Jump to content

Usi deformate de la gheata


dnldnl
 Share

Postare recomandată

Golf 5 , 2008 , usa de la sofer s-a deformat de la gheata cand am deschis-o asta iarna

Am trimis mail celor de la Scorpion Focsani , mi-au zis ca au tpl pt Romania cu acel defect si ca o remedieaza pe garantie !

Au pus niste capacele acolo pt ca se infunda cu frunze scurgerea aia de la usile fata , asta daca nu inghetau ( cum s-a intamplat )

Au facut poze , au trimis la Porsche au dat ok-ul la reparatie si maine ma duc sa-mi scot masina din service .

Precizare : Cica toti dealerii au primit instructiunile si sunt obligati sa repare acest defect.

Cerintele au fost : certificat de garantie original , caiet service cu revizii la zi , nici o interventie sau reparatie la usa .

Daca ai Casco , tre sa demonstrezi ca ti-a indoit-o cineva ! Daca te duci si zici ca s-a format gheata , Allianzul nu te despagubeste . Asta daca e sa discutam despre clauzele contractuale .. Iar usa era in asa fel indoita ( coltul ) incat cam greu sa ti-o indoaie cineva ( doar cu unghiile daca s-ar putea ) :icon_thumright:

Deci , se poate !

P.S. : Extraordinara tabla are G5 ! Seamana cu cea de la cutia de bere

Modificat de bertone
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bertone nu intru in polemici cu tine pentru ca poti fi indus in eroare de baietii de la reprezentanta sau de la casco

Cum sa nu despagubeasca alliantz sau orice asigurator ? Eu am polita casco full si sincer o declar gasita in parcare habar nu am cum sa intamplat nici nu e problema mea :) Ca e gheata ca e alceva e problema lor Eu dau banii pe asigurare si vreau sa o aduca la starea initiala Am si vb la reprezentanta citeste postul meu de mai sus

Citeste asigurarea casco (Asiguratorul are obligatia sa despagubeasa daunele iar utilizatorul sa palteasca ratele masina trebuie sa fie adusa la starea initiala ) Poate ai o polita casco mai diferita tu dar ma indoiesc pt ca ai specificat ca ai allianz

2 Ce treaba au garantiile si revizile cu usa? e o alta dilema a mea:)) Din postul tau reiese ca daca nu am reviziile la zi nu sunt despagubit Oare daca schimb uleiul la reprezentanta nu mi se stramba usile? Iti dai seama ca e un non sens

Ps ieri am descoperit ca masina mea incepe incet incet sa se dezmembreze:) Am vrut sa deschid usa sofer si am ramas cu butucul in mana:))

Deja au inceput cativa prieteni sa faca misto de masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina e luata in leasing , casco e la allianz . Vorbind cu inspectorul de daune care mi-e cunoscut , cand am schimbat parbrizul mi-a zis ca daca de ex. parbrizul se crapa de la variatii de temperatura , conf contractului , asiguratorul nu te despagubeste ! Asa si cu usile , daca nu te-a lovit cineva sau daca nu a vandalizat-o in parcare , nu te despagubeste

2. O masina ca sa isi mentina garantia pe perioada celor 48 de luni , trebuie sa indeplineasca conditia ca reviziile sa fie facute la timp si la reparator autorizat . Nu o faci , pierzi garantia . Pierzi garantia , nu-ti repara usa in baza acelui tpl cu usile deformate de la gheata . Nu se repara decat masinile care sunt inca in perioada de garantie , gratis , de catre dealer si ma refer numai la problema de fata cu usa deformata de la gheata .

de asemenea , daca a incercat cineva s-o repare , s-o indrepte , etc. si o duci la dealer sa ti-o repare in baza acelui tpl , reparatia iti va fi refuzata !

Deci e simplu , reparatia e gratis si e facuta de dealer pe baza pdf-urilor atasate in prima pagina a acestui topic , numai in conditiile de mai sus . Daca nu o faceti pe Casco (daca se poate) sau pe banii vostri .

