Jump to content

Cauciucuri Golf 5


alexdm
 Share

Postare recomandată

Pare interesant la prima vedere dar la doua observam ca Sibiul e departe pentru unii mai ales daca nu apar referinte privind expedieri in restul tarii.

Oricum multam fain pt. informatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 110
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • razdan

    26

  • gorrocs

    7

  • c6t9

    5

  • MrMishu

    3

Top Posters In This Topic

Incercati si pe www.cauciucuridirect.ro. Au si acolo preturi bune mai ales la cele 225/45/R17 am vazut si de la 400lei si ceva si Pirelli pe la 500lei si ceva. Cum zicea Ahile ca a cumparat Pirelli Snowcontrol R15 cu 350lei aici sunt la 290lei. Sincer sa fiu nu am cumparat de acolo si nu stiu cat de seriosi sunt sau nu.

Oricum si la forexim au preturi bune, acuma nu stiu daca cu transportul nu ajungi la un pret mai mare.

Modificat de shimano
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pretul transportului (si al anvelopelor) se poare afla prin email; Forexim mi-a raspuns foarte prompt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am mai prospectat azi piata anvelopelor de iarna pentru G5 si am aflat cu ocazia asta si ceva ce ma framanta mai de mult :) ET = 47 pentru jantele de tabla de 15" si ET=50 pentru jantele de tabla de 16".

Oferte bune in aceasta iarna par sa fie Dunlop Wintersport M3 (exista si 3D si sunt mai bune dar mai scumpe), si Goodyear Ultra Grip 7.

Aproximativ 240-260 RON cu taxe incluse.

Ma gandesc totusi ca n-ar strica sa luam anvelope de iarna cu indice de viteza H.

Mi se pare mult mai prudent avand in vedere atat posibilele pene care scad dramatic uneori viteza maxima posibila cu acele anvelope, cat si nestatornicia iernilor de pe la noi care face ca uneori sa circulam ca vara ...

P.S. Eu m-am decis pentru Goodyear Ultra Grip 7 195/65 R15 91 H. :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Ma scuzati, ma bag in acest topic cu o intrebare.

E un pachet optional numit Anvelope All Seasons 195 / 65 R15 care apare la gf+ (poate si la gf V) cu pretul de 133E (doar pt Trend si Conf.).

Intrebari: Daca nu iau acest pachet, masina vine cu cauciucuri de sezon (in functie de momentul in care o cumperi) ?

merita luat acest pachet?

Many thanks.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Raspunsul clasic si aproape ... normal ar fi ca anvelopele All Seasons, fiind un compromis intre vara si iarna dpdv al comportamentului rutier, nu ar merita luate decat daca avem un motor relativ mic si un stil de conducere mai mult decat "linistit".

Se spune, nu fara putina malitiozitate, ca anvelopele All Seasons nu sunt bune nici vara nici iarna, aderenta oferita de aceste anvelope nefiind multumitoare pentru condus mai vioi vara, sau pentru un condus cat mai sigur iarna, posibilitati care sunt oferite de anvelopele de vara, high performance, respectiv de cele de iarna ...

Deci daca se opteaza pentru o motorizare mai modesta si stilul de condus nu poate fi definit ca "sportiv", se poate merge si cu All Seasons ...

Daca nu se opteaza pentru acest pachet, stiu ca masina vine cu anvelope de vara in sezonul cald, iarna nu stiu, poate ar putea raspunde altii ... sau se poate intreba dealerul

Modificat de razdan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am fost la reprezentanta si aveu acolo un Golf 5 Trendline nou cu pneuri Pirelli P6000 pe jante de otel 195/65 R15

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

hai ca m-am mutat aici. eu am michelin 205/55/16 V, va spun exact ce model poate luni. mai erau niste masini noi noute acolo, nu aveau 2, aceleasi cauciucuri, cum ne-am comparat noi, eu as fi iesit cel mai bine, dar sa vad ce spuneti si voi dupa model.

LE. nu erau cele din link. am o poza http://img55.imageshack.us/my.php?image=dsc000380zu.jpg

sa fie astea http://ssl.delti.com/cgi-bin/reifensucher....0567&Country=US ?

n-am masina acum :( sa vad. dar au aderenta excelenta si sta bine pe curbe. denivelarile nu se simt si nu sunt zgomotoase (cel putin la 120, ca e in rodaj :()

Modificat de c6t9
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci sunt Michelin Energy ?

