Jump to content

Facelift Tiguan 2011 (5N2)


Andy_B
 Share

Postare recomandată

Anumite site-uri dau ca probabila lansarea unui facelift la Tiguan in ultima parte a anului 2010. Din ce am vazut pe net, parerile jurnalistilor sunt impartite, si anume unii spun ca modelul va arata foarte apropiat ca si design cu cel care a fost prezentat in Noiembrie 2009 la Targul Auto de la Guangzhou. Detalii se pot vedea pe aici.

Pe de alta parte, am vazut pe un alt site, si anume aici, o parte frontala mai apropiata de cea de pe Golf 6, preluata ca imagine de marca la noul Polo si viitorul Touareg. Atasez mai jos poza in cazul in care link-ul anterior nu functioneaza:

post-21367-1266491569_thumb.jpg

In articole se mai vorbeste de introducerea unor versiuni BlueMotion, pentru optimizarea consumurilor, precum si de introducerea motorizarii 1.6 TDI CR, pentru versiunea fara tractiune integrala. In acelasi timp, se fac speculatii si despre introducerea unei noi versiuni de motorizarea 2.0 TDI CR bi-turbo de 200+ CP, care sa vina si cu o cutie DSG. Aici sunt putin sceptic - desi la X1 aceasta versiune de motorizare este deja in oferta, ma gandeam ca VAG ar fi introdus-o in premiera pe Q5, unde se afla acum varianta de 170CP disponibila si pe Tiguan.

Pentru interior se pare ca se va prelua in mare parte plansa actuala pe care se va insera noul cadran de comanda Climatronic de pe G6, si volanul acestuia din urma:

post-21367-1266492188_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 124
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • optzeci

    23

  • Vlad F Buc

    15

  • Cristian Cerghedean

    10

  • nexus

    9

La fel ca si in cazul Toauregului e la fel de plictisitor si lipsit de personalitate.Pacat,puteau sa faca masini mult mai frumoase,niste puturosi.. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La modelele 2010 deja ceasurile de bord, RCD-ul si climatronicul sunt similare cu cele de la Golf 6; volanul a ramas acelasi, desi eu l-as fi preferat pe cel de la G6.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Arata ca un ..., seamana cu scirocco(exterior). Nu am nimic cu scirocco chiar imi place, numai ca arata bine lipit de sosea nu la inaltime.

Ceasurile, consola de AC si volanul sunt niste schimbari normale. Baietii folosesc aceleasi piese pentru mai multe modele de masini, nu se apuca sa pastreze piese vechi pentru un anumit model. Se schimba o anumita piesa candva, tot ce se produce dupa momentul x o sa foloseasca modelul nou de piesa.

Cel putin asa cred eu si mi se pare normal. Nu stiu cum procedeaza nemtii, insa costurile si bataia de cap este mult prea mare sa fol mai multe modele de piese. Ce le ramane piesa model vechi, o baga in stoc pentru vanzare de piese, iar din ianuarie 2010 de ex. o sa fol noile modele de piese pentru toate tipurile de masini care folosesc acea piesa.

Cred ca asa functioneaza productia(nu stiu acum daca este pe model capitalist sau comunist).

Editat de Andy_B: va rog sa evitati utilizarea trivialitatilor!

Modificat de Andy_B
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ba Frate Da lasati Tiguan in pace la capitolul design.

Ce natarai de au schimbat designul. Inteleg un model sa fie la Polo, dar acelasi bot l-au pus si la dubite si la golf.

Tiguanul are originalitatea lui. Botul arata f bine.

Greseala f mare ca i-au schimbat botul acum masina nu mai arata interesanta deloc. Pacat de cei care au creeat designul orginal , acum crek isi dau cu tesla in ..... sa vada ce au facut din ideile lor.

Vw incearca sa scoata productia mai ieftina dar e vb de ceva pe termen lung nu pt 1 an.

GRESEALA MARE

Numai bine

Editat de Andy_B: va rog sa evitati utilizarea trivialitatilor!

Modificat de Andy_B
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

De ce am lasa Tiguan-ul la capitolul design? Foarte putini sunt cei care i-am vazut topiti dupa masina asta.Cineva care lucreaza la dealer imi spunea (acum ceva timp) ca ajunsesera sa sea pachetul R-line aproape gratis pt simplu fapt ca era mult prea urata sa se vanda profitabil.

