Jump to content

Cat Ai Platit In Service Pentru Seatul Tau


X-Ecutor
 Share

Postare recomandată

Ibiza mea a trecut pe la doctor unde i-au fost schimbate Bucsele de la bascula .Cu ocazia asta am scapat si de un zgomot care era enervant(desi puteam sa jur ca e ceva prin bord).Toate distractia a costat 260 lei cu tot cu bucse.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • Replies 695
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Cristian

    87

  • Cornel.B

    36

  • Matrixu

    25

  • X-Ecutor

    23

Top Posters In This Topic

Posted Images

Revizie de 4 ani la Alto-Syncro: 510 RON (ulei, filtre, lichid frana). Per total multumit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pretul include ce mai exact? Ai schimbat si filtrul de benzina, sau doar filtrele de aer, polen si ulei?

Dupa schimbarea lichidului de frana s-a facut si o curatare a tamburilor si reglare a franei?

Daca raspunsul intrebarilor de mai sus e afirmativ, pretul e foarte bun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu include filtrul de combustibil. A fost schmbat la revizia precedenta. Dupa schimbare lichid de frana s-a facut doar standul de frane.

Curatarea tamburilor + reglare era inca vreo 100 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles. Mi se pare oricum ok pretul, se putea si mai bine. Acum cateva luni am facut schimbul de ulei la ei cu 200 RON, pretul incluzand manopera, filtrul de ulei si 4 litri de ulei din butoi, Castrol. Mai e valabila oferta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E valabila, dar parca e 230. Sunt multe acum, vreo 10 pachete de oferte. O corectie, la ce am zis mai sus... s-ar putea totusi sa fi curatat tamburii. Ori i-au curatat, ori printr-o mare coincidenta nu mai fac zgomot de la revizie incoace :cool:.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

La Ibiza (1.4 16v) unei prietene se vor schimba urmatoarele:

- flanse de amortizor cu rulment de sarcina stg+dr

- bucse bara stabilizatoare

- bucse bascula inferioara fata spre spate stg+dr

- articulatie planetara stanga

- tampon antiraturnare

- bujii aprindere

- clapeta acceleratie va fi curata si readaptata

- kit distributie compus din curea si role

- pompa de apa

- curea de accesorii impreuna cu intinzatorul acesteia

- filtrele si uleiul

- lichidul de frana

- antigelul

GRATUIT:

- discuri si placute frana fata

TOTAL - 3500 de ron

Cum vi se pare pretul?

Masina are aproape 4 ani (iunie 2006) si are aproape 60.000 km. Cam multe s-au stricat parca.

Modificat de Clodius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ciudat, eu am cam aceeasi vechime, 90.000 km si nu am atatea de schimbat la articulatii. Daca e masina pe care o stiu si eu, soferita parea destul de atenta cu masina.

Banuiesc ca e vorba de La Service, mi se pare totusi putin cam scump, exceptand partea cu discurile si placutele. Chiar si cu ele incluse in pret, tot nu ar trebui sa fie atat de mult. In plus, ai grija cand schimba bucsele de la bascula trebuie facuta si o geometrie, cei de la La Service nu pot face asa ceva acolo.

Ca idee, cei de la Alto Seat au oferta pentru schimbarea distributiei, 1200 RON fara pompa de apa, pretul incluzand si manopera.

Modificat de cristian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai, e de-o varsta cu a mea, are chiar aceiasi kilometri, cum naiba sa schime distributia la 60.000?

Si din lista ta, articulatiile par sa fie distruse, sincer sa mai intrebe si la alt service, ca pe criza asta la service-urile de marca, sunt pusi pe praduiala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O distributie la un motor BKY la Alto Syncro costa cam 755 ron.Pompa de apa mai costa cam 200 ron.Cu manopera inclusa, si cu tva.Piesele sunt originale.Au o promotie la distributii de nu se poate.La alh distributia fara pompa de apa costa vreo 980 .E destul de proaspata promotia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tooth, pretul de care spui tu pentru distributie e cu tot cu manopera? Pe site la Alto pretul e 1249 RON, inclusiv pompa de apa si manopera.

In plus, adaug la ce ziceam mai sus ca exista oferta si la schimb ulei, eu am schimbat acum cateva luni cu 210 RON uleiul si filtrul de ulei, inclusiv manopera, scanare cu VAS si inspectie vizuala a trenului de rulare. De asta spun ca pretul cerut pentru operatiunile de mai sus mi se pare enorm.

Bujiile sunt 20-30 RON bucata, aveti un exemplu:

http://www.autozr1.ro/shop/products/Bujii-...ET%252d10.html#

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da e cu tot cu manopera.Oferta este valabila incepand cu 15 martie .Probabil ca nu au reusit sa o urce pe site.Dar cel mai bine e sa ii suni maine sa ii intrebi.

