Jump to content

Facelift Tiguan 2011 (5N2)


Andy_B
 Share

Postare recomandată

@tzupak

Poti sa imi spui daca stii la cat ti-au evaluat-o ei comparativ cu pretul cu care ai fi putut sa o vinzi tu daca te ocupai singur de vanzare?

Eu am un Opel Astra de anul trecut si ma bate gandul sa apelez la buy-back daca nu pierd f mult fata de pretul cu care as vinde-o eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 124
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • optzeci

    23

  • Vlad F Buc

    15

  • Cristian Cerghedean

    10

  • nexus

    9

eu am vandut anul trecut la ei o masina. Au evaluat- cu 1800-2000 euro mai putin fata de piata. Avantajul la ei este ca totul decurge foarte repede si primesti banii imediat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@tzupak

Poti sa imi spui daca stii la cat ti-au evaluat-o ei comparativ cu pretul cu care ai fi putut sa o vinzi tu daca te ocupai singur de vanzare?

Eu am un Opel Astra de anul trecut si ma bate gandul sa apelez la buy-back daca nu pierd f mult fata de pretul cu care as vinde-o eu.

Exact cum spune blodu77 mai sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc pentru raspunsuri!

Am fost azi la test drive. Am condus Track&Style 2.0 TDI 140 CP cu DSG. Sunt indragostit de cutia asta. A condus-o si prietena mea, iar cutia a fost factorul decisiv pentru a renunta la Opel-ul Astra, deoarece ea nu era f hotarata pentru Tiguan.

Imi puteti spune care este parerea voastra despre cauciucurile all-season?

Se poate opta pt ele pt 179 de euro. Mie initial mi se parea o idee buna pentru a nu umbla cu doua randuri de cauciucuri si eventual jante. Dealer-ul mi-a zis insa ca nu-mi recomanda, deoarece sunt zgomotoase vara si se tocesc mult mai repede decat cele de vara, din cauza ca sunt mai moi. O sa mai caut pe net, dar m-ar interesa si parerea voastra.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va rog sa continuati discutia despre anvelope aici, in topicul dedicat. Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut ca pe Sport&Style si Track&Style scaunele au Alcantara pe mijloc(piele intoarsa) si din ce am citit nu e prea OK, pt ca in timp se scamoseaza. Ma tenta sa imi iau Track&Style, pt ca scaunele Sport teoretic au sustinere laterala mai buna, insa cu Alcantara pe mijloc nu vreau. In plus ma enerveaza si acele masute pe spatarele scaunelor.

Are idee cineva daca scaunele de pe Track&Field sunt OK? Materialul este rezistent? Am vazut ca mai exista un optional Scaune confort cu tapiterie Pandu. Sunt mai OK aceste scaune oare? Probabil ca fiind model nou nu prea voi primi raspunsuri. Cred ca singura cale este sa astept sa inceapa comenzile si livrarile, ca sa vad prin parcare pe la dealer diverse tapiterii. In showroom acum aveau numai cele doua versiuni superioare de echipare, deci numai scaune Sport.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vrei sa folosesti masina timp de 10 ani probabil merita sa apuci sa studiezi problema. In 4-5 ani, indiferent de ce tapiterie alegi sigur nu o sa ai probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am gasit informatii pe net de la utilizatori, care se plang ca s-a scamosat si dupa un an. De asta intrebam. O masina nu o tin mai mult de 5 ani, dar as vrea sa arata bine si la 5 ani, cand o vand pt a lua un pret OK pe ea. Daca va avea tapiteria praf, clar va scadea si pretul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai sa facem un calcul scump acum 3 ani am dat 30.000 pe ea. Dupa 3 ani face 16.000 - 17.000 deci am pierdut aprox 45%.

In stilul asta si avand in vedere foametea care vine in 6 ani o sa iau aprox 6.000 -7.000 pe ea. De banii astia mai bine o tin de colectie decat sa o mai vand.

Poate sunt putin prea extremist, banuiesc ca nu o sa se devalorizeze asa rau dar totusi chiar pierd o caciula de bani.

Alcantara pe tapiterie de piele este o mare fita si la ora actuala, banuiesc ca VW nu are uk kkt de piele.

Nu am auzit de piele scamosata. Poate-mi arati si mie niste poze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am poze pt ca nu am eu masina, asta e clar. Am spus ce am citit pe diverse forumuri.

Oricum nu mai conteaza. Ideea este ca nu vreau Alcantara, nu vreau piele pe scaune. Am pus cateva intrebari legate de scaunele de pe Track&Style. Nu ma intereseaza o discutie despre Alcantara. Am exclus-o din start.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cristian Cerghedean

Salut optzeci!

