Jump to content

Usi deformate de la gheata


dnldnl
 Share

Postare recomandată

nu strica sa avem printat la noi articolele de lege punctate mai sus. are cineva posibilitatea sa le printeze acs?

Si la mine aceeasi problema , coltul de la usa la Golf v s-a indoit , masina a fost la parintii mei ,desi i-am avertizat :argue: , au tras cu simtul raspunderii si ...am colt usa sofer indoit si colt aripa stg fata zgariat.

Masina am lasat-o astazi la PBV1 pt reparatie , vineri ar fi gata.

Am revenit , am luat masina de la PBV1 , cost reparatie 700ron

din banii tai? atat a costat indreptat+vopsit? sau doar kitul de prevenire, scuze scriu in graba si nu am timp sa citesc daca ai descris problema in posturi anterioare.

Modificat de oldhit
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

O sa listez eu articolele de lege care au fost afisate mai sus.

Voi face si o petitie cu un tabel anexat in care sa ne semnam, petitie pe care o vom depune si inregistra oficial la Porche Romania, o vom trimite scanata catre VW Germania si o vom prezenta posturilor TV (la care vom merge maine) si revistelor auto de profil.

Si la mine aceeasi problema , coltul de la usa la Golf v s-a indoit , masina a fost la parintii mei ,desi i-am avertizat :argue: , au tras cu simtul raspunderii si ...am colt usa sofer indoit si colt aripa stg fata zgariat.

Masina am lasat-o astazi la PBV1 pt reparatie , vineri ar fi gata.

Am revenit , am luat masina de la PBV1 , cost reparatie 700ron

Suma mi se pare enorma, tinand cont ca reparatia trebuia sa fie gratuita.

Acum trebuie sa te adresezi OPC-ului (prin mail la adresa reclamatii.bucuresti@opc.ro , le scanezi factura si le expui problema pe larg, in cateva zile ii suni si obtii numarul plangerii pentru a fi sigur ca o vor analiza in 30 de zile) pentru a recupera banii incasati ilegal. Daca OPC-ul confirma oficial ca nu poate rezolva aceasta problema, in mod cert suma de bani (700) + daunele morale + cheltuielile de judecata vor fi recuperate prin proces.

Va rog sa va adresati OPC-ului, pentru a constientiza problema aceasta si a declansa verificari la toti dealerii VW.

Cu stima,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aveti grija si cu usa din spate, daca se aduna gheata..poate sa indoaie usa din fata..o sa va atasez o poza pe seara.

Stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sincer la fel se intampla si la golf4, exact prin aceleasi locuri curge apa si ingheata

iar cand deschid usa se aude cum fierul sparge acea gheata.. bine daca deschizi usa incet

dar totusi la golf4 nu se indoaie tabla... o fi mai groasa decat la golf5 ? :)

sa ne asteptam ca la golf7 tabla sa fie cat foita de la ciocolata poiana ? :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mergem si la o reprezentata? mai jos programul de la PBN:

Vanzari:

Luni - Vineri: 08:00 - 19:00

Sambata: 09:00 - 15:00

Duminica: inchis

Service:

Luni - Vineri: 07:00 - 19:00; Service Rapid: Luni - Vineri 08:30 - 17:30; Statie ITP: Luni Vineri 08:00-17:00

Sambata: Service Rapid 09:00 - 15:00

Duminica: inchis

Piese de schimb si accesorii:

Luni - Vineri: 08:00 - 19:00

Sambata: 09:00 - 15:00

Duminica: inchis

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca nu aflam de la voi, o strambam si eu... am deschis usa cu mare grija si am avut la mine preventiv o mica surubelnita ... dupa ce deschideam usa putin spargeam gheata cu acea surubelnita... nu mi se pare normal... daca pana acum nu am avut asa ierni geroase si saraca masina a scapat de data asta mi-a ajuns cutitul la os... cam multe probleme....stergatoarele nu le pot ridica pentru a le curata sau pentru a le bate putin pe parbriz cand ningea si se incarcau... in aripi se strange anormal de multa zapada inghetata si cade ff greu ..se dezlipeste de contraaripa si ramane acolo si face un zgomot de frecare... m-am chinuit iarna asta...soramea are golf 4 si nu sunt problemele astea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sincer la fel se intampla si la golf4, exact prin aceleasi locuri curge apa si ingheata

iar cand deschid usa se aude cum fierul sparge acea gheata.. bine daca deschizi usa incet

dar totusi la golf4 nu se indoaie tabla... o fi mai groasa decat la golf5 ? :)

sa ne asteptam ca la golf7 tabla sa fie cat foita de la ciocolata poiana ? :D

Asa se intampla si la 6. Ma bucur ca luati atitudine. Sa inteleg ca doar in Romania este acest abuz cu reviziile musai la reprezentanta? Cazul ipotetic in care se poate merge in ungaria la service vw s-ar putea remedia pe cheltuiala lor?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate si eu am vazut un Golf 6 break la Porsche cu aceeasi problema avea coltul de3 la usa indoit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Total de acord.desi maine nu ma pot prezenta,semnez alaturi de voi.