Din punctul de vedere al proiectantilor care l-au desenat la inceput ar fi trebuit daca nu concediati macar dojeniti ca le-a trecut asa ceva prin cap :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am model 2010 (fabricat ianuarie 2010) si confirm ca am clima de pe g6. singura diferenta fata de pozele de mai sus este volanul, care a ramas de g5.

Am vazut un golf plus azi pe strada si are volanul de g6 (pe langa schimbarile referitoare la clima si restul).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
Am model 2010 (fabricat ianuarie 2010) si confirm ca am clima de pe g6. singura diferenta fata de pozele de mai sus este volanul, care a ramas de g5.

Dar ceasurile de bord au ramasa albastre sau sunt albe ca la G6?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca albe, ca la G6. Cu indicatoarele micute de temperatura si benzina in cadranele mari nu inafara cum era la G5 G4 ...etc.

Ca sa intelegeti toate aceste modificari vin odata cu schimbarea modelului componentelor de baza.

Practic VW cand asambleaza masini are componente comune pentru mai multe modelei, ideea e ca multe componente sunt identice pentru Polo, Golf, Tiguan, etc.

Cand schimba furnizorul sau modelul componentei, se schimba la toate liniile de productie, in principiu pastreaza cam aceleasi forme si alimentare.

Ex pompa de benzina poate sa sufere n schimbari, ele defapt sumt versiuni care difera ca performante sau aspect, in schimb o sa se potriveasca inclusiv pe modelele mai vechi.

Asta cu pompa de benzina am vazut-o live: unul care a revenit la furnizare piese cu pompa veche si poma noua sa reclame ca sunt diferite ca aspect si ca el vrea una care sa arate ca aia veche. A intrat vanzatorul pe calculator si a inceput; domnul meu drag tu ai pompa modelul YYY cod XXXX. Eu cand bag codul piesei in calculator am 7 versiuni ale piesei, versiunea ta din 2007, una din 2009 si ultima varianta din 2010 asta pe care ai cumparat-o ieri.

Ele nu difera ca functionalitate sau montaj, difera doar ca aspect asa ca monteaza cu incredere pompa.

Cam asta si cu volanul, bordul, consola de clima, casetofoanele ...etc incepand cu data xxx intra pe linia de productie doar noul model de piesa care arata asa(diferit fata de fostul ca si aspect).

Bineinteles ca asa se adjusteaza si defectele, insa sincer nu cred ca in cazul Tiguan putem vb de alt defect decat scurtul de la termopat. Suntem 5-6 care am avut acelasi defect, este klarr un defect de fabricatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
  • 6 months later...

Este in constructie.

Parca am vazut in trafic ceva, cu faruri ascutite si leduri.

Bag picioarele in mintea lor, daca pastrau forma farurilor aveam si eu leduri acum :(

Ma bate un gand serios sa fac un upgrade la Q5 hidramat TDI.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact asa ceva am vayut pe strada la noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca mai este pe vw.de

Din ce am citit intr-o revista va avea motoare Euro 6 TDI.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vlad f buc faruri cu leduri pt tiguan sunt cele dectane.Deci poti sa ai si tu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poze si cu spatele si interiorul

http://www.automarket.ro/stiri/oficial-noul-volkswagen-tiguan-facelift-36095.html

LE:s-ar putea ca motoarele diesel sa vina standard cu bluemotion cum sunt pe passat.

Modificat de Bogdan VW
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

TIBI_84 poti sa ne dai mai multe detalii.

Deci stopurile ca stopurile dar farurile sunt intr-un mare fel. Daca pot sa fac upgrade cred ca merita investitia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai un pm.

Dati un search pe google si gasiti,trebuie sa se importe si la noi,eu intamplator am gasit.

Modificat de TIBI_84
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Aici sunt cateva detalii despre noul Tiguan, in limba spaniola cei drept. Apar noutati TSI 211CP, sistem de blocare transversala a diferentialului XDS, sistem Start-Stop, ecran color pt computerul de bord.

Dati clic pe imagini si o sa vedeti cateva poze noi de buna calitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De asemenea optionale noi : lane assist, DRL, sistem de detectie a oboselii soferului, variante Blue motion si elemente de design interior ce se observa si in poze. Nimic schimbat in designul exterior din cate vad...bine farurile si grila radiatorului. DSG in 7 rapoarte am impresia ca exista si acum... Personal nu mi se pare cine stie ce....dar tare bine arata albastru :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

din ce stiti, ca nu am gasit, au trecut si ei la Haldex 4 pe Tiguan-ul facelift?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!