Jump to content

Usi deformate de la gheata


dnldnl
 Share

Postare recomandată

Am si eu aceeashi problema cu , coltzul ushii din fatza indoit de la gheatza ....si-a remediat cineva aceasta problema ? ce trebuie sa fac ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa citesti ce scrie aici

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

WooZie te-au mai sunat cei de la PBN sa-ti monteze acele "chestii"??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deloc, ii mai las o saptamana si ii sun eu, banuiam ca asa se intampla...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa este, masina se repara gratuit.Pentru masinile care nu mai sunt in garantie termenul folosit de ei este de "culantza".Eu am reusit sa o repar prin culantza dupa lupte indelungatte cu ei(2 luni).Nu au inlocuit panoul usii...l-au indreptat ca asa e in Romania.Va recomand sa mergeti cu incredere la PBN, o sa o repare GRATUIT.Pe linga reparatia usii se vor monta si niste piese aditionale care spun ei pe viitor nu vor mai da voie ghetii sa se mai formeze.NU VA LASATI!MERGETI CU INCREDERE SI HOTARATI E DREPTUL VOSTRU.

MULTUMESC CELUI CARE A DESCHIS ACEST TOPIC MA AJUTAT FOARTE MULT.

pai nu pot face ptr oricine aceasta "culanta"... acest gest frumos, marinimos...generos etc.... suportat in totalitate de service... poate esti un client fidel al acelui service... sau... iar cu garantia la tabla de 10 ani... este in cazul coroziunii... nu da garantie la tabla ca s-a strambat....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Logic ar fi sa suporte service-ul, pt ca tu ai platit o masina cu un defect de fabricatie. Daca vrei e cam acelasi lucru cand se constata defecte la diferite componente se fac rechemari, doar stii nu ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa este, masina se repara gratuit.Pentru masinile care nu mai sunt in garantie termenul folosit de ei este de "culantza".Eu am reusit sa o repar prin culantza dupa lupte indelungatte cu ei(2 luni).Nu au inlocuit panoul usii...l-au indreptat ca asa e in Romania.Va recomand sa mergeti cu incredere la PBN, o sa o repare GRATUIT.Pe linga reparatia usii se vor monta si niste piese aditionale care spun ei pe viitor nu vor mai da voie ghetii sa se mai formeze.NU VA LASATI!MERGETI CU INCREDERE SI HOTARATI E DREPTUL VOSTRU.

MULTUMESC CELUI CARE A DESCHIS ACEST TOPIC MA AJUTAT FOARTE MULT.

In baza afirmatiei tale m-am gandit sa sun la PBV1 si sa le cer montarea elementelor de spuma chiar daca usa mea nu este indoita, dar din cauza ghetii pentru evita deformarea, asta iarna a trebuit sa ma urc prin dreapta.Le am facut paralela cu Golful sotiei care are usa indoita din cauza ghetii si l-am explicat ca am avut aceeasi problema dar spre deosebire de ea, eu nu am fortat usa si am preferat sa merg cu tramvaiul. Primuil lor raspuns a fost ca nu se face asa ceva, apoi ca se face dar doar in garantie si al treilea raspuns ca se face dar pe casco(adica Casco dupa ce ca plateste usa indoita din cauza lor mai plateste si piesele din spuma?Raspunsul lui a fost ca "da"). I-am spus de culanta, era cam nedumerit si nu credea ca PBN a facut acest lucru deoarece culanta se aplica pentru sume mai mari si pt masinile cu toate reviziile facute la ei.Intrebarea mea este: pentru a beneficia de culanta tu ai avut reviziile facute la ei si dupa terminarea garantiei?

Pentru caroserie exista o garantie? Nu ma refer la rugina ci la elementele caroseriei(de ex: mi se rupe o balama la usa)

Modificat de danok
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar acum am sunat iar la pbn pt a afla ceva, ca nu m-au sunat cum au promis. Raspunsul a fost ca pt golf se stie si se remediaza problema, dar pt jetta inca nu se cunoaste fenomenul :D. In concluzie a ramas sa fiu sunat dupa ce afla respectivul daca culanta se aplica si la jetta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In baza afirmatiei tale m-am gandit sa sun la PBV1 si sa le cer montarea elementelor de spuma chiar daca usa mea nu este indoita, dar din cauza ghetii pentru evita deformarea, asta iarna a trebuit sa ma urc prin dreapta.Le am facut paralela cu Golful sotiei care are usa indoita din cauza ghetii si l-am explicat ca am avut aceeasi problema dar spre deosebire de ea, eu nu am fortat usa si am preferat sa merg cu tramvaiul. Primuil lor raspuns a fost ca nu se face asa ceva, apoi ca se face dar doar in garantie si al treilea raspuns ca se face dar pe casco(adica Casco dupa ce ca plateste usa indoita din cauza lor mai plateste si piesele din spuma?Raspunsul lui a fost ca "da"). I-am spus de culanta, era cam nedumerit si nu credea ca PBN a facut acest lucru deoarece culanta se aplica pentru sume mai mari si pt masinile cu toate reviziile facute la ei.Intrebarea mea este: pentru a beneficia de culanta tu ai avut reviziile facute la ei si dupa terminarea garantiei?

