Jump to content

Usi deformate de la gheata


dnldnl
 Share

Postare recomandată

Si mie mi s-a intamplat la fel...s-a indoit coltul la usa de la sofer. am dat email la pnb pe 15 feb si astept raspuns...azi o sa insit cu un email pt k nu am pirmit nimic de la ei. Daca se face ceva organizat vreau sa ma alatur si eu. O zi buna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu acum am fost la Midocar si raspunsul a fost idem, daca nu aveti reviziile la zi nu se poate face pe culanta.

Intre timp m-a sunat si domnul de la Porsche si a mai indulcit pastila, am reusit sa comunicam cat de cat, desi raspunsul a fost ca masina fiind luata de la Weltauto nu se baga.

Faza misto a fost ca incerca sa imi spuna ca usa s-a deformat din cauza ca am incercat sa o deschid, am incercat sa ii explic ca ala e un efect al ghetii, care la randul ei e un efect al faptului ca apa balteste acolo.

Acum scriu si eu catre VW AG.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar masina ta nu are haion? Puteai sa intrii pe acolo si asa nu mai strambai usa :P . Auzi la ei :ceuameni: . Apa aia ingheata acolo si cu masina mergand, asa ca intr-un fel trebuie sa te dai jos din ea. Eu zic sa incerci si la alt service VW.

Succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma bag si eu la lista...brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce nu inteleg eu este faptul ca: de ce trebuie sa ai toate reviziile la zi la VW, ce treaba are asta cu proiectarea gresita?

Ma alatur si eu la cei care urmeaza sa solicite dreptul de a avea o masina fara probleme de proiectare sau neconformitatea eliminata intr-un fel sau altul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum de ce ? ca sa mai scape de raspundere.... de posesori nemultumiti .... de reparatii gratuite.... dar nu e normal. Oricum, am vazut si Golf 4 care s-au confruntat cu aceeasi problema.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iertati-ma ca sunt off topic: dar cu Dragos Eliescu, nu o scoateti la capat - nu prea stie el ce face saracu'.

Atat am avut de zis, bafta multa cu demersul vostru.

Cele bune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca aveti vreo adresa de mail a celor de la VW AG pentru trimiterea reclamatiilor, v-as ruga sa mi-o dati si mie.

Am avut o problema mai veche si nu am rezolvat-o cu OPC. As vrea sa ii mai bag in seama nitel pe cei de la PBN. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da si tu un mail in germania, pun pariu ca in maxim 2 zile te cauta la tel porsche, mie asa mi s-a intamplat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

care ma ajuta si pe mine cu niste sfaturi....cum pot sa curat cumplet gheata aia de la usa ? se poate da doar carenajul jos sa curat sau trebuie si aripa ...?

si cum pot remedia scurgerea asta aiurea,ca in fiecare dimineata trebuie sa bag surubelnita acolo sa crap gheata ca sa pot deschide usa fara sa distrug tabla la portiera .

PS: care o reusit sa remedieze scurgerea (traseul de scurgere al apei) in service sau personal poate ne ajuta si pe noi cu niste poze sa stim si noi ce e de facut ca e jale asa...

Modificat de flow87
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce inseamna sa dai mail in Germania?

Catre ce adresa de mail trimiti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu mai stiu, din 2008 si pana acum s-or fi schimbat multe, dar daca nu ma insel am dat mesaj de pe site-ul oficial parca volkswagen.de

uite aici http://www.volkswagen.com/vwcms/master_public/virtualmaster/en2/dialogue.metanav.html

Modificat de WooZie
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buletinul tehnic 2014599 pt america este valabil si pentru romania? astia de la porsche pot sa zica k e valabil numai in america. ar trebui sa fie si unul emis de germania,,,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, raspunsul celor de la Porsche a fost ca nu stiu de unde am facut rost de ala, ca e vorba de America si nu isi poate asuma asa ceva, etc. Diverse scuze dar ideea e ca nu, in mod oficial nu recunosc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt proaspat patit...deci nici Jetta nu scapa, acum 20min am indoit usa de la sofer din cauza ghetii formate in coltul usii.

peste o sapt ma duc sa imi fac revizia la scorpion Fcs si o sa le zic sa imi repare dauna. Masina nu mai e in garantie, doar ca revizia de 45 000 care o fac peste o sapt a cam depasit 2 luni...sa vedem ce o sa iasa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare! Sa stiti ca este prezenta si la Octavia 2 FL. Interesant ca exista 3 forumuri mari de Skoda + sectiunea Skoda de pe VWforum si nimeni nu a sesizat acest lucru pana acum. Azi dimineata am observat exact acolo ca si la voi gheata multa si adunata jos la coltul usi de la sofer. Daca nu citeam forumul si nu eram atent...imi indoiam si eu tabla de la usa!!! Interesant ca am masina de 2 ani si acum sunt la a doua iarna si pana acum nu am observat asa ceva (daca m-ati fi intrebat acum o saptamana, ziceam ca la O2 nu se intampla asa ceva). Era format un dop mare de gheata intre usa si aripa, iar jos sub ea se vedea scurgerea si un turture pana jos la pamant....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si la mine este a 3-a iarna..mereu ma uitam si eram atent, insa azi am intrat pe partea de la pasager in masina pt ca pe la sofer nu puteam (zapada mare pe acea parte) si dupa ce am mutat masina sa pot iesi din ea....usa mi s-a deformat cand am deschis-o.

