Jump to content

Cat Ai Platit In Service Pentru Seatul Tau


X-Ecutor
 Share

Postare recomandată

Am schimbat ieri flansele si rulmentii de flanse la ibiza mea.Piesele au costat 250 lei , iar manopera 150 lei.Zgomotul care aparea la virarea pe loc a disparut:).

Daca tot am ajuns in service , am facut si revizia.Costul pieselor pentru revizie. Ulei Aral Hightronic 5w40 90 lei , Filtru ulei Maan 14 lei , Filtru benzina Mahle 42 LEisi manopera 40 lei.Multumit.Sper ca pana la urmatoarea revizie sa nu mai intervina nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 695
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Cristian

    87

  • Cornel.B

    36

  • Matrixu

    25

  • X-Ecutor

    23

Top Posters In This Topic

Posted Images

Un atelier pe strada Teleajenului(un prieten m-a trimis acolo)eu am fost multumit , au lucrat 2 baieti la masina , mi-au schimbat flansele in vreo 10-15 min:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua. Revizie tehnica la 51600 km + ITP, la masina din semnatura =463 ron, facute la Compexit Cluj.

S-au facut urmatoarele: schimbul de ulei (Mobil B super 3000) si filtrul de ulei, constatare tehnica, schimbat filtru de aer, schimbat doua becuri fara soclu, plus ITP. Am dus masina la ora 10 ,programata la revizie de la 10. 30, iar ulterior ITP; La ora 13.00. era gata totul si ridicam masina. Pretul mi se pare unul foarte corect. O zi buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal lume!

tre sa fac si eu revizia de 3 ani la masinuta din semnatura si am sunat astazi la Metrotehnica, da' cand mi-au zis cam cat o sa ma coste m-a cam luat durerea de cap: 480 RON ulei si filtre + 280 RON manopera ("undeva la 800 RON" ca sa-l citez pe baiatu de-acolo)... sincer, mi se pare mult prea mult pt o masina de 3 ani cu 24000 KM...

Intrebarea ar fi daca are rost sa ma duc la astia sau mai sunt si alte variante putin mai ieftine? thx

Modificat de laoo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca si Alto Syncro, au ceva oferte in perioada asta. Depinde si ce se schimba la revizie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am sunat si la Alto si mi-au spus ca e undeva la 580 RON, dar ma surprinde ca eu stiam ca cei de la MTI au preturi mai mici decat Alto si Porsche...

thx Cristi

Modificat de laoo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu au cum sa aiba, avand in vedere ca ora de manopera e stabilita de importator, pentru fiecare marca in parte, astfel incat pretul pentru o ora normata (nu e niciodata egala cu o ora reala) este aceeasi in toata reteaua Seat, cel putin in Bucuresti. Ce e inclus in banii aia, la Alto si Metrotehnica, in afara de ulei si fitrul de ulei?

Modificat de cristian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

filtre + ulei + manopera, dar cred ca cei de la MTI au luat in calcul inlocuirea a 4 filtre in loc de 3 cat au zis cei de la Alto... in fine, mi-am anulat programarea la MTI si ma duc la Alto

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Seat leon 1m 2003 1.8T 20V

Schimbat termostat + suport termostat....munca de 2 ore si ceva....piese + manopera = 250 lei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

In primul rand, vreau sa spun ca nu am platit nimic in service. :lol:

Mi-am facut singur revizia de 70.000km, am schimbat uleiul, filtru ulei, filtru benzina si bujiile.

Filtrul de polen il schimbasem 2 saptamani inainte, iar cel de aer K&N, l-am scos, l-am curatat, suflat cu aer, gresat si pus inapoi la loc.

Consumabile folosite: ulei MOTUL 5W-30 Eco-nergy, filtru ulei Knecht, filtru benzina Alco, bujii BERU Ultra X Titan ( foarte, foarte tari).

Pret consumabile 340 de lei.