Eu , repet , am facut-o gratis , pe garantie , la Scorpion Focsani

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite eu am pe porbagaj sarita vopseaua intr-un colt si masina a iesit din garantie m-am dus la reprezentanta si mi-au facut reparatia pe garantie In conditiile in care eu ultima revizie nu am mai facuto la ei pt ca nu ma dau banii afara din casa tabla are garantie separata

Nu ma contrazic cu tine pt ca depinde de service si de asigurator Dar asiguratorul meu ca toti avem un prieten care lucreaza in asigurari :) mi-a zis ca nu e absolut nici o problema sa imi dea dauna aripa si usa :)

Si am fost sincer cu el Oricum exista 1mil de rezolvari la problema asta Nu postez pt ca cine stie cine mai citeste pe aici si cum se interpreteaza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am luat masina de la dealerul indicat mai sus . reparatia a iesit excelent, insa fiind primul contact cu vw eram curios la voi cum au procedat in garantie :

1. Toate interventiile nu ar trebui trecute in caietul service ? Inclusiv parbriz sau reparatia usa ?

2. Cand duci masina sa reclami o problema pe garantie nu completezi un forumular cu simptomele reclamate de tine ? Care ramane in baza de date , scanat , impreuna cu devizul de reparatie sau nota de constatare , daca a fost o alarma falsa ?

Am mai avut masini noi , printre care si Opel de ex. , iar astia completau in caietul service si becurile care le schimbau , cu precizarea daca pe garantie sau nu ! Sau zgarieturi care se constatau , atunci cand faceau revizia la caroserie

P.S. : Aveti idee daca se la G5 becurile din usa se aprind , odata cu plafoniera ? Sau exista bec in usa ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poti sa pui un deviz scanat sau sa spui exact in ce a constat repararea defectului. ce s-a facut la aripa plus ce s-a facut la usa si cat a stat masina in service. merci

ps: eu am reparat la midocar fara casco si a costat aprox. 2000 ron in anul 2008, reparat si vopsit fara nimic inlocuit.

Modificat de dnldnl
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poti sa ne spui ce anume a insemnat reparatie deteriorarii in urma formarii ghetii. eventual si un cost al devizului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu cat a fost devizul !

A insemnat demontat + reparat + vopsit , pt ca indoitura era micuta , exact in coltul usii langa stalp . Totodata au pus ceva dopuri pe gaurile alea la stalp si au curatat de frunze acolo .

Reparatia usii + schimbat parbriz pe casco a insemnat de miercuri - vineri , cu tot cu acceptul Porsche

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
Golf 5 , 2008 , usa de la sofer s-a deformat de la gheata cand am deschis-o asta iarna

Am trimis mail celor de la Scorpion Focsani , mi-au zis ca au tpl pt Romania cu acel defect si ca o remedieaza pe garantie !

Au pus niste capacele acolo pt ca se infunda cu frunze scurgerea aia de la usile fata , asta daca nu inghetau ( cum s-a intamplat )

Au facut poze , au trimis la Porsche au dat ok-ul la reparatie si maine ma duc sa-mi scot masina din service .

Precizare : Cica toti dealerii au primit instructiunile si sunt obligati sa repare acest defect.

Cerintele au fost : certificat de garantie original , caiet service cu revizii la zi , nici o interventie sau reparatie la usa .

Daca ai Casco , tre sa demonstrezi ca ti-a indoit-o cineva ! Daca te duci si zici ca s-a format gheata , Allianzul nu te despagubeste . Asta daca e sa discutam despre clauzele contractuale .. Iar usa era in asa fel indoita ( coltul ) incat cam greu sa ti-o indoaie cineva ( doar cu unghiile daca s-ar putea ) :blink:

Deci , se poate !

P.S. : Extraordinara tabla are G5 ! Seamana cu cea de la cutia de bere

Salut,

Am si eu aceeasi problema.Asta iarna din cauza ghetii formate sa strambat coltul usi drapta fata.Masina mea nu mai este in garantie si vroiam sa stiu daca tu ai rezolvat problema.Am dat un mail la Porsche Romania si mi-au spus sa merg la dealurul PBN care mi-a vandut masina pentru o constatare.Incaz ca nu ai rezolvat as vre sa fac si eu nite poze la masina ta sa le pot dovedi ca mai sunt masini cu aceeasi problema si ca este un defect de fabricatie.Multumec si astept si eu un raspuns.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar crezi ca ei nu stiu de problema asta? :P Daca vor sa faca o eschiva, si sa te sara la plata reparatiei, o vor face si cu poze si fara...

