Jump to content

Usi deformate de la gheata


dnldnl
 Share

Postare recomandată

paulgabriel78

Eu am patit-o la Golf 6... desi coltul de jos al usii acum este indreptat catre interior tot s-a indoit... daca ai ghinionul unui dop de gheata format pe viscol asa cum a fost anul asta (inghet in ritm accelerat daorita viscolului, apa ne mai apucand sa se scurga) se indoaie fara probleme. La Avia Motors se repara doar Golf 5 nu si 6... nu inteleg de ce din moment ce problema persista si pe acest model. Mi s-a promis trimiterea unei solicitari catre fabricant. Astept raspuns. Va tin la curent...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut. ma scuzati ca intervin aici, vreau sa stiu daca la golf V panourile exterioare ale portierelor sunt demontabile. stiu ca la un model anume de golf sunt, dar nu mai stiu ce versiune, si dupa ce am tot cautat, tind sa cred ca nu e vorba de golf V.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Esti primul caz cu G6 pe care il stiu cu problema asta. Eu stiu ca e reproiectat sistemul si nu se mai intampla. Poate ai noroc cu viciu de fabricatie dar nu cred, fiind un caz foarte izolat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Era sa o patesc si eu asta iarna (desi am guma aia), se formase un dop de gheata de cativa cm, are dreptate cu viscolul...

Nu i-am mai facut poze dar daca se indoia sigur trageam cateva cadre si pe urma mergeam la garantie.

Modificat de TDR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am descoperit ca am un burete care se vede la deschiderea usii fix in spatele aripii.

2mgs8i9.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu buretele ala dar pe timp de viscol tot se formeaza un bloc de gheata in fata lui/spatele portierei...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Update: de la sloiul de gheata de asta iarna mi s-a indoit si mie putin usa(coltul usii)de pe partea soferului iar cei de la avia(cel care se ocupa de garantii) au refuzat constatrea pe motiv ca se intampla doar la golf 5 si ca este normal sa imi intre zapada in cantul usii si sa se formeze dop de gheata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aurelian.paratu

si eu am montat acei bureti ,preventiv pentru ca n am timpul necesar sa ma cert cu cei de pe la VW.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

 

Putin off-topic, mie mi-a ruginit pragul exact sub aripa stanga, cam 1 cm patrat, nu a fost lovita niciodata masina si nici probleme cu gheata nu am avut, aveti idee daca am vreo sansa la reprezentanta pe garantie, masina e din 2008? Am desfacut aparatoarea de plastic si cand am bagat mana acolo la prag era un morman de nisip ud adunat acolo si frunze care bineinteles ca au favorizat rugina. Pe partea dreapta e curat, curios de ce s-a adunat mizerie doar in stanga?

 

Referitor la buretii aia ma gandesc, ei nu se vor imbiba de apa si vor retine umezeala in zona?

Modificat de poe
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sansele tale sunt absolut nule, garantia VW in Romania este hartie igienica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare,

Aceeasi problema am patit si eu dar la ambele usi fata si am rezolvato am un prieten la VW mecanic auto si mi-a spus ca se face gratuit ca este actiune facuta la nivel national. Si am fost si eu mi-a facut dosar poze test motor etc. si dupa o saptamana m-au sunat si mi-a spus ca defapt nu e gratuit decat 80% restul de 20% trebuie sa ii achit. Cei 20% ar insemna 250 lei.

De acesti bani pe care iam dat mi-a facut :

- intreptat colturile la 2 usi

- intreptat colturile la ambele aripi fata pentru ca coltul de la portiera cand sa indoit a lovit aripile si sau indoit si ele

- de vopsti tot ce este mai sus si dat pierdut pana la jumatea portierei 

- si mi-au schimbat si redirectionarea picuratorului asa mi-au spus cu nu stiu ce spuma si furtunase etc. ca din cauza picuratorului care era proiectat pe acolo se forma ghiata am fost de fata cand mi-au facut masina inafara de vopsit.

Oricum a iesit perfecta nu se cunoaste nimic. 

 

PS: Actiunea este deschisa de 1 an de zilie la nivel national numai in reprezentantele VW pentru urmatoatele modele de masini:

-VW Golf 5 

-VW Jetta

-VW Cady 

Asa mi-au spus cei de la reprezentanta  VW din Galati

Va recomand eu unu sunt multumit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Aceiasi chestie am patito si eu ! :(


Deci trebuie facute poze la portiera unde este indoit coltul ? Si trimis poze la reprezentanta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

"Piesele si cu manopera aferenta montarii  ajung la 700 lei cu TVA"

raspuns de la midocar vitan

masina am cumparat-o in Aprilie de la un cetatean care a facut absolut toate interventiile in service la ei.

