Jump to content

Usi deformate de la gheata


dnldnl
 Share

Postare recomandată

Eu am indreptat coltul usii la a mea cu mana, o indoisem intr-o bordura dar nu a sarit vopseaua, are Golful o tabla..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ieri m-am interesat de buretii pentru colturile usilor la reprezentanta ElcarGid din Buzau. Auzisera de problema insa au spus ca ei nu repara si nici nu previn gratuit aceasta problema. Pentru montarea buretilor impreuna cu devierea traseului de scurgere a apei mi-au cerut putin peste 600 ron. Am inceput sa rad :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca gasesti ceva pdf-uri cu detalierea in imagini a acestei devieri. In principiu se lipesc niste bucati de cheder de usa undeva in interiorul contra-aripii...se mai lipesc 2 placi de spuma,cate una pt fiecare aripa si cei 2 buretei de la colturile usilor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am scos si eu azi doi pumni de pamant cu frunze si alte alea din stanga, in dreapta era curat :dry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Azi am fost la PBV1, am mers la departamentul service...express service parca se numea ghiseul...m-am cam certat cu individul de acolo...sincer chiar nu ma asteptam sa se poarte atat de urat si de scarbit. Mi-a spus ca nu se previne deformarea gratuit. Si mi-a spus ca sa iau nustiu ce medicament pt boli psihice preventiv ca sa nu o iau razna mai tarziu....asa compara el preventia indoirii usilor...ca sa schimb si motorul ca poate se strica mai tarziu...sa schimb si cutia de viteze ca poate se strica. A mai spus si ca VW isi asuma reparatia numai daca dauna s-a produs...el face un dosar si etc....imi venea sa il calc in picioare acolo...astfel de oameni nu ar avea ce sa caute la un ghiseu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

o varianta foarte simpla si care nu necesita vreun cost ci doar 5 minute si o cheie in stea..

- se desfac trei dintre holsuruburile ce prind carenajul de plastic din spatele aripei fata a masinii.

- se trage usor de acest carenaj (aparatoare de noroi..sau cum i-o spune) din partea de jos din apropierea pragului.

(a se remarca motivul pentru care se formeaza gheata: o cantitate substantiala de moloz si frunze)

- se spala cu un jet de apa. in lipsa unui furtun cu apa sub presiune merge si cu apa dintr-un bidon - doua.

- se infige la loc carenajul de plastic si se prind holsuruburile.

Recomand si eu aceasta operatiune,am facut-o si am scos 1.5 kg de pamant din aceea zona(pe stanga,pe dreapta era curat),

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

confirm, la mine in 4 ani jumate era pana sus pamantul cu frunze, masina sta parcata sub un copac imens, deci se strange acolo la greu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Pentru ca problema sigur mai este inca de actualitate..a mai fost cineva recent la vreo reprezentanta vw pentru a incerca sa isi rezolva problema pe garantie?

M-ar interesa care ar fi condtiile cerute de vw pentru a o repara pe garantie.

Pentru ca din ce stiu (cel putin la tess Brasov) la golf 5 problema asta cu usa deformata de la gheata si la vw passat problema injectoarelor se pot repara pe garantie chiar daca masina este mai veche de 2 ani ( implicit garantia expirata)

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am intrebat la Cardinal Ploiesti si la Midocar Bucuresti despre aceasta actiune si ambii dealeri mi-au spus ca nu se poate interveni INAINTE ca usa/usile sa se deformeze. Adica nu pot face reparatii cu scopul de preventie, ci doar in momentul in care usa/usile s-au deformat se deschide un deviz pentru lucrare. Ciudat este ca unul dintre dealeri mi-a spus ca totul se face pe cheltuiala VW, iar celalalt mi-a spus ca actiunea costa in jur de 650 lei si o platesc eu, ca proprietar. Nu mai stiu care dintre dealeri era dispus sa faca reparatia gratuit, insa nu strica sa ceri pareri de la mai multi dealeri, chiar daca nu sunt in zona ta (oras, judet, etc.). In alta ordine de idei, parca in Brasov sunt cei de la Tess si din cate stiu, ei fac actiunea aceasta gratuit, dar TOT DUPA CE USA A FOST STRAMBATA, NICIODATA CA MIJLOC DE PREVENTIE. 

 

Asta stiu eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da..asa mi-au spus si mie. Daca se deformeaza ei repara gratis. Referitor la cei 650 lei cred ca este vorba de pretul prevenirii indoirii. Adica: 2 buretei mici la colturile usilor, 2 bucati de spuma in interiorul aripii si niste chedere pe care le taie si le lipsesc in zona cu problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

 

stiti cumva daca la Timisoara, Autoclub sau Quark Motors efectueaza reparatii gratuite in cazul usilor deformate de la gheata?

 

Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, 650 lei daca vreau sa imi faca operatiune inainte ca usa sa se deformeze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce tampenie. Nu mi se pare normal ca un dealer sa repare gratis si unul sa iti ceara bani.