Cred ca ar trebui sa mergi hotarat, si sa ii faci sa inteleaga ca esti informat, si TU stii ca asta e un defect de fabricatie.

Bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu aceeasi problema cu masina.usa stanga fata indoita din cauza ghetii.Masina mea nu mai este in garanti de aproximativ 7 luni.Va rog ajutati-ma si pe mine cu un raspuns!A reusit vreunul dintre voi sa repare masina fara sa plateasca(pe cheltuiala Porsche)?Eu consider ca este un defect de fabricatie si ar trebui sa ne cheme pe toti cu aceasta problema si chiar si pe cei care inca nu au patit-o pentru reparatie si remedierea defectului asa cum este specificat in buletinul tehnic scos de VW America.Cel mai bine ar fi daca ne-am strange mai multi cu acest defect si am merge la unul din dealeri.Momentan sunt in discutii cu Porsche Bucuresti Nord in speranta ca se va rezolva favorabil.Astept sa-mi raspunda cineva care nu are masina in garantie si care a reusit sa o repare pe fara sa plateasca si fara casco.Eu nu am nici macar polita casco.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu am poze cu usa inainte de reparatie pt ca nu a fost nevoie . In schimb le-am trimis mailul initial cu fisierul de peprima pagina atasat (cel pt USA) si mi-au zis ca exista asa ceva si pt Romania

Pe de alta parte , mi-au cerut certif de garantie ( masina inca e ) , ceea ce inseamna ca nu ti-o repara daca a expirat garantia

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oficial nu recunosc ca este un defect de fabricatie dar stiu ca se repara si fara bani daca insistati destul de mult :icon_thumright:

La reparatie se monteaza niste piese de spuma in spatele aripii, pentru evacuarea apei din zona aia, asemenea celor din documentul VW USA.

Pt ca sa aveti garantia ca se repara moka mergeti, faceti constatare si poze la dealer si solicitati raspuns in scris, semnat si stampilat ca treaba asta nu se face pe garantie... apoi sa vedeti ce repede si bine se face ... (Garantia la tabla este de 10ani)

Modificat de aviasol
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... si eu care am crezut de 2 luni ca au incercat "baietii" usa cu ranga :)

@ r_dragon de ce sa despagubeasca asiguratorul? daca este eroare de design trebuie rezolvata de producator, chiar si dupa expirerea garantiei(oricum toate mk5 sunt in garantie inca - la tabla).

noroc cu forumul ca o dadeam si eu la Casco. asa iar o sa ma enervez cu PBN. va tin la curent.

Modificat de Raf
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu am avut timp sa ma tin de ei Dar fac rost de masina de schimb si o duc :biggrin:

Ma ganedam sa mergem mai multi la Midocar sa le expunem problema Ca fapt divers cum ar fi sa aibe o parcare cu multe masini care au aceeasi problema:)) Am o hartie de la Allianz ca nu despagubesc si ca e de garantie daca fac rost de o hartie si de la Midocar le trimit in Germania sa vedem ce zic si ei

Oricum Golf 5 e o masina de r... t

Oricum nu cu nervi va rezolvati problemele Garantia la masina are 10 pe tabla deci ori le pun usa pe birou ori o repara :blah_: Dar am mai discutat cu Stoian de la tinichigerie si cu porbagajul meu la fel a fost ca e pe casco si dupa ce i-am aratat vopseaua sarita si am discutat 5 min A bagat masina pe garantie deci nu e panica

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Radu, vezi sa nu fie prea tarziu cand o sa ajungi la MDC. eu zic sa mergi cat e treaba proaspata :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aviasol traieste!!! :icon_thumright:

Putin probabil sa se rezolve la Midocar fara sa fi nevoit sa mergi la Casco dar merita incercat.

