Jump to content

Usi deformate de la gheata


dnldnl
 Share

Postare recomandată

Am constatat o problema destul de grava: se formeaza gheata pe stalpul de la usa mai ales la cele din fata si cand incerci sa fortezi la deschidere se straba coltul de jos de la fata de usa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu consider că este o eroare de proiectare.Am fost atent să nu fortez dar c

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aceeasi problema o am si eu cu coltul indoit usa sofer Nici la dacie nu pateam asa ceva

Sa vezi show cu casco cu coltul indoit deja am sunat la service considerand problema de garantie si mi-au zis ca nu o fac pe garantie Prin urmare ramane casco

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

treaba cu deformarea usilor e pe bune si am trait-o pe pielea mea ieri.am inebunit.se formase gheata intre usa si aripa.dau sa deschid usa si norocul meu a fost ca am deschis cu blandete-am indoit coltul usii 2 cm.cunosc cazuri in care au tras de usa taraneste si au indoit usa cam o palma!

concluzie:tabla e varza,calitatea vopselei e de 2 lei.mai am un mk3 care are tabla de moskvici pe langa mk5.

noroc cu bunul meu prieten si forumist metalworker(nick-ul spune tot,nu?) si al ciocanului sau magic de plastic/teflon/cauciuc,acum e la loc,ca nou nouta usita mea.asa ca aveti grija.brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare!

Ma gandeam sa avertizez si eu pe altii dar vad ca nu sunt primul :)

Si eu am patit acelasi lucru. S-a indoit usa de la pasager, dreapta.

Firma unde lucrez are in flota tot Golf 5.. si mai stiu inca 5 masini cu aceeasi problema :|

Stiti cumva daca polita Casco acopera aceasta dauna ?

multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inca nu am ajuns la service Pt ca pe vremea asta nu am chef sa imi las masina in service

Dar o sa ajung si iara incepe scandalul cu midocar :)

Eu am 2 cm coltul indoit faza naspa e ca la aripa a sarit vopseaua si sincer am deschis incetisor usa

Ce sa mai zic daca nici usile nu sunt capabili sa le faca bine

Cum termin leasingul e direct in targ

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce ani de fabricatie sunt masinile voastre patite? Sper si eu probabil la cele mai noi sa se fi facut ceva in sensul asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A mea e din 2004 dar cele de care stiu eu sunt din 2007 si 2008.....

Modificat de dudu
Nu mai da Quote mesajului anterior! Foloseste AddReply sau FastReply! Citeste Regulamentul! Multumesc!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bleunightdanger

Am patit si eu la fel pe Golf V din 2008. Dar nu inteleg de ce in USA problema o rezolva producatorul GRATUIT si in Romania nu vor sa o faca pe garantie.........

Ziceti ca ati fost la VW si au zis nu? Au zis nu romanii sau nemtii? Importatorul face constatarea si intocmeste un dosar cu toata documentatia ce este trimis la producator care ulterior isi da ok-ul sau nu....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aceeasi problema o am si eu...am indoit coltul usii la sofer cam 2 cm...nu imi venea sa cred cand am vazut,ma bate gandul sa ii dau 2-3 ciocane de cauciuc sa vad daca o indrept!A mea e din 2006

Modificat de mejdelicious
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am indoit-o putin...astept sa vina primavara sa vad ce se poate face...apropo de calitatea vopselei pot sa spun ca lasa de dorit...masina din 2008 si deja a sarit vopseaua de pe aripa langa capota unde a stat gheata mai mult timp impreuna cu cele mai corozive solutii imprastiate de autoritati pe asfalt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bleunightdanger

la mine e indoita destul.... oricum un "tinichigiu" poate sa o indrepte, apoi se da cu spritzchit si se vopseste.... toata usa.

Trist este ca producatorul nu a luat nicio masura de corectie pt acest mic "defect" de proiectare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bleunightdanger

Porsche Romania a refuzat si in cazul meu sa o faca pe garantie, am scris mail la VW AG si inca nu au raspuns.

Intre timp masina se face pe CASCO prin inlocuirea fetei de usa.....