Daca da, uite ce spune producatorul aici. Nu sunt high performance, dar sunt decente si mai ales o varianta care s-a dovedit economica din punct de vedere al consumului.

In rest, am vazut si anvelope mai slab cotate pe G5+ 2.0TDI SL, cum ar fi Pirelli P6000, ceea ce nu mi se pare totusi normal ... suspensii sport si anvelope mediocre ... :(

Modificat de razdan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

masinile de acolo mai aveau hankook si pirelli, dar modele diferite.

la mine vad clar ca scrie energy, nu ma uitasem la poza, doar ce am tinut eu minte ca design. nu stiu ce indicativ de energy, dar la caracteristici seamana foarte mult cu pilot exalto, sa fie nume diferite pt USA si UE? am cam pierdut legatura cu anvelopele, era o vreme cand le stiam mai pe toate. indiferent nu le voi schimba. la prima revizie sa intreb daca si pt 4motion se schimba toate gumele, totusi nu e un 4x4 veritabil.

nu stiu daca au fost alese special pt 4motion sau pt suspensie drumuri grele, dar dau foarte bine.

LE. tocmai bune pt ce-mi trebuie mie, ca nu e masina sport.

Modificat de c6t9
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce vad aici si pe strada la cele mai nou aparute G5 2.0 TDI, constat ca producatorul nu a mai considerat necesar sa doteze modelele TDI de varf cu anvelope max performance, ca in urma cu 1,5 ani cand vedeam Bridgestone Potenza RE050 sau ultra high performance, cum ar fi Dunlop SP Sport 01.

O fi din cauza ca TDI-ul de varf s-a schimbat … o fi din cauza economiilor pe ce care grupul este tot mai constrans sa le faca … :(

Sunt curios cu ce anvelope vor veni noile TDI 2.0 cu 170 CP.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt curios cu ce anvelope vor veni noile TDI 2.0 cu 170 CP.

Eu am decis sa scriu la cele 38 de adrese mail ale dealerilor VW cu aceeasi intrebare: "Ce producator de anvelope echipeaza 2.0 TDI Sportline cu jante de 17", 225/45 R 17 ?" pt. ca asta astept sa-mi vina in 2 luni.

Pentru ca la caruta de bani pe care ii dau, am pretentia sa stiu din ce pot alege macar. Maine-poimaine ne trezim ca pun cauciucuri de la Floresti, ca doar tot anvelope sunt... nu?

Am primit raspuns deocamdata de la 2 dealeri: Midocar Buc. si Scorpion Exim Focsani care au raspuns: "Bridgestone, Continental, Pirelli" (fara coduri) respectiv "nu va putem spune". Penibil...

Va tin la curent. Totusi ma roade o intrebare. Oare acest forum poate intreprinde ceva practic care sa faca auzita vocea nemultumirilor noastre pana in Germania? Sau ne vaicarim aici si "cainii latra, caravana trece" ? O asociatie ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema e putin mai complicata.

Producatorul alege anvelopele in functie de cea mai buna oferta financiara pe care o are la un moment dat, iar schimbarea furnizorilor se face destul de frecvent.

Deci dealerii nu au cum sa stie inainte si nici noi ca utilizatori ma tem ca nu putem face nimic … doar daca foaaarte multi clienti am scrie la VW si ne-am clama pretentiile, dar nici asa nu cred … nici presa nu e ascultata la acele nivele inalte.

Doar pretul de productie conteaza, mai ales in conditiile in care VW sta aproape cel mai rau din tot grupul la acest capitol.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum ai spus si tu se poate si mai rau, am vazut si mai rau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iata ce a raspuns dealerul SANDRA TRADING:

Stimate Domn ,

Datorita volumului mare de productie al concernului, Volkswagen nu are doar un singur producator de anvelope ca furnizor. Pe de alta parte producatorii de anvelope doresc mereu conlucrarea cu mari producatori de autovehicule pentru imagine , vinzari etc. si datorita acestor considerente furnizorii de anvelope sunt intr-o oarecare schimbare .