Eu am avut un Golf V cu scaune confort. Nu stiu ce fel de stofa au avut, dar 5 ani a tinut impecabil, fara extreme insa. Adica nu am intrat in masina cu manusi chirurgicale, dar nici nu am scrumat fum de tigara sau alte chestii in ea :-)

Acum am comandat un Tiguan Track&Style, dar cu scaune confort, deoarece prietena mea are Golf VI Highline cu scaune sport si cu piele Alcantara, iar eu le urasc :-))

Sa iti spun de ce nu imi place mie deloc Alcantara:

1. Este foarte aderenta. Daca spre exemlu te asezi, dar nu ai nimerit pozitia ta preferata in scaun, si vrei sa ti-o ajustezi un pic, poti sa o faci doar daca iti ridici posteriorul si apoi il aterizezi usurel in pozitia dorita. Nici vorba de miscat liber pe orizontala. Imagineaza-ti un scai in loc de sezutul scaunului.

2. Aspectul. Fiind piele intoarsa, are "perisori" multi si desi, care, in functie de cum sunt orientati, dau nuante tapiteriei. Vei fi vesnic pacalit de chestia asta, deoarece o sa crezi ca s-a patat :-)

Sper sa fie de folos. :-)

O zi faina tuturor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Cristian! Sunt de ajutor informatiile pe care mi le-ai dat.

Aseara m-am gandit sa caut pe site-urile VW din afara sa vad daca nu au un catalog de prezentare si am gasit atat pe DE, cat si pe UK. Poti sa iti faci o idee despre cum va arata tapiteria.

Nu pot sa atasez aici catalogul, deoarece are peste 4MB, iar forumul nu permite mai mult de 1MB, dar se poate descarca de aici pentru cine mai are nevoie.

A cam inceput sa-mi placa si mie tapiteria Pandu, deci e posibil sa optez pt Track&Style si aceasta tapiterie. Mai ramane problema cu masutele de pe spatele scaunelor, care nu ma incanta absolut deloc. Nu le gasesc utile, ci ma gandesc ca vor fi o sursa in plus de "greierasi".

Uitandu-ma pe site-urile din DE si UK am observat ca pe motorizarea 2.0 TDI 140 CP cu DSG ei au si versiune Bluemotion si parca m-ar fi tentat si pe mine sa am Start&Stop. Din pacate in lista noastra de preturi nu se regaseste o asemenea versiune. Oare o vor aduce mai tarziu sau nu o vor aduce deloc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cristian Cerghedean

Eu am studiat foarte mult documentatiile din Germania, inclusiv forumuri, iar de masute cu greierasi nu am auzit. In cel mai rau caz le dau jos :-)))

Mi se par la fel de inutile ...

Mie Start&Stop nu mi-a placut. Am avut pentru 2 samptamani un Tiguan Trend&Fun cu motor 1.4 TSI 122 CP BlueMotion cu Start&Stop. Ma chiar enerva.

Pe drum spre Brasov, coloana, ca de obicei ... motorul se opreste ... aerul conditionat se opreste ... disconfortul apare ...

Am condus si un Tiguan Trend&Fun cu motor 2.0 TDI 140 CP si mi s-a parut mai puturos decat 1.4 TSI 122 CP.

TSI-ul e mult mai ieftin, iar la consum foarte apropiat de TDI (Bucuresti-Brasov, dus-intors, mers normal - 5,3 cu TDI si 5,7 cu TSI).

TDI-urile din generatia noua au pierdut un pic din sportivitate fata de cele vechi :-(

Am avut Golf V 2.0 TDI 140 CP si abia asteptam sa imi iau Tiguan cu acelasi motor. Dupa ce l-am condus insa, m-am dus la 2.0 TSI 210 CP, la aceeasi bani :-)

Numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca exista pe oricare dintre motoarele de 1.4 cutia DSG sincer benzina imi luam. Si acum am tot un motor de 1.4 cu turbo, dar 140 CP. Sunt f multumit de el, dar vreau neaparat DSG. De asta am si decis sa schimb masina dupa abia un an.

Motorul de 2.0 TSI mi se pare ca are un consum f mare in oras si de aceea nu optez pt el. Cred ca in Bucuresti as ajunge in coloana sa-mi consume 20 si mi se pare exagerat.

Legat de Start&stop nu stiam ca la VW iti opreste AC-ul. La Astra din ce am citit l-au facut sa lase AC-ul functional. Stiu ca daca vrei ai posibilitatea sa dai Off acestui sistem, deci l-as putea opri daca m-ar deranja. Oricum e doar un moft asta.

Stii cumva daca la scaunele confort cu tapiterie Pandu pe lateral au niste fasii de piele intoarsa? M-am uitat in catalogul din Germania si asa ar parea. Pana la urma e mai ok decat piele pe mijloc. Ma tot uit ca sa vad daca optez pt Track&Field sau Track&Style, dar cel mai probabil a doua versiune va fi. Cu optionale diferenta intre cele doua ajunge la numai 1000 de euro, iar pe Track&Field nu am pus de exemplu geamuri inchise la culoare care sunt standard pe cealalta. ASA diferenta ar fi si mai mica. Diferenta scade fata de cea initiala pt ca unele optionale sunt mai ieftine oe Track&Style.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cristian Cerghedean

Din pacate la Tiguan motoarele de 1.4 TSI nu au si DSG :-( Ar fi fost genial!

