Jump to content

Usi deformate de la gheata


dnldnl
 Share

Postare recomandată

Mai jos sunt detaliile procedurale primite de la casa de avocatura:

"In legatura cu semnarea contractelor si a imputernicirilor avocatiale va transmit urmatoarea procedura pe care am aplicat-o in cazul celorlalte procese colective:

1. Semnarea contractelor de asistenta si reprezentare juridica se face cu fiecare persoana care doreste intrarea in acest proces colectiv; Semnarea se va face in fata avocatului si se va prezenta actul de identitate in original;

2. Fiecare persoana va semna intr-un tabel care va fi anexat unei singure imputerniciri avocatiale.

3. Grupul isi va desemna persoanele care vor mentine comunicarea intre noi si grup. Nu este necesara procura."

Va rugam sa strangeti cat mai multe probe (raspunsuri oficiale de la importator/dealeri/asiguratori Casco, devize efectuate total sau partial pe garantie/culanta, mailuri oficiale, etc), pentru a organiza in termen de 5-15 zile o prima intalnire cu casa de avocatura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca nu am primit raspuns de la PBN ca urmare a solicitarii de reparatie. Dar am mai discutat cu ei azi si in mod cert importatorul nu-mi va repara gratuit Golful. Cel mult imi va oferi un discount.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Legat de expertiza auto :

Se poate face o expertiza auto judiciara in timpul procesului aprobata de instanta (de care instanta va tine cont) sau o expertiza tehnica extrajudiciara (pe care o putem face dar producatorul/instanta nu este obligata sa tina cont de ea, se poate depune la dosar in scop orientativ)

Cititi mai mult: http://www.avocatnet.ro/content/forum%7CdisplayTopicPage/topicID_188283/expertiza-tehnica-auto.html#ixzz1nnbHOiho

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astazi a fost sotia cu masina la Porsche Timisoara. S-au purat frumos (poate pt ca este 1Martie :P ). Au facut constatarea si urmeaza sa o contacteze telefonic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe scurt, de la asigurator am primit mesajul cum ca nu pot fi despagubit deaorece este un defect de fabricatie

P.S. nu ma lasa sa atasez fragmentul din instiintare scanat !! pe facebook este pus

Modificat de ATr82
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oferta de la Porsche TM (pe care am acceptat-o): se instaleaza kit-ul de scurgere stanga & dreapta daca repar aripa la ei (450RON). Nu se pot instala "gratis" pentru ca masina nu mai este in garantie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astazi am primit in cele din urma un raspuns de la Volkswagen AG, mail in care mi se comunica ca fenomenul este cunoscut, dar a aparut la foarte putine masini in conditii climatice rare. Mi-au mai scris ca au trimis reclamatia mea la Porsche Romania SRL care este responsabil pentru toate aspectele in ceea ce priveste vanzarea si service-ul din Romania, cerandu-le in mail sa verifice si sa gaseasca o solutie adecvata de rezolvare.Mai scriu ca sunt deja infomati ca am fost contactat si sa astept sa fiu contactat din nou.

Deoacamdata nu pot afisa continutul email-ului dar va tin la curent.

@Robert_VL

Nu cred ca trebuie sa accepti si sa platesti tu reparatia portierei, deoarece masina are durata medie de utilizare de 8 ani si producatorul este raspunzator pentru viciile ascunse atat pe perioada de garantie de 2 ani cat si dupa pana la implinirea celor 8 ani.

Modificat de buru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina am cumparat-o SH din Germania asa ca s-ar putea sa fie mai coplicat pentru mine decat pentru cei care le-au cumparat noi noute de la dealer din Ro. Stiu din postarile anterioare ca perioada de garantie se intinde pana la 8 ani dar nu pot sta cu masina cu vopseaua sarita pana in vara (daca se va rezolva ceva pana atunci). Raman alaturi de voi in orice actiune hotarati sa intreprindeti pentru rezolvarea acestei probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

apare in comentarii pe link-ul http://www.petitieon...9043/comentarii

George Ciubotaru (5 Martie 2012, 17:44)

Stire

Buna ziua. Problemele cu care va confruntati dumneavoastra mi-au atras atentia si chiar as dori sa realizez un reportaj despre asta pentru Observator Antena 1. Daca cineva este interesat sa-si expuna public problema il rog sa ma contacteze pe george.alex.ciubotaru@gmail.com

Modificat de buru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

apare in comentarii pe link-ul http://www.petitieon...9043/comentarii

George Ciubotaru (5 Martie 2012, 17:44)

Stire

Buna ziua. Problemele cu care va confruntati dumneavoastra mi-au atras atentia si chiar as dori sa realizez un reportaj despre asta pentru Observator Antena 1. Daca cineva este interesat sa-si expuna public problema il rog sa ma contacteze pe george.alex.ciubotaru@gmail.com

Organizam o intalnire sambata 10.03.2012 (ora 12:00, in fata la Casa Poporului) si il invitam acolo ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum 5 minute am primit raspuns de la dealer.

