Jump to content

Usi deformate de la gheata


dnldnl
 Share

Postare recomandată

incercati sa procurati un spray de ceara de la WURTH.Se aplica zonal si nu mai permite apei sa ramana in zona.Practic o dirijeaza sa dispara repede din zona cu pricina si nu mai incheata.Eu am dat si nu prea am mai avut probleme in zona respectiva.

ingheata..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-au trebuit vreo 90-120 minute sa montez buretii...

Am dat jos rotile + carenajele ca sa pot baga macar un deget, doua, sa asez/centrez buretii pe pozitia dorita. Ei vin cu o folie cerata care se inlatura de pe masticul preaplicat pe ei, si trebuie sa te straduiesti sa ii pui bine de la inceput, ca nu rezista la mai mult de doua dezlipiri/refixari.

Apoi, i-am incalzit cu un feon ca sa prinda si mai bine masticul ala.

Gabi, ce cod are spray-ul tau luat de la Wurth? Cumva "42839 Würth Protective Wax Spray"?

Vad ca esti tot din "micul paris"; de unde l-ai cumparat?

Modificat de adyp2003
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A mai fost postat de mine pe aici pe undeva,maine cand ajung la job..fac o poza si il afisez aici.Am primit de la cineva 2 flacoane moka.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am dat cu el si in hayon si la pasajele de roti dupa ce am curatat scurgerile si in usi.Este foarte bun si face ca apa sa alunece si sa dispara din zona.

Acum mi-am adus aminte ca si aia la P.B.N comercializeaza toata gama de produse WURTH.

post-64586-0-75162800-1318229677_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci pentru info!

Mi-am procurat si eu unul (37 ron la PBA) si l-am aplicat. Sa vad cum se comporta dupa ce se incheaga.

Pare "lucru bun" la prima vedere. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Aveti mare grija cu usile fata la golf V.Am patit-o eu,am fost la casco si nu despagubeste pt. ca spun ei este defect din fabrica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda, mai stim noi un guvern la fel de capabil. Mereu totul se rezuma la asumarea raspunderii... Doar ca aici toti ridica din umeri.

Cand am fost la reprezentanta sa intreb despre acest subiect tabu, mi s-a spus ca vor face ei un efort titanic sa ma ajute, dar cu conditia sa fi facut toate reviziile la dealeri autorizati. Pai... scuzati-mi franceza, dar cum *** sa ma duc sa fac la ei revizia daca nu sunt in stare sa nu strice cate ceva de fiecare data cand ii vizitez?!..

In tara asta, garantia e de fatada, ca nu te poti lupta cu monstrii de la borshe, iar asigurarile ar vrea doar sa incaseze bani pe polite si francize, iar cand vine vremea sa dezpagubeasca, incep sa te verifice daca te spalasei pe dinti cand s-a produs evenimentul.

Defect din fabrica? Lasa ca ti-o repari data viitoare daca mai apare vreun eveniment neplacut la usa respectiva.

Oricum, reparatia aia nu cred ca e suficienta.

Ar fi grozav daca ar putea sa ne confirme cineva caruia i-a fost reparata masina la reprezentanta, faptul ca nu mai are probleme cu gheata la usi. Eu mi-am pus doar buretii aia mici sub balamaua usii si se pare ca nu e suficient. Se strange mai putina gheata la coltul usii, multa fiind in spatele buretelui aplicat, insa cred ca ar fi trebuit sa modific si carenajele rotilor pentru a devia traseul de scurgere a apei.

Modificat de adyp2003
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am constatat cu stupoare ca treaba pe care au facut-o PBN este de mantuiala.Dupa un an jumate de cand au montat acele bucati de spuma, dar fara a modifica traseul de scurgere al apei problema a reaparut.De data aceasta sa indoit coltul usii de pe partea soferului.Am de gand sa ma adresez iar la PBN.Consider ca treaba pe care au facut-o este incompleta si fara rezultat.Asa ca mare grija cu gheata.Stramba usa chiar si dupa ce s-au montat cele 2 piese din spuma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit sa imi stranb si eu usa si aripa din partea stanga acum catevza zile, tot din cauza ghetii acumulate in spatele usii. Exista posibilitatea sa ma refuze la casco, invocand defect de fabrica?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este nevoie sa o repari pe casco.Fiind un viciu de fabricatie sunt obligati sa o repare pe cheltuiala dealerului.Problema le este foarte cunoscuta, sunt sute de masini cu problema astAProblema e ca suntem in romania si totul se misca greu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cat se poate de corect ce spune busika.

Din pacate ma aflu in aceeasi situatie (atasez niste poze aici) iar cei de la PBN au spus ca daca masina este iesita din garantie si nu are toate reviziile efectuate la dealerii VW atunci nu ma pot ajuta cu nicio culanta sau minune din partea lor.

Le-am solicitat un raspuns in scris al refuzului dansilor. O usoara schimbare de atitudine a avut loc si m-au invitat, in orice zi doresc, sa ajung la service ptr a face cateva poze si pentru a le trimite la producator.

Intre timp am trimis un e-mail catre VW Germania si unul importatorului din Romania.

Astazi am primit urmatorul raspuns din partea importatorului din Romania:

"Buna ziua domnule xxx,

Va multumim pentru mesajele dumneavoastra si regretam situatia despre care ne informati.

Pe aceasta cale, va rog sa imi transmiteti dealerul caruia v-ati adresat si care a fost pozitia acestuia fata de solicitarile dumneavoastra."

Par a fi interesati de sesizarea mea. Le-am raspuns si am atasat 3 poze cu defectul in cauza.