Mai nasol este capota care Allianz nu a vrut sa o despagubeasca spunand ca e vorba de un gainatz si nu de o piatra..... shit happend

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

masina mea e 2008 Inca nu mi-am facut curaj sa ma duc la midocar

Poate mergem mai multi odata sa le dam in cap cu masinile Eventual putem face si o notificare in germania tot la gramada:))

Si daca nu iese nimic CASCO

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceeasi problema o am si eu la Audi :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceeasi problema......e proiectata foarte prost portiera-scurgerea. Pentru "nemtzalai" cu garaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am patit-o si eu, la usa stanga fata. nu grav, dar se vede indoitura.

chestia asta plus faptul ca stergatoarele se strica daca le ridici cand sunt in pozitia normala mi se par 2 erori de proiectare la golf si as fi preferat sa nu existe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

damn ...imi pare rau sa aud ce ati patit cu masinile voastre ... citind mi-am dat seama ca e o problema generala si nu una care tine doar de o serie anume ... inca o data ma bucur ca a mea sta la adapost noaptea :icon_thumright: ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bleunightdanger

In Postul #4 se gaseste documentatia de service cu operatiile necesare pentru remedierea acestei problema. Din pacate "treaba" trebuie s-o facem noi, pe ai nostri bani caci pe garantie nu le-au facut decat in SUA......

Eu pe viitor intentionez sa curat ca lumea toata gheata de la stergatoare (cu un spray de dezghetat si/sau apa calda etc..) si cam atat....e singura solutie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poti sa ai mama garajului,eu am garaj si tot am patit beleaua.daca mergi pe drum in oras si ninge,ploua,mai stiu eu ce,si se aduna gheata la roata sigur o sa ai gheata si la usa.si ajungi acasa sa bagi masina in garaj ,si gata distrugerea,inainte de a ajunge masina la caldura.brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mda eu cu stergatoarele nu ma plang au 3 ani si debea acum tre sa imi cumpar altele stergatoare bune se gasesc pe undeva rapid eventual OEM ?:rolleyes:

Referitor la usa am eu o idee cum o sa o repar gratis dar nu o pot posta aici:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bleunightdanger

Dragilor,

La doua zile dupa ce am scris email direct la VW A.G. din Wolfsburg, am primit raspuns de la acestia cum ca au trimis cazul la importatorul din Romania.

Dupa doar cateva ore de la emailul nemtilor, am primit mail de la Porsche Romania cum ca sa le dau datele masini si numele dealerului care mi-a refuzat reparatia pe garantie.

Masina este deja in PBN si o repara pe CASCO. Dar pt cine inca nu a dus-o va sfatuiesc calduros sa scrieti la VW.

Raspunsul primit de la VW AG:

Dear Ms.,

We kindly request your understanding that is not possible for us to attend to all our customers from our headquarters in

Wolfsburg, but count on the competence of our world-wide network. Consequently, we have forwarded your correspondence to our

importer

SC Porsche Romania s.r.l.

Sos. Pipera - Tunari 2

Sector 2 R.

7719000 Voluntari

Rumaenien

Tel.: +4021203286

responsible for all matters concerning sales and service of Volkswagen in your country, asking them to look into your issue and

get in touch with you directly. Please expect further communication from them.

Yours sincerely,

i.V. Michelina Lauriola Maenza i.V. Karin Gaedecke

Volkswagen AG

38436 Wolfsburg

Tel +49 (0) 1805 865579*

Fax +49 (0) 1805 329865*

Mail to kundenbetreuung@volkswagen.de

Homepage http://www.volkswagen.de

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda , confirm si eu problema cu usile la Golfu V, doar ca la mine e putin sesizabil, are un mic luft. E ceva defect de fabricatie , pt ca in sezonul cald am in locul dintre aripa si prag ,o gramada de frunze noroi etc.Incerc pe cat posibil sa le curat si sa bag jet cu apa prin zona respectiva.

:) Ce sa repare pe garantie ? Pbn ? M-as mira , poate casco

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!