Intrebarea mea este totusi cum reusiti sa faceti asa de rau usa,sau cu ce forta trageti?mie mi s-a intamplat acum 3 ani,am vazut ca opune rezistenta si m-am oprit.apoi am batut de 2 ori cu un ciocan de plastic si a fost ca si cum nu s-ar fi intamplat.

Brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai tu nu ai tras tare ca e a ta si te doare sufletul, dar daca se urca un prieten( blonda :lol: ) in dreapta si trage de usa ...aia e

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut ieri o jetta cu problema asta. Tabla pare foarte subtire. Si la golful meu 4 se strange gheata multa acolo, dar in nici un caz nu s-a strambat tabla. Am tras mai tare putin si s-a spart gheata de acolo. Daca tabla e subtire nu-ti trebuie multa forta sa o indoi. Toata portiera actioneaza ca o parghie si nu cred ca-ti dai seama cand o indoi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@vali_devill

la golf 5 nu se poate sparge cu un ciocan de plastic/cauciuc deoarece in spatele portierei se formeaza un bloc compact de gheata si oricat de usor incerci sa deschizi portiera tot se indoaie tabla pentru ca fata portierei este o simpla tabla montata ca un sandwich pe scheletul portierei.

Modificat de buru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca a incercat sa spuna ca in momentul in care usa a opus rezistenta nu a mai tras (fortat), si a reparat cat se indoise cu un ciocan de plastic!

Modificat de sebip
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@buru: a explicat sebip inca odata ce am zis.

Brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Am o prima veste buna. Am primit un raspuns din partea unei case de avocatura interesata de declansarea procesului colectiv (din motive de etica am sters tarifele si numele firmei):

"Buna ziua, Va confirm disponibilitatea unui avocat pentru o intalnire la sediul nostru, ........, ...... februarie in intervalul orar 10-12 sau 14 - 16. In cadrul acestei intalniri dvs. veti avea posibilitatea sa va prezentati problema cat mai detaliat si sa prezentati documente relevante. Onorariul orar pentru consultanta din cadrul acestei intalniri este de .... EUR + TVA iar in situatia in care cazul dvs. necesita o analiza mai detaliata, avocatul va prelua cu acordul dvs. documentele pentru elaborarea unei opinii legale care va fi taxata cu acelasi onorariu orar. Daca totusi dvs. alegeti incheierea unui contract de asistenta juridica si reprezentare, vi se va prezenta onorariul contractual, in cadrul intalnirii sau ulterior, pe mail, caz in care onorariul mai sus mentionat va fi inclus in onorariul total al contractului. Va multumim pentru increderea acordata XXXXXXXXXXXX si va rugam sa ne comunicati acceptul dvs. cu privire la cele de mai sus pentru a fixa ora intalnirii. "

Maine va voi prezenta oferta concreta si vom stabili daca ii vom da curs, caz in care va trebui sa ne organizam in acest sens (sa mandatam 2 reprezentanti pentru declansarea procesului).

Cu stima,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Am aceeasi problema ca si voi, cu portiera dreapta fata.

Doresc sa ma alatur initiativei intrucat am primit un raspuns azi de la VW PBN care nu m-a multumit.

Voi participa si eu maine.

O seara buna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu sunt nou pe acest topic, dar mie unul mi-a ajuns de nesimtirea de care m-am lovit la noi in service-uri, incat am decis sa scriu despre asta.

Am un Golf V cu aproape 150 000 km, facuti cam in 6 ani . In toata aceasta perioada masina mea a fost la toate Service-urile din Bucuresti cu titulatura de service VW ( midocar, porsche ). O bataie de joc !!!! NU O SA-MI MAI IAU VW !!!!!! din cauza oamenilor care se ocupa de ele.