Eu anul trecut cand am avut portiera indoita de la gheata, cei de la Sandra Trading Iasi mi-au zis ca repara doar pe banii mei...

Noroc de Casco. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum inteleg cum aveau astia la golf 5 portiera . cu coltul in exterior. nu intlegeam. am vazut ca si la astea noi mai e ceva ceva.. si la mine aveam ceva gheata dar putina si am dat'o jos ! ce se poate pune ? exista de la ei buretii aia speciali ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La G5 era problema. La G6 si la Jetta 6 nu stiu sa mai fie probleme. Eu nu am avut desi pasagerele au avut prostul obicei sa traga sanatos de usa cand era gheata la baza si tot ce s-a intamplat a fost sa se sfarame gheata.

 

Lucian, ai avut noroc ca ti-au acceptat pe casco. Am auzit de cazuri cand casco nu accepta asa ceva pe motiv ca era viciu de fabricatie si nu este acoperit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Le-am zis ca am lovit-o intr-o teava dintr-un gard, la bloc :)) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Treaba cu teava e una dintre scuzele pe care le accepta CASCO, insa asa cum spune si Ego, in functie de ce declari si mai ales ce scrii, te despagubesc sau nu. Si treaba asta e relativa de la client la client, chiar daca toata ziua ar avea numai aceasta dauna la zeci de G5. Totul este sa stii ce spui, desi nu e tocmai legal sa minti, insa nu ai incotro pentru ca te pot refuza cu contractul in mana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
danny_boy242001

Anul trecut am patit-o si eu cu coltul de la usa indoit de la gheata.M-am dus la reprezentanta si le-am spus ca asta este defect de fabricatie si ca trebuie reparat gratis.Au zis ca nu pot sa ma ajute si ca sa vin ca o repara cu 300-400 ron.Le-am spus ca nu e normal ca in fiecare iarna sa dau banii astia daca se intampla iar sa se strambe.Dupa 2 saptamani m-au sunat si au zis sa vin cu masina ca o repara gratis si ca imi monteaza si acei bureti la usi ca sa nu mai am treaba, asta pentru ca au primit ordin de la Bucuresti ca toate golfurile cu problema asta sa se repare gratis considerand asta defect de fabricatie.Eu ii sfatuiesc pe toti cei care au problema asta sa procedeze la fel pentru ca nu este normal sa suportam reparatia unui defect de fabricatie.Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am patit acelasi lucru la usa soferului, dar nu am avut rabdare sa umblu pe la reprezentante si am preferat sa o repar pe casco, bineinteles cu un motiv bine intemeiat. Iarna asta am dat cu un spray de dezghetat incuietori in spatele usilor si nu a mai aparut gheata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

@Deco Ai aflat ceva detalii de la reprezentantele din Timisoara? Acum cateva saptamani am tras o sperietura cand s-a depus gheata in acea zona, si as prefera sa previn, nu sa repar... O seara faina!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut SebTm,

 

am aflat urmatoarele: am fost la ambele reprezentante, atat Quark Motors, cat si Autoclub. Am aflat de la ambele reprezentante ca primul pas este sa merg cu masina curata ca sa faca poze la defectiunea cauzata la usa/usi. Se face o cerere de decontare care se transmite la Bucuresti. Dupa aceea, se asteapta maxim 28 de zile, pana vine decizia.

Cei de la Autoclub au zis ca si momentan au avut masini la reparatie cu aceasta problema. Ce mi-a mai spus consilierul, a fost ca nu e sigur ca se deconteaza toate cheltuielile (mai concret mi-a spus ca preparatie pt vopsire nu se deconteaza). Saptamana viitoare voi merge la Autoclub pentru realizarea pozelor si crearea cererii de decontare.

 

Voi reveni cu detalii.

Toate cele bune!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut,

 

revin cu informatii noi. Dupa cum stiti, am depus cerere de reparatie pentru repararea defectelor de deformare a usii fata stanga la Golful meu. Reprezentanta 'tintita' a fost Autoclub Timisoara de pe calea Lugojului, bifurcatie aeroport. Cererea mea a fost acceptata cu urmatoarele conditii: trebuie sa platesc 10% din costul reparatie (undeva in jurul a 220 RON) plus preparatia de vopsire (250 RON). Deci totalul de plata este in jur de 470 RON.

Pana nu uit, consilierul mi-a spus ca reparatie trebuie efectuata in 28 de zile de la data primirii acceptului.

 

Ce parere aveti?

 

Toate cele bune,

Deco

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

revin cu vesti 'finale'. Am primit acceptul de reparatie, am dus masina la reparat, in 3 zile a fost gata. Aripa si usa stanga fata au fost vopsite, a iesit foarte frumos. Au deviat si calea apei pe ambele parti ca sa previna o eventuala defectiune asemanatoare in viitor. Am platit asa cum am zis 10% din reparatie (vreo 220 RON) plus pregatire de vopsire (tot in jur de 220 RON).

 

S-a incheiat cu bine si aceasta 'poveste'.

 

Succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!