Modificat de GtSport
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebare intrebatoare:

Unde merg daca masina nu este luata din Romania? Si mai ales, cum abordez problema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

masina se repara GRATIS!!! exista un buletin de reparatie si se monteaza niste bucati de spuma poliuretanica (de fabrica) profilate exact pe forma usii, care deviaza apa din zona respectiva si astfel nu se mai formeaza gheata.

Daca o reparati si nu puneti bucatile alea la ambele usi stanga/dreapta la iarna o sa o luati de la capat.

Mie mi-au montat cele 2 repere la ambele usi chiar daca pe dreapta nu am avut nimic.

Daca nu vor sa o faca pe gratis, solicitati un punct de vedere semnat si stampilat pentru a face reclamatie la fabrica / ANPC.

Masina mea are 3 ani deci nu mai e in garantie. Dar, garantia la tabla e de 10 ani.

Atunci sa vedeti ce repede se schimba abordarea.

Modificat de aviasol
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut,

Si eu am avut aceeasi problema.In prima faza am fost cu masina la Porsche Nord si Vest 1 si mi-au zis ca nu se face pe garantie, apoi dupe ceva vreme m-au sunat sa merg sa-mi faca masina in garantie.Bine ca nu am apucat sa o repar intre timp.Din cate am auzit cineca care lucreaza la ei a facut niste demersuri pentru a se repara in garantie...Asa ca mergeti cu totii...

Bafta :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa este, masina se repara gratuit.Pentru masinile care nu mai sunt in garantie termenul folosit de ei este de "culantza".Eu am reusit sa o repar prin culantza dupa lupte indelungatte cu ei(2 luni).Nu au inlocuit panoul usii...l-au indreptat ca asa e in Romania.Va recomand sa mergeti cu incredere la PBN, o sa o repare GRATUIT.Pe linga reparatia usii se vor monta si niste piese aditionale care spun ei pe viitor nu vor mai da voie ghetii sa se mai formeze.NU VA LASATI!MERGETI CU INCREDERE SI HOTARATI E DREPTUL VOSTRU.

MULTUMESC CELUI CARE A DESCHIS ACEST TOPIC MA AJUTAT FOARTE MULT.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Presupun ca si jetta are aceeasi problema nu ? As suna la ei sa imi monteze draciile alea preventiv, ce ziceti s-or baga ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, am patit si eu iarna trecuta acelasi lucru, sa format gheata am deschis usa si sa indoit coltul, masina mea mai are garantie pana in septembreie anul curent si probabil daca imi permite timpul o sa dau o fuga la pnb. Indoitura se indreapta foarte usor cu un ciocan de cauciuc mai ales ca vopseua nu a patit nimic dar nu mai vreau ca iarna care vine sa pun iar antigel in zona aia.

Modificat de sorin nitu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am sunat azi la pbn pt a ma informa. Oamenii care raspund la telefon se fac ca nu stiu despre ce e vb, intreaba seria de sasiu, sa vada ce optionale are masina....in fine, dupa ce i-am zis domnisoarei tot ce vroia sa stie m-a tinut putin pe fir "sa intrebe" apoi revine si zice "veti fi contactat in cursul zilei de azi de cineva de la service". M-au sunat, aceeasi vrajeala...sa vedem sa nu stiu ce....apoi cica depinde de masina, ca nu la orice masina, dar dupa alte cateva minute de "intrebare la colegi" au revenit si au spus ca voi fi contactat pt o programare. Mentionez ca nu m-am dat atotstiutor, asteptam sa vad ce au de gand sa debiteze, le-am zis ca masina nu e indoita dar doar vreau sa previn la iarna viitoare sa se indoaie. Sper sa fiu sunat sa imi monteze dracoveniile alea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut !!!

Sunt de ceva timp dar nu am postat niciodata. Am aceeasi problema, faza este ca am indreptat eu numai ca la mine a sarit si vopseaua de pe portiera in coltul ala. Sa ne tii la curent, trebuie sa merg si eu neaparat.

Sal'

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!