Pentru caroserie exista o garantie? Nu ma refer la rugina ci la elementele caroseriei(de ex: mi se rupe o balama la usa)

se inlocuieste si daca pocneste sau se slabeste din bolt... de rupt...e cam greu sa se rupa fara sa fie defect in exploatare :)...

si in cazul in care dai portiera peste cap si dupa asta sta mai jos si poate iti vajaie..nu cred ca e normal sa o repari pe garantie... caci din vina ta s-a intamplat asta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se inlocuieste deloc conform PBV1. Le-am pus azi intrebarea asta si mi-a supus ca garantia de x ani este doar pentru rugina si vopsea.

Revenind la problema cu gheata, fireste, mi-au spus ca piesele costa 500 RON si manopera 150 RON si nu se pot face gratis deoarece masina nu mai este in garantie.Punct. Avand in vedere ca problema mea era si cand masina beneficia de garantie , dc sa nu mi-o repare acum? Si pana la urma ce treaba are cu garantia?Ar trebui sa il considere un defect de proiectare nu ca un element care a fost bun si s-a defectat,nu?

Ceva sfaturi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Răspuns oficial din Germania. Cu mare părere de rău o spun, service-urile din Rom

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alta idiotenie am auzit astazi. Daca era usa indoita o reparau si puneau piesele alea din spuma fara nici un cost, chiar daca masina nu e in garantie, dar nefiind usa indoita nu au cum sa deconteze lucrarea....deci nu se poate, intreb " adica e mai usor sa bagati masina in service sa indreptati si sa vopsiti decat sa bagati draciile alea in aripi ? " Si el....stiu ca pare absurd dar asa este, e mai usor de reparat decat de pus alea. Am ramas mut, ce sa va mai zic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si doua c....turi de spuma sa coste 500RON? Cred ca "piese" este prea mult spus pt doua bucati de polistiren.Si pana la urma sa inteleg ca de fapt nu monteaza nimeni daca nu e indoita usa?

Modificat de danok
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu neaparat, astept sa se "documenteze" cel care a stat de vorba la tel cu mine, nu stiu cat i-o lua, probabil pana la iarna....nu-i las deloc, ma tin ca raia de capul lor. Trebuie sa insisti , sa fii mai nebun ca ei daca vrei sa obtii ceva, amenintari, povesti cu mail la nemti....altfel n-ai succes

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

i-ati un g5 eventual atat daca tot ii stresezi.. eu nu am auzit sa se fi intamplat la jetta :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai pana la bancheta din spate e golf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aripile si cu portierele nu sunt la fel.... ai auyit la vreo jetta sa pateasca asta? eu unul nu.. iar golfuri am vazut destule

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Am văzut şi la vreo două jette. Una la mine pe stradă şi una pusă la v

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu, n-am auzit, dar nici nu vreau sa aud la a mea sau chiar sa vad... de aia intreb

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar la golf-ul 5 variant cum o fi, ca multi zic ca este de fapt o jetta variant. Eu cred ca sunt la fel toate astea 3, golf, jetta si variant la caroserie pana la un punct, difera doar spatele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

confirm si eu, am vazut ieri o jetta cu portiera stanga indoita, mai mult ca sigur de la gheata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma dupa lungi cautari si diferite preturi de reparatie oferite am reusit sa rezolv problema la un mosulica cu 50 lei ( indreptat usor cu ciocan de cauciuc ... chituire in 3 pasi... iar apoi dat fix in zona aia un jet de vopsea neagra metalizata). La reprezentanta imi spusese un amic ca ma poate ajuta fara contract de service sa imi repare usa ( demontat , indreptat si revopsit toata usa) cu 350 lei...mi s-a parut mult si in plus nu am fost de acord sa imi vopseasca usa intreaga, mai ales ca e din 2005 masina si s-ar fi vazut diferenta cam mult...

Rezultatul dupa vizita la tinichigiul batranel este unul foarte bun.. se cunoaste doar atunci cand e proaspat spalata si te uiti foarte atent la usa.. in rest se pune imediat praful si murdarie fiind exact langa roata.. o sa ii fac si un polish vara asta si cred ca se va uniformiza...

Toate cele bune! :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

am si eu o intrebare daca ma poate ajuta cineva in legatura cu indoitul portierii:

unde o pot face si eu in iasi?

astept rasp la adresa de mail: twinky_style@yahoo.com daca ma poate ajuta cineva

va multumesc!!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut tuturor, sunt proaspat posesor de G 5, am citit topicul asta si nu ma mai minunez, incep sa cred ca am facut o achizitie proasta, f multe probleme cu aceste masini, .................dar sa revenim. Nu putem sa copiem acele bucati de poliester si sa le adaptam ??? Sau o alta metoda sa evitam aceste neplaceri la iarna??? Poate stie cineva o alta metoda, ca doar suntem renumiti ptr inventii ( romanul e inventiv). Asteptam pareri, idei, sfaturi care au fost puse in practica, orice. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!