" Buna ziua,

Revin cu informatii asupra propunerii de reparatie pe care o avem la aceasta data.

Valoarea totala s-a impartit dupa cum urmeaza : 1). dealer - 20% din costurile manoperei, 2). importator - 10% din costurile materialelor ,3) diferenta ( 2.618, 15 lei) urmand sa o achitati dumneavoastra daca efectuati reparatia. "

Nu am sa accept aceasta magarie de raspuns.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum 5 minute am primit raspuns de la dealer.

" Buna ziua,

Revin cu informatii asupra propunerii de reparatie pe care o avem la aceasta data.

Valoarea totala s-a impartit dupa cum urmeaza : 1). dealer - 20% din costurile manoperei, 2). importator - 10% din costurile materialelor ,3) diferenta ( 2.618, 15 lei) urmand sa o achitati dumneavoastra daca efectuati reparatia. "

Nu am sa accept aceasta magarie de raspuns.

Sa fiu scuzat de offtopic: ce-ti face frate la masina de valoreaza 2600 lei? colegul a pus un link din care reiese ca porcariile alea care le lipesc costa pana in 100 lei... din diferenta cumperi si usa si aripa, le si vopsesti si-ti raman bani si de mers intr-un we la munte la ski...

O sa transmit su eu linkul petitie la totii cunoscutii cu golf.. m-am saturat de magaria din tara asta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@nervoss

2600 ro este numai partea mea ca restul de 20% dealer si 10% (saracul de el importator) le-ai uitat.

La mine dupa cum se vede si din poza, fata de portiera(de fapt ambele fete) de portiera trebuie inlocuite si aripa stanga trebuie indreptata (cred sau inlocuita).

Am mai scris ca trebuie mediatizate aceste abuzuri facute de dealeri in cardasie cu importatorii si de ce nu producatorii, mediatizare facuta cu ajutorul nostru, a televiziunilor si chiar cu flayere date personal de noi sau puse pe parbriz la utilizatorii de VOLKSWAGEN.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am citit mai demult de probleme si mi-am montat buretii respectivi

dar oricum am grija de fiecare data cand deschid usa

oricum se aduna gheata acolo si cu buretii monati, nu foarte multa, sau nu asa groasa ca fara ei

eu cred ca problema e din cauza ca pragul nu este inclinat pentru a se scurge apa

Modificat de Seb!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@domnul_dan

Vin si eu sambata la locul stabilit.

@buru

Asa ceva nu cred ca este posibil. Totusi i-ai intrebat de ce accepta sa faca rabat? Asta inseamna ca isi recunosc problema. Pe asta ar trebui mizat.

Eu am fost ieri la Midocar Otopeni, m-au tinut 1 ora sa ii faca poze masinii, dupa care mi-au spus sa astept. Ma tot intrebau daca masina este in garantie ca si cum ar conta asta cand ne referim la un defect de fabricatie. Am inteles ca este informare data de importator catre toti dealer-ii ca ar putea apara astfel de probleme din cauza ghetii, se face un dosar, dau unii cu banu' si spun cat acopera ei din toata reparatia. Astept raspunsul lor si voi cere in scris lamuriri asupra discount-ului oferit (sper sa imi ofere ceva) si cum este calculat acesta. Eu am reviziile numai in reteaua VW, dar la cea de-a doua am cu aproximativ 1.000 km depasita limita impusa (mai bine zis recomandata) de ei. Revin cu noutati imediat ce apar.

PS: Ideea este ca ei ne cam urmaresc pe forum si stiu cam ce facem pe aici. Un lucru bun, inseamna ca se pregatesc, cumva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu o sa ma duc sapt asta, o sa le zic ca doar vreau kit-ul de prevenire, usa mi-am indreptat-o singur cat de cat...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@uri

nu am apucat sa-i intreb deoarece mail-ul l-am primit astazi la ora 17.04.

am dat un reply in care i-am rugat sa reanalizeze cererea mea si sa citeasca legea 449/2003.

acelasi mail l-am trimis la Porsche Romania si la Volkswagen AG, mail in care i-am rugat pe domnii din germania sa incerce sa raspunda mai repede si sa nu dureze un raspuns (destul de evaziv) din partea lor aproximativ 3 saptamani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

raspuns de la dealer:

"Buna ziua,

In urma reanalizarii solicitarii dumneavoastra , ne mentinem oferta pentru o perioada de 2 saptamani."

minunat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a fost stabilita pentru sambata o intalnire?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!