Asteptam acest raspuns din partea lor fiindca trebuia sa fac si revizia..sa stiu de ce sa ma iau

Am decis sa cumpar buretii de aici de pe forum (o sa-i montez eu impreuna cu un prieten) iar revizia sa o fac la un alt service. 

Bafta voua, daca aveti posibilitate de 80% cu 20% sa dati voi... e treaba buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Aceeasi problema o am si eu, la usa din stanga..asa am cumparat masina. O sa incerc sa o rezolv la PBN daca vor oferi 80% reducere avand in vedere ca este o problema de fabricatie..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mergi la pbv, reprezentanta skoda de pe centura. cea de langa Carrefour Militari. Mi-au reparat mie colturile fara niciun cost, desi masina era iesita din garantie. Da un telefon mai intai acolo. Se monteaza si buretii lor, grati.Numai bine !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu n-as crede asa ceva, poate daca ai cumparat masina din ro de noua, si ai efectuare reviziile la ei pe perioada garantiei, altfel vin toti cu masini de Germania si sunt reparate gratis, tind sa cred ca e imposibil (nu pentru ca suntem in Romania, in orice tara tind sa cred ca e imposibil asa ceva).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se repara pe cbeltuiala lor doar daca ai toate reviziile facute la ei, altfel nici o sansa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mergi la pbv, reprezentanta skoda de pe centura. cea de langa Carrefour Militari. Mi-au reparat mie colturile fara niciun cost, desi masina era iesita din garantie. Da un telefon mai intai acolo. Se monteaza si buretii lor, grati.Numai bine !

 

Salut!

 

Imi poti da mai multe detalii pbv1/pbv2 ? Cand s-a facut operatiunea la a ta?

Multumesc anticipat

 

LE: @ Sor!n : toate reviziile s-au facut la pbn..pana pe la 120.000 km, nu stiu cat conteaza asta

Modificat de DivinE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu din cate am inteles, orice dealer care repara aceasta problema trimite pozele pagubei catre sediul central din Germania probabil. De acolo se aproba lucrarea si dealerul isi primeste contravaloarea operatiunii de la firma mama.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deenman, nu vorbesc sa ma aflu in treaba...si daca am mentionat ca masina este iesita din garantie, consider ca e clar faptul ca a fost cumparata din Romania... Am spus ca este vorba despre reprezentanta Skoda de pe centura, langa Carrefour Militari. Nu mai stiu nici eu ezact daca e pbv/pbv2... Mai bine dati un telefon acolo, explicati problema asa cum v am recomandat...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se repara pe cbeltuiala lor doar daca ai toate reviziile facute la ei, altfel nici o sansa.

 

Este complet falsa afirmatia ta.

Intr-adevar acelasi raspuns mi l-au dat si mie initial pana le-am aratat pasaj din lege. Eu am montat piesele de deviere a apei la PBV1 pe cheltuiala lor chiar daca masina avea 4 ani si nu am facut decat prima revizie la ei. Este defect de fabricatie, nu are legatura cu garantia sau reviziile. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scrie si tu te rog, acel pasaj din lege pe care sa-l bagam la inaintare .. Sunt sigur ca sunt foarte multi cu aceasta problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma gandeam sa achizitionez acele bucati mari de polistiren negru care fac parte din kitul extins de preventie. Sunt acele elemente care se baga in interiorul aripilor si sunt pe toata inaltimea aripii, avand o forma putin ovala. Costa peste 200 de lei impreuna. Eu le cautasem pe ECS, unde au denumirea de antifonari. Le-a montat cineva ? Sunt curios daca au macar un mic efect pt ca mi se pare foarte prost antifonat golful 5

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mai gasesc mailul trimis catre ei(au trecut ceva ani) dar are legatura cu viciile de fabricatie la un produs de folosinta indelungata ce se remediaza pe cheltuiala producatorului/vanzatorului pe toata periada medie de utiliare a bunului , in cazul nostru 8 ani. Ca argument suplimentar, la momentul respectiv le am spus ca nu are nicio legatura cu reviziile sau garantia, deoarece eu am achizitionat masina in mijlocul verii si nu avea cum sa stiu ca iarna mi se vor indoi usile de la gheata. Acesta este si motivul pentru care este evident ca un viciu de proiectare/fabricatie nu ai cum sa il descoperi la receptia masinii.

 

Cred ca are treaba cu : Obligaţiile specifice ale agenţilor economici privind producerea, comercializarea şi servisarea produselor de folosinţă îndelungată sunt prezentate şi în HG 394/1995 completată cu HG 876/1996

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!