Jump to content

Cat Ai Platit In Service Pentru Seatul Tau


X-Ecutor
 Share

Postare recomandată

waterman - problema cu statul langa masina este cam asa: daca ei te lasa acolo, si se intampla ceva rau (nu stiu, de ex. crapa un elevator si te loveste ceva), cei de la service-ul respectiv pot sa aibe multe probleme de natura legala. La unii dealeri ai ceva vizibilitate la partea de service, din salonul de asteptare. Stiu ca nu e ca si cum ai sta langa masina, insa asta e situatia. Oricum, sa postezi service-ul si costurile, eu sunt curios sa vad ce ma asteapta si pe mine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 695
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Cristian

    87

  • Cornel.B

    36

  • Matrixu

    25

  • X-Ecutor

    23

Top Posters In This Topic

Posted Images

Eu am fost de doua ori la service zilele astea (la doua service-uri diferite) si in ambele cazuri am stat langa masina. La fel stateau si mare parte dintre ceilalti clienti. La primul am stat 7h, iar la al doilea vreo 4-5h. Electricienii au fost ok, mi-au raspuns la toate intrebarile pe care le-am pus, mi-au explicat ce fac si am incercat sa gasim problema impreuna. Cele doua service-uri sunt Alto Synchro si Metrotehnica. Singurul minus la Metrotehnica a fost ca am intrat cu 40 de min. intarziere (adica la 9:40, desi aveam programare la 9:00) si ca a durat destul de mult pana am terminat actele, justificat intr-un fel pentru ca erau destul de aglomerati.

Verificarile la instalatia electrica s-au facut pe garantie, iar senzorul de soc suplimentar pe care l-am montat a costat cu totul (el + montaj) 80 RON.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am schimbat tampon motor partea dreapta (cum stai cu fata la masina) si cel din spatele motorului.Total 350 lei de la volksparts.Schimbat "intrerupator" de sub pedala de frana (am ramas fara stopuri iar intrerupatorul asta era total distrus....nu stiu cum dar era varza) cost 45 lei tot la volksparts.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

revizie la 20k.....programare la Alto

Wish me luck :Driver:

probleme in plus - scartait suspensie roata spate stanga

- upgrade de soft???

- verificare optiune incalzire prin montanti (mi se pare ca nu exista)

Modificat de Cristi_fx
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schimbat ieri la Metrotehnica 2 puferi la amortizoarele din spate. Astia sunt primii bani bagati in ibiza pentru o reparatie in 2 ani si jumatate de cand am masina.

Puferii au costat 50 de ron.

Manopera la dat amortizoarele spate jos si pus puferi noi (+ mic test drive cu mecanicul sa vedem cum se comporta) 98,1 ron.

Pentru ca masina era ridicata pe elevator au mai inspectat si au descoperit ca imi picura f putin antigel din cauza unei garnituri care nu e stransa bine. Nu se putea ajunge la garnitura respectiva decat daca dadeau scutul de raliu jos care mai era si ala de munca.

Fiindca trebuie sa fac revizia f curand (sapt viitoare cred) au spus ca o sa faca treaba asta atunci.

later edit: puferi = bucata de (un material asemanator cauciucului dar f tare) care este pus pe amortizor la capatul de cursa al acestuia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prima revizie 13500km. Programare sambata la Alto pret 365 ron.

Schimbat ulei cu Castrol 5W40 si filtru de ulei.

Am aflat ca nu am fitru de polen ?! In rest totul ok. Cred ca era si Cristifx pe acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

maine dimineata la 8.30 am programare pentru revizia de 15.000 km la Alto.

Va tin la curent cu ce s-a schimbat si cat a costat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prima revizie la 15k (se pare ca Tm e mai curata ca am auzit mai multi ca in B se face la 10k...)

Schimbat ulei + filtru

Verificat presiune pneuri, lichid de racire si alte mici check-uri

Urcat pe elevator pentru check pe sub

Diagnostic cu VAG-COM sau cum ii zice... error free :(

In total 2H ca si timp si 250 lei costuri totale...

Cei din service mai mult decat amabili :( am avut voie sa asist la toata revizia.

O bila alba celor de la Todorut!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

250 cu manopera, cu uleiul si cu filtrul lor ??? e cea mai ieftina revizie care a fost descrisa aici pt o ibiza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma duc in vizita la rude in Timisoara si imi fac si eu revizia :) acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revizia de 15k este evaluata la 1,6 h iar serviceurile Seat au o taxa de 76,5RON/ora. Ce ulei o fi pus? bunica sau floriol? :) . Scuze de off topic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revizia de 15k este evaluata la 1,6 h iar serviceurile Seat au o taxa de 76,5RON/ora. Ce ulei o fi pus? bunica sau floriol? ;) . Scuze de off topic.

:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am facut revizia si inspectia de 15.000 km la Porsche Vest 2. Aproximativ 2 ore. Cost total 804 RON.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut si eu revizia la 105.000km(nu la reprezentanta dar tot o firma autorizata). Filtre MANN(aer, polen, ulei), filtru motorina Bosch + ulei MOBIL 1 ESP FORMULA 5W-30(W507.00) + solutie curatat motor + manopera = 4.500.000lei :offtopic:

Durata revizie 1h30min

Modificat de SAMSON
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut azi dimineata revizia, totul a durat 40 minute: schimbat ulei (4 litri Castrol TXT Softec 5W-40 sintetic), filtru ulei, filtru polen, verificari obisnuite, completat nivel lichid de racire, in total 455,12 ron. Uleiul ramas l-am primit, sunt foarte multumit, oamenii sunt mai mult decat ok. Per total o nota destul de buna, 9.