In rest la manopera, niste bere fara alcool si un gratar la casa de la tara, plus multumiri unui prieten, care mi-a imprumutat trusa lui service. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi cer scuze de offtopic, dar am o intrebare: ce faceti cu uleiul vechi? Cum il scurgeti, in ce, si ce faceti cu el dupa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu de exemplu, am desfacut busonul de la baia de ulei, l-am scurs intr-o tava, apoi l-am pus intr-o sticla de 5 litri in magazie.

O sa fie folosit la vopsirea gardului de la casa, din curte, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

post-17597-1283516763_thumb.jpgpost-17597-1283516756_thumb.jpgpost-17597-1283516771_thumb.jpgpost-17597-1283516779_thumb.jpgpost-17597-1283516786_thumb.jpg

costuri:

filtru ulei - 18 ron

filtru benzina - 75 ron

filtru polen cu carbon - 65 ron

filtru aer - 45 ron

ulei - 170 ron

service - 80 de ron consumabile si ulei; 80 de ron schimbat electroventilator; electroventilator - 920 ron

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ultima revizie m-a dus 400lei(ulei+filtre)

NU am facut-o la dealer

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Ceva lucrari pentru Ibiza la Alto Syncro:

- placute frana fata 253 RON (165 placutele, 60 manopera + 28 Stand frane).

- Schimbat curea acessorii 157 RON (109 cureaua, 48 manopera).

- inlocuit burduf planetara 208 RON (67 RON + 26 surub pivot, 115 manopera)

- Grila frunze 76 RON (38 grila + 38 manopera)

- Bec pozitie spate 9 RON (3.72 RON becul, 4.77 RON manopera)

- Materiale mici: 20 RON

- Verificare iarna 35 RON - motivul pentru care am mers in service :)

Total 758 RON.

Modificat de fia
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut revizia de 105 000 km la MV Auto Sport. Am platit 310 lei pe 4 litrii de ulei Mobil 5w40 Super 3000, filtru benzina Mann, Filtru ulei Mahle, Filtru aer Mahle. Schimbul a fost gratuit insa face doar schimbul, altceva nu mai verifica. Nici intervalul de service nu mi l-au resetat, noroc ca citisem pe forum cum se procedeaza. Am cumparat piesele si mi-a zis sa ma duc la service (in spatele magazinului) ca nu am nevoie de rezervare. Am fost bucuros ca dureaza asa putin insa pana a venit randul masinii mele au trecut aproape doua ore. Am putut sta langa mecanic si toti soferii stateau langa mecanici ceea ce mi-a placut. Am impresia ca pentru verificari suplimentare trebuia sa platesc 40 sau 50 de lei. Nu era suma mare dar mecanicii erau cam tinerei. Si mi-a zis seful de service (la cererea mea) ca nu poate completa in istoricul masinii deoarece nu sunt autorizati si pot la fel de bine sa trec eu. Asta ar scadea sansele sau suma primita la revanzarea masinii (nu si in cazul meu ca nu vreau s-o vand). Cred ca o sa ma intorc la Nurvil chiar daca ma costa cu aproape 200 de lei mai mult revizia.

Modificat de GildedBullet
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Am facut revizia la 52k Km la masina din semnatura.

Operatiune facuta la Dip motors dealer Seat din Bv, de fapt si cei care mi-au vandut masina.

Am schimbat filtru polen, aer, ulei si uleiul.

In total a fost 560 ron.

In urma reviziei mi sa spus ca urmeaza sa schimb placute fata peste vreo 8000 km.

In rest fara probleme.

Legat de pret.... nu stiu ce sa zic. Cer e ca a fost mai mult ca data trecuta cu aceleasi componente si acelasi service.

Cred ca putin cam mult dar asta e nu am timp sa ma ocup eu si nici nu imi pot scrie in carte singur ca in rest nu cred ca as avea probleme :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut,

Am facut de curand revizia de 150k la Alto Syncro. De cand am cumparat masina, un Toledo Stylance, acum 4 ani, am venit in service numai aici, fiind multumit de servicii. De cateva luni insa preturile au cam sarit. Pentru schimb ulei + toate filtrele, placute frana fata + lichid de frana am platit 1350, TVA inclus. Cam mult, nu?