Acum om vedea, intre timp am trimis diverse solicitari de cotatii, la diverse service-uri auto. Oricum ar fi trebuie sa rezolv problema.

http://img692.imageshack.us/img692/9306/portierainchisa2.jpg

http://img256.imageshack.us/img256/3814/portierainchisa.jpg

http://img19.imageshack.us/img19/7549/portieradeschisa.jpg

Cele bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As vrea si eu sa stiu daca a reparat cineva in service si cat a costat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pfff. Ce urat arata. Mare atentie inainte de a deschide usa. Mai bine topiti gheata cu o sticla de apa calduta sau un spray de dezghetat parbrizul. Asa patesc si eu dar deocamdata am actionat preventiv si n-au fost probleme.

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am primit 2 oferte pana acum.

1000 ron ptr:

1. indreptare portiera;

2. indreptare aripa;

3. vopsire integrala portiera si aripa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incearca si pistoneaza-i,pana obtii cel mai mic pret.pretul este bun pt ca este cu vopsire de 2 elemente,sper complete.dar poate ai noroc si cedeaza ei.

brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La casco (BCR) am primit un raspuns foarte clar si adica ca nu ma despagubesc pt. ca este o eroare de proiectare.

Am sunat la PBN si mi-au spus sa vin cu masina la ei sa faca niste poze si se rezolva....dar trebuie sa am toate revizile facute la service-uri autorizate VW,chiar daca masina este iesita din garantie(ca in cazul meu masina avand 4 ani).Eu din fericire am facut toate revizile la service-uri autorizate VW.

Am sa revin cu detalii dupa ce rezolv problema....!

busika Am si eu o rugaminte la tine,daca poti sa ne spui si noua in ce a constat reparatia facuta de cei de la PBN?

Modificat de alex_WMV
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizual lucrarea a constat in montarea a doua elemente dintr-un material buretos asemanator cu o spuma densa buretoasa.In service buletinul aferent acestei probleme se mentioneaza si modificarea traseului de scurgere a apei de pe parbriz..Nu stiu daca sa facut si aces lucru, nu am cum sa vad dar dupa mintea mea daca torni un pahar cu apa pe parbriz apa nu ar mai trebui sa ajunga in acel loc(colt).Ideea e ca la mine apa se scurge tot acolo si chiar daca ai dezghetat cand ai plecat de acasa daca mergi cu masina 20-30km si folosesti stropitorul de parbriz apa se scurge si ajunge acolo apoi ingheata si nu mai poti coborii din masina fara sa indoi usa.(cazul meu).Am plecat de acasa spre serviciu si cand am ajuns nu am putut cobori,usa inghetase in acel loc, nu am stiut si sa indoit iar.Maine merg la constatare cu masina.Am fost rechemat la PBN.Sper sa se rezolve amiabil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot maine ma duc si eu la PBN.

Modificat de alex_WMV
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

urat, si eu am patit la fel pe partea soferului e indoita urat ...pe partea dreapta nu am avut probleme

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Azi am fost la PBN.Pot spune ca oamenii au fost foarte civilizati chiar binevoitori. Au incercat sa faca tot posibilul sa fie bine.Au dus masina in service, s-au demontat contararipile de pe ambele parti.Dupa spusele lor se pare ca este vorba de niste furtune care au sarit de la locul lor.Furtune care se montase tocmai pentru a devia traseul de scurgere al apei.Astfel apa care se scurge de pe parbriz a ajuns in acel colt si a inghetat.Trebuie doar sa ma hotarasc cand pot lasa masina in service cateva zile pentru remedierea defectiunii.Costurile vor fi suportate de ei.Au spus ca sunt primul care revine cu aceeasi problema dupa ce se facuse acele modificari.P.S. Am rugamintea la cei care au reparat masina si la care sa facut acea modificare anterior (traseu de apa deviat si montare repere din spuma) sa ne spuna si noua daca au mai avut probleme dupa modificare.Eu sunt unul dintre ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stii cumva daca imi vor accepta si mie reparatia avand in vedere ca ultimele 3 revizii nu le-am mai facut la ei?

P.S.:Normal nu ar trebui sa aiba nici o treaba unde am facut reviziile cu faptul ca acesta este un defect de fabricatie si trebuie reparat fara doar si poate, dar am vazut ca ei se leaga de orice motiv sa respinga clientii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost si eu tot azi la PBN,au luat masina au dus-o in service mi-au facut poze la masina si copii la cartea de service.Pot spune ca nu sau legat decat de faptul ca la ultima revizie am depasit cu vreo 900 de km termenul.Mi-au spus ca o sa ma sune sa-mi comunice ce hotarire au luat dupa ce iau legatura cu importatorul.Acum astept sa vad ce si cum.....

P.S.Revizile trebuie obligatoriu din ce am inteles eu sa fie facute toate la service VW.

Modificat de alex_WMV
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce stiu eu prima data masina mea a fost reparata pe culanta.Pana atunci(aprie 2010) eu aveam toate reviziile facute la PBN.Apoi restul reviziilor pana in ziua de azi le-am facut la Seat pentru ca era mai ieftin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este clara treaba in cazul asta, va trebui sa le repar pe casco, nu are rost sa ma mai obosesc sa ma duc la PBN daca se leaga si de faptul ca ai depasit cu 900 km o revizie..... :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic sa ai rabdare.Si la mine prima data cand au facut constatrea si mi-a facut fotografii la masina a durat ceva cam o saptamana pana sa aiba un raspuns de la fabrica din Germania.Atunci problema era la inceput,eu am fost printre primii care m-am confruntat cu asa ceva.Eu cred ca o sa te rezolve dar au nevoie de aprobarea celor din Germania pentru decont.Nu te grabi asteapta raspunsul lor.Oricum din ce am inteles de pe forum cei de la casco nu despagubesc pentru asa ceva, citeste tot ce sa postat pe acest subiect.Ai sa vezi ca am dreptate.Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!