Recomand Alto Syncro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revizia de 15k este evaluata la 1,6 h iar serviceurile Seat au o taxa de 76,5RON/ora. Ce ulei o fi pus? bunica sau floriol? :P . Scuze de off topic.

:P Hey!

Normal ca ulei de masline!!!

Acu` serios... Si eu am fost surprins de pret dar asta e, nu toata lumea incearca sa te fure.

O sa ma uit pe factura si o sa va zic exact cat a fost fiecare de acolo,ok?

Uleiul si filtrul lor... Am in garaj bidonul de ulei ca a mai ramas ceva... nu stiu cum ii zice.

Lasa ca va zic maine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata! Am gasit :)

Ulei Aral Tronic 5W-40 4l(148lei)

Filtru nu scrie ce e... nu stiu.(25lei)

Si vad ca au fost facturate doar 40 (0,7h) de minute chiar daca masina a stat la ei aproape 2 ore.

Probabil ca au pus doar timpul efectiv de lucru nu si ca masina a fost in curte o ora.

Tariful e de 69 lei/ora.

Cam asta e... faceti calculele si o sa vedeti ca se poate si altfel :D

Asa ca, pentru cei care au facut ce am facut si eu doar ca la un pret de trei ori mai mare...

Chiar merita o vizita pe la TM ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca idee: nu se factureaza efectiv timpul de lucru, ci conform unui nomenclator se tarifeaza standard operatiile.

De exemplu (total aberant): schimbat ulei in catalog e 1/2. Daca mecanicul e mocait si lui ii ia 45 de min sau din contra daca e super meserias si termina totul in 10 min tot 1/2h iti va factura conform nomenclatorului.

Masura asta s-a impus pt a se elimina eventualele fraude in service. I.e. o operatiune sa dureze putin si sa fi facturat mai mult pe principiul ca: "atata a durat!!!"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am facut revizie de 15.000 de km (in 2 ani) la o ibiza din familie.... a costat 700 ron (Metrotehnica) cu disccount de 10% la manopera (am card de disccount de la ei).

FILTRU AER (cod: 03E129620) pret: 72,95

FILTRU ULEI (cod: 03D198819A) pret: 39,81

FILTRU POLEN (cod: 6Q0820367) pret: 62,68

FILTRU BENZINA (cod: 6Q0201511) pret: 62,15

MOBIL 1 ESP 4L ( 5W30) pret:309,73

MAT.MICI pret: 8,35

CURATITOR FRANA pret: 19,64

VASELINA CU ALUM pret: 11,97

MANOPERA pret: 111,38

TOTAL: 698,66 RON (Am pus deja tva la toate preturile, asta am platit eu la finish)

Nu s-a pus pe factura:

completare antigel

completare lichid de frana

repozitionat far dreapta fata (l-au demontat si l-au pus cum trebuia, fusese atins in parcare dar a scapat intact)

diagnoza (se pare ca avea o eroare EPC e de vina un firulet nu se mai aprindeau stopurile)

verificat presiune pneuri

echilibrat rotile de pe spate(au fost scoase cand s-a umblat la frana pe tambure spate)

completat lichid spalare de parbriz

Am inteles ca toate astea intra in costurile reviziei in afara de echilibratul rotilor + farul

Am stat langa masina tot timpul si i-am tinut de urat mecanicului timp de 2 ore.

Saptamana viitoare trebuie sa ma duc cu ibiza mea....

Codurile le-am pus pentru cine vrea sa le cumpere separat din alta parte, gen augsburg, unde filtru de aer e 40 sau 60 de ron nu mai stiu sigur. Eu imi cumpat tot timpul numai de polen ca vreau eu sa-l schimb mai des. In Buc se imbacseste imediat.

Asta a fost revizie pt Seat Ibiza 2005 1,2 12V, 64 CP (aceleasi coduri merg si pt orice varianta de ibiza din 2003-2007 cu motor 1,2 sau 1,4 asta pe testate :offtopic: )

later edit: link de unde imi cumpar eu filtru de polen: AICI

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Seat - TOPCAR, cluj-napoca, 2h30, revizie cu schimb de ulei, si toate cele 4 filtre ( ale mele atat filtrele cat si uleiul ) = 260 RON. Cred ca e ultima mea vizita la ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

doar manopera atat? destul de mult... daca nu mai e in garantie o poti face in orice service.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar daca a iesit masina din garantie eu primesc garantie la lucrarea efectuata la masina. Asadar daca mie imi crapa motorul in 2 dupa ce am facut revizie si inspectie la ei... e cam nasol. Pentru a avea acest tip de garantie trebuie sa fie totul de la ei, nu pot sa vin eu cu piesele mele. Ca-mi schimb eu filtru de polen mai des asta e buba mea :P

Acum realistic vorbind sansele sa-mi crape motorul sunt f slabe dar am si eu o hartiuta care merita banutii in plus.

Cand m-am hotarat sa cumpar ibiza am luat in calcul cat voi plati prin service la revizii sau consumabile si am zis ca e ok, e pt buzunarul meu. Preturile nu s-au schimbat radical de cand am facut acest calcul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

doar manopera atat? destul de mult... daca nu mai e in garantie o poti face in orice service.

nu, masina nu e in garantie, am adus-o din germanica, dar am vrut sa fiu "ca la carte" cu reviziile facute la seat. dupa prima vizita, am renuntat. nu mi s-a parut deloc profesionist mecanicu, iar despre tarifare...ce sa mai vorbim!?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Am fost si eu azi dimineata la revizie la Metrotehnica, am facut revizia de 25000 km cost total 8.498.300 :D - exagerat de mult dar asta e! S au legat ca de ce nu am venit la 20.000 km ca cica ar trebui sa fac revizia din 10 in 10.000 de km!!!!!!!

Voi la ce interval de km va duceti la revizie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!