Cele bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu as zice ca nu e chiar exagerat, asa la prima vedere. Compar cu Ibiza mea, benzina:

- ulei + filtre iese la 450 RON => la tine sa zicem 600 RON ca e diesel, e clasa mai mare, etc

- placute fata (nu am pe spate) : aprox 220 RON -> dar la tine probabil ai si pe spate si mai mari... deci tre sa fie vreo 500 RON (estimez)

- lichid frana : scot din burta : 150 RON

Mai pui un bec, ceva pe acolo iese.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A scris ca a schimbat placutele fata, deci cele de pe spate ies din discutie. La schimbarea placutelor, pe langa manopera, ti s-a facut si un test de frane pe standul de test, probabil. Avand in vedere ca toate filtrele inseamna cele de aer, polen, motorina si ulei, eu zic ca suma nu e exagerata deloc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Schimbat curea alternator Ibiza 6L(2006), 29K km: 104 RON. Cureaua: 63 RON, restu' manopera.

La Moldotrans Iasi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revizie 5 ani, 82.000 km - Seat Ibiza

Ulei + FIltru Ulei : 267 RON

Filtru Aer + manopera: 86 RON

Reglat cablu frana de mana: 36 RON

Curatare tambure frana spate: 124 RON

Mat. mici: 12 RON

==========

Total : 530 RON

+75 RON am scimbat eu filtrul de polen cu un MANN cu carbon activ.

Ce ma asteapta (pana) data viitoare ma cam sperie:

- Discuri de frana (~500 RON - optimist - evident ca o sa fie si placute, ca doar nu pot sa le pastrez pe astea vechi)

- Burduf planetara ( 270 RON )

- Saboti frana spate ( 310 RON cu manopera).

- Bucse bascule posterioare ( ~500 RON - estimez )

- Distributie + pompa de apa (~ 800 RON - estimez - nu am idee exact cat e)

====> 2380 RON "reparatii"

- o sa fie lichidul de frana -> ~200 RON

- Ulei + filtre => 500 RON

Deci pentru data viitoare ma gandesc la un 3000 RON lejer :)

Asta daca nu mai pica nimic pe parcurs.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unde ai facut revizia? Pe mine m-a costat schimbul de distributie cu pompa de apa, schimbarea curelei de accesorii si a rolelor, plus ulei si filtru de ulei 1600 RON, la Alto Syncro.

Oricum, o sa petreci ceva in service, avand in vedere ca la schimbarea bucselor de bascula se face si verificarea si reglarea geometriei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alto-Syncro, ca deobicei.

Oricum, am mai stat si m-am gandit - discurile de frana nu le schimb pana nu incepe sa trepideze la franare.

Imi e ciuda de placutele de frana, abia le-am schimbat acum 2000 KM tot la Alto. Nu puteau sa imi zica atunci ca trebuie si discurile....

Daca pe tine te-a costat 1600, eu scad 160 cureaua de accesorii ca am schimbat-o deja.

Scazand ulei + filtre inseamna ca iese ceva mai mult distributia, spre 1000 RON.

Si in plus, au mai crescut ceva preturile.

Exemplu 1: stand de frana era 28 RON acum fix un an, acum e 36 RON. Deci o crestere de 28%....

Exemplu 2: La schimbat burduf planetara eu am dat 208 RON in decembrie (cu tot cu piesa) , acum e 270 => 29% crestere.

Probabil ca o sa las masina acolo si o iau seara. Deja nu mai avem stare azi dupa 2 ore, 7 ore sigur nu rezist.

Oricum o sa le iau pe rand - o sa fac sabotii de frana ca deh, imi e sa nu am probleme la ITP, apoi burduful de la planetara.

In alta ordine de idei, parca ca se strica cam des burdufurile astea... Nu are nici 2 ani de cand l-am schimbat pe cel de pe dreapta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!