Jump to content

Intrebari frecvente (cum se face?)


putzy
 Share

Postare recomandată

Si-a montat cineva un suport pentru bagaje sau un ski rack? Mai ales daca masina are trapa, oare se pot instala? Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Sistemul Dynaudio se aude mai puternic din punct de vedere al bassului fata de un home cinema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa iti spun ca se aude foarte ok... nu te gandii ca te opresti la semafor si cel de langa tine o sa iti auda bass-ul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si-a pus cineva cruise control? Preferabil pe un MY2012.

Dar bluetooth?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am montat pe un 2011, e la fel, in functie de ce ai pe masina se schimba manetele impreune , si, dupa caz, calc de coloana de volan impreuna cu spira de airbag.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oare se poate face din vag sa se aprinda ambele becurt pt ceata pe spate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si-a montat cineva un suport pentru bagaje sau un ski rack? Mai ales daca masina are trapa, oare se pot instala? Mersi

Se poate, am fost la Vw si am luat sistemul de prindere si barile transversale, iar cutie se poate monta sa fie de maxim 2 m lungine

Modificat de herur
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru bare separat nu stiu, sistemul de prindere si barile au fost 106000 HUF. In plus o sa imi instalez cruise control, 42000 HUF (pentru curiosi) cu tot cu manopera.

Ca un minus, mi-au zgariat bara fata langa aripa si urmeaza sa fie reparata pe costurile lor :) In rest sunt ok, dar au hibe ca orice dealer :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Am si eu o curiozitate. Urmeaza sa achizitionez un Scirocco iar marea mea dilema este: benzina sau diesel. Avand in vedere ca vreau cutie automata cu DSG, is curios cum se manifesta dieselul 2.0. Are lag ca cel de pe A3 sau e ok?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DSG-ul nu cred ca are lag...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai lag este tot timpul la schimbarea de viteze, intrebarea e daca e sesizabil sau nu: eu zic ca nu va fi. Timpul de schimbare a vitezei la o cutie manuala e intre 500ms si 1 sec, iar la DSG e intre 8ms si 600ms (e una din cele mai rapide cutii de viteze din lume :evil: ). In majoritatea cazurilor timpul tinde spre minim (8ms), deoarece are dublu ambreiaj si urmatoarea viteza "e pregatita" dinainte sa se produca schimbarea.

In schimb sunt sanse mai mari sa simti turbo lag-ul, si asta tocmai din cauza ca schimbarea se face foarte rapid si turbina nu apuca sa intre asa repede (avantaj motoare aspirate). :mellow:

Sincer, nu sunt mare fan cutie automata mai ales pe scirocco, din simplul motiv ca e o masina sport, si manuala face 50% din condusul sportiv, dar probabil ca asta tine de gusturi.

Daca nu ma insel avem membri cu DSG diesel si cred ca ei sunt mai in masura sa se pronunte.

P.S. Si totusi, de ce diesel? :D

Modificat de animaluus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vrei consum acceptabil ia dieselul de 170 cp(pt consum si putere),iar daca vrei sportivitate dusa la extrem cumpara 2.0 tsi sau cel mai sigur R.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai bun. Multumesc pentru raspunsuri. De ce diesel? Pentru ca eu apreciez ca 1.4 benzina e cam micut si masina destul de grea, iar 2.0 e mai scump din cate vad eu pe configurator la w decat 2.0 diesel. Plus ca pana acum am avut numai diesel. Da-ti-mi motive pentru care benzina e mai buna. Motive fata de Scirocco si generale. Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E diferenta de 100 euro intre 2.0 TSI 210 CP si 2.0 TDI 170 CP. Mi se pare infima raportat la ce primesti in plus. Dupa cum a zis si floryn2.0, daca vrei sportivitate 2.0 TSI e o solutie f buna. E si recomandarea Top Gear dintre motoarele de pe Scirocco. In schimb 2.0 TDI l-au cam facut cu apa si otet.

Pro benzina:

1. extra 40 CP

2. Cuplu maxim pe o plaja mai mare de turatie:

280 Nm 1700-5200 rpm la benzina fata de 350 Nm 1750-2500 rpm la diesel. Stiu ca e mai mare, dar muuult mai scurt.

3. Revizii mai ieftine.

4. Masina ta nu va mai fi ditai hornu, deci sanse mari sa scapi de funingine, adica EGR, turbina, filtru de particule infundate.

Pro diesel:

1. Consum mai mic cam cu 2L/100 km. Faci economie cam de 100 RON la un plin.

2. Cuplu mai mare.

3. Durata de viata mai mare a motorului, asta daca planuiesti sa fie al tau pana pe la 300.000 km.

E acelasi lucru de cand lumea si pamantul, niciodata motoarele diesel nu o sa poata egala performantele motoarelor pe benzina.

P.S. :argue:

Modificat de animaluus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

-animaluus referitor la motoarele diesel si benzina...nu prea am auzit probleme la 2.0 tdi cum am auzit in schimb la 1.4 de 160 cp.Plus ca dieselurile sunt foarte silentioase,am auzit unul de 170 cp nici nu se auzea pe sosea.

Acum depinde si diferentele de consum,caci am inteles ca cel de 160 benzina consuma cam la fel cu cel diesel de 170 cp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Comparatia mea a fost cu 2.0 TSI, si pe acela l-as recomanda.

Referitor la 1.4 TSI 160 CP e adevarat ce spui, se pare ca are ceva probleme de fiabilitate... nu stiu pe modelele mai noi, poate au reusit sa le rezolve, iar consumul... cam la fel cu 2.0 TDI.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Sunt +50 de pagini ref la acest nesfarsit subiect, benzina vs motorina si, credeti-ma pe cuvant, inca nu am vazut in acele pagini sa fi ales cineva motorul functie de greutate - ~1400kg oricare dintre cele doua variante de mai sus (2.0TDI sau 2.0T(F)SI) sau -50kg la varianta 1.4TSI. Haideti sa depasim momentul

O singura parere personala: Rocco (masina cu tenta f mare sportiva) si/sau decapotabilele - ambele echipate motoare Diesel mi se pare o blasfemie :D

Modificat de dudu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt +50 de pagini ref la acest nesfarsit subiect, benzina vs motorina si, credeti-ma pe cuvant, inca nu am vazut in acele pagini sa fi ales cineva motorul functie de greutate - ~1400kg oricare dintre cele doua variante de mai sus (2.0TDI sau 2.0T(F)SI) sau -50kg la varianta 1.4TSI. Haideti sa depasim momentul

O singura parere personala: Rocco (masina cu tenta f mare sportiva) si/sau decapotabilele - ambele echipate motoare Diesel mi se pare o blasfemie :D

AMIN

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si-a montat cineva senzori de parcare? Pe mine ma omoara datul cu spatele, nu vad nimic :) Iar camera pentru marsarier sa poata fi conectata la RCD 510? Are display-ul atata rezolutie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut pe undeva un kit aftermarket pentru asa ceva. Deci sigur se poate. RCD510 are o rezolutie de 400x240, si merge cu reverse camera.

Totusi, poti sa-ti pui doar senzori de parcare, cred ca e mai usor si mai ieftin.

Cam asa arata pe display:

- senzori de parcare

IMG_1624.jpg

- reverse camera

62add3cf-5dd7-cc38.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La rcd510 fără navigatie merge camera pt mers inapoi.?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LOL, daca citeai mesajul anterior, nu mai era nevoie sa pui intrebarea. DA, merge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit un kit Valeo, cu 4 senzori si ecran color care iti spune distanta pana la obstacol la pretul de 439 lei. Pentru camera ma dau batut, prea scumpa :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!