Am crezut ca sunt fitze cand am auzit de romani posesori de Audi-uri ce-si faceau reviziile direct in Germania !!! ii inteleg , dar asta implica un cost prea mare pentru aceste masini incat clar trebuie schimbata firma.

Aceeasi problema o am si eu cu portiera indoita.

1. Am fost sa rezolv problema! Din cauza unei revizii facute cu intarziere de 1200 km , am ratat rezolvarea problemei pe garantia producatorului. Mentionez ca am majoritatea reviziilor facute cu macar 1000 chiar 2000 de km inainte de termenul limita, dar care nu au contat la evaluare.

Reparatia costa 1700 ron - 2000 ron !!! cum am fost "consiliat"

2. Am decis sa merg pe CASCO, care NU ACOPERA ASA CEVA!!!! - astept oficial dosarul cu negatia , raspunsul fiind in acest moment verbal dat deja de cei de la asigurare.

SFAT incercati sa rezolvati aceasta problema pe asigurare la VARA !!! intelegeti voi!!

Cred ca o scrisoare catre cei din Germania ar fi indicata in vederea clarificarii situatiei de la noi.

am sa incerc sa ajung si eu la intrunire

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ATr82

Am scris de 2 ori pana acum si nu am primit decat un autoreply de la serverul lor de mail.

Halal politica de customercare mai au si nemtii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am fost saptamana asta in 2 reprezentante Vw si declar ca am incheiat-o cu ei si cu marca asta. Masina este ok momentan dar nu vreau sa ajung sa am probleme si sa fiu tratat cu scarba sau indiferenta.

Stima

Modificat de adriano872
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut, v-ati vazut azi la 12 ? :)

daca citeam din timp veneam si eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Ne-am intalnit 8 persoane, am discutat fiecare caz, am semnat o petitie pe care o vom inainta catre Porche Romania luni.

Pentru cei care nu au putut veni sau sunt din alte localitati, am initiat deja o petie online (este in curs de aprobare) pe care sa o semnam toti cei patiti si sa o popularizam in mediul online (retele de socializare, presa, televiziuni) .

Am decis sa ne documentam cat mai bine in urmatoarele 1-2 saptamani si sa adunam cat mai multe probe (de ex. raspunsuri oficiale de la asiguratorii Casco prin care afirma ca nu suporta vicii de fabricatie, raspunsuri oficiale de la Porsche/Midocar/alti dealeri, devize de reparatii de la cei carora le-a fost reparata masina pe culanta total sau partial, raspunsuri oficiale primite de la OPC, mailuri sugestive, etc ..) in vederea declansarii procesului.

Modificat de domnul_dan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

foarte buna ideea cu petitia on-line. Spunea cineva zilele trecute de ceva fluturasi pe care i-am putea raspandi posesorilor de VW care au aceeasi problema. Eu de exemplu am un vecin care are si el coltul indoit. Trebuie sa promovam semnarea petitie on-line. Dupa ce se aproba petitia, facem si un mic text pe care il vom imprima fiecare spre distribuire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am creat un topic separat pentru petitie aici: .

Continuati acolo, va rog.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost astazi la reprezentanta deoarece in urma reclamatiei facute la dealer si la Porsche Romania mi-au dat un mail prin care ma invitau la o constatare.

M-am prezentat la ora ora 9.30 si la ora ora 12.10 mi-au dat masina spalata si mi-au zis ca au facut cateva fotografii si au intocmit un dosar (mi-au cerut sa vada planul de service pe care il am facut la zi la ei).

Nu mi-au dat niciun verdict deoarece urmeaza sa plece cineva de la dealer direct la Bucuresti la Porsche Romania sa discute citez: "fata in fata" despre aceasta problema.

Am vrut sa imi fac si programarea pentru schimb ulei si filtre dar a esuat pentru ca nu mai fac aceste operatiuni cu materialul clientului (anul trecut faceau cu uleiul si filtrele mele, uleiul il cumpar cu 30% mai jos decat il au ei si filtrele la fel).

Va tin la curent cu raspunsul pe care il voi primi.

Modificat de buru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avand toate reviziile la zi facute la ei tot nu au dat OK la reparatie? :tuktuk:

Am inteles ca cei care nu au facut o revizie la timp sau nu le au pe toate facute la reprezentanta sunt refuzati pe motive absolut ridicole si fictive chiar.

E nevoie de aprobare de sus si pentru o asemenea reparatie sau e tot o scuza ca sa zica domne noi am vrut, dar cei de la bucuresti, in urma discutiei fata in fata au zis nu. Nu vreau sa cobesc.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!