Asa e, poti opri functia Start&Stop, si, da, e numai un moft ;-)

Scaunele confort cu tapiterie Pandu nu au deloc piele. Vezi in catalogul german pagina 21, unde e descris interiorul sau pagina 15, une e descrisa versiune Track&Field.

http://www.volkswagen.de/content/medialib/vwd4/de/dialog/pdf/tiguan/tiguan_kat_1106/_jcr_content/renditions/rendition.download_attachment.file/tiguan_katalog.pdf

Negresit Track&Style este mult mai avantajos. Are destule dotari in plus, care sunt foarte utile: cotiera, pachet piele, pachet lumini, senzor ploaie, computer bord Premium, sertare sub scaunele din fata etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Optzeci: da dsg se super merita, asta ti-o spune un impatimit al manualelor... Am facut test drve si mi-a placut mult dsg 7

Cristian ... Cum e in bucuresti cu tsi-ul? Nu consuma multicel?

Modificat de nexus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cristian Cerghedean

Al meu inca nu a venit :-(

Doar colegilor mei, care si-au comandat 1.4 TSI, le-a venit masina. Eu mai astept :-(

Pot sa iti spun insa, ca GTI-ul unui prieten consuma cam 13-14 in Bucuresti.

O sa ma cam doara consumul, dar m-am impacat cu ideea :-)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

13-14 mi se pare mult, eu in al meu g4 cand ma infig rau in el si cu aerul la max imi ia max 11 (tdi) si la 200k km la bord, cu 101 cai

Sper ca tigul in oras sa nu ia mai mult de 11 la 140cp mi se pare oarecum echilibrat

Crstian de ce nu ti-a placut 140ul? Eventual il cipuiesti la 170 daca vrei ... Cred :)

---

- Sent from my iPad using Tapatalk

Modificat de nexus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cristian Cerghedean

TDI-ul de 140 CP l-am iubit :-) Consum vs. performante = excelent.

Dar implinise 5 ani si i-a venit randul :-)

Singura nemultumire pe care am avut-o a fost garda la sol. Tot timpul reuseam sa lovesc cate ceva pe dedesupt :-)

De aia am comandat acum Tiguan.

TDI-urile din noua generatie au pierdut insa din sportivitate in favoarea consumului, ca mi-as fi luat tot TDI.

5 ani am sa suport cunsumul mai mare acum, asta e :-)

Ma consolez cu cei 210 CP si cu optionalele pe care le-am pus de banii de care nu am luat TDI :-)))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt curios cum trage la 210

---

- Sent from my iPad using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Stiti cumva daca toate modelele de tiguan facelift (2011) sunt echipate ce faruri cu leduri ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iar la consum foarte apropiat de TDI (Bucuresti-Brasov, dus-intors, mers normal - 5,3 cu TDI si 5,7 cu TSI).

Cati km avea la bord Tiguan-ul? Cum ai putut scoate 5.7% cu tsi-ul de 122 cp???

Eu mi-am luat Yeti 1.4 tsi, care conform datelor producatorului, are consumul aproape identic cu Tiguan-ul cu aceeasi motorizare. Am avut cateva drumuri externe C-ta-Bucuresti-Valea Prahovei si am avut consumul intre 8 si 9%, cu o cutie de bagaje Thule deasupra e drept, dar si viteza a fost de maxim 120 km/h pentru ca e in rodaj, acum avand 1400 km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiti cumva daca toate modelele de tiguan facelift (2011) sunt echipate ce faruri cu leduri ?

LED-uri au doar daca iti iei optiunea cu xenon. La farurile normale cu halogen nu ai LED-uri, dar poti avea lumini permanente de drum, fiind vorba insa de un bec normal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cristian Cerghedean

@ STEF007: optzeci are dreptate: LED-urile vin doar cu Xenon

@ laur_vd: Masina cu care am mers eu avea BlueMotion si era noua, maxim 2.000 - 3.000 km la bord.

Consumul ala l-am avut in urmatoarele conditii:

Bucuresti - Ploiesti - Tempomat 80 km/h in M6 (si la dus si la intors)

Ploiesti - Banesti - Tempomat 110 km/h in M6 (si la dus si la intors)

Drumul a fost foarte liber, fara obisnuitele ambuteiaje.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de lamuriri.

Da, ai mers linistit si relativ incet. Asa se explica. Sa vedem si la mine peste 3000 km cum va evolua consumul. :rolleyes:

Dar cu tdi-ul ai mers in acelasi stil?

Daca da, atunci tsi-ul merita toata admiratia.

Modificat de laur_vd
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!