri si mai ca au reusit sa rezolve probemele. Se misca insa lent si nu raspund pe mail!

Exista un forum dedicat pentru versiunea NC-2010 : AICI

Cei care detin aparatul pot obtine informatii mult mai rapid decat daca s-ar inscrie la un newsletter sau ar trimite un email producatorului.

Softul de navigatie este iGO8. Versiunea cu care se livreaza este 8.3.2.119952 si harti din 2009 luna 04, dar poate fi actualizata usor la 8.3.4.117940 si hartile din 2010 luna 03. I se poate adauga si skin-ul Gurjon + extensii. Cei interesati sa ma contacteze pe PM.

Cu ultimele actualizari de software toate functiile sunt stabile, receptia radio este excelenta, mp3 player-ul functioneaza corect si microfonul de hands-free are senzitivitatea buna.

Zenec-ul pare scump dar face toti banii. Va recomand cu incredere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

sal

sa inteleg ca iluminarea butoanelor este cu alb? nu se poate face rosu?

ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Folosesc Zenec NC-2010 din August 2009 si ma declar multumit. Este legat la instalatia Dynaudio de pe masina, in combinatie cu un subwoofer + statie Kicker. Am legat si camera de mars-arriere. Este cea mai buna alternativa pentru moment.

...

Zenec-ul pare scump dar face toti banii. Va recomand cu incredere.

L-ai luat din Romania sau din afara? Daca a fost de afara cit a fost transportul si vama? Daca a fost din Romania a fost de la o firma sau adus in sacosa?Multam!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Gata, l-am comandat din Ro de la o firma din BIstrita, nu-i dau numele sa nu semene a reclama. Imi poate recomanda cineva (folositi PM-ul ca sa nu aveti probleme) un service sau un tehnician care sa mi-l poata instala in Bucuresti si care sa aiba experienta cu conectarea/programarea pe Passat-uri (si preferabil sa nu ma jupoaie de bani :)!) ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa ne spui cum e dupa ce il instalezi ca sunt si eu interesat si pretul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aparatul a costat 5999 RON cu toate taxele si transportul in Bucuresti prin curierat rapid, pretul manoperei o sa-l zic dupa instalare evident :scratch:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... Pretul a fost de 1121
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu cum a comandat el la banii respectivi, pe site-ul lor din .ch imi cerea sa aleg un dealer in tara mea sau in apropiere (care nu exista!) si daca il trimiteam prin Elvetia de exemplu ieseam cam la aceiasi bani asa ca am mers pe varianta asta unde am si garantie full 2 ani in Romania.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

macgyver a dat comanda in germania.brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca a dat comanda in Germania cu livrarea in Germania pretul e corect. Probabil ca de acolo i l-a adus cineva, eu nu am reusit sa-l comand cu livrare direct in Romania si nici nu am pe cineva acolo. Am incercat prin Elvetia (aveam cine sa-l aduca de acolo)insa pretul cu livrare in Elvetia era de 1935 CHF foarte apropiat de cel din Romania.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu i l-a adus nimeni de nicaieri. L-a comandat din Germania si i-a fost livrat in Romania.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exact.prin ups.stateam si ne uitam ca maimutoii la link-ul de tracking al marfii,si tipam in monitor,ce face asta nene atata pe drum,nu stie ca nu mai avem rabdare?

brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa este, l-am comandat direct in Romania, prin UPS-ul lor (posta la noi). Pentru detalii ma puteti contacta. A venit in mai putin de 10 zile. Am garantie full la aparat, dar in Cehia. Sunt foarte serviabili cei de la service-ul din Cehia, pot spune ca sunt mai serviabili decat orice service de pe la noi.

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multam dar deja e comandat si saptamina viitoare ajunge acasa :icon_thumright: ! Spune-mi daca trebuie sa am grija la ceva cind il instalez si apoi la setari. Ai avut ceva probleme majore pina acum care nu s-au putut rezolva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sunt probleme, dar sunt multe fire pe care trebuie sa le asezi cu grija in spatele aparatului cand il fixezi la locul lui.

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, oricum ma duc la cineva de meserie, am de desfiintat vechiul carkit daca tot il am pe asta si nu am chef sa-mi aduc aminte de scoala tocmai pe aparatul meu :icon_thumright: !. In rest la utilizare/setari totul e conform manualului? Presupun ca e recomandat sa pun ultima versiune de firmware, nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, upgrade-urile sunt recomandate si nu aduc probleme ca la alte device-uri.

Ii poti face orice vrei, nu ai cum sa il strici atata timp cat nu bagi surubelnita in el. Iar, din punct de vedere soft, ofer service, cu programele originale.

Modificat de MacGyver
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ti-ai montat singur parca jucaria, nu? Acum vad ca ai Octavia, nu am reusit sa aflu cum se scoate RC310-ul de pe masina, mai exact cum se scoate masca. Am vazut niste poze si ceva instructiuni dar erau pentru Golf, de Passat nu am vazut (sau mi-o fi scapat). Poate ma indrumati si pe mine catre un link, ceva, multam!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, am montat-o singur. Daca ai nevoie de indrumari ... ai numarul in profil.

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

L-am montat azi cu ajutorul nepretuit al lui Florin@Caractere (sarumina inca o data!), a durat mai mult pina am scos vechiul carkit Parrot Ck3100LCD ... S-a integrat perfect dupa toate update-urile de firmware, comunica full cu MFD-ul rosu, raspunde la butoanele de pe volan, se aude excelent, merg toate functiile, cea mai slaba ramine Bluetooth-ul care e destul de lent si mai are nevoie de ceva periaje (poate o fi si din cauza Windows-ului, mai vedem ce update-uri mai apar). Mai ramine sa aflu codul ala secret sa pot vedea dvd-uri in timp ce merge masina si cam atit zic eu. A, era sa uit, merge si afisajul de la senzorii de parcare fata spate direct pe display-ul mare.

In timpul navigatiei se poate asculta in paralel o alta sursa audio, comenzile de navigatie apar direct pe MFD. In rest, daca mai aveti intrebari va voi raspunde pe masura ce-l voi folosi.

Modificat de forceturbo
Ofertele de vanzare se fac in aria speciala.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru codul ala ma poti suna si-ti spun ce si cum. 0726225656

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut

Am gasit un zenec ZE-NC 2000 la un pret bun zic eu 300 de euro ,ce ziceti ??

ar merita cumparat,sau este model mai vechi si nu merita ?

Help me please!!!! :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zenec ZE-NC2000 sau ZE-MC2000? Daca e MC2000 si are si ZE-NA2000N (GPS box) e ok. Daca nu are nu vei avea GPS. Si da, e un model mai vechi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut.ze mc 2000 este alternativa la rns mfd 2,asa cum e ze nc 2010 la mfd 3.

personal,cred ca este aparatul care se integreaza perfect in interiorul golfului,alaturi de mfd2.tema aparatului respecta integrarea oem rosu/albastru,cat si afisajul noapte/zi.per total este un best buy.la noi este cam 1000 euro cu tot cu gps box.daca ai banutul,si iti place integrarea mfd 2-ului in bordul de golf,go 4 it!

brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@spydy: ai aici un pdf cu modelele Zenec. Ai si ze-nc2000 si ze-mc2000. Sunt cam la fel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!