Modificat de oldhit
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine este a doua iarna de cand am masina si curios ca abia acum am dat si eu de problema asta, iarna trecuta nu am avut nici o problema. Eu o sa ma duc direct la Casco si o sa vopsesc aripa si ambele usi stanga, si cu ocazia asta o sa imi fac si bandourile si manerele in culoarea caroseriei. Nu ma mai duc la Pbn sa nu pierd timpul degeaba si sa imi mai fac si nervi cu refuzul lor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ca sa puteti scapa mai usor de bucata aia mare de gheata si sa nu stati in fiecare dimineata sa spargeti gheata ,desfaceti cele 2 suruburi de la carenaj in coltul respectiv si bagati mana intre carenaj si caroserie si scoteti toata bucata aia mare de gheata....eu zic ca dureaza ceva timp pana se aduna inapoi asa o bucata de gheata.....asta pana remediati problema ,trebuie modificat traseul de scurgere ca altfel nu rezolvam nimic, gheata se aduna in continuare acolo.

care rezolva problema in service sa ne explice si noua cum au remediat problema sa rezolvam si noi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare! Sa stiti ca este prezenta si la Octavia 2 FL. Interesant ca exista 3 forumuri mari de Skoda

Esti primul care spune asa ceva. poate nu ai curatat in spatele aparatorilor de noroi si din cauza frunzelor si a pamantului de acolo se scurge apa intre usa si aripa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara,

Dupa atatea zile cu zapada si frig era inevitabil sa nu mi se intample sa am ambele portiere indoite (stanga mai tare + aripa putin indoita) si vopseua sarita.

Am contactat Porsche Romania si dupa un schimb de replici pe mail am fost contactat telefonic si mi s-a spus pe un ton mai prietenesc sa ma duc la service-ul autorizat Sandra din Iasi unde mi se va rezolva problema.

Bucuros de raspuns m-am conformat si in aceasta dimineata si m-am prezentat la service-ul Sandra Trading din Iasi, le-am expus problema mea, dialogul avut cu dl. Dragos Eliescu de la Porsche Romania, dar in final dupa ce au discutat cei de la receptie clienti cu cei de la garantii a venit si raspunsul: " problema ne este cunoscuta, stim ca exista un kit pentru reparatie dar se poate repara doar daca platiti pentru ca nu exista o informare tehnica din partea producatorului". Nu au vrut nici macar sa faca o constatare (mai exact sa se uite la masina) pentru ca masina are 4 ani (exact astazi s-au implinit 4 ani de cand am luat masina tot de la Sandra) si nu mai este in garantie.

Am facut o reclamatie pe care am inregistrat-o la ei si intre timp voi face o sesizare la OPC si in acesta seara am trimis un mail si in germania la Volkswagen AG.

As vrea si eu un scan la pagina in care apar prevederile/obligatiile din contractul de vanzare cumparare "(Conform art.1352 C.civ., vânzătorul răspunde pentru viciile ascunse) + daune morale" deoarece eu am masina in leasing luata si nu am aceste articole in ctr. de leasing.

Va tin la curent cu raspunsurile primite.

O seara buna

adresa de mail este (paul.buruiana@yahoo.com)

Modificat de buru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si mie mi s-a intamplat. Situatia este foarte neplacuta, destul de costisitor de remediat si de neacceptat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu i-am pus azi niste sare acolo si s-a topit imediat blocul de gheata, iar ce a ramas am curatat cu o surubelnita. asta este situatia, asta facem.

:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca trebuie sa acceptam aceste greseli de proiectare si sa trecem cu vederea chiar daca sunt facute de popor de la care avem pretentii.

Daca au gresit trebuie sa-i facem sa recunoasca si apoi sa plateasca ca doar nu ne-au facut cadou masinile si din cand cand sa le spunem ce probleme intampinam.

Acum 2-3 ani un amic care avea un passat a platit pentru un injector picat la 40000 km si acum aceste injectoare se inlocuiesc pe garantie.

Nu trebuie decat sa insitam si sa le umplem service-urile si mail-ul de reclamatii.

Daca vor fi suficiente reclamatii vor ceda pana la urma si de aceea, va rog daca aveti cunostinte, prieteni care au probleme asemanatoare spuneti-le sa faca sesizari la Porsche Romania si la cel mai apropiat service autorizat Volkswagen.

Poate pe viitor si un proces colectiv le va atrage atentia ca daca sunt o piata de desfacere pentru ei nu trebuie sa si plateasca pentru greselile care le fac.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare! Sa stiti ca este prezenta si la Octavia 2 FL. Interesant ca exista 3 forumuri mari de Skoda

Esti primul care spune asa ceva. poate nu ai curatat in spatele aparatorilor de noroi si din cauza frunzelor si a pamantului de acolo se scurge apa intre usa si aripa.

Nu parchez niciodata sub nici un pom...efectiv nu cred ca am parcat candva sub un copac...insa m-am uitat atent si apa provenea de la parbriz de sus...era si pe montantul A (in spatele usii gheata) . Oricum mai studiez problema si revin cand mai aflu ceva. Mentionez ca nu am parcarea in linie dreapta, ci are o inclinatie destul de mare spre bloc, adica masina sta cu fata in jos (alta poveste lunga de ce o parchez asa, daca parcam invers, cu fata in sus, imi stagna apa in usi dupa o ploaie sau chiar si zapada topita de pe masina, acum nu mai stagneaza...dar acesta este deja o problema stiuta la octaviile FL)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!