Jump to content

Cat Ai Platit In Service Pentru Seatul Tau


X-Ecutor
 Share

Postare recomandată

Am fost la revizie si a cam " durut- total 7.500.000 lei

am facut revizia la metrotehnica!!

Asta a fost prima revizie? :)

La Alto Syncro nu treceai de 500 RON, cu filtrele de polen si aer schimbate+ulei Castrol TXT Softec 5W40.

Cam mult...parerea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 695
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Cristian

    87

  • Cornel.B

    36

  • Matrixu

    25

  • X-Ecutor

    23

Top Posters In This Topic

Posted Images

A fost prima revizie, au schimbat si filtrul de benzina care e cam scump- 1.500.000 lei si mi au pus ulei mobil 1 5w30esp

.... si mie mi s a parut cam mult dar ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In caietul de service scrie ca prima revizie se face la 15000km. Eu ma apropii de 10000 si nu stiu ce sa fac... sa ma duc acum?

Din astia 10000 cam 4000 sunt facuti afara :) deci 40% nu sunt facuti in "conditii grele".

BTW, cine e din TM si a fact prima revizie la Ibiza (la service-ul Todorut ca e singurul SEAT din TM din cate stiu...) poate sa imi zica un pret? Sa stiu si eu la ce sa ma astept...

Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A fost prima revizie, au schimbat si filtrul de benzina care e cam scump- 1.500.000 lei si mi au pus ulei mobil 1 5w30esp

.... si mie mi s a parut cam mult dar ....

filtrul de benzina se schimba la 150.000km nu la 15.000km, sau daca vei tu cel mai devreme pe la 60.000.

deci cum o dai, tot nu e bine........

Modificat de Joney
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cei de la service au zis ca trebuie schimbat, nu am avut ce sa fac!!!!! au spus ca data viit o sa schimbe doar filtru nu si regulatorul de presiune, probabil acela se schimba la 150.000!

Modificat de Alex2112
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cei de la service au zis ca trebuie schimbat, nu am avut ce sa fac!!!!! au spus ca data viit o sa schimbe doar filtru nu si regulatorul de presiune, probabil acela se schimba la 150.000!

Hellooooo, cine ti-a spus ca s-ar schimba vreun regulator de presiune la revizie, nu se exista asa ceva.

La revizie se schimba uleiul, filtrul de ulei, filtrul de aer, filtrul de polen, eventual se completeaza lichidele(frana, servo, racire, spalator parbriz), si cam atat, nici vorba de regulatoare de presiune.

Filtrul de combustibil se sch dupa 60.000km, sau daca vrei respecti km indicati in planul de service(adica peste 60.000km).

Deci data viitoare mare atentie.

Sa auzim de bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... cand mergeti la revizie cumparati uleiul de la ei... ulei care-l vand ei la pret dublu...sau pur si simplu mergeti cu uleiul vostru...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:somnmare:

Eu am luat uleiul de la ei si elementul filtrant la fel, cost 320 lei, garantie 15.000 km, plus o defectiune la AC , cazut ceva surub parca, cost 150 lei, timp executie 1,5 ore fara sa ma lase sa intru in atelier.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La ce service?

La reprezentanta

Skoda din Baia Mare :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Inca nu am apucat sa fac la masina nici un service si pe cit se apropie termenul sunt tot mai confuz cu privire la tipul de ulei necesar. Caietul service de la nemti spune ca masina e in sistem LongLife si are inspectii service la 2 ani cind se schimba si lichidul de frina, iar anual sau la 15kkm se schimba uleiul ( am luat masina cu 56kkm la bord iar caietul service arata ca s-a facut serviceul de 60kkm anul trecut).

Deci conform cu acel caiet service trebuie sa pun ulei norma vw 50300 iar SINGURUL ulei de aceasta norma ce l-am gasit este Castrol LongLife II la pretul de 70RON/l !!! (ar fi 0w-30) sau Castrol LongLife III la 75RON/l !!! (5w-30). Stiu ca as putea sa utilizez si uleiuri ne LL (norma vw 50200) mai omenesti ca pret dar nu am experienta si astept sugestii...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebarea ta se pupa ca nuca in perete cu titlu topicului!

Dai un search pe aria motoare cu benzina sau postezi pe topic-uri deja existente acolo; aici scrii doar cat a costat treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

In caietul meu de service la Ibiza 2006 1.4 mpi scrie ca prima revizie se face la 1 an sau 15.000 km...

In rest parca din 30.000 km... Am 11.000 si planuiesc sa fac revizia si schimbul de ulei ca am cam ramas fara... din posturile anterioare sa inteleg ca ma cam asteapta o cheltuiala de 650 RON la faza asta... ulei si filtre... si sper sa se mai uite si daca sunt alte probleme... vreau sa fac chestia asta saptamana viitoare la Metrotehnica.

Daniel

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

730 RON revizia la Metrotehnica (11200 km la bord). In asta a intrat si schimbarea cauciucului de pe rezerva pe stanga fata ca ala de pe janta aliaj facuse o galma (am dat prea tare ori intr-o groapa, ori intr-o bordura), precum si inchiderea automata a portierelor la 20kmph (le-o cerusem eu). Revizia a inclus schimbul de ulei (Mobil 3w50 parca) si schimbul filtrelor de aer si ulei.

Daniel

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam scumpa... :lol:

In alta ordine de idei,daca au zis sa o fac la 15 000 de ce sa o fac mai repede?E mai bine sa o fac mai repede de 15 000?Scuze de :hainoroc:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.9 tdi, bkc, revizia de 45.000 km - sandra trading iasi, schimbat toate filtrele+ulei - 720 ron...cam multisor......nu vi se pare?ce dreq...asta e pret de revizie 2.0 tdi, sau cel putin asa am auzit eu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru o revizie de 15.000 sa dai ~700RON ca sa se hoalbe la motor, burdufuri, sa traga de planetare , sa schimbe filtru aer (~35RON), filtru polen (~30RON), filtru ulei + ulei (130-240RON) mi se pare cam mult prea mult. De aceea daca masina nu mai e in garantie nus' de ce sa faci astea neaparat la sevice.. doar pt o stampila pe caietul service???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da...e mult...dar cand ma voi duce la primavara la targ s-o vand si ii arat omului km in bord si carnetul de service pana la 45.000 km se uita cash si zice ca am dat km peste cap.Prefer sa pierd acum si sa castig la masina, plus ca daca e sa calculam...nu e chiar 30 ron un filtru de polen, iar castrol longlife II e undeva in jur de 70 ron litru :) .Dam inainte, fie ce-o fi...vag-urile sa mearga

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hellooooo, cine ti-a spus ca s-ar schimba vreun regulator de presiune la revizie, nu se exista asa ceva.

La revizie se schimba uleiul, filtrul de ulei, filtrul de aer, filtrul de polen, eventual se completeaza lichidele(frana, servo, racire, spalator parbriz), si cam atat, nici vorba de regulatoare de presiune.

Filtrul de combustibil se sch dupa 60.000km, sau daca vrei respecti km indicati in planul de service(adica peste 60.000km).

Deci data viitoare mare atentie.

Sa auzim de bine!

Filtrul de combustibil (benzina!) se schimba la fiecare 15.000 km sau la 20.000 km (daca faci reviziile din 10.000 in 10.000 km).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cumparat de la Volksparts ulei castrol ,filtru aer,filtru motorina,filtru ulei,a costat 4.3 mil si la service 1.5 mil. revizie + schimbare 2 bucse fata(bucsele de la ei) si refacere cablu senzor ABS .Ieftinache

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

revizia la 90.000 km:

de la ei: filtru polen, filtru ulei, filtru benzina bec h7 antigel. in total 114 ron

manopera 1.9 ore, total 115.49 ron

ulei am dus eu 5 l aral 0w30 290 ron

total costuri: 519.49 ron cu tva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stie cineva ce tip de antigel se pune pe Leon?

Pot pune orice tip de antigel pe care il gasesc la benzinarie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!