Tot ce pot sa va spun este ca in ceea ce priveste echiparea cu anvelope se respecta corelarea tipului de anvelopa (indicele de viteza si incarcare) cu motorizarea masinii (viteza maxima care se poate atinge conform specificatiilor tehnice) in asa fel incit performantele anvelopelor sa fie acoperitoare performantelor masinii.

In al doilea rind producatorul anvelopei este influentat si de modelul care se echipeaza (ex. Touareg va fi echipat cu anvelope Premium iar Polo cu anvelope comune)

Tot timpul dimensiunile mai mari decit 16" sunt oferite de furnizori de prestigiu : Michellin , Dunlop, etc. si oricum niciodata nu au fost nici un fel de probleme de garantie cu anvelopele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa o documentare indelungata si dupa ce am facut un studiu de marketing de cateva saptamani bune, am reusit in sfarsit sa imi iau la un pret foarte bun noi anvelope pentru Golful din semnatura.

Noile anvelope sunt Goodyear F1 GSD 3, desigur tot 225/45 R17 (94W), cu protectie de janta; greutate 10,5 kg bucata

Sunt made in Germany, printre ultimele se pare la aceasta tipodimensiune, si DOT-ul este 0106.

Mentionez ca am gasit in cautarile mele si anvelope de 18 luni vechime si ... made in China.

Multumesc dealerului HIL-SERV pentru solicitudine, pentru gasirea rapida a anvelopelor dorite de mine, pentru informatiile prompte si corecte despre fabricant si DOT, precum si pentru trimiterea rapida (mai putin de doua zile lucratoare) la Iasi cu plata dupa livrare.

Modificat de razdan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce e aia protectie de janta?

si michelin de la mine tot in germania sunt facute.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este vorba despre o banda circulara mai reliefata, pe flanc parte integranta a anvelopei, care se situeaza, odata montata pe janta, mai in exterior fata de buza jantei protejand astfel janta de contactul direct cu o bordura.

Modificat de razdan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am vazut cauciucuri kleber pe G5.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

smotocel_79
Eu m-am hotarat (pentru viitor) la Goodyear GS-D3 225/45 ZR 17 la 171,75 EUR.

http://www.anvelope.ro/anv_detail.php?anv_id=120

Oricum multumesc pentru linkuri , mi-ai mai deschis ochii referitor la anvelope si mai ales preturi :D

salut...poate e prea tarziu,dar.....http://ssl.delti.com/cgi-bin/reifenbestellen.pl?typ=D39111&dsco=39

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, nu e tarziu pentru Gorrocs, dar de la HIL-SERV am luat mai ieftin ... :)

Si asa cum spuneam in postul #41 si mai rapid si cu verificarea DOT inaintea cumpararii, si cu plata ramburs.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Noile anvelope sunt Goodyear F1 GSD 3, desigur tot 225/45 R17 (94W), cu protectie de janta; greutate 10,5 kg bucata.
Super alegere. Exact pentru asa ceva as opta si eu. Ghidul de selectie GoodYear este foarte bine facut.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Dupa ce am terminat de multisor rodajul anvelopelor Goodyear F1 GSD 3, le-am testat la limita, pe asfalt ud si pe uscat, in linie dreapta si pe viraje, in accelerari (cu “noul TDI” :) ) si franari violente.

Mi se par net superioare, mai ales pe ud, fata de anvelopele anterioare stock, Dunlop Sport SP 01A, de aceeasi dimensiune, 225/45 R17.

S-au micsorat in mod clar diferentele de viteza in parcurgerea virajelor pe asfalt ud si pe asfalt uscat, iar franarea de urgenta pe ud e aproape spectaculoasa.

In concluzie recomand cu caldura aceste anvelope si celorlalti posesori de Golf V si nu numai …

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Apropo,voi aveti roata de rezerva? :blink: Eu n-am...In schimb am un kit de reparatie(din fabrica) cu compresor si o pasta de introdus in anvelopa cu pana...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu mi-am luat acum 3 luni Goodyear Eagle F1 GS-D3, si sunt extrem de multumit de ele (205/55/ZR16 - de la cauciucuridirect.ro). recomand!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!