Modificat de TOOTH
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, este vorba de La Service si da, este vorba de Ibiza de care zici (Cristi)

Nu am acum lista cu preturi si marcile folosite, dar o s-o pun cand ajung la serviciu.

Referitor la distributie, se pare ca erau destul de afectate curelele, iar de bucse stiam mai demult ca trebuie schimbate.

Sincer sa fiu, nici eu nu prea-s impacat cu pretul dat.

Modificat de Clodius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cere un pret de pe la o reprezentanta si compara-le :vaidecapulmeu:

ON TOPIC: luni dimineata are si subsemnatul revizie la masina, sa vedem ce iese...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam acesta ar fi calculul total si marcile folosite:

- flanse de amortizor cu rulment de sarcina stg+dr SACHS 300 RON

- bucse bara stabilizatoare FEBI / LEMFORER 150 RON

- bucse bascula inferioara fata spre spate stg+dr LEMFRODER 300 RON

- articulatie planetara stanga LOBRO GKN 400 RON

- tampon antiraturnare ORIGINAL 300 RON

- bujii aprindere BOSCH 150 RON

- clapeta acceleratie va fi curata si readaptata 250 RON

- kit distributie compus din curea si role GATES+INA+RUVILLE 1000 RON

- pompa de apa

- curea de accesorii impreuna cu intinzatorul acesteia GATES + INA 250 RON

- filtrele si uleiul MANN + MOBIL 500 RON

- lichidul de frana ATE 200 RON

Nu exista nicio promotie la Alto Synco de 750 RON kit-ul de distributie. Pretul (promotional) cu manopera inclusa, este de 1500 RON inclusiv pompa de apa

Alte preturi pe care le-am aflat eu de la Alto pt Ibiza (BKY) sunt urmatoarele:

Curea alternator 105 RON

Rola intinzatoare: 354 RON

Flanse amortizor: 98 RON/buc

Rulment: 64 RON/buc

Cap planetara (cu piesa la schimb): 730 RON

Curatat clapeta de acceleratie: 105 RON

Modificat de Clodius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Clodius, bucsele originale de bascula, cele de Cupra, sunt 60 RON amandoua, iar bucsele de bara stabilizatoare, tot originale, sunt 50 RON amandoua. E diferenta mare fata de preturile date de ei acolo. Filtrele mi se par iarasi scumpe, filtrul de aer si cel de polen sunt 100 RON impreuna, uleiul e cam 160 RON 4 litri, iar filtrul de ulei e 50-60 RON.

Clapeta de acceleratie te costa 0 lei, te ajut eu s-o curatam impreuna si facem si readaptarea cu VAG-COM, asta daca vrei, bineinteles.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cristi, multumesc de ajutor, dar nu ma mai pot ocupa eu de masina (situatia e mai complicata). Ibiza asta a ramas in sufletul meu desi sunt la a doua Skoda Octavia de cand n-o mai conduc.

Masina este deja La Service, la Packard, si vineri i-au zis ca termina de schimbat tot.

Pretul per total nu zic ca este unul foarte bun, dar cu siguranta ca la reprezentanta ar fi fost mai mult insa nu pot sa nu iau in calcul si bonusul cu placutele si discurile frana

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alto syncro piese

@clodius

V-am trimis un mesaj .

Daca doriti pot posta si oferta de distributie pentru toti membrii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va asteptam cu o oferta pentru distributie, eu trebuie sa fac foarte curand distributia, codul de motor e BKY.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta am primit eu

Pe scurt :

Manopera distributie 168.4 ftva

Set distributie 036198119E 513.41 ftva

Pompa apa 178.14 ftva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu as fi interesat de o distributie la leon 1M, 1.9 TDI 74 KW, cod AXR.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alto syncro piese

schimb distributie+ pompa de apa

set distributie 382.98+pompa apa 208.6+ manopera 217(preturi ftva) =808.58 ftva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspuns si pentru PM, dar am o nelamurire: de ce in Romania costa aprox 250 Euro, iar in Germania, Belgia si Franta costa aprox 700 Euro? De 2 saptamani adun oferte si se pare ca in Romania ar fi cele mai mici preturi.

Piesele nu le luati toti din acelasi loc? Diferenta vine de la ora de manopera?

Ma puteti lumina, va rog?

Modificat de Roger
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alto syncro piese

De curiozitate :

Cat e ora de manopera in Germania, Belgia , Franta ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am intrebat. Luni merg iar la dealer in Bruxelles si intreb.

Ei au preturi fixe pentru diverse operatiuni: revizia de 15.000 un pret, de 30.000 un pret, de 120.000 un pret, distributia un pret...etc.